Autorizováno.
(13.20 hodin)
(pokračuje Aleš Juchelka)
A před námi je bod
29.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
/sněmovní tisk 710/ - druhé čtení
Z pověření vlády předložený návrh zákona uvede pan ministr zemědělství Marek Výborný, ten ale v tuto chvíli přítomen není, bude ho zastupovat pan ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Takže já vás poprosím, pane ministře, máte slovo.
Místopředseda vlády, ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji. Já bych určitě i rád klidně uvedl tuto novelu veterinárního zákona, ale pan ministr Výborný mě poprosil i s ohledem na to, že teď řeší už nějaké věci z hlediska případných příprav na intenzivní deště, které jsou hlášeny, s kolegy z podniků jednotlivých povodí, tak on poprosil a avizoval to tady předsedům poslaneckých klubů, zdali by bylo možné tento bod přerušit a pokračovat v něm v úterý příští týden. Je to materie, která, myslím, že je důležité, aby tady pan ministr byl osobně. Tak jestli o to také mohu požádat. Děkuju.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Taktéž děkuji. Ještě mám návrh, pane ministře, zdali byste to mohl upřesnit ještě, kdy to tam zařadíme v to úterý?
Místopředseda vlády, ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Já jsem se ptal, jestli pan ministr má nějaký konkrétní návrh, na který bod. A říkal, že to nechává na dohodě předsedů poslaneckých klubů, takže předpokládám, že toto bychom vyřešili v úterý ráno. Takže teď já nedávám návrh, aby to byl nějaký konkrétní bod, jenom prosím na úterý.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: V tomto případě budeme hlasovat o procedurálním návrhu pana ministra, to znamená, přerušit tady tento bod do úterního jednání Poslanecké sněmovny. Zagonguji, přivolám své kolegy z předsálí a chvilku počkáme, než všichni dorazí. Jenom pro ty, kteří přichází, znovu zopakuji, že budeme hlasovat o procedurálním návrhu pana ministra Jurečky.
Také vidím a vnímám, že je tady žádost o odhlášení, tím pádem vás všechny odhlašuji a prosím, abyste se přihlásili svými kartami.
Než se počet poslanců a poslankyň ustálí, zopakuji, že budeme hlasovat o procedurálním návrhu pana ministra Jurečky o přerušení tohoto bodu do úterního dne.
V tuto chvíli zahajuji hlasování. Kdo je pro? Proti?
Hlasování číslo 58, přihlášeno 110 poslanců, pro 110, žádný proti. Tím pádem tento návrh byl přijat.
Přerušuji tady tento bod do úterního jednání Poslanecké sněmovny.
Před námi je bod
14.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 150/2017 Sb., o zahraniční službě a o změně některých zákonů (zákon o zahraniční službě), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
/sněmovní tisk 681/ - druhé čtení
Předložený návrh uvede za navrhovatele ministr zahraničních věcí Jan Lipavský, ale pravděpodobně je omluven, takže já poprosím jeho kolegu, pana ministra Šalomouna, aby se ujal slova. Prosím, máte slovo.
Ministr pro legislativu ČR Michal Šalomoun: Vážený pane předsedající, děkuji za slovo. Vážené poslankyně, vážení poslanci, dovolte mi říct několik slov o vládním návrhu zákona o zahraniční službě. Cílem předkládané novely je především doplnit nebo upravit některá ustanovení stávajícího zákona o zahraniční službě s tím, že potřeba těchto úprav vyvstala jednak v souvislosti s jeho dosavadní aplikací, tak s ohledem na stávající mezinárodní situaci. Dále je třeba transponovat směrnici Rady EU 2019/1997, kterou se zavádí náhradní cestovní doklad EU a zrušuje se rozhodnutí 96/409/CZBP. Navrhovaný zákon tak cílí na zlepšení současné právní úpravy zahraniční služby a jejího výkonu, respektive na zvýšení její efektivity. Již v prvním čtení zaznělo, že změny, které předpokládaná novela přináší, lze rozdělit do tří skupin.
První skupina představuje rozšíření předmětu úpravy o zákon o zahraniční službě. Dosavadní právní úpravu postavení a působnosti zastupitelských úřadů České republiky v zahraničí se totiž navrhuje doplnit v souladu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích a Vídeňskou úmluvou o konzulárních stycích o úpravu působení cizích zastupitelských úřadů v České republice, a to o úpravu, udělování a odnímání souhlasů s jejich zřízením. Tím se rozumějí diplomatické mise a konzulární úřady cizích států a úřadovny mezinárodních organizací nebo institucí v České republice. Doplněná právní úprava též umožní zřízení zastoupení některých dalších subjektů, konkrétně zastoupení cizích veřejných institucí, které se podílejí spolu s cizím zastupitelským úřadem na utváření a rozvoji hospodářských, kulturních nebo vědeckých styků s Českou republikou, zastoupení územních celků cizích států a zastoupení entit, které z hlediska mezinárodního práva nejsou státem.
Druhá skupina změn zahrnuje úpravu ustanovení týkající se služebních a pracovněprávních vztahů na Ministerstvu zahraničních věcí, a to tak, aby právní úprava vyhovovala požadavkům praxe především při zohlednění takzvané rotace, což je střídání výkonu služby nebo práce v ústředí a v zahraničí, která je pro fungování Ministerstva zahraničních věcí zásadní. Proto se v této oblasti navrhovaná právní úprava zaměřuje na další zefektivnění výběrových řízení na Ministerstvu zahraničních věcí a obsazování uvolněných míst, které odráží potřebu zvýšené rotace pracovníků zahraniční služby na větší flexibilitu při obsazování překlenovacích míst nebo obsazení personální rady. Už v prvním čtení byl zmíněn i návrh na doplnění stávajícího práva vyslaných pracovníků na evakuaci o úpravu jejich hmotného zabezpečení po určitou dobu po ukončení nebo přerušení výkonu služby, eventuálně práce v zahraničí v důsledku této evakuace, popřípadě jiných okolností hodných zvláštního zřetele. Nezbytné evakuaci jsme v posledních letech byli svědky například v Afghánistánu či na Ukrajině.
Třetí skupina změn spočívá v úpravě poskytování konzulární ochrany prostřednictvím vydávání náhradního cestovního dokladu Evropské unie, kterou se zajišťuje transpozice v úvodu zmíněné směrnice z roku 2019. Lhůta pro její transpozici uplyne 8. prosince letošního roku, a proto je třeba navrhovanou právní úpravu přijmout, respektive publikovat ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv do tohoto data. Transponovaná úprava přináší mechanismus pomoci takzvaně nezastoupeným občanům členských států Evropské unie v případě ztráty, odcizení nebo zničení cestovního dokladu a současné nemožnosti získat národní náhradní cestovní doklad u svého zastupitelského úřadu, to je zastupitelského úřadu státu, jehož je žadatel občanem.
Návrh zákona obsahuje i návrh změny zákona o cestovních dokladech, návrh změny výše některých konzulárních poplatků upravený v zákoně o správních poplatcích a návrh změny ustanovení kompetenčního zákona upravujícího vzdělávání v oblasti zahraniční služby. Transpozice výše uvedené směrnice si vyžádala kromě úprav v zákoně o cestovních dokladech též změny v zákoně o pobytu cizinců na území České republiky. Navrhovaná právní úprava navíc bude mít pozitivní dopad na státní rozpočet, jelikož její přínos, což je to navrhované zvýšení nevízových konzulárních poplatků, převáží nad náklady související s jejich realizací.
Předkládaný návrh zákona byl projednán v zahraničním výboru, který doporučil s ním vyslovit souhlas. S ohledem na průběh projednávání návrhu zákona v tomto výboru a na jeho závěr doufám, že i zde bude panovat shoda na potřebnosti přijetí navrhované novely zákona o zahraniční službě, a to i s ohledem na plnění závazků plynoucích z členství České republiky v Evropské unii. Proto věřím, že bude posunut do třetího čtení. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já děkuji panu ministrovi. Návrh jsme v prvém čtení přikázali k projednávání, ano, zahraničnímu výboru, jak uvedl, jako výboru garančnímu. Usnesení výboru byla doručena jako sněmovní tisky 681/1 a 2. prosím, aby se ujala slova zpravodajka zahraničního výboru poslankyně Barbora Urbanová, která je již u mikrofonu a informovala nás o projednání návrhu ve výboru a případné pozměňovací návrhy odůvodnila. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Barbora Urbanová: Dobré odpoledne, kolegyně, kolegové, já si dovolím se inspirovat panem ministrem Blažkem a budu velice stručná. Za zahraniční výbor jsme přijali usnesení 20. června 2024, najdete jej pod sněmovním tiskem číslo 681/2, kde jsme Sněmovně doporučili schválit tento tisk. Moc děkuji. ***