Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(12.20 hodin)
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Přivolám kolegy z předsálí.
Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 116, přihlášeno 164 poslanců a poslankyň, pro 151, proti žádný. Návrh byl přijat.
Prosím.
Poslankyně Barbora Urbanová: První - teď budeme hlasovat pozměňovací návrh pod označením A, který tady byl představen.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová:
Zahajuji hlasování. Táži se... (Zpravodajka: Stanovisko?) Pardon, omlouvám se. (Zpravodajka: Stanovisko je doporučující.) Omlouvám se, prohlašuji toto hlasování (číslo 117) za zmatečné. Táži se na stanovisko garančního výboru? (Zpravodajka: Doporučující.) Pana ministra? (Ministr: Doporučující.) Děkuji.
Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 118, přihlášeno 164 poslanců a poslankyň, pro 152, proti žádný. Návrh byl přijat.
O všech návrzích bylo hlasováno. Přikročíme tedy k hlasování o celém návrhu zákona. Přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 150/2017 Sb., o zahraniční službě a o změně některých zákonů, zákon o zahraniční službě, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony, podle sněmovního tisku 681, ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou."
Zahajuji hlasování. Pardon. Stanovisko? Není potřeba, ano.
Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 119, přihlášeno 164 poslanců a poslankyň, pro 149, proti žádný. Návrh byl přijat.
Konstatuji, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas, a končím projednávání tohoto bodu. Děkuji panu ministrovi, děkuji paní zpravodajce.
Nyní budeme pokračovat bodem číslo
166.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 496/2012 Sb., o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie a o změně některých zákonů (zákon o audiovizi), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
/sněmovní tisk 737/ - třetí čtení
Prosím, aby místo u stolku zpravodajů zaujal za navrhovatele ministr kultury Martin Baxa, zpravodaj garančního výboru, výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu poslanec Jan Lacina. Návrh na zamítnutí a pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 737/4, který byl doručen dne 17. září 2024. Usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 737/5.
Táži se navrhovatele, zda má zájem vystoupit před otevřením rozpravy? Má zájem. Prosím, pane ministře, máte slovo.
Ministr kultury ČR Martin Baxa: Děkuji za slovo, vážená paní první místopředsedkyně. Kolegyně, kolegové, využiju úvodního slova jenom ke konstatování, že fakticky po třech letech intenzivní práce nyní přicházíme s klíčovým návrhem zákona o audiovizi, který bude zásadně měnit řadu segmentů, který se týká českého filmového průmyslu i samotné kinematografie a který bude znamenat velmi významné rozšíření možností, které česká audiovize má.
Ve druhém čtení byla přednesena ne řada, ale několik pozměňovacích návrhů, já si je potom dovolím komentovat v závěrečném slově. Teď chci jenom vyjádřit radost nad tím, že se nám podařilo - bych řekl napříč politickým spektrem - najít shodu na zásadních věcech, které se týkají tohoto zákona, a že je to tak bezpochyby ve prospěch odvětví, ve kterém je Česko bych řekl nadstandardně dobré.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane ministře. Nyní otevírám rozpravu, do které se přihlásil pan zpravodaj Lacina. Prosím, máte slovo.
Kolegové, kolegyně, prosím o ztišení. Děkuji.
Prosím, máte slovo.
Poslanec Jan Lacina: Přeji všem příjemné páteční teď již odpoledne. Já vlastně jsem se teď rozhodl využít této příležitosti jenom k tomu, abych jaksi vyjádřil dík a pochvalu týmu pana ministra Baxy za tenhleten zákon, protože to je skutečně velký skok kupředu. Já ho označuju trošku nadneseně jako tygří skok, protože myslím, že skáčeme dopředu tak o 20 let v té podpoře kinematografie. A to nejenom (pro) to, čeho jsme byli doposud svědky, to znamená podpory filmového průmyslu, ale nově je tam také podpora televizí, za mě velmi důležitý segment, podpora rozvoje videoher, takzvaného gamingu. To je myslím dobře, že se dorovnáváme s okolím v Evropě, protože jsme byli posledním státem, který na podporu rozvoje videoher nemyslel, samozřejmě i na podporu infrastruktury. A nepochybně je tam samozřejmě ještě důležitá jedna věc, a to je to zjednodušení filmových pobídek a to, že vlastně ten systém bude předvídatelný, bude tam více peněz a i v tomhletom ohledu se staneme v Evropě konkurenceschopnější. Čili velmi vítám tuto novelu a jsem velkým fanouškem. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane zpravodaji. Nyní přistoupíme k řádně přihlášeným do rozpravy. Prvním je pan poslanec Lubomír Brož a poté vystoupí pan poslanec Ondřej Babka. Prosím, máte slovo.
Poslanec Lubomír Brož: Děkuji za slovo, vážená paní předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, já budu opravdu velmi stručný, protože jak už jsme v předchozích čteních... Naše stínová ministryně kultury paní Pokorná Jermanová deklarovala, my tento zákon podporujeme, my jsme ho dokonce chtěli a myslíme si, že je opravdu potřebný. Samozřejmě proč to je zejména financování Státního fondu kinematografie? Protože se tam ty věci zpřehlední a dávají mu nějakou určitou jistotu na rozdíl od těch věcí, které třeba v těch posledních dvou letech se ukázaly jako velmi problematické při financování, když přijdou nějaké třeba i nepředvídatelné okolnosti. Takže to je za nás, za ten celek určitě dáme podporu. Za chvilku vystoupí kolega Ondřej Babka, který se ještě zmíní v nějakých pozměňovacích návrzích. Takže děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní prosím, aby se slova ujal pan poslanec Ondřej Babka. Prosím, máte slovo.
Poslanec Ondřej Babka: (Poslanec Babka odbíhá do své lavice pro podklady.) Omlouvám se, já jsem zapomněl ještě jeden podklad.
Děkuju za slovo. Já bych své vystoupení k tomuto zákonu rozdělil asi do třech částí. Začal bych obecně. My jsme - jak už tady bylo řečeno i mým kolegou Lubomírem Brožem a v předchozích čteních i naší stínovou ministryní kultury - podporujeme tento zákon, jsme za něho rádi, protože samozřejmě filmové pobídky byly něco, na co i naše tehdejší vláda dávala důraz a podporovala.
Myslím si, že je i důležité vyjádřit se k tomu, a pan ministr to tady právě v prvním a druhém čtení říkal, že k nějakému kompromisu na tomto zákoně v rámci vyjednávání s určitými aktéry docházelo velmi obtížně, ale podařilo se ho najít. Nicméně bohužel pak, a teď musím konstatovat, i přestože ten pozměňovací návrh - příklad f2 právě pana ministra Baxy - podpoříme, kdy dochází ke zvýšení filmových pobídek z 20 na 25 % a ke stanovení nové maximální výše filmové pobídky až na 450 milionů, tak to je zrovna ale příklad toho, kdy prostě bohužel přichází pozměňovací návrh od ministra kultury, který jednou větou říká, že těžko docházelo k nějakému kompromisu, a poté vlastně načte takto významnou změnu. Ale jak říkám, i tento váš návrh podpoříme. ***