Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(15.40 hodin)
(pokračuje Miloslav Janulík)
Víme, že stavební zákon, ta digitalizace, se nepovedla, čili stavět nové se asi moc nebudou, ty byty, tak, jak byl plán. Za ten rok už nestihnete vlastně vůbec nic. Ale jestli máte připravenu aspoň jednu jedinou, kdybyste mně řekl, konkrétní věc, která by třeba mladým umožnila a zlepšila přístup a možnost dosáhnout na bydlení. Děkuji vám za odpověď.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. A nyní má slovo předseda vlády Petr Fiala. Prosím, pane premiére, ujměte se slova.
Předseda vlády ČR Petr Fiala: Vážený pane poslanče, děkuji za tu otázku. Asi vás překvapím, že já s vámi opravdu v mnohém souhlasím, a myslím si, že ta situace, pokud jde o dostupnost bydlení, není uspokojivá. Ale já se pokusím to dát do nějakých souvislostí. A teď prosím, když budu srovnávat to předcházející období, tak to není tak, že si myslím, že nějaká vláda staví byty a jiná vláda staví byty ještě víc - byty žádná vláda nestaví. Ale abychom viděli, jaká ta situace je, tak třeba v letech 2019, 2020, 2021 se dokončilo každý rok 34 000 bytů v České republice, ale teď se dokončuje víc, to znamená, kolem 38 000, a taky se víc zahajuje staveb.
V roce 2018 se zahájila výstavba 33 000 nových bytů a třeba v roce 2022, kde máme už konečná čísla, se zahájilo 42 000 nových bytů, tedy o 9 000 bytů víc. Schválně, vidíte, že srovnávám předcovidové roky a pocovidový rok - nebo částečně. Takže je tady výrazný nárůst. Čili není to tak, že by se v České republice nestavělo. Prosím vás, fakt, (s pousmáním) a říkám i veřejnosti, která nás sleduje: nestaví vláda, to jako v žádném případě, ani si tyhle zásluhy nepřipisuji. Ale je potřeba říct, že se prostě staví. Nestačí to. Souhlasím s vámi, že stavební řízení je dlouhé, jedno z nejdelších na světě. My jsme ho - a zvlášť, když někdo chce stavět třeba nájemní bydlení, činžovní byty - schvalovací procesy jsou prostě dlouhé. My jsme to změnili stavebním zákonem. Myslím si, že řada věcí opravdu stavební řízení zrychlí, i když třeba digitalizace - a to já nezpochybňuji - se prostě nepovedla, ale řada věcí, které tam jsou, včetně lhůt, stavební řízení zrychlí, a to tu situaci může zlepšit.
Problém, který úplně jednoduše neodstraníme, je regionální dostupnost bydlení. Prostě regionální centra lákají lidi z širokého okolí kvůli dostupnosti služeb, pracovním příležitostem a tak dál a tak dál. A prostě to se děje i v jiných zemích. Děje se to i v České republice, a to tlačí ceny bytů třeba v Praze nebo u nás v Brně do obrovských výšek. Je to otázka poptávky. S tím stát těžko, co udělá, prostě zajistit levný byt v Praze, to prostě žádná vláda asi nedokáže.
Ale co můžeme dělat? Spustili jsme nový program Dostupné nájemní bydlení, který má podpořit vznik dostupného nájemního bydlení a postupně obnovit bytový fond v obcích - tedy bytový fond, který patří obcím, který je ve vlastnictví obcí nebo dalších právnických osob. Je na to vyčleněno celkem 7 miliard korun pro obce, právnické osoby - na výstavbu, rekonstrukce nebo nákupy dostupných nájemních bytů. A žadatelé mohou získat podporu ve formě kombinace dotace a úvěru až do 90 % způsobilých nákladů. To jsme zvýšili, pánbůh zaplať za to, a to bydlení činí dostupným.
Maximální částka, kterou fond může jednomu žadateli přispět, je 250 milionů korun - a tady podotýkám - protože jsou to obce, to nejsou jednotlivci, čili ta částka je taková. Příjem žádostí byl zahájen 1. října. A naší snahou je taky, aby se více využívaly existující neobydlené nemovitosti, což si zase myslím, že je v zájmu toho, aby se nerozšiřovalo bydlení tam, kde je to třeba zbytečně, když se dají využít budovy, které nejsou využitelné.
Snažíme se také, aby se stát zbavil ve vnitřních prostorech měst a obcí pozemků, které nevyužívá, které jsou zbytečné a mohly (je) obce právě využít k výstavbě bydlení. Takže děláme všechny tyto kroky. Současně platí, že bytová výstavba se nezastavila, naopak, řekl bych, že má nějakou novou dynamiku, ale situace pořád není taková, jakou bychom si ji přáli mít. Já jsem ten, kterého asi nejvíc mrzí, že digitalizace stavebního řízení nejde tak dobře, jak bychom si přáli. A na druhé straně jsem rád, že jsme přijali úpravu stavební legislativy a že opravdu je tu předpoklad, že se odstraní překážky, které brání ještě větší výstavbě bytů.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Tato interpelace je ukončena.
A my přistoupíme k interpelaci následující, tu přednese paní poslankyně Vladimíra Lesenská. A připravit se může posléze paní poslankyně Lenka Knechtová. Upozorňuji, že je potřeba interpelace na pana předsedu vlády zahájit do 16 hodin - jenom pro informaci. Prosím, paní poslankyně, ujměte se slova.
Poslankyně Vladimíra Lesenská: Děkuji, paní předsedající. Vážený pane premiére, vy jste ten, který zodpovídá za své podřízené. A určitě jako správný šéf se svými podřízenými komunikujete a řešíte jejich problémy, neřkuli průšvihy. Moje interpelace se bude týkat - nečekaně - digitalizace stavebního řízení. To, že je zpackaná, víme dlouho. Vnímali jsme připomínky a veliké obavy odborné veřejnosti, úředníků stavebních i speciálních úřadů a dotčených institucí. Byli jste to vy, vládní pětikoalice, která nám tvrdila, že je všechno naprosto v pořádku. Digitalizace běží jak na drátkách, podle harmonogramu a zkrátka je vše OK a zalité sluncem. Mnohokrát jsme to slyšeli i přímo od vás. A najednou je všechno jinak.
Piráty jste potopili, je z vás rázem čtyřkoalice a nějaká lepší opozice. Digitalizace je naprosto nefunkční a funkční bude možná od roku 2028. Vymýšlíte, jak se zachránit. Abyste svůj totální průšvih nějak vyřešili, jdete cestou přílepku k právě projednávanému zákonu. Vůbec vás nezajímá nějaké připomínkové řízení - to přece zdržuje. Jak se budete tvářit, až to celé bude zase blbě? Jaké budete vysílat signály? Jste si ve vládě vůbec vědomi, že díky vašemu přístupu a nezodpovědnosti dojde ke škodám na straně investorů, projektantů i dodavatelů? Že mnozí budou mít problém při čerpání - nejen našich národních dotací, ale i těch evropských. Kdo za tento stav ponese případnou trestněprávní odpovědnost?
A chtěla bych se pak ještě zeptat na možnost úložiště dat, dat projektů, protože naše data z eObčanek (eObčanky?) končí někde v zahraničí. Budou i tato data z projektových dokumentací končit někde mimo naši republiku? Děkuju.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. A nyní vystoupí předseda vlády Petr Fiala. Prosím.
Předseda vlády ČR Petr Fiala: Děkuji. Jak vidím, tak už i podle fungující tabule, ale i ze seznamu interpelací, jsou teď dvě interpelace v podstatě na stejné téma, tedy digitalizace stavebního řízení a finance na digitalizaci stavebního řízení. Já se pokusím teď odpovědět aspoň na část a zbytek třeba stihnu v druhé interpelaci.
Za prvé bych chtěl říct, že jsme digitalizaci - a proto mě tak mrzí, že se nepovedla digitalizace stavebního řízení, protože to vrhá špatné světlo na digitalizaci jako takovou, ale neoprávněně - my jsme digitalizaci posunuli daleko víc než v předcházejících letech a musím vám říct, že přehled, co se povedlo, je skutečně impozantní. Připomenu třeba nový Portál občana, mobilní aplikace, možnost komunikovat s úřady online, včetně takových věcí, které lidem - aspoň mně - usnadňují život, třeba, že mně připomínají konec platnosti dokladů úřady, je tam propojení s datovou schránkou, přehled bodového hodnocení a vozidel, získání výpisu z Rejstříku trestů, voličský průkaz online, žádost o nové doklady - já bych mohl pokračovat - to je obrovský posun ve službách, které stát je schopen digitálně poskytovat občanům, eDoklady, občanka mobilu, postupně se rozšiřuje počet institucí, které jí akceptují, od 1. 1. 2025 to budou prakticky všichni. Nemusíte nosit kartičku, nemusíte nosit řidičský průkaz, technická. ***