(15.10 hodin)
(pokračuje Karel Havlíček)

Ale spíše se pojďme podívat zase do současné doby, jaký je aktuální stav v toliko kritizovaných cenách energií vůči naší vládě. Máme s touto vládou nejvyšší ceny v Evropě v přepočtu na kupní sílu. Pokud někdo jaksi namítnete, že kupní síla... není správné to tak porovnávat, tak co se týká absolutních cen, tak jsme trvale mezi top pěti v posledních měsících, a dokonce jsme byli i na pozici číslo jedna v minulém a předminulém roce a v každém případě za tři roky fungování této vlády: nejvyšší růst cen energií z celé Evropy - Česká republika.

Třetí pilíř - už byla taková neverending story kritika, že jsme způsobili závislost na ruských energiích, dokonce ještě nedávno to zkonstatoval premiér Fiala, který opět prokázal vysokou míru neznalosti, dezorientaci - já nevím, jak bych to nazval - další populistický výkřik. Pomíjím to, že jsme toto všechno zdědili po předchozích vládách, kde seděli vaši kolegové, ale popravdě řečeno, ani oni s tím nemohli vůbec nic dělat. Přece každý pologramotný člověk, který se podívá na evropskou, například plynovou infrastrukturu, tak jaksi musí pochopit to, jakým způsobem sem putuje plyn.

Pane premiére - říkám to už asi fakt po padesáté šesté - to, že se kupuje plyn z Norska, prosím pěkně, neznamená, že sem dorazí norský plyn, to fakt není ani technicky možné. Říká se tomu swapování, mrkněte se někdy třeba na Wikipedii a pochopíte nesmysly, které zde říkáte.

Co je ale podstatné, je to, že dlouhodobá závislost - na ruském plynu zejména - byla budována stran Německa a tam hledejme důvody a možná příčiny i toho, kam se Evropa dostala stran vysoké závislosti, ale v každém případě, ať tak, či onak, se podívejme, kde jsme dnes. Tvrdíte, že jste nás zbavili závislosti na ruských energiích. Nemáte na to vliv, nemáte. Tak jako nikdo neměl vliv na to, když to rostlo, nemá nikdo vliv na to, když to třeba klesalo v určitou dobu, ale v každém případě sem proudí nikoliv 50 procent ruské ropy, ale už 60 procent - myslím tím z celkového objemu - čili jste posílili závislost na ruské ropě, měl-li bych to říct populisticky, ale samozřejmě vy na tom tu vinu nemáte, protože to rozhoduje PKN Orlen, což je naprosto nezávislá firma, která si nakupuje - světe, div se - podle ceny. Co se týká ruského plynu, v jednu chvíli to šlo skutečně dolů, vy jste se toho chytli a říkali jste: Vidíte, my jsme zabezpečili nezávislost. Jozef Síkela dokonce tvrdil zcela vážně (Se smíchem.) na jedné tiskové konferenci, že na západních univerzitách - pozor (Gestikuluje.) - už se učí, kterak Jozef zbavil Česko závislosti na ruském plynu. Tak ona skutečně byla nižší v jednu chvíli - a víte proč? No, byla nižší proto, protože se naboural Nord Stream jednička. Nepředpokládám, že Jozef Síkela seděl v té ponorce tenkrát, ale v každém případě díky tomu, že Nord Stream jednička (Smích a potlesk zleva.) přestala dodávat plyn do Evropy, do Německa, tak samozřejmě severní větev byla už v mixu a směsky jiných plynů, ale po pár měsících obchodníci rozhodli, že budou kupovat opět plyn nikoliv ruský, ale takový, který jim cenově vyhovoval, a najednou nám začal východní větví opět narůstat podíl ruského plynu až na nějakých 60 procent. Co tím vlastně říkám? Není... vláda na to nemá žádný vliv.

Velmi důležitý další pilíř vaší kritiky, ale hlavně vašich smělých plánů, byl založen na tom, že ukončíte dotační byznys. Vzpomínáte si na tu nevyvedenou tiskovou konferenci - tuším, že to bylo na konci roku 2022, jistý už si úplně nejsem, nějak... Česko na křižovatce tenkrát jste to nazvali - kde jste ukázali to, kterak budete konsolidovat? Tam jste řekli, že ukončíte dotační byznys a všichni tleskali, protože to znělo opravdu úžasně, ale je mi líto, opět je to populismus. Ne ve smyslu toho, že já bych byl rád, že tady dotační byznys existuje, ale přece každý úředník na ministerstvu ví, že národní dotace byly už v dobách minulých dávno poměrně minimalizovány a že se v zásadě jednalo pouze o dotace evropské. A co s nimi chcete dělat? Tak je budeme odmítat, ty evropské dotace? Navíc víme, že evropské dotace jsou do značné míry už poměrně přesně určeny, do jakých segmentů, odvětví a tak dál, mají stran účelovosti jít. To znamená, vy jste vlastně slibovali něco, co bylo absolutně nereálné, protože zbytek českých dotací, ten šel hodně do inovací - ale ne hodně, byla to relativně malá částka - ale víceméně pouze už to byl výzkum, věda, inovace - což si tedy zrovna nemyslím, že bylo něco, co by se mělo ukončovat - a pak tam byly poměrně malé národní dotace do zemědělství, které jste ale nakonec stejně ponechali, takže ukončení dotačního byznysu a sliby dopadly naprostou blamáží, ale nikoliv proto, že se s tím dalo něco zásadního udělat - protože vracet peníze do Bruselu si nedovedu vůbec představit, že by se mělo činit, i když netvrdím, že se mi líbí bruselské dotace, ale to bychom museli zrušit v celé Evropě - ale v každém případě jste si z nás dělali blázny.

Další velmi zajímavý argument, kterým jste nás torpédovali v době našeho vládnutí - a taky se to týká samozřejmě rozpočtu: přebujelý státní sektor, počet státních zaměstnanců. Přijdeme a zatočíme s tím. Další megapopulismus. Mimo jiné všímáte si, jak populisticky jste se vyjadřovali? Jakou míru populismu, kterému se tak vysmíváte nebo ho kritizujete, jste používali ve svých argumentech? Každý, kdo byl trochu znalý státní mašinerie, tak velmi dobře věděl, že naše vláda snižovala počet úředníků. Ale ano, rostl - já si to uvědomuju - počet zejména pedagogických pracovníků, kde z půl milionu - zaokrouhluju to - byla téměř polovina lidí, kteří jsou z pedagogické oblasti, a to bylo logicky proto, že bylo více dětí ve školách, a tím pádem byla povinnost zvyšovat počet těchto pedagogů, případně i nepedagogů. Pak taky třeba u nás rostl počet policistů.

No ale pojďme se podívat zpátky - ne zpátky - do aktuálního stavu. Kde je tedy ten váš zásadní, bych řekl, krok k tomu, že jste začali snižovat počet státních zaměstnanců? De facto děláte něco podobného, co jsme dělali my: snižujete jako my počet úředníků - proti tomu já nic nemám a tady uznat musím, že někteří skutečně poklesli - ale zase vám letí stejně nahoru pedagogové a ti, kteří jsou v těchto oblastech, kde to rostlo i nám. To znamená, že byste tedy udělali nějakou revoluci? Vůbec ne. A když se podívám třeba na některé vybrané úřady, tak na Úřadu vlády máte o 15 procent více pracovníků, takže v aktuálním stavu, když se na to podívám, jste neučinili nic.

No a teď bych mohl pokračovat výčtem vašich nesplněných slibů, ale to zde říkáme snad na každé schůzi. Mohl bych zde opakovat, jak jste slíbili: Nezvýšíme daně. Pan premiér Fiala ještě na podzim roku 2022 - nikoliv před volbami, na podzim 2022 - říkal: Nezvýšíme daně, tečka. Znáte to legendární video, několik milionů zhlédnutí - přiznám se, je z naší dílny, ale samozřejmě je to z vysílání TV Nova. Marian Jurečka, začátek roku 2023: Nezměníme valorizace pro důchodce. Prásk, v únoru změna. Vracet se, prosím pěkně, k digitalizaci stavebního řízení už snad ani nemá cenu - asi největší fiasko ve smyslu zavádění jakéhokoliv systému (ve) veřejné sféře za posledních 30 let, zpomalení stavebnictví, ekonomiky a tak dále. Kterak jste vyběhli s osobami samostatně výdělečně činnými, vejde do dějin. Kdybyste jim neslibovali ještě v roce 2020, 2021, jak je podpoříte, jak jim nezvýšíte daně, jak jim nezvýšíte odvody, jak konečně se budou moci OSVČ nadechnout... Vy jste udělali to, že jste jim zvýšili minimální sociální odvody naprosto brutálním způsobem, za rok 2024, 2025, 2026 - já to zaokrouhluji teď - přibližně o 11 000 ročně, takže za tři roky - myslím tím za tyto tři roky, které jsem říkal - se zvýší odvody u osob samostatně výdělečně činných o 33 000 korun plus jste tedy samozřejmě ještě pro ty, kteří nemají minimální odvody, zvýšili rovněž sociální odvody. Hm, úplně přesně pravý opak. Mohl bych tady ukázat, jak jste naslibovali, jak podpoříte sport. Podívejte se do svých programových prohlášení. Jenom za naší poslední vlády 2020, 2021 jsme dávali do sportu kolem 11 miliard korun, vy nyní po třech letech vládnutí dáváte 6,9 miliardy korun. To znamená, když byste připočetl inflaci, tak jste někde na půlce toho, co jsme dávali my.

Neuvěřitelné se stalo skutkem a po pěti letech růstu výdajů - myslím tím takzvaný GERD ukazatel, což je celkový výdaj na vědu vůči HDP, který jsme si piplali a od roku 2016 nám rostl poměrově z nějakých 1,67 až na 2,0 (procenta), což bylo součástí naší inovační strategie Země pro budoucnost, a dosáhli jsme toho, sice s jazykem na vestě, ale bylo to přesně 2,0 (procenta), měl jsem z toho strašnou radost - prásk, už vám to letí dolů. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP