Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(0.00 hodin)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Faktická poznámka pana poslance Lubomíra Brože. Prosím.
Poslanec Lubomír Brož: Děkuji. Ode mě už je to poslední faktická poznámka. Tam jde o to, já to vysvětlení chápu, můžu mu rozumět, jde jenom o to, že ten rozpočet, tak jako celý ten rozpočet je postaven na vodě, protože ty 2,5 miliardy nemáte, nemáte na to smlouvu, ani nevíte, že to bude 2,5 miliardy. Vzpomínám si, jak se prodává Štiřínský zámek. Dodneška se neprodal. Takže co když se to během příštího roku neprodá? Takže to byla ta moje jedna z největších výtek, jak je celý ten rozpočet, a to je fakt ukázka celého, stejně tak jako ty emisní povolenky a další věci. Takže tak. Ale děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Budeme tedy pokračovat v obecné rozpravě. Jako další vystoupí pan poslanec Igor Hendrych, připraví se paní poslankyně Vladimíra Lesenská. Prosím.
Poslanec Igor Hendrych: Děkuju. Děkuju, pane místopředsedo. Vážené dámy, vážení pánové, vážený pane ministře, je dobře, že jste tady, protože moje vystoupení se bude týkat vašeho rezortu, respektive jeho části, nikoliv dneska Vězeňské služby, ale Probační a mediační služby. Já jsem původně chtěl hovořit o více věcech týkajících se rozpočtu spravedlnosti a nejen spravedlnosti, ale vzhledem k pokročilé hodině to trošku zestručním, nicméně nedá mi to, abych se nevyjádřil právě k rozpočtu Probační a mediační služby.
Několikrát jsem kritizoval Ministerstvo spravedlnosti, konkrétně vás samozřejmě logicky tady na půdě Sněmovny, že dochází k ignorování problémů, které tato služba dlouhodobě má. Několikrát jsem tady konstatoval a nejenom na mikrofon, ale i ve svých interpelacích, že by ta služba potřebovala posílit, protože dlouhodobě je těsně nad stavem zhruba 500 úředníků a asistentů, že vzhledem k tomu nízkému počtu, který je dlouhodobě, netroufám si říct, jak dlouho, ale myslím si, že to už je takových nějakých 15 let zhruba nastaveno na tomhle počtu, že dochází k přetěžování těch úředníků, protože na jednoho připadá zhruba nějakých 80 až 100 případů ročně, a sama služba říká, že pro to, aby se mohlo opravdu v klidu odborně pracovat, tak by jich potřebovala tak polovinu cca, zhruba nějakých 50 ročně.
Co je na tom zajímavého, je, že jsme spolu o tom komunikovali několikrát, respektive já jsem o tom komunikoval s vašimi náměstky. Dostal jsem odpovědi na své interpelace, když jste nebyl zrovna přítomen, a v podstatě jste se mnou souhlasili všichni, že mám pravdu, že jich je málo, těch probačních úředníků, a že opravdu by se asi mělo uvažovat nad navýšením jejich počtu a tak dál. Dokonce jsem byl na semináři, který organizoval koaliční poslanec pan Kohajda, prostřednictvím pana předsedajícího, který v podstatě konstatoval totéž. A když jsem se podíval vlastně do kapitolního sešitu, tak jsem jaksi nemile zjistil, že Probační a mediační služba nejenže není personálně posílena na příští rok, ale dokonce jí má ubýt podle toho tedy, mám tu tabulku tady u sebe, 5,73 zaměstnanců. Takže nikoliv navýšení, ale naopak ještě snížení toho počtu. Ano, dochází k navýšení rozpočtu o 10,5 milionu, z toho zhruba 8 milionů a nějaké drobné konkrétně na platy, ale to má souvislost s celkovým přidáním státním úředníkům o těch 1 400 korun, tady to vychází na nějakých 1 900 korun ve srovnání s letošním rokem. Předpokládám, že jsou v tom započítány i manažerské platy, a v podstatě z nějakých 38 500 bychom se měli dostat o 1 900 na nějakých 40 400, což tedy není příliš vysoký plat na to, že vlastně úředníci probační a mediační služby musí mít magisterské vysokoškolské vzdělání, a jsou to průměry a vztahuje se to samozřejmě i na Prahu, případně na Brno a tak dál, a to jsou platy opravdu nízké. A dochází k tomu, že ti lidé už dokonce dříve prestižní službu, prestižní práci, byli to srdcaři, nebo já spoustu z těch lidí znám, tak ji začínají opouštět, protože prostě se lidově řečeno neuživí.
Já tomu moc nerozumím, protože vy jste vždycky v té komunikaci přiznával, že mám pravdu, že v podstatě ta služba skutečně je tak trošku jakoby upozaďována, že by těch zaměstnanců mělo být víc i v kontextu toho, že se budou měnit trestní předpisy, že se bude měnit trestní zákoník a přijde daleko více povinností na probační a mediační službu, než je tomu teďka, nebo takový předpoklad tady je, a i na to jsem dostal sice takovou trošku vyhýbavou, ale v podstatě potvrzující odpověď, že se podle vývoje situace a tak dál. Nicméně rozpočet se tvoří teď a já nevím, jak se ta situace má vyvíjet, o tom budete vědět určitě něco víc do budoucna, ale jak to potom budeme řešit někdy v polovině roku, kdy nám vyplyne z toho, že ta služba najednou nebude mít sto případů na jednoho pracovníka, ale 150? A to si myslím, že už je stav, který je opravdu kolapsový. Nevím, jak to jinak říct.
Já si myslím, že se tohle všechno odrazilo i v rezignaci ředitelky Probační a mediační služby, která rezignovala cca před týdnem, ale nechci spekulovat. Myslím si, že to jakousi souvislost má. Odbory už se začínají také v té organizaci bouřit a mám informace o tom, že by se mohly jakoby v podstatě i připojit k odborům, které organizují stávky na soudech kvůli nízkým platům těch administrativních pracovníků. A já si myslím, pane ministře, že by bylo dobré se k tomu postavit opravdu trošku jinak, protože chce se po těch lidech, aby pracovali, ale pracovali dobře, aby opravdu nesli na zádech významnou agendu, to si troufnu říct, že je rozhodně významná agenda, zvlášť v situaci, kdy tady neustále kritizujeme vysoký počet odsouzených ve výkonu trestu na počet obyvatel ve srovnání s jinými vyspělými zeměmi, ale zároveň té službě v podstatě nechceme nic dát.
Tak to je jakoby asi základ. Myslím si, že i k tomu, o čem tady mluvím, ve druhém čtení, ve kterém rozšířím svůj projev ještě i o jiné kapitoly nebo podkapitoly, podám pozměňovací návrh, avizuji dopředu. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já také děkuji.
Hlásím střídání ve vedení tady této schůze Poslanecké sněmovny.
V tuto chvíli je řádně přihlášena v obecné rozpravě paní poslankyně Vladimíra Lesenská. Vážená paní poslankyně, prosím, máte slovo.
Poslankyně Vladimíra Lesenská: Já vám děkuji, vážený pane předsedající. Členové vlády, vážené kolegyně, vážení kolegové, nejsem žádný stínový ministr ani ministr, ale i tak mi dovolte, abych okomentovala návrh rozpočtu na rok 2025. Vláda, dnes již tenčí o jednoho koaličního partnera, Sněmovně předložila ke schválení základní parametry tohoto rozpočtu: příjmy 2,086 bilionu korun, výdaje 2,327 bilionu korun. Rozdíl mezi příjmy a výdaji, takzvané saldo, stanoven částkou minus 24 miliard korun.
Strohá čísla. A co je za nimi? Donedávna vládní Piráti konstatují, že návrh připomíná Potěmkinovu vesnici. Co tak najednou? Pan ministr Stanjura si pochvaloval při hájení rozpočtu, že jeho návrh je dobrý a realistický. Ale původně vláda počítala se schodkem 230 miliard. Vzhledem k navýšení prostředků pro vysoké školy a ničivým povodním se ho rozhodla navýšit na již zmiňovaných 241 miliard korun. Ale zádrhel je v tom, že již v letošním roce navyšovala rozpočet o 30 miliard korun a na rok 2025 o 10 miliard korun, což je celkových 40 miliard korun na obnovu po povodních. To, že tyto finanční prostředky nejsou účelově vázány, kritizovala i Národní rozpočtová rada, když konstatovala, že, cituji: "Nepřiřazením účelovosti hrozí použití těchto prostředků pro krytí jiných, s povodněmi nesouvisejících výdajů a ohrožení plnění limitů strukturálního salda." Konec citace.
Navíc návrh rozpočtu obsahuje nesrovnalosti v rozsahu okolo 50 miliard korun a podle pana ministra Stanjury jsou to drobné, se kterými si rozpočet poradí. Ony se v něm ztratí, rozplynou, vypaří, nebo je snad odnese velká voda? Tak to abychom si velmi rychle obuli gumáky nebo se naučili plavat. Bývalý ministr financí pan Miroslav Kalousek konstatoval: Pánové Stanjura a Fiala bagatelizují nepravdivé položky v rozpočtu tím, že jde o zanedbatelné procento. Jestliže kvůli 40 miliardám povodňových škod bylo nutné upravit dva rozpočty, pak je jejich argument o zanedbatelných 50 miliardách zoufalý a absurdní. On i paní Schillerová opakovaně v minulosti označovali čísla v rozpočtu za cinknutá. ***