Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(20.20 hodin)
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní s přednostním právem vystoupí pan ministr Válek. Prosím, máte slovo, pane ministře.
Místopředseda vlády a ministr zdravotnictví ČR Vlastimil Válek: Děkuji za dotazy a rád je zodpovím, i když ty odpovědi tady opakovaně padly, a jak pan poslanec Mašek, tak koneckonců paní poslankyně Mádlová ty odpovědi velmi dobře znají, protože pan poslanec Mašek se zúčastnil debaty, kdy jsme ten zákon schvalovali, kde jsem to vysvětloval. Já to rád zopakuji, opakování je matka moudrosti a líp se to pak pamatuje. Paní poslankyně Mádlová se zúčastnila několika seminářů, včetně akcí na zdravotním výboru, kde jsme říkali přesnou strukturu, a i ty finance. Pan profesor Dušek tam dělal svoje dlouhé prezentace a bude to znovu dělat. Ale zase to rád zopakuji, opakování je matka moudrosti a líp se to pamatuje, že?
Co se týče těch peněz a co se týče těch půjček. Samozřejmě Fakultní nemocnice - a nejenom fakultní, všechny přímo řízené nemocnice - měly bohužel chybu v zákoně, protože všechny ostatní nemocnice si mohly půjčovat peníze i od bank, ale přímo řízené nemohly. Bavíme se teď o investicích. Mohly dělat takzvané podnikatelské - on to řekne pan ministr financí asi lépe - úvěry od těch, co to stavěly - zjednodušeně, já to neumím v detailu vysvětlit - což jim opakovaně vadilo, protože tento typ úvěru byl dražší.
My jsme tady schválili - a myslím, že to byla dobrá změna - to, aby pro přímo řízené organizace platilo totéž, co platí pro všechny typy nemocnic v České republice, tedy pro krajské nemocnice, okresní nemocnice, jakkoliv fungující, aby si mohly brát bankovní úvěr, pokud chtějí investovat a kofinancovat něco, co je dotované ze státního rozpočtu.
Tak třeba budou v Motole, pokud všechno klapne - teď na tom intenzivně pracujeme - stavět pavilon dětské psychiatrie, který bude částečně kofinancován ze státního rozpočtu, a částečně zase na to kofinancování, které musí dělat ta nemocnice, si budou brát úvěr. Myslím, že to říkám správně, pane ministře? Ale on pan ministr to když tak ještě potvrdí.
Pokud vím, velmi o to stála Fakultní nemocnice Brno, která by jinak musela ze svých peněz - oni mají ty Fakultní nemocnice na účtech dneska opravdu velké částky, ale pro ně je výhodnější jít do půjčky, která je s poměrně nízkým úrokem - takže takhle chtějí financovat dostavbu nebo výstavbu gynekologicko-porodnické kliniky. Velmi o tom uvažuje olomoucká Fakultní nemocnice, pokud vím.
V Kroměříži jsme se rozhodli poté, co pan ředitel Fakultní nemocnice Olomouc Havlík dal psychiatrickou léčebnu ekonomicky do plusu a v podstatě dneska mají na účtu řádově mezi dvěma až třemi stovkami milionů. Já ten úplný detail nevím. Tak se rozhodli postavit nový pavilon, protože tam celý ten areál je památkově chráněný a rekonstrukce pavilonů je komplikovaná. Takže se dohodli nakonec na stavbě nového pavilonu, který bude částečně financován ze státního rozpočtu a částečně právě kofinancován cestou půjčky.
Velmi podobně chtějí pokračovat s onkologickým centrem, pokud jsem dobře informován, v Ostravě, kde je to vlastně jeden z mála kotců, kde není komplexní centrum jako nová budova. Tam ta debata probíhá velmi intenzivně, jednak s ředitelem, jednak s děkanem a samozřejmě i s jejich šéfem onkologie, s panem profesorem Hájkem.
Takhle bych mohl po těch nemocnicích pokračovat. Já si myslím, že toto spíš patří na zdravotní výbor. Pokud byste chtěli vyčerpávající informaci, jsem připraven požádat paní vrchní ředitelku Grygarovou, aby vám tu informaci poskytla. Vždycky je to kofinancování nějakého dotačního titulu s tím, že pokud se vezme bankovní úvěr, tak je to levnější než to, co jim zákon předtím neumožňoval, a oni tím pádem v tom prostředí byli hůře konkurenceschopné. To je ten první dotaz.
Druhý dotaz, co se týče těch oborů, tak zopakuji to, co jsem už několikrát říkal. Profesor Dušek udělal poměrně podrobnou analýzu, z které vyplynuly jak ty potřeby, tak řekněme ty počty a obory. Jsou to obory, které jste zmiňovala. Uvažuje se ještě o dalších oborech. Typickým příkladem je záchranář, kde prostě legislativní chybou v minulém období se nedomyslelo to, že se změní vzdělávání ze středního na vysoké a vlastně tři roky vypadla produkce záchranářů. Takže tady je potřeba dohnat ten skluz, který tam před nějakými 6, 7 lety nastal. To byla technická záležitost, kdy se úplně při reformě vzdělávání záchranářů nedomyslelo, že se přechází z vyšších středních škol na bakalářské studium.
Bavili jsme se o klinických psycholozích. Tam problém není ani tak na straně filozofických fakult, jak nás ujistili děkani, respektive rektoři, ale problém je spíše, že je malý zájem o tu nástavbu, respektive o pokračování psychologů, kteří studují na filozofii, o tu zdravotnickou nástavbu, aby se z nich stali kliničtí psychologové. Pro ně je atraktivnější se věnovat psychologii buď jako školští psychologové nebo v jiných oblastech. Alespoň tak jsem byl informován jejich asociací. Ale přichází také s nějakým návrhem, který pravděpodobně zohledníme, ale ne tady v tomto, ale řekněme v nějaké změně postgraduálu tak, jak to odborná společnost navrhuje.
Ta částka by měla být ve výši 420 milionů, pokud si to dobře pamatuji. Myslím, že jsme to schválili, na vládě to budeme schvalovat. Schválili jsme to v sestavě politické a ta částka by měla jít na navýšení těch oborů tak, aby mohli být studenti přijímáni už ve školním roce 2025, 26, to znamená v září příštího roku, a pak ta částka bude postupně narůstat. Ten program je pochopitelně počítán na čtyři roky. Podobně jako u všeobecných lékařů nebyl na 10 let, ale na šest let. Já jsem u toho podpisu byl, tak to shodou okolností vím. Byl jsem tam jako zástupce akademického senátu nebo asociace akademických senátů. Pak se z toho staly postupně mandatorní výdaje, protože vlády to postupně schvalovaly. My jsme z toho udělali vlastně mandatorní výdaj, jestli to takhle mohu říct.
To navýšení studentů na lékařské fakulty. Byť původní záměr byl, že to bude, řekněme, na šest až maximálně, jak jste správně řekla, 10 let, mandatorním výdajem, a pak se to navýšení sníží, tak se to stalo mandatorním výdajem for ever. Takže ty lékařské fakulty budou už stále přijímat zvýšený počet studentů, který přijaly před šesti roky, protože se ukázalo... Je potřeba se podívat, jak ta smlouva byla napsaná. Smlouva mluvila o přijetí většího počtu studentů, ale ten záměr byl financovat učitele, kteří na těch lékařských fakultách učí hlavně neteoretické obory.
Ono se ukázalo - teď už ta čísla mám - že bude o 24 % absolventů více na lékařských fakultách. To znamená, mělo to i ten efekt, o kterém část děkanů byla přesvědčena, že ho bude mít - část byli pesimističtí, já bych mohl i jmenovat ty kolegy, kteří byli pesimisté a optimisté - že zvýšení počtu studentů povede k tomu, že bude větší úmrtnost v prvních ročnících. Ono se to nepotvrdilo a opravdu se ukázalo, že to vede k větší produkci absolventů. Teď nechci říct úplně chybné číslo, ale bavíme se o něčem, co se blíží čtyřem stovkám většího počtu absolventů v příštím roce, tedy těch, kteří budou absolvovat v roce 2025, a tak by to mělo být už každý rok.
My bychom stejným způsobem chtěli nastavit ten program pro nelékaře. To znamená čtyři roky výdaje, které budou postupně stoupat tak, jak v každém roce budou nabírat větší počty. Takže pak se budou muset financovat druhé ročníky, třetí ročníky a tak dále. Celkově je to spočítané. Zase se omlouvám, že ta čísla - jsem připravený na rozpočet zdravotnictví, do detailu nevím, ale pokud si správně pamatuji, tak celková částka za ty čtyři roky byla někde kolem 3 miliard plus minus.
Spíš bych velmi poprosil, tady o tom bude seminář i s děkany a s dalšími v Senátu, který plánuje zdravotní výbor Senátu. Ten seminář by měl proběhnout ve velmi krátké době, někdy během první poloviny listopadu, a předpokládám, že podobný seminář uspořádáme, respektive uspořádají děkani spolu, protože přece jenom je to problematika školství, kde samozřejmě my se na tom podílíme intenzivně s profesorem Duškem, aby byla jasná dlouhodobá představa i pro poslance.
Za ty čtyři roky si myslím, že proběhne to, co u těch lékařů - tedy od toho oboru všeobecný lékař - a sice vyhodnocení, jestli opravdu větší počet přijatých vede k většímu počtu absolventů. Pokud to povede k většímu počtu absolventů za ty čtyři roky, tak se z toho, předpokládám, stane mandatorní výdaj, protože opravdu bude potřeba - pokud opravdu efekt bude větší počet absolventů nejenom přijatých, ale dokončujících studium - ten program udržovat dlouho.
Pan ministr Bek, když jsem ho poslouchal, jak vám odpovídal na dotaz, mluvil o dalších oborech. Na tom se to trošku zdrželo. Bude potřeba zvýšit i počet fyziků, kde je to úzké hrdlo, ale i počet zájemců o to studium. Kvůli dostavbě Dukovan budou potřeba fyzici, bude potřeba asi vyšší počet některých typů inženýrů, kde ta debata probíhá s technickými školami. Ale to už je velmi vzdáleno zdravotnictví. Já tady nejsem v detailu. Byl bych rád, aby to zdravotnictví vláda schválila někdy v první polovině listopadu, pokud ty debaty do té doby budou ukončené. Já si myslím, že je to snad všechno, co o tom vím. Omlouvám se, pokud některé ty informace nebudou přesné, na to jsem nebyl připravený. ***