Neautorizováno!


(16.50 hodin)

 

Poslanec Jan Hrnčíř: Děkuji za slovo, vážený pane předsedající, já bych chtěl poprosit, aby zodpovědní ministři přišli do sálu, protože si myslím, že projednávání státního rozpočtu třeba bez účasti ekonomických ministrů si myslím, že není úplně důstojné téhle Sněmovny (Z ministerských lavic mimo mikrofon: Já jsem tady.) (Předsedající: Je to v souladu s jednacím řádem.) Ekonomických ministrů. (Otáčí se vlevo. Smích v sále.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Můžeme pokračovat v projednávání, prosím.

 

Poslanec Jan Hrnčíř: Tak děkuji za slovo, vážené kolegyně a kolegové, není obvyklé, aby Národní rozpočtová rada rozcupovala návrh státního rozpočtu, jako tomu bylo letos. Cituji: "Předložený návrh rozpočtu v některých oblastech postrádá reálnost a úplnost, což negativně ovlivňuje kvalitu rozpočtového procesu, transparentnost a porozumění veřejným financím, zejména pak snižuje pravděpodobnost dodržení zákonem stanoveného limitu strukturálního salda, klíčového ukazatele zdraví veřejných financí," uvádí rada. Pro vládu, které zbývá poslední rok vládnutí, je to vážné varování, zvláště když se prezentuje jako rozpočtově odpovědná. Příjmy státního rozpočtu do značné míry reflektují ekonomický růst, který vláda může částečně ovlivnit svojí hospodářskou politikou. Ministerstvo financí loni předpovídalo růst ekonomiky zhruba o 2,3 procenta, realita však, pokud bude příznivá, dosáhne sotva na 1 procento, což znamená daňový výpadek v desítkách miliard. Nyní je zjevné, že nadsazené příjmy dosahují desítek miliard, jak upozorňuje Národní rozpočtová rada. Minulý rok jsme byli svědky podobné situace, kdy ministr Stanjura omezil platby na podporované zdroje energie, což nakonec vedlo k tomu, že spotřebitelé, hlavně domácnosti, nesli finanční zátěž ve svých účtech za energie. Letos se historie opakuje. Ministerstvo financí plánuje s výdaji 8,5 miliardy, zatímco reálné náklady dosáhnou cirka 25 miliard, které domácnostem nelze rozepsat, jelikož už dosáhly zákonného stropu pět stovek za megawatthodinu. Další otázkou jsou přehnané příjmy z emisních povolenek, kde rozpočet počítá s příjmem cirka 30 miliard, avšak reálný odhad je minimálně o 10 až 12 miliard nižší. Co však zcela nepochopitelně selhává, je špatný výpočet důchodů. Národní rozpočtová rada poukázala na to, že navýšení penzijních prostředků o cirka 11 miliard stěží pokrývá schválenou valorizaci, ale nebere v potaz navýšení základu o 5 miliard, což způsobuje nedostatek až 7 miliard korun na penze v aktuálním rozpočtu.

To, co se v poslední době odehrává kolem rozpočtu pod taktovkou dnes už čtyřkoaliční vlády, se ani zdaleka nepodobá žádné rozumné definici zodpovědné rozpočtové politiky. Premiér Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura se tváří, jako by ztráta cirka 50 miliard korun v návrhu státních financí byla jen drobným přešlapem. Pravda, když se podíváme na příjmy a výdaje v řádu 2 bilionů, může se těchto 50 miliard jevit jako zanedbatelná částka, stejně jako rostoucí schodek, který se v posledních týdnech opět dramaticky zvětšil, a celkové zadlužení státu tak přesáhlo astronomických 3 300 miliard korun a jedná se o historicky vůbec nejvyšší úroveň zadlužení České republiky. Pak je ale těžké věřit, že vláda dodržuje to, co kdysi jako opozice vehementně prosazovala a co neustále opakuje ve vládním prohlášení nebo během obhajoby takzvaného daňového balíčku. Jinak by totiž nebylo možné, aby vláda nadhodnotila příjmy a protiprávně podstřelila výdaje, ať už jde o emisní povolenky, solární dotace nebo důchody.

Zapomenutých několik desítek miliard by možná nebylo tak katastrofální samo o sobě. Skutečným problémem jsou však neustále se kupící pochybení, které lze vysvětlit jen dvěma způsoby: buď vláda absolutně nerozumí platné legislativě a ekonomickým procesům, nebo jí to prostě vůbec nevadí, anebo ministři záměrně a účelově klamou veřejnost, tedy prostě lžou. Vláda se zřejmě tímto rozpočtovým trikem zoufale snaží udržet planou naději na úspěch v nadcházejících sněmovních volbách.

Vládou zanedbávaných problémů je totiž příliš mnoho. Předražený horor jménem digitalizace stavebního řízení, důchodová reforma, která se neustále mění a nemá ani jistotu, že projde Sněmovnou, jelikož s ní nesouhlasí ani všichni koaliční poslanci. Vláda řeší především platy politiků, zatímco státní zaměstnanci jako policisté, hasiči, nepedagogičtí pracovníci a další profese čekají dál v řadě na zvýšení svých platů. S platovými tarify pod úrovní minimální mzdy nikdo nic ani nedělá.

Takový návrh státního rozpočtu SPD podpořit v žádném případě nemůže a dovolím si načíst usnesení: "Poslanecká sněmovna neschvaluje základní údaje návrhu zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2025 a ukládá vládě České republiky změnit je tak, aby odpovídaly skutečnosti a platné rozpočtové legislativě. Termín předložení nového návrhu stanovuje Poslanecká sněmovna na 21 dní, tedy na 12. listopad 2024." Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, váš návrh jsem si poznamenal.

Dále s přednostním právem se hlásí paní předsedkyně Alena Schillerová. Prosím.

 

Poslankyně Alena Schillerová: Děkuju za slovo, pane místopředsedo. Já bych chtěla požádat, aby, když už tady nesedí vláda - a měla by tu sedět, znovu to opakuji, mně je úplně jedno, že je zasedání vlády, předkládáte tady státní rozpočet na rok 2025 a měli jste se tomu přizpůsobit, svůj program, vy se zodpovídáte Poslanecké sněmovně, nikoliv my vládě - takže já bych chtěla požádat alespoň - za chvíli vystoupí můj ctěný kolega, předseda výboru pro veřejnou správu Ladislav Okleštěk, který bude hodnotit kapitolu Ministerstva pro místní rozvoj - já žádám, aby přišel alespoň ministr Kulhánek, a prosím, jak budou vystupovat potom různí gesční stínoví ministři, aby ministři sem chodili a prostě tady se reagovali. Když už tady nebude sedět celá vláda, dobře, já už nemám na vás prostě nervy neustále, musela bych to tady vypauzovat, což je proti smyslu celého jednání, protože chceme, aby se mluvilo o rozpočtu, tak prosím, ať sem chodí jednotliví ministři, takže já vždycky s dovolením vystoupím a řeknu: Je kolega Laďa Okleštěk, pak je tam kolega Stržínek, i když je mezi nimi ještě Karel Rais, tak prosím, aby - teď se budou bavit především o kapitole Ministerstva pro místní rozvoj - pak samozřejmě další kolegové, tak já vždycky tady přijdu a požádám, aby gesční, konkrétní ministr přišel, takže já nevím, mám vzít minutu pauzu nebo jak to vymyslíte? (Otáčí se.) (Ministryně Černochová z lavice: Já jim to píšu.) A jsou tady někde vedle, nebo? (Ministryně Černochová z lavice: Já nevím, sedím tady.) Já vím, ale co jako... Kdo to má vědět, paní ministryně?

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vás poprosím, abyste spolu nekomunikovaly mimo mikrofon.

 

Poslankyně Alena Schillerová: Dobře, ano, souhlasím, nebudu komunikovat mimo mikrofon.

Vezmu teď, já nevím, tři minuty pauzu. Věřím, jestli tady vláda zasedá vedle, tak není problém, aby pan ministr přeběhl, takže prosím tři minuty pauzu na jednání klubu ANO, i když asi toho moc nedojednáme za tři minuty.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dobře, v tom případě přerušuji jednání do 17.00 na poradu klubu hnutí ANO. Děkuji Vám.

 

(Jednání přerušeno v 16.57 hodin.) ***




Přihlásit/registrovat se do ISP