Autorizováno.


(15.10 hodin)
(pokračuje Aleš Juchelka)

Zavést opatření právě proti diskriminaci starších pracovníků a podporu jejich zaměstnávání. Zákon snese úplně všechno, ale všichni víme, že to prostě takto je. Musíme vytvořit prostředí, kde jsou právě ti starší pracovníci oceněni se svými zkušenostmi a dovednostmi, kde mají příležitost například pokračovat v práci i v souladu se svými schopnostmi, možná bych řekl až přáním.

Když se bavíme třeba o půlúvazcích, tak máme samozřejmě jedny z nejnižších mezd v Evropské unii. Tady je potřeba taktéž s tím začít něco dělat, poněvadž když máme nízké mzdy, máme nízké odvody a pořád se samozřejmě jako křeček točíme v tom pomyslném kruhu toho, že pořád říkáme, že nejsou peníze například na důchody, protože nemáme třeba takový výběr do průběžného systému, jako bychom si přáli a hlavně potřebovali.

Potřebujeme samozřejmě investovat do zdraví a kvality života občanů, aby mohli si užít i zaslouženého odpočinku. Tady několik mých předřečníků vždycky říkalo: Od narození budu pracovat až vlastně po to, co mě zavřou do rakve. Tak s tím mám prostě zásadní problém. Myslím si, že by si měli starší lidé udržet i v rámci svých fyzických a psychických hodnot nějaký kontakt i se svými vnoučaty a prostě normálně dožít své stáří v klidu a pohodě, v úctě a respektu.

S tím souvisí samozřejmě podpora rodin a rodičovství, aby se zvýšila porodnost a zajistila se budoucí generace přispívající do důchodového systému. Investice do rodin prostřednictvím - například, nevím, zvýšených přídavků, daňových úlev - posílí rodinné struktury a zajistí i dlouhodobou udržitelnost důchodového systému. Vy pořád tu rodinu nějakým způsobem upozaďujete, ale je to ta nejlepší ekonomická, zdravotní, sociální jednotka, kterou můžeme i v rámci subsidiarity sociálního systému mít. Ti lidé si v rámci rodiny pomohou. Vždyť víme, že samozřejmě pokud máme úplnou rodinu, tak ta nekončí na sociálních dávkách. Až když se rozpadne, máme tady samoživitele nebo samoživitelku a všichni z daní na ně nějakým způsobem přispíváme. Rodina, podpora rodin a podpora rodičovství je absolutní základ pro každou společnost a pro každý stát.

Taktéž jsem tady vypíchl a našel další bod, který jsem si napsal, a to je transparentní a odpovědné hospodaření s veřejnými prostředky. Je důležité, aby byly využívány efektivně, ale hlavně ve prospěch občanů. O tom jsme už se tady bavili. Každá koruna musí být využitá efektivně, aby se minimalizovalo plýtvání a zajistilo se, že prostředky budou směřovány tam, kde je potřeba.

Tady narážím samozřejmě na to, že tato vláda zrušila například EET. Je tady celá řada dalších věcí, jako boj s šedou ekonomikou, zaměstnávání lidí načerno, v tuto chvíli je velký problém u pracovních agentur, kde jsou zaměstnáváni i cizí státní příslušníci. Domnívám se, že tady je to velký handicap i právě z toho důvodu, že nám tyto peníze chybí v průběžném systému. Myslím si, že šedá ekonomika i díky tady těmto benevolentnějším opatřením, která tato vláda umožnila, začíná čím dál tím více bujet.

Dalším bodem, který jsem si napsal, je podpora vzdělávání a rekvalifikace starších pracovníků, aby mohli přizpůsobit své dovednosti aktuálním potřebám trhu práce. To samozřejmě zvýší jejich šanci na udržení zaměstnání a zlepší jejich ekonomickou situaci. Jsem rád, že i tato vláda začíná zavádět flexibilnější pracovní modely pro starší pracovníky nevyjímaje, protože většinou mluvíme o rodinách s dětmi, o maminkách, ale opomíjíme seniory, kteří by chtěli pracovat třeba na částečné úvazky. Tady si myslím, že to umožní opravdu hladší a postupné přechody do důchodu a přizpůsobení pracovního tempa jejich schopnostem. Flexibilní pracovní doba a možnosti částečných úvazků pomohou starším pracovníkům udržet si právě pracovní aktivitu bez nadměrného stresu a fyzického vyčerpání.

No a to poslední, co jsem si napsal - je velmi důležité také pro samozřejmě nějaký ten, je to moderní slovo, well-being u seniorů - a to je podpora komunitních programů a iniciativ, které posilují sociální vazby a poskytují podporu starším lidem v jejich každodenním životě. Komunitní centra různá, dobrovolnické programy, spolková činnost - to všechno může výrazně zlepšit kvalitu života starších občanů, snížit nějakou jejich sociální izolaci, (umožnit) být více v kontaktu s těmi svými nejen vrstevníky a samozřejmě jim takto prodloužit i jejich stáří.

Dámy a pánové, tato situace je skutečně... to, co se týká toho, o čem se budeme bavit za chvilku, bych řekl neudržitelná. Nemůžeme dopustit to, aby naši občané žili v tom, že najednou se jim opravdu díky této vládě sníží jejich příjmy, které se osekávají nejen u současných důchodů, ale i u těch budoucích. Myslím si, že je důležité, abychom tady měli spravedlivou důchodovou reformu a požadovali jsme tady skutečná řešení a ne to, co tato vláda za chvilku tady přinese.

Myslím si, že lidé ve stáří by (si) měli v tom důstojném věku užít zaslouženého odpočinku a věnovat se svým rodinám, koníčkům, klidně i péči o zdraví - ať se vám to líbí, anebo ne. Myslím si, že je potřeba zahájit diskusi - konečně pořádnou - nejen s těmi ekonomickými odborníky, kteří mají skutečně toho člověka - jim to nevyčítám - jako jedno číslo v excelovské tabulce, ale také třeba se zaměstnavateli, s těmi, kteří jsou pedagogy a mohou nabídnout další rekvalifikace. Je potřeba podívat se samozřejmě do budoucna na trh práce, jakým způsobem bude vypadat, což samozřejmě nikdo v tuto chvíli neví.

Já v tuto chvíli končím, protože se potom budu vyjadřovat k jednotlivým návrhům. Budeme za hnutí ANO, pokud se otevře rozprava obecná i samozřejmě potom ta podrobná, načítat pozměňovací návrhy se svými kolegy a samozřejmě budeme chtít s vámi o této problematice diskutovat, poněvadž to, jakým způsobem budou v tuto chvíli vypadat v České republice důchody, tak takhle bude potažmo vypadat celá společnost. Nemůžeme vyčlenit jednu skupinu lidí a na nich nějakým způsobem hojit státní rozpočet - to samozřejmě říkám velmi vážně - na těch nejslabších, ale potom ty silné, kteří mají moc a lobby si něco samozřejmě tady prosazovat, tak jich se bát a jít jim na ruku. Naopak budu vždycky hájit zájmy těch nejslabších.

Určitě tak jako vláda v tuto chvíli snižuje, bych řekl, životní úroveň nejen nás všech, potažmo samozřejmě seniorů, tak se samozřejmě hojí i na příspěvku na péči - to jsme zažili, protože se nenavýšil ten první stupeň, který bere právě drtivá většina seniorů - od, můžeme pokračovat, slevy na jízdném a tak dále, které se změnily, a celým konsolidačním balíčkem, který zdražil život nám všem, včetně seniorů. Je potřeba už konečně brzdit a nebrat jim příjmy například tím, že budeme měnit vzoreček u řádných valorizací, anebo dokonce budeme měnit výpočet nových důchodů od roku 2026 jiným vzorečkem, než je tomu doposavad, samozřejmě tak, že ten senior bude na tom bit. Děkuji moc.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji.

Přeji hezké odpoledne, převzala jsem řízení schůze.

Mám zde přihlášenou paní místopředsedkyni Richterovou. Prosím, máte slovo.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně. Kolegyně, kolegové, naváži u toho tématu dnešní schůze - u důchodové reformy - na to, co jsme za Piráty říkali na tiskové konferenci. My samozřejmě jsme strana, která chce, aby důstojné důchody měli všichni, včetně dnešních třicátníků a čtyřicátníků. Dbáme proto na to, aby se dotáhly věci, které se ve vládě domlouvaly. Vůbec neutíkáme před tím, že jsme toho řadu spolupřipravovali, a stojíme za tím, ale naopak jednu věc nepovažujeme za moudrou a k té se hned vyjádřím.

K těm mladým rodinám, k dnešním třicátníkům a čtyřicátníkům... To je důležitá skupina, jsou to lidé, kteří jsou klíčoví právě pro to, aby naše země měla budoucnost. My jsme právě proto byli ti, kdo iniciovali, aby se zvýšil rodičovský příspěvek, a to na 350 000 korun, proto jsme také chtěli, ať se dělá důchodová reforma, která pro ně bude přínosem v budoucnu, a teď navrhuji, ať přemýšlíme nad důchody a podporou mladých rodin ještě v jedné souvislosti - a sice důchody rostou, rostou o inflaci, rostou o třetinu mezd a je to v pořádku, je to dobře. ***

 




Přihlásit/registrovat se do ISP