(Předsedající pětkrát požádali o prodloužení přestávky. Jednání pokračovalo ve 14.20 hodin.)

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Vážené kolegyně, vážení kolegové, přeji vám hezké odpoledne. Vystřídali jsme se v řízení schůze a zároveň došlo k jisté dohodě v rámci grémia. S přednostním právem je v tuhle chvíli přihlášen Radim Fiala, ale zároveň se hlásil Marek Benda v kontextu toho, že vystoupí po poradě grémia. Takže poprosím pana předsedu Bendu, má slovo.

 

Poslanec Marek Benda: Vážený pane místopředsedo, vážené dámy, vážení pánové, já si myslím, že usnesení, které jsem navrhl, bylo správně. Myslím si, že to potvrdila většina této Poslanecké sněmovny a že kdykoli může být přijato znovu. Současně chci, abychom situaci zklidnili. Jednání, které proběhlo na politickém grémiu, směřovalo k nějaké dohodě o tom, abychom situaci zklidnili a byli schopni to dnes nějak důstojně dokončit, a proto jako jeden z těch, kteří hlasovali pro dané usnesení, navrhuji v tuto chvíli jeho revokaci.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Ano, zazněl návrh, o kterém bychom měli hlasovat bezprostředně. Jestli se k samotnému návrhu nebo protinávrhu nikdo nehlásí... tak ano, zaznamenal jsem žádost o vaše odhlášení. Všechny vás odhlásím a poprosím, abyste se přihlásili svými identifikačními kartami. Já mezitím zagonguji, aby mohli dorazit kolegové z předsálí. Počet poslanců se ustálil.

 

Zopakuji, o čem budeme hlasovat. Budeme hlasovat o revokaci usnesení, tak jak zaznělo u mikrofonu od pana předsedy Bendy.

Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro takovou revokaci? ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

hlasování číslo 76 bylo přihlášeno 138 poslanců, pro hlasovalo 125, proti 1. Návrh na revokaci byl přijat.

 

V tuto chvíli se vrátíme do rozpravy a s přednostním právem vystoupí pan zpravodaj Vondráček, pak máme přihlášeného s přednostním právem pana poslance Fialu.

 

Poslanec Radek Vondráček: Děkuji za slovo. Nakonec jsem to s nervy nevydržel a využil jsem své pozice zpravodaje a předběhnu v té frontě. Děkuji panu předsedovi Fialovi, že mi umožní mé vystoupení.

Já jsem chtěl v obecné rozpravě odůvodnit dva své pozměňovací návrhy. Ten jeden, velice prostý, ale nejdůležitější, je posunutí účinnosti k 1. 1. 2026. Ta situace se nám nelíbí, kdy je v tom původním návrhu přidána vlastně sedmá část, jakési kvazi přechodné ustanovení, a my tu korespondenční volbu vlastně máme v tom zákoně dvakrát a vlastně ad hoc ji máme pro ty parlamentní volby v roce 2025. Už jsme se o tom bavili mockrát. Vzhledem k té atmosféře, která tu je, se k tomu dál vyjadřovat nebudu. (V sále je hlučno.)

A mám druhý pozměňovací návrh. Navrhuji, aby se z korespondenčního hlasování vyňaly evropské volby, a to z toho důvodu, že skutečně není stoprocentně zajištěna duplicita...

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Pane poslanče, já vás přeruším. Poprosím ostatní kolegyně a kolegy, aby se ztišili, rozpustili hloučky u poslaneckých lavic, případně přenesli své rozhovory do předsálí. Platí to jak pro pravou část Poslanecké sněmovny, tak pro levou část. Kolegové, kolegyně, prosím, abyste se ztišili, aby řečník mohl pokračovat ve svém projevu. Děkuji.

 

Poslanec Radek Vondráček: Já jsem samozřejmě původně plánoval podrobnější odůvodnění, respektuji nějaké dohody. Obsahem mého návrhu je zrušit možnost korespondenčního hlasování do Evropského parlamentu. Cílem pozměňovacího návrhu je naplnit zásadu zakotvenou v právním řádu České republiky, § 5 odst. 3 zákona č. 62/2003 Sb., o volbách do Evropského parlamentu i Evropské unie, že každý volič může v týchž volbách do Evropského parlamentu volit jen jednou. Vícenásobná volba je kvalifikována jako přestupek s pokutou do 10 000 korun. To jednání je samozřejmě protiprávní, ale ten systém ho v zásadě umožňuje. Jestliže český občan dlouhodobě pobývá v Německu, může tam volit do Evropského parlamentu německé kandidáty a my, když má třeba dvojí občanství, tak se nedozvíme, že zároveň korespondenčně volí i české kandidáty. Volí dvakrát a je to třeba představitel konzervativního nazírání na svět, nebo naopak progresivistického, takže on vlastně využije dva hlasy do téhož parlamentu. A to je něco, čemu bychom se měli vyhnout. Takže po celé Evropě můžete volit tam, kde žijete. Tím odpadá hlavní důvod té korespondenční volby. No a aby nevznikala nerovnost mezi zahraničím mimo Evropskou unii a v Evropské unii, tak já zkrátka navrhuji tu korespondenční volbu nepoužívat pro evropské volby. Občané s pobytem v jiném členském státě EU mohou hlasovat v těchto volbách osobně v místě svého pobytu, v týchž volebních okrscích jako tamní občané. Odpadá tedy důvod pro korespondenční hlasování v cizině, cestování do sídla našeho velvyslanectví či konzulátu. Přitom není řešeno, o jaký pobyt má jít. Nejde tedy jen o trvalý pobyt, ve smyslu našeho práva může být i přechodný.

Údaje o zapsání do seznamu voličů občanů jiného členského státu v jiném členském státě se sice mají předávat komunikačním centrálám těchto států, u nás je to Ministerstvo vnitra, ale tento proces není vždy spolehlivý. Neřeší situaci, kdy občan EU, neobčan České republiky, má více občanství členských států EU a uvede jen jedno, respektive občan České republiky a zároveň druhého členského státu neuvede těmto státům záměr volit i na území druhého státu, a tak jej orgány České republiky posuzují jen jako našeho občana, aniž vědí o občanství jiného členského státu EU, a orgány jiného členského státu jen jako svého občana bez přihlédnutí k občanství České republiky. Tak mu mohou dva státy umožnit podle svých právních řádů hlasování, aniž by si tyto informace vzájemně sdělovaly.

Krátká odbočka. My vedeme seznamy voličů, ale už se neposkytují seznamy, kdo kdy volil, zpětně. Takže ta zpětná kontrola je opravdu složitá a potvrdila nám to volební komise v Estonsku, když jsme se tam s výborem na to dotazovali. Pakliže právo Evropské unie umožňuje volit každému občanu Evropské unie na celém území v místě jeho skutečného pobytu, bez ohledu na občanství konkrétního členského státu, je správnější upřednostnit hlasování ve volbách v místě a státě, kde občan EU žije, před státem, kde nežije. Odpadne i značná a zde nedůvodná byrokratická zátěž spojená s korespondenčním hlasováním, což se na straně České republiky projeví finančními úsporami. Korespondenční hlasování má sloužit k tomu, aby se nahradila nemožnost volit v místě pobytu, což je jen u nečlenských států EU v tomto případě. Rovněž se tím omezí, byť ne zcela vyloučí, možnost hlasovat u našich voličů žijících v cizině dvakrát ve volbách do Evropského parlamentu. Proto se navrhuje, aby korespondenční hlasování ve volbách do Evropského parlamentu nebylo umožněno, protože na území EU našim voličům nic nebrání účastnit se voleb v místě jejich pobytu. Děkuji, zkrátil jsem na minimum.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Ano, děkuji pěkně. A nyní vystoupí pan poslanec Fiala s přednostním právem. Pane poslanče, prosím, máte slovo. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP