(17.40 hodin)

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji velmi i za dodržení času a zareaguje pan ministr.

 

Ministr financí ČR Zbyněk Stanjura: Já tedy podle jednacího řádu budu reagovat na to, co se dělo v debatě: Dostupné bydlení tady zatím nebylo, nebudou tam peníze chybět. Výhodou zákona, který jsme přijali - že všechny, když to zjednoduším, státní organizace (Ukazuje uvozovky.) mají mít své účty ve státní pokladně - je to, že konečně máme přehled o volných prostředcích všech. Někde jsme povolili výjimku, někde ne, to se posuzovalo individuálně. takže je to částka, která neovlivní hospodaření českých lesů negativně. Samozřejmě povodně změnily situaci, ale to jiná věc, na to máme povodňovou rezervu v roce 2024, (pravděpodobně i?) 2025 a jsou výrazné škody na majetku Lesů České republiky. To bych oddělil, to bude pokryté z tohohle. Část z toho už je v rozpočtu. Nemůžeme říct... Nejsou mašličky, že jeden příjem je směřován do výdajů Ministerstva zemědělství a není směřován jinam, ale podle informací, které jsou mně dostupné, tam nehrozí žádný negativní výsledek hospodaření.

K tomu dostupnému bydlení, jedná se především o finanční nástroje - nejsme schopni a ani nebudeme schopni to zafinancovat dotacemi - a jsou puštěné výzvy, a co je důležité, bude záležet, jak kdo v těch výzvách uspěje a jaký bude časový harmonogram výstavby. Přece není reálné, kdybychom peníze dali, aby se desítky tisíc bytů postavily a kolaudovaly v roce 2025. My jsme prosadili poprvé do legislativy definici dostupného bydlení, předtím se o tom mluvilo. A k tomuhle - abychom to posoudili komplexně - musíme taky posoudit rozpočet SFPI jako takový, nejenom příspěvek státního rozpočtu, ale taky bychom museli do debaty vnést programy, které chystá Národní rozvojová banka. Na to dneska není prostor, ale určitě na debatu jsem připravený, protože na celém projektu dostupného bydlení se výrazným způsobem podílelo i Ministerstvo financí ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj a s Ministerstvem průmyslu a obchodu.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Opět děkuji za dodržení času a vnímám další faktickou, se kterou se hlásí pan poslanec David Pražák, poté opět paní poslankyně Eva Fialová. Prosím.

 

Poslanec David Pražák: Děkuju, pane ministře, za odpověď. Já jenom tedy to, co jsem sondoval, tak to vypadá, že v současné chvíli na lesní infrastruktuře, tam je povodňové škody plus minus 1 miliarda korun, takže by mě zajímalo, jestli tam fakt v těch 30 miliardách tu miliardu najdete na tyhlety věci, protože jsem slyšel, že nějak už to je rozpuštěné, těch 30 miliard, že už tam toho moc nemáte, ale dobře, tak když to tam bude...

Já jsem chtěl jenom upozornit na to, že dneska odbor lesního hospodářství věci, které měl proplácet v letošním roce, neproplácí a přesouvá je na příští rok, že už tam dneska nemá peníze, přesouvá je na příští rok, aby ty peníze mohl čerpat z rozpočtu na příští rok, a když to začne příští rok dělat, tak mu budou zase chybět peníze v další půlce roku toho příštího, protože tam peníze nebude mít na další věci, a jenom to valíme před sebou a podle mě tam potom bude rána do zdi, až tam nebude nic, tak jenom fakt 1,5 miliardy si myslím, že - teďka tam bylo pro letošní rok, tuším, 2 miliardy 300 000, teďka návrh rozpočtu je miliarda a půl - a co jsem zjišťoval nebo že mám pod sebou kapitolu Podvýbor pro lesní hospodářství, tak by potřebovali minimálně 3 miliardy, aby zasanovali letošní rok, co jim teďka chybí, plus měli peníze na ten příští. Děkuju.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně. Paní poslankyně Eva Fialová, opět vaše dvě minuty.

 

Poslankyně Eva Fialová: Moc děkuju za slovo. Já s panem ministrem budu souhlasit v jedné věci, že určitě se o tom je potřeba bavit někde hlouběji, do hloubky, asi na jiné platformě, nicméně jsem chtěla upozornit na to, že jsem brala těch 900 bytů s odkazem pouze jenom z dostupného bydlení, já o reformě dostupného bydlení, kde je určených nějakých 5 miliard - to je další, jiná diskuse - nemluvila. Já jsem mluvila o 900 bytech, které ještě jsou podpořeny, když budu počítat jenom s 30 procenty. Pokud to přepočítám, tu 1 miliardu jenom na čisté byty ze státu, které podpoří stát ze státních peněz, a nebudu počítat další procenta, která si dodá stát nebo obce samotné nebo soukromý investor, tak se jedná o 300 bytů ze státního rozpočtu čistě, což mi přijde strašně malé procento vůči tomu, když známe informace z mediálního prostředí, ze summitu o dostupném bydlení, že bytů, kterých je potřeba stavět pro dostupné bydlení - a to se nebavíme o luxusních bytech, které někde vznikají - je 25 000, tak ta debata někde opravdu musí vzniknout, protože někde ten trh musíme rozhýbat. Já i chápu argumenty k tomu, že nejsme schopni postavit všechno hned v roce 2025 nebo dostavět 2026 a celé to zafinancovat, ale někde to rozhýbat musíme, protože poptávka obcí o to, jak se o to víc postarat, je, pokud vidí sami nějakou alokovanou částku ve státním rozpočtu, že má mnohem větší šanci na úspěch, a o to, aby začala projektově připravovat daná období, a potřebujeme garanci na delší období, nejenom vyhlášením programu na konci roku 2024 mít garanci 2025, 2026, ale mít nějaký dlouhodobý program, který bude dávat garance a připravenost daným obcím, aby do projektů a podpory chtěly vstupovat a začít opravdu stavět společně i s těmi soukromými investory. (Předsedající: Čas.) Děkuju.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně a nyní se vracíme do obecné rozpravy, kde je přihlášen pan poslanec Karel Rais.

Ještě načtu omluvy, v mezičase se jich nakupila celá řádka: od 14.30 hodin se dnes omlouvá paní předsedkyně Markéta Pekarová Adamová z důvodu zahraniční cesty, poté se omlouvá paní poslankyně Věra Adámková od 17.30 hodin ze zdravotních důvodů, Andrej Babiš od 15.10 hodin z pracovních důvodů, Jiří Kobza od 19 hodin z rodinných důvodů, Josef Kott od 15 do 16 hodin z pracovních důvodů, Jan Síla od 14.30 do 18 hodin, a sice z pracovních důvodů, Karel Tureček od 20 hodin z rodinných důvodů, Barbora Urbanová od 15 hodin z osobních důvodů.

Z členů vlády Martin Dvořák od 12 hodin z pracovních důvodů. To by byly omluvy.

Nyní má slovo pan poslanec Karel Rais.

 

Poslanec Karel Rais: Přeji dobrý den, já bych docela uvítal, kdyby tady pan ministr Bek byl, jestli tady může být. (Ministryně Černochová říká, že je na cestě.) Děkuju moc, protože mám pár takových obyčejných dotazů. (Ministryně Černochová opět zdůrazňuje, že ministr je na cestě.) Dobře, tak já mezitím budu před vlastní diskusí o státním rozpočtu, konkrétně o kapitole 333 a o začlenění kapitoly do celého státního rozpočtu, bych se chtěl vyjádřit k politické kultuře Sněmovny, která se teď během podle mě tak posledních dvou měsíců výrazně zhoršila.

Dnes máme schvalovat v prvním čtení základní obrysy státního rozpočtu a ještě včera odpoledne, to je 22. října, jsme neměli rozpočet kapitoly 333 k dispozici. Dali nám jej v podstatě večer v 17 hodin, přestože výbor, i jako sekretariát výboru, i poslanci, jsme o to žádali. Tahleta situace se dřív podle mě nikdy nevyskytovala a teď jsem to zažil několikrát. Já bych vzpomněl třeba druhé čtení novely vysokoškolského zákona, kdy v podstatě těsně před vlastním projednáváním poslanci koalice vložili zásadní změny zákona v oblasti existence vošek, vyšších odborných škol. Potom další pozměňováky se týkaly zásadních změn v existenci u NAÚ, Národního akreditačního úřadu, a jenom bych se zmínil o tom, že dřív třeba na NAÚ byl vypsán projekt, který bývalá paní ministryně Kopicová ho vypsala, a trvalo to několik let, to řešení a v podstatě to řešily desítky odborníků vysokých škol. Bylo to... byli jsme vtaženi do tohoto problému a dnes tenhleten problém je řešený pozměňovacím návrhem, který je dán do informačního systému několik hodin před vlastním projednáním. To si myslím, že není moc, a podobně by se dalo dívat na diskusi pozice veřejných vyšších odborných škol, těch vošek, v systému vysokých škol, taky se to řeší desítky let a podle koalice by dnes mělo stačit několik hodin na vyřešení pozice a postavení vyšších odborných škol v rámci rezortu. To si myslím, že není v pořádku, dávat to všecko později, tady ty materiály, a je otázka, jestli pozdní dodávání materiálů opozici je úmysl - v případě pozměňovacích návrhů k novele vysokoškolského zákona jsem samozřejmě o tom přesvědčený - anebo je to výsledek dlouhodobého nepořádku a amatérismu vlády - taky se tomu dá věřit - takže to si myslím, že by bylo... že toho času je tady na seznámení se, byť se základními rysy státního rozpočtu v oblasti rezortu Ministerstva školství, že je málo. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP