(15.10 hodin)
(pokračuje Radek Koten)

Přesně podle tohoto vzoru se chová Ministerstvo vnitra k policistům, hasičům i dalším složkám, ať to je Vězeňská služba - ta samozřejmě spadá pod Ministerstvo spravedlnosti, Celní správa - ta zase pod Ministerstvo financí. Myslím si, že to je nedůstojné, a v případě, že to skutečně nezačneme okamžitě řešit, tak to povede k rozpadu bezpečnostních sborů a zároveň také k obrovskému ohrožení vnitřní bezpečnosti v České republice. To samozřejmě nikdo z nás nechce, takže navrhuji, abychom ho zařadili jako druhý bod dnešního jednání. Děkuji.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Druhý bod dnes.

Teď vystoupí paní poslankyně Kocmanová a následuje už poslední přihlášený, pan poslanec Kettner. (Silný hluk v sále.)

Prosím vás o ztišení.

 

Poslankyně Klára Kocmanová: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Vážené kolegyně, vážení kolegové, dnes, stejně jako před týdnem, navrhuji předřadit bod číslo 161, novelu občanského zákoníku, také jinak zvanou jako zákon o domácím násilí.

Domácí násilí je v Česku palčivý problém. Ze všech druhů násilí je bohužel násilí v blízkých vztazích tím nejčastějším. My proto musíme pracovat na tom, abychom se uměli vypořádat s jeho důsledky. Tahle novela je k tomu správným krokem, protože zavádí jednotnou definici domácího násilí, která pomůže k sjednocení přístupu jednotlivých institucí, které se s domácím násilím setkávají.

Tedy navrhuji předřadit sněmovní tisk číslo 721 na středu jako první bod v bloku třetích čtení. Děkuji.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji. Nyní tedy vystoupí pan poslanec Kettner jakožto již poslední přihlášený k pořadu schůze. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Zdeněk Kettner: Děkuji za slovo, paní předsedající. Dámy a pánové, já bych rád navrhl nový bod, který bych rád zařadil jako první po pevně zařazených bodech. Trošičku to navazuje na to, co už tady zaznělo, ale rád bych to zaměřil na region, jehož jsem poslancem, konkrétně na Ústecký kraj. Ten bod by se měl jmenovat Nedostatek policistů v Ústeckém kraji. Vycházím z naprosto reálných informací přímo z terénu. Neustále slyším, jak navyšujeme počty policistů, jak jich máme dostatek. Ono ale když vezmeme civilního zaměstnance, který sedí v kanceláři, oblečeme ho nazpátek do uniformy, tak ten skutečně v prvním sledu, když občan má nějaký problém, tato takzvaně úřední krysa skutečně tomu občanu nepomůže. To musí být skutečně policisté v terénu.

Jenom tak pro informaci. Od Krupky po Chomutov, což je vzdušnou čarou vzdálenost nějakých 50 kilometrů, v noci slouží jedna prvosledová hlídka o počtu dvou mužů. To znamená, že občan se musí modlit, aby ve stejnou chvíli nedošlo ke dvěma kriminálním činům a že nebude ten druhý, protože pokud je ten druhý, tak se může dát akorát tak na modlení. My máme městskou policii, máme státní policii, máme jasně vymezené pravomoci. Dříve to fungovalo tak, že vyjela městská policie a ta potom na dořešení volala státní policii. My jsme se dostali do situace - vím to přesně z terénu od těch prvosledových hlídek - kdy dispečer ze státní policie volá na dispečink městské policie a skoro je prosí, jestli nemají nějakou hlídku k dispozici, aby je tam poslali místo státní policie. Proboha, kam jsme se to dostali? Hlavně že máme bezpečnost zajištěnou.

Další věc. Existují situace, kdy na oddělení je pouze jeden jediný policista, ale aby oni mohli vyjet, musí být dva. To znamená, ze dvou různých oddělení se sejdou na místě, aby vytvořili tu dvoučlennou hlídku. Je teď naprosto běžné, že kriminální živly se domluví na dvou místech toho rajonu. Oni třeba cihlou rozbijí výlohu na obchodu na dvou různých místech a mají spojku, která stojí u těch služeben a čeká, kterým směrem se ta hlídka vydá, a oni se vydají opačnou stranou, protože mají stoprocentní jistotu, že policie tam skutečně nepřijede. Takže jestli tohleto není palčivý problém, který by měla řešit Poslanecká sněmovna, tak skutečně nevím, co je akutnější. Děkuji. (Potlesk z levé strany sálu.)

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Také děkuji, to byl tedy další návrh.

Oznamuji, že s náhradní kartou číslo 36 bude dnes hlasovat pan poslanec Kolovratník.

Nyní bychom se tedy měli vypořádat s návrhy tak, jak tady zazněly.

Ještě načtu došlé omluvy. Z poslanců se omlouvá pan poslanec Josef Flek do 17 hodin z důvodu zahraniční cesty. Z členů vlády pak Vlastimil Válek do 14.30 z pracovních důvodů.

Pokud není námitek, ohledně návrhu z grémia bych dala hlasovat v jednom hlasování, to znamená, že bychom je hlasovali vcelku a neopakovala bych je, protože tady byly načteny všechny na úvod schůze.

Eviduji zájem o vaše odhlášení. Prosím tedy, abyste se svými kartami opětovně přihlásili.

 

Nejdříve tedy budeme hlasovat návrhy z grémia jedním hlasováním, jakmile se počet přihlášených ustálí.

Jelikož se počet přihlášených ustálil, zahajuji hlasování o návrzích z grémia. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?

V hlasování číslo 139 je přihlášených 155 přítomných, pro 154, proti nikdo. Návrh z grémia byl přijat.

 

Nyní soubor návrhů, které přednesl pan předseda Benda. Jako první bod číslo 13, tedy sněmovní tisk 738, o České televizi a Českému rozhlasu, zařadit pevně za bod číslo 16.

Zahájila jsem hlasování. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?

V hlasování číslo 140 je přihlášeno 157 přítomných, pro 79, proti 76. Návrh byl přijat.

 

(Poslankyně Schillerová žádá o čas pro provedení kontroly hlasování.) K hlasování, paní předsedkyně? Tak chvíli posečkáme.

Pan poslanec Vondráček k hlasování. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Radek Vondráček: Děkuji, paní předsedkyně. K vlastnímu překvapení vidím, že na sjetině mám, že jsem hlasoval pro, ačkoliv jsem hlasoval proti. Zpochybňuji hlasování. Děkuji.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová:  

Došlo ke zpochybnění hlasování, proto budeme nejdříve hlasovat námitku.

Zahajuji hlasování o námitce. Kdo je pro? Kdo je proti?

V hlasování číslo 141 je přihlášených 157, pro 155, proti 1. Návrh byl přijat.

 

Nyní tedy budeme opakovaně hlasovat o návrhu pana předsedy Bendy.

Zaznamenala jsem návrh na odhlášení, proto vás tedy odhlašuji. Prosím, abyste se znovu přihlásili svými identifikačními kartami.

 

V mezičase připomenu, o čem tentokrát hlasujeme. Je to o zařazení bodu číslo 13, tedy zákonu o České televizi a Českém rozhlase, sněmovní tisk 738, za bod číslo 16.

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro toto pevné zařazení? Kdo je proti?

hlasování číslo 142 je přihlášených 158, pro 78, proti 76. Návrh byl zamítnut.

 

***




Přihlásit/registrovat se do ISP