Autorizováno.


(15.20 hodin)
(pokračuje Olga Richterová)

My jsme vždy říkali, že jsme rádi, že důchody takto rostou a ten nárůst cen, zdražování pokrývají. Ale víte co? Když má člověk dvě malé děti, tak i ten zvýšený rodičovský příspěvek stejně vychází na to, že jeden z páru má měsíčně 10 až 14 000 korun, takovéto částky. Vydělává jen ten druhý. A právě pro toto období, pro období péče o malé děti, se v naší zemi nedá úplně o stát opřít. V tomto období rodiny prostě zažívají reálný propad hodnoty toho rodičovského příspěvku.

Takže to, co bychom si přáli a co za Piráty navrhujeme, je, abychom totožný přístup, jaký máme k důchodům - a ten je správný - a sice valorizaci o inflaci, jsme jako společnost zaujali i k mladým rodinám a právě v tomto období k navyšování rodičovského příspěvku. Proč? Aby lidé věděli, že přinejmenším hodnota takzvaného rodičáku neklesne. Vždyť jsou to rodiny, které si potřebují kupovat stejné věci jako rodiny seniorské, a stejně jako ve stáří, tak i v tomhle věku - péče o maličké děti - není možné chodit do práce, není možné se zabezpečit jinak.

Ten konkrétní návrh se opírá o valorizační mechanismus, jaký český právní řád zná, a to jak z oblasti důchodového pojištění, ale tak i v rámci systému veřejného zdravotního pojištění. My totiž máme také automatickou valorizaci pojistného na zdravotní pojištění za státní pojištěnce.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Omlouvám se, paní místopředsedkyně, že vás přerušuji.

Kolegové, kolegyně, prosím o klid. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: A já se tím dostávám k té druhé části, o kterou nám velmi jde, a sice aby se neměnila ta část důchodové reformy, která se týká náročných profesí. Právě na vládě, jíž jsme byli donedávna součástí, prošla verze, kdy se náročné pozice jasně definované v situaci, v které se zvyšuje ten věk odchodu, řeší, že ne každý může v tom vyšším věku pracovat na své náročné pozici. Ty náročné pozice ve verzi, která prošla vládou, se týkají zhruba 120 000 lidí. Nyní se už zveřejnila dohoda, že bude prosazována verze zúžení, aby ty náročné pozice se zvýšenými odvody na pojistné a s možností odejít do předčasného důchodu bez jeho krácení - to je to podstatné - se týkaly pouze zhruba 14 000 lidí. To nám přijde nemoudré. Už jsme to vysvětlovali a zopakuju to. Lidé, kteří opravdu mnoho směn, mnoho tisíc hodin strávili v podmínkách, které se nedají nijak kompenzovat - v horku, vedru, prachu, v zimě, tam jsou prostě definované podmínky, od chladu až třeba po chemickou výrobu - tak ti byli vystaveni rizikům, která je fér kompenzovat právě těmi náročnými profesemi s nárokem na dřívější odchod do nekráceného starobního důchodu.

Tohle chci zdůraznit za nás. Mohou to být třeba - dám příklad jedné profes - když dřevorubec pracuje v létě, v zimě...

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Omlouvám se, paní místopředsedkyně, že vás opět přerušuji.

Kolegové, kolegyně, prosím o klid, aby paní místopředsedkyně měla klid pro své vystoupení. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Pro představu, závěrem, co jsou to takové náročné pozice? Může to být dřevorubec, který v zimě, v létě pracuje s motorovou pilou, může to být člověk právě v zátěžovém chemickém provozu, mohou to být obráběči strojů, ale u každého individuálně se pak má řešit, jak dlouho byl vystaven rizikovým podmínkám, kolik toho reálně v takto zátěžovém prostředí odpracoval. Zkrátka ten návrh má pojistky a mně přijde vyvážený a dobrý.

Když to shrnu, my podpoříme ty pozměňovací návrhy, které považujeme za dobré a přínosné. Rozhodně se nebojíme podporovat dobré věci a stejně tak bychom byli rádi, abyste zvážili, jak se jako společnost postavíme k mladým rodinám. Já si myslím, že bychom měli být země mezigenerační soudržnosti, měli bychom...

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Omlouvám se, paní místopředsedkyně.

Kolegové, kolegyně, už potřetí vás žádám o klid, tak to prosím dodržte. Pokud nemůžete vydržet, prosím, opusťte sál a své hovory přeneste do předsálí. Děkuji.

Vydržte ještě, paní místopředsedkyně. (Předsedající zvoní na zvonek.)

Zdá se, že to funguje, děkuji, v pravé části. Děkuji.

Prosím, pokračujte.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně, už jsem opravdu v závěru. My jsme přesvědčeni, že se jako společnost máme starat o všechny, kteří pracovat nemohou, jak v tom vyšším věku, tak právě v období péče o malé děti. Chceme, aby tak - takovým tempem, takovým způsobem - jako rostou důchody seniorům, a je to správně, tak abychom stejnou garanci hodnoty rodičovského příspěvku dali i mladým rodinám. Předkládáme konkrétní návrh, navazuji na tohle téma i z minulého volebního období, kde jsem to také předkládala, a přeji si, aby když oba typy rodin nakupují obdobné potraviny, potřebují zaplatit obdobné věci a nemohou si zvýšit příjmy vlastní prací, abychom jim jako společnost opravdu inflaci, která bohužel věci dnes zdražuje, kompenzovali. Děkuju.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní místopředsedkyně. Táži se ještě, zda se někdo hlásí s přednostním právem. Není tomu tak.

Nyní se tedy nacházíme v jednání o pořadu schůze a nyní budeme hlasovat o celém návrhu pořadu 113. schůze Poslanecké sněmovny, jak byl písemně předložen.

Zaznamenala jsem žádost o odhlášení, všechny vás tedy odhlásím a poprosím vás, abyste se přihlásili svými identifikačními kartami.

Než se ustálí počet přihlášených, přečtu omluvy. Omlouvá se Fridrich Stanislav od 17 hodin z rodinných důvodů, Maříková Karla od 18 hodin z pracovních důvodů, Richterová Olga od 16.30 z rodinných důvodů a Jan Síla od 15 hodin z pracovních důvodů.

Zdá se, že se nám počet přihlášených ustálil.

 

Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 3, přihlášeno 150 poslanců a poslankyň, pro 84, proti 66. Návrh byl přijat. Konstatuji tedy, že pořad schůze byl schválen.

 

A nyní přistoupíme k prvnímu bodu pořadu, kterým je

 

1.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony /sněmovní tisk 696/ - druhé čtení

Z pověření vlády předložený návrh zákona uvede místopředseda vlády, ministr práce a sociálních věcí a ministr pro místní rozvoj Marian Jurečka. Prosím, pane ministře, ujměte se slova.

 

Místopředseda vlády, ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji. Dobré odpoledne, vážená paní místopředsedkyně, kolegyně, kolegové, my jsme se po více než šesti hodinách konečně dostali k obsahu této schůze, a to je druhé čtení návrhu důchodové reformy. Musím říct, že těch šest hodin tady bylo věnováno celé řadě témat, která vlastně vůbec nesouvisela s tímto tématem důchodové reformy, ale často se věnovala různým velmi vzdáleným věcem. Já si dovolím přesto nejenom uvést tento návrh, ale i drobně zareagovat na některé věci, které tady zazněly... ***




Přihlásit/registrovat se do ISP