Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(12.10 hodin)
Poslanec Miloš Nový: Děkuji za slovo. V hlasování 109 jsem hlasoval proti, na sjetině je pro. Nezpochybňuji hlasování.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji, takže jenom pro záznam. A nyní tedy předávám řízení.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Přeji hezké poledne, kolegyně, kolegové, přebírám řízení schůze a budeme pokračovat v našem jednání, a to projednáváním bodu číslo 145.
145.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 150/2017 Sb., o zahraniční službě a o změně některých zákonů (zákon o zahraniční službě), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
/sněmovní tisk 681/ - třetí čtení
Prosím, aby místo u stopu zpravodajů zaujal za navrhovatele ministr zahraničních věcí Jan Lipavský a zpravodajka garančního výboru, zahraniční výbor, poslankyně Barbora Urbanová. Pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 681/3, který byl doručen dne 13. září. 2024. Usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 681/4. Nyní se táži navrhovatele, zda má zájem vystoupit před otevřením rozpravy. Ano, má. Prosím, pane ministře, máte slovo.
Ministr zahraničních věcí ČR Jan Lipavský: Vážená paní předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, předmětný návrh, vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 150/217. Sb. o zahraniční službě a změně některých zákonů, dále tedy zákon o zahraniční službě, vám byl podrobně již představen v rámci prvního čtení v květnu a také v rámci druhého čtení v září tohoto roku. Já bych se chtěl... (Hluk v sále.)
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Omlouvám se, pane ministře, že vás přerušuji. Kolegové, kolegyně, prosím o klid, pokud máte nějaká důležitá jednání, přesuňte je prosím do předsálí.
Ministr zahraničních věcí ČR Jan Lipavský: Já bych proto opravdu jenom stručně shrnul, co tento návrh zákona, tato novela obsahuje a jaká je motivace pro její předložení. Vychází to z šestileté zkušenosti s dosavadní aplikací zákona o zahraniční službě v podmínkách Ministerstva zahraničních věcí, zohledňuje jeho potřeby. A samozřejmě i reaguje na tu turbulentní mezinárodní situaci, ale stejně tak využíváme tento nosič k naplňování našich závazků plynoucích z členství v Evropské unii a v jedné části se tedy upravuje vydávání náhradního cestovního dokladu, takže v této části se jedná o takzvanou transpozici. Pokud jde o ten národní obsah, tak tam upravujeme udělování a odnímání souhlasu se zřízením cizích zastupitelských úřadů na území České republiky a také podmínky, za nichž lze vyjádřit souhlas se zřízením některých dalších subjektů.
Vládní návrh dále přináší změny týkající se služebních a pracovněprávních vztahů v rámci Ministerstva zahraničních věcí. Zefektivňujeme některou agendu a především odráží specificitu rotací, tedy že pracovníci Ministerstva zahraničních věcí, ačkoliv jsou to státní úředníci, tak za svoji kariéru mnohokrát mění nejenom tedy to služební umístění, ale i fyzicky zemi, ve které pracují. Prostě bez tohoto zákona by naši diplomaté nemohli cestovat mezi ústředím a zahraničím. Je to tedy velmi specifická norma. Zároveň také upravuje i poskytování konzulární ochrany prostřednictvím vydávání náhradního cestovního dokladu Evropské unie, to je tedy transpozice směrnice rady EU 2019/997 ze dne 18. června.2019.
Kromě zákona o zahraniční službě zasahuje ten vládní návrh i do zákona o cestovních dokladech a zákona o pobytu cizinců na území České republiky. Přináší drobnou změnu kompetenčního zákona týkající se vzdělávání v oblasti zahraniční služby a také zvyšuje některé konzulární poplatky.
Chtěl bych tedy poděkovat Poslanecké sněmovně za ten dosavadní průběh projednávání zákona. Zahraniční výbor doporučil vyslovit s návrhem zákona souhlas a já bych se také chtěl vyjádřit k jednomu pozměňovacímu návrhu, který byl přednesen napříč politickým spektrem, panem poslancem Radkem Vondráčkem a Markem Bendou, který se týká otázky zániku diplomatické hodnosti při skončení služebního nebo pracovního poměru na Ministerstvu zahraničních věcí. Já s tímto pozměňovacím návrhem souhlasím a doporučuji tedy jeho přijetí. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane ministře. Nyní otevírám rozpravu, do které se přihlásila paní zpravodajka Barbora Urbanová. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Barbora Urbanová: Hezké odpoledne, dopoledne, pardon, hezké poledne. Já mám návrh legislativně technických úprav pro třetí čtení návrhu zákona o zahraniční službě, jelikož až při projednávání vládního návrhu u nás v Poslanecké sněmovně byla přijata novela směrnice, kterou navrhovaný zákon zpracovává, takže je potřeba doplnit novelizační bod obsahující výčet transponovaných předpisů Evropské unie.
Novelizační bod čtvrtého vládního návrhu proto nově zní: Pořadové číslo 4. Na konci poznámky pod čarou číslo 1 se na samostatné řádky doplňují věty "směrnice rady Evropské unie 2019/997 ze dne 18. června. 2019, kterou se zavádí náhradní cestovní doklad Evropské unie a zrušuje rozhodnutí 96/409/szbp. Směrnice komise v přenesené pravomoci EU 2024/1986 ze dne 6. května 2024, kterou se mění směrnice rady EU 2019/997, pokud jde o strojově čitelnou zónu náhradního cestovního dokladu EU."
A ještě za druhé: Směrnice komise v přenesené působnosti EU 2024/1986, kterou se mění směrnice rady EU 2019/997, pokud jde o strojově čitelnou zónu náhradního cestovního dokladu EU, k jejíž účinnosti došlo až v pokročilé fázi legislativního procesu, nicméně výslovně uvedla konkrétní datum pro použití zaváděných opatření, a to 9. prosince 2025. Je nezbytné upravit část šestou s ohledem na směrnici výše takto, a teď cituji: "část šestá účinnost čl. 8. Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2025 s výjimkou ustanovení čl. 1 bodu 26, čl. 4 bodů 8, 10 a 13 a čl. 6 bodů 1 a 4, která nabývají účinnosti dnem 9. prosince 2025. To jsou legislativně technické úpravy.
My jsme na zahraničním výboru projednali i pozměňovací návrh, ke kterému jsme vydali doporučující stanovisko, takže já potom jako zpravodajka načtu proceduru. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní zpravodajko. Táži se, zda se ještě někdo hlásí do rozpravy? Nikoho nevidím, rozpravu tedy končím. Táži se, jestli je zájem o závěrečná slova? Pan ministr má zájem? Nemá zájem, paní zpravodajka také nemá zájem. Přikročíme tedy k hlasování o návrzích. Prosím paní zpravodajku garančního výboru, aby nás seznámila s procedurou hlasování, poté přednášela jednotlivé návrhy a před hlasováním k nim sdělila stanovisko. Prosím, paní zpravodajko, máte slovo.
Poslankyně Barbora Urbanová: Takže jako první budeme hlasovat o legislativně technických úpravách, které jsem přednesla, jako druhé hlasování máme pozměňovací návrh pod označením A, který najdete jako sněmovní dokument 4886, který tady představil pan ministr a je podporován napříč politickým spektrem, a jako třetí hlasování. Budeme mít návrh zákona jako celku.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní zpravodajko. Jestli proti tomu nikdo nemá námitku, procedura je jednoduchá, nebudeme tedy o ní hlasovat. Nyní bychom přistoupili k hlasování o jednotlivých návrzích. Prosím, paní zpravodajko.
Poslankyně Barbora Urbanová: Takže první návrh legislativně technické úpravy. Bez stanoviska, protože jsme to neprojednali. ***