Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(17.40 hodin)
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji za dodržení času. Pan poslanec Jiří Mašek bude chtít reagovat. Prosím, vaše minuta.
Poslanec Jiří Mašek: Děkuji. Pane ministře, jistě maximum neděláte, vy jste správně řekl, že 10,3 miliardy je nárůst na příští rok, je to 10,6 % v přepočtu, ale na mzdy těch policistů a občanských pracovníků a hasičů tam dáváte jenom 2 miliardy pro ty ve služebním poměru a půl miliardy pro občanské zaměstnance. Takže kdybyste dal to, co jste sliboval, dal těch 10 %, tak by to bylo teď asi o 900 milionů víc. A my se budeme snažit o to, abychom vás s pozměňovacím návrhem přesvědčili, abychom dali alespoň 6,9 %, jako si přidáváme po té redukci my politici. Myslím si, že by to bylo přiměřené, to tvoří těch 900 milionů, a já si myslím, že byste je měl hledat. A tam jsem to řekl trošku špatně, kdyby to bylo těch 10 %, tak by byla na to potřeba kolem 5 miliard. To chápu, že teď asi nedáte, ale těch 6,9 % je naprosto namístě a věřím, že to podpoříte.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já děkuji a vnímám, že pan ministr má ještě zájem odpovědět. Prosím.
Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Vít Rakušan: Děkuju, ale to se nedá. Chápu, že interpelace jsou v našem jednacím řádu nastaveny tak, že má ministr vždycky výhodu. To já si samozřejmě uvědomuju, také mě to v opozici trochu rozčilovalo. Ale teď věcně k tomu, co jste říkal, a určitě to dořešíme na jiných platformách, protože tu příležitost budeme mít. Opravdu nezapomínejme ale na ten střednědobý výhled, to přece není něco, co bychom zanedbali, to je přece něco, s čím ten policista skutečně může kalkulovat. Je to minimální nárůst, ta základna pro ten rok 2026 je skutečně 5 % v minimu. Můžeme jít i výše.
Co se týká občanských zaměstnanců, máte pravdu, ti uvidí na svých výplatních páskách od ledna plus 1 400 korun. Co se týče každého policisty a každého hasiče, uvidí na svých výplatních páskách plus 1 500 korun. Znovu konstatuji, mně by se to více líbilo jinak.
No, a pak je tady ještě jedna možnost, cirka 470 milionů korun, teď mě prosím nechytejte za jednotku milionu, máme na mimotarifní složky platu. Můžeme být absolutní rovnostáři a můžeme tyhle finanční prostředky rozpouštět. A já bych to považoval za ohromnou chybu, protože každý služební funkcionář má mít možnost ocenit, jestli ten který pracovník pracuje dobře, špatně. Každý služební funkcionář má mít přehled o tom, kde je potřeba uplatnit stabilizační příplatek. A řeknu to na rovinu, každý služební funkcionář má mít i finanční prostředky na odměny, pokud to ta rozpočtová skladba umožňuje. Takže ano, my tam rezervu máme, ale ta rezerva je právě vytvořena na ty složky platu, které jsou nad tím základním tarifem, který tady je. A to, že budeme intenzivně pracovat se stabilizačním příplatkem především v té střední věkové kategorii těch nejzkušenějších policistů, to budeme. Takže ten reálný nárůst jejich odměn v příštím roce může být ještě vyšší.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já děkuji panu ministrovi. Tím pádem jsme vyčerpali tady tuto ústní interpelaci pana poslance Maška.
A na řadě je pan Lubomír Metnar, který chce interpelovat paní ministryni Černochovou. Prosím.
Poslanec Lubomír Metnar: Vážený pane místopředsedo, děkuji za slovo. Vážená paní ministryně. Minulý týden v pátek náčelník Generálního štábu generál Karel Řehka se vyjádřil tak, že nábory do armády se nedaří a letošní čísla nejsou dobrá. Z oficiálních dat rezortu historicky víme, že za rok 2022 a za rok 2023 byl čistý přírůstek vojáků z povolání 680.
V souvislosti s touto situací se chci zeptat, jaká opatření ke zlepšení této situace a zároveň ke splnění cíle Koncepce výstavby Armády České republiky 2035, ve které je cílové dosažení počtu 30 000 vojáků z povolání do roku 2030, budou učiněna. Zatím pouze víme z rozpočtu Ministerstva obrany, že plánujete pro rok 2030, pardon, pro rok 2025 nárůst prostředků na platy o miliardu korun ve vazbě na valorizaci platů, tedy navýšení objemu prostředků na platy ve výši 5 %, a nárůst prostředků na platy o 585 milionů korun v souvislosti s plánovaným meziročním nárůstem počtu vojáků z povolání, navýšení o 1 100 vojáků.
Považuji toto za nedostatečné vzhledem k tomu, že kumulovaná inflace od roku 2021 do roku 2024 byla 33 %, což znamená, že vojákům klesla reálná mzda. Tak se táži opět, co s tím bude rezort obrany dělat. Děkuji za odpověď.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já taktéž děkuji, nicméně nevidím, že by byla paní ministryně Černochová přítomna, v tom případě bude v souladu s jednacím řádem odpovězeno panu poslanci Metnarovi do 30 dnů písemně. Já děkuji.
Další, kdo je nachystán už na interpelaci na pana ministra Válka, je Miloslav Janulík. Prosím.
Poslanec Miloslav Janulík: Tak děkuji za slovo, pane předsedající. Není tady žádný ministr, možná jenom několik budoucích, to se uvidí.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Je tady pan ministr Jurečka vpravo od vás.
Poslanec Miloslav Janulík: Aha, on se schovává. Škoda, že tady není kolega Válek. No, podívejte, já mám na něj.... Moje interpelace se týká platové situace ve zdravotnictví, ale ani ne tak jako v kontextu těch jednání, kdy se jedná o úhradovou vyhlášku, ze které se to odvíjí, protože platy ve zdravotnictví v nemocnicích - protože v privátu je to jinak, ale v nemocnicích, které jsou tedy vesměs státní a krajské, existují nějaké platové tabulky. Ale co mně opravdu velmi vadí, o to bych ho žádal a chci se ho zeptat, co udělá ministerstvo s tím, že se pořád v mainstreamu argumentuje, jaké mají lékaři platy a kolik měsíčně berou. Ale nikdo tam neřekne, že ten plat není za měsíc, on je vlastně za dva měsíce, že objem přesčasové práce ve zdravotnictví je tak vysoký. teď mluvím zejména o lékařích, i když sester se to týká také, že ten uváděný plat, který ti redaktoři radostně sdělují večer ve zprávách, není za jeden měsíc, ale vlastně za dva. Já jsem léta léta sloužil a vím, kolik těch hodin člověk musí odpracovat, aby dosáhl na ten plat, který proklamují, a pak si ti mladí lékaři přečtou v mainstreamu, kolik peněz vydělají řemeslníci, a nedělají pátky, svátky, soboty, neděle, Silvestr i o Štědrém večeru. Mají to za běžný fond pracovní doby. Měsíc trvá 720 hodin, když si spočítáte, kolik je nočních služeb, já vám vám to vysypu z rukávu, z hlavy. Ale já tedy bych se chtěl zeptat, co s tímto povědomím je on schopen... a co s tím udělá. Protože pořád se opakuje ta stejná lež na mainstreamu, kolik mají lékaři měsíčně. Ať tam někdo řekne, kolik mají za běžný fond pracovní doby, který činí zhruba těch 160 nebo 170 hodin podle měsíce, takže to není plat za měsíc, ale za dva měsíce. Co s tím jako ministr udělá? Děkuju.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já také děkuji. Pan ministr Válek, stejně jako paní ministryně Černochová, je omluven, tím pádem vám bude odpovězeno do 30 dnů v souladu s jednacím řádem.
Další, kdo má svou interpelaci, je pan poslanec Lubomír Brož, a to na pana ministra kultury Martina Baxu ohledně významných investičních akcí. Máte slovo. Prosím.
Poslanec Lubomír Brož: Děkuji, pane předsedající. Vážený pane ministře, já mám dneska velice stručný dotaz, ale docela důležitý. Jedná se o investiční akce z oblasti kultury. Jsou to tři významné akce. Mám dotaz, jak to vypadá s depozitářem Národní galerie, protože ten vím, že je rozpracovaný, ale jaký je aktuální stav. Stejná otázka je na rekonstrukci Nové scény Národního divadla, což je jedna z nejvýznamnějších akcí v Praze a vůbec v sektoru kultury. A dále dotaz, který jsem dal již před rokem, tak bych ho chtěl aktualizovat, a to je rekonstrukce Veletržního paláce, v jakém stavu je její příprava, zda už existují nějaké studie, projekty a další věci. Takže děkuji.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já také děkuji, i pan ministr Martin Baxa je omluven z pracovních důvodů, tím pádem vám odpoví do 30 dnů v souladu s jednacím řádem.
Další, kdo bude interpelovat tentokráte pan ministra Mariana Jurečku, je paní poslankyně Lenka Dražilová. Paní poslankyně, prosím.
Poslankyně Lenka Dražilová: Děkuji. Tak já už jsem jednou interpelovala ve věci podpory zaměstnanosti starších občanů. A v kontextu toho opakovaně vycházejí výzkumy, které potvrzují, že lidé nad 55 let mají problémy při shánění nebo dokonce udržení si zaměstnání. Určitě jste viděl nový výzkum pro společnost Tenmark, že pětina populace se domnívá, že se starší zaměstnanci setkávají s bossingem, 35 % lidí tvrdí, že se tato věková skupina v práci musí vyrovnávat s tím, že je zaměstnavatel vnímá spíše jako přítěž, a dokonce 27 % lidí tvrdí, že starší zaměstnanci dostávají nižší platové ohodnocení než ostatní, samozřejmě není to myšleno tabulkové, ale dostávají nižší osobní ohodnocení nebo odměny. ***