Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(15.30 hodin)

 

Předseda vlády ČR Petr Fiala: No, já myslím, pane poslanče, že je potřeba, abyste s těmi firmami mluvil a abyste mluvil i s jinými firmami, než které patří do Agrofertu. Možná byste byl překvapen, jaké postoje má k politice naší vlády řada českých podnikatelů, a jak ji třeba hodnotí? A doporučuju, abyste si třeba poslechl to, co zaznělo na sněmu Svazu průmyslu a dopravy nebo jakým způsobem se vyjadřuje Hospodářská komora, v čem jsou kritičtí k vládě, to taky jsou kritičtí nepochybně, ale v čem kroky naší vlády oceňuje. Budete mít úplně jiný obrázek, než jaký se nám tady snažíte vylíčit. Nicméně to je samozřejmě asi vaše politická práce, tak to já jako nechci nějak zpochybňovat.

Co chci zpochybňovat, je, jak jste teda interpretoval nějaká moje slova. Já jsem k tomu napsal, myslím, docela srozumitelný text, který byl zveřejněn a kde mluvím o problémech, které mají naše firmy, nejenom české, ale i evropské, z hlediska konkurenceschopnosti a možnosti konkurovat v globální soutěži americkým a nebo asijským firmám. A mluvím tam o tom taky, proč. Mluvím tam o tom, že jsme v Evropě přijali, ale nebyl jsem to já, byl u toho váš předseda, přijali rozhodnutí, jako byl Green Deal, jako byl klimatický zákon, s parametry, které prostě snižují konkurenceschopnost českých firem a evropských firem. A mluvím o tom, že to je potřeba změnit, že prostě je potřeba přistoupit k opatřením, které třeba začnou, přestanou ohrožovat než automobilky. To je třeba přehodnocení těch parametrů, které mají pro rok 2025, to je také rychlejší přehodnocení zákazu spalovacích motorů z roku 2026 na rok 2025, ten zákaz má platit od roku 2035. To jsou třeba změny v emisních povolenkách, odklad, popřípadě zrušení emisních povolenek té druhé skupiny.

Mluvím o řadě dalších kroků a konkrétně, které musíme v Evropě udělat, abychom naše firmy učinili konkurenceschopnými. Mimochodem, nejenom že o tom mluvím, ale snažím se vytvářet pro to i potřebné koalice tak, jak to ukazujeme třeba v případě automobilového průmyslu. Byli jsme úspěšní s úpravou normy Euro 7. Byli jsme úspěšní v jiné oblasti, v energetické, s taxonomií a zařazením jádra. A měli bychom, a doufám, že budeme úspěšní i se snahou odložit nástup nového systému emisních povolenek ETS2 a s tou úpravou podmínek pro automobilový průmysl.

Ale samozřejmě těch věcí je prostě celá řada. My zaostáváme v inovacích, my jsme strašně jako Evropa nepružní, přeregulovaní, místo toho, abychom prostě vytvářeli pro podnikatele lepší prostředí. Máme patologický sklon k byrokracii, za rok vytvoříme více regulací než Spojené státy.

To všechno se také odráží třeba v Draghiho zprávě, která je tolik diskutovaná. Není to veselé čtení, ale ona nemá být jenom diskutovaná, z ní se mají vyvodit konkrétní závěry a opatření, což, doufám, budeme dělat na Evropské radě příští týden v Budapešti nebo za 14 dní v Budapešti.

A mimochodem, ten vlak nám neujíždí jenom v přeregulovanosti, v byrokracii, v nastavení špatných podmínek, ten vlak nám ujíždí také v tom, že třeba Amerika nebo Čína spouští revoluci v umělé inteligenci, v dalších oborech, jsou inovativní a my místo toho se utápíme právě v té byrokracii a regulacích. Chceme bojovat s klimatem, u toho ale ztrácíme ekonomickou sílu, takže ta naše snaha se nesetkává ani s porozuměním, ani prostě dobře nefunguje.

Tak to jsou věci, o kterých se mluvil, to jsou věci, které konkrétně měníme, jsou to naprosto konkrétní záležitosti, a jak říkám, netýká se to bohužel jenom českých firem, týká se to, a protože naše firmy se pohybují globální prostředí, tak se to týká i firem v Evropě. K tomu bych mohl připojit i to, že máme vysoké ceny energií, zase to není specifikum České republiky. V energiích nejsme schopni jako evropský kontinent konkurovat řadě dalších zemí. A tohle všechno musíme změnit, jinak českým firmám nepomůžeme. No, ale ti, kteří prostě tady zavedli Green Deal, tak když teď volají, zase ho zrušme, tak působí, nezlobte se na mě, pane poslanče, velmi nedůvěryhodně. My, kteří se to snažíme změnit, naopak důvěryhodní jsme.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. A nyní s reakcí pan poslanec, prosím.

 

Poslanec Jiří Strýček: Takže já děkuji za slovo. Vy jste opravdu pobavil, pane premiére, opět jste nezklamal. O tom Green Dealu to tady už ani nebudu říkat, kdo finální verzi toho Green Dealu potvrdil. Já se chci vyjádřit jenom k tomu v podstatě, že já samozřejmě s firmami mluvím a s firmama, které jsou v Agrofertu, jsem nikdy nemluvil, ani to nemám zapotřebí. Já jsem 25 let pracoval ve firmách v, manažerských pozicích. Na rozdíl od vás, který jste jenom politolog a o firmy jste se ani neotřel. Maximálně v Brně v roce 2023 na strojírenském veletrhu, když vás málem průmyslníci vyhnali za to, co jste tady způsobili ekonomicky těmi cenami elektrických energií a tak dále, a tak dále. Takže to je jedna věc.

Druhá věc na tom vašem vyjádření v tom Facebooku, které já jsem tady zmiňoval, o tom, co vy jste tady rozebíral, není ani slovo. Tam jsou tři řádky v podstatě, které já jsem tady ocitoval. Takže to je celé k tomuto.

Samozřejmě, vy se budete bránit, vy to nepřiznáte, že to je špatně, takže tato diskuze v podstatě s vámi vůbec nemá cenu. Děkuju.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji a vnímám, že pan premiér chce na diskusi navázat. Prosím.

 

Předseda vlády ČR Petr Fiala: Diskuse má cenu s tím, kdo poslouchá argumenty. Kdo také uvádí pravdivé argumenty. A ne samozřejmě s tím, kdo jenom uráží. A vy používáte - a tomu se jenom směju - argumenty vašeho předsedy, který se kasá, jak podniká a jak všichni ostatní ničemu nerozumí a nic nedělali. Já jsem řídil spoustu veřejných institucí, které měly miliardové rozpočty, musely je mít vyrovnané, a dokázal jsem u toho investovat a stavět. A řídil jsem je úspěšně. Váš šéf řídí úspěšně svoje soukromé firmy, to já nezpochybňuji, za bohatého přispění státu a jeho dotací, ale když má řídit veřejné instituce, tak v tom absolutně selhává. Což jsme všichni viděli, v tom chaosu, který byl v tomto státě.

Jistě se dařilo podnikatelům, ale jenom některým. Zatímco my se snažíme o to, abychom vytvořili stabilní, dobré, konkurenceschopné podnikatelské prostředí, aby se tady dobře žilo i malým a středním firmám. Abychom podporovali inovace, abychom dělali všechno pro to, aby naše firmy byly dlouhodobě úspěšné. Já bych na tom klidně spolupracoval s opozicí, ale mohu spolupracovat jenom s opozicí, která je racionální, která dokáže poslouchat argumenty a která má zájem něčemu pomoct. S opozicí, která má jediný cíl každého urazit a zesměšnit, jak jste to právě předvedl, se prostě spolupracovat nedá.

A ještě bych chtěl k tomu poznamenat, ty vaše urážky, které se týkají kompetence mé nebo členů vlády, jsou tak ubohé, že vlastně nejvíc uráží vás. Nás to urazit vůbec nemůže.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji za dodržení času a my pokročíme k interpelaci pana poslance Miloslava Janulíka, poté se připraví paní poslankyně Lesenská. Prosím.

 

Poslanec Miloslav Janulík: Děkuji za slovo. Pane premiére, Česko je v dostupnosti bydlení nejhorší v celé Evropě. Praha je mezi metropolemi předposlední. To je podle srpnové zprávy Deloitte Property Indexu. Aby se Češi mohli stát majiteli nového bytu, potřebují 13,3 hrubé roční mzdy, což je stejná hodnota jako před rokem, takže žádné zlepšení, tak jak říkáte, že se ve všem zlepšujeme, tak se nezlepšujeme. Druhé místo má Slovensko, které se proti loňsku ovšem zlepšilo o 1,4 průměrného hrubého platu a potřebuje tam 12,7 hrubé mzdy. Potom následují s velkým odstupem Izrael, Irsko, Srbsko, Francie a tak dál. Nejméně dostupné metropole na bydlení jsou Amsterodam a Praha. Důležité je zmínit, že třeba v Nizozemsku mohou kupující získat hypotéku pokrývající 100 procent hodnoty nemovitosti, ne teda to, co u nás. Samozřejmě je to otázka i teda procenta, za které je člověk schopný na tu hypotéku dosáhnout. To se týká zejména mladých, mluvím, říkám to proto, že se to týká zejména mladých lidí, kteří prostě velmi těžce si obstarávají vlastní bydlení. A jde o to, jaké mají příjmy a tak dál. Souvisí to s celým ekonomickým stavem.

A právě že ty sazby hypoték se nějak nám příliš nehýbou, pořád je to pro mladé lidi velmi těžko dostupné a moje otázka zní, co teda konkrétně se stane? ***




Přihlásit/registrovat se do ISP