Neautorizováno!
(16.30 hodin)
Poslanec Radek Vondráček: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Pan poslanec Milan Feranec je řádně omluven do 17.00 ze zdravotních důvodů. Věnuje se tomu tisku, je připraven, a jak už to tak někdy bývá, zkrátka teď zrovna to nevyšlo o půl hodinky, tak já bych to s dovolením vzal za něj.
Ústavně-právní výbor se zákonu o lobbingu věnoval opakovaně, ten tisk byl několikrát přerušen. Málokdy se stane, aby byl některý zákon tak vydebatován do takových detailů, jako je ten o regulaci lobbování. Na základě debaty na své 40. schůzi 9. října 2024 ústavně-právní výbor přijal toto usnesení:
"I. doporučuje Poslanecké sněmovně parlamentu, aby návrh schválila;
II. doporučuje pozměňovací návrhy, které vzešly z jednání ústavně-právního výboru", a samozřejmě pověřuje mne jako předsedu, abych předložil tento tisk předsedkyni Poslanecké sněmovny, a zmocňuje zpravodaje.
To je po formální stránce pro tuto chvíli z mé strany vše. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Otevírám obecnou rozpravu, do které se jako první přihlásil pan poslanec Milan Brázdil, připraví se paní poslankyně Eliška Olšáková. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Milan Brázdil: Já vám děkuji za slovo. Dobrý den, kolegyně, kolegové. Zákon o lobbování nebo regulaci - nevím, jestli některý posluchač ví, co to je lobbování, nicméně Evropa říká, že uvolní 3 miliardy korun jenom na základě toho, když to přijmeme. Buď to přijmete, nebo 3 miliardy nebudou do Národního plánu obnovy. Tak fajn, tak je to asi logické, abychom to přijali, že? Ale v jaké podobě? To ta Evropa už neříká, to je čistě na nás, koho tam dáme, koho tam nedáme, koho vyjmeme a tak podobně.
A já jsem jako první pozměňovací návrh hodně dopředu dal ten, který vlastně vyjímá z těch skupin, z těch lidí, kteří... Nebo kde to bude považováno za lobbování, profesní komory zřízené ze zákona. Co to je? No, stát si řekl: Máme tu demokracii, tak máme místní samosprávy, tak máme i profesní samosprávy, že? A těch profesních samospráv máme ze zákona určených čtrnáct. Já bych je tady mohl přečíst, ale nebudu, ale přece jenom aspoň: lékařská komora, stomatologická, lékárnická komora, Komora veterinárních lékařů, Česká advokátní komora, Česká komora architektů a tak dále a tak dále, je jich celkem čtrnáct. A představte si, ono je ze zákona přesně stanovené, jak mají fungovat, co mají dělat. A náhle, ony se objevují mezi skupinami, které budou muset, jsou označováni, že to jsou skupiny, které lobbují, které vlastně dělají něco - ono to vypadá skoro až hanlivé slovo - a přitom věřte, že když to šlo do vlády, tak to tam nebylo. Komory tam nebyly! To tam dal až - no, asi pravděpodobně pan Šalomoun, on už tady není - Piráti to tam dovezli. Ono jim totiž, těm komorám čtrnácti, bylo řečeno: Ne, nebojte se, vy nemusíte tam být, nebudete, protože to je zbytečné, vy jste přece regulovaní zákonem, zřizovaní státem, abyste připomínkovali zákony oficiálně za ty profesní jednotlivé komory. No, nestalo se to tak, je to tam. A já teď jsem přišel s tím, že bych vlastně v § 2 odst. 2 vyjmenoval, že mezi těmi, kdo bude považován za lobbování, nebudou tedy komory, které jsou zřizované podle zákona, zřizované státem.
To je vše, dál asi nemá smysl pokračovat. Já se pak přihlásím k tomu svému pozměňovacímu návrhu. Mám ještě jeden, ten bych ale načetl.
Tedy ještě jenom, pane ministře, a vás, kolegy a kolegyně - mimochodem, abyste věděli, ani jedna z těch profesních komor neřekla, že to je špatně, ba naopak, ony tam nechtějí být. Ony mají svá pravidla, etické komise. Ony, když jsou požádány vládou, aby vlastně při legislativním procesu, aby připomínkovaly ty věci, tak to řádně dělají, a teď budou zařazené do skupiny, která je taková hanlivá.
Mimochodem, abyste viděli, mezi nimi, mezi těmi, co lobbují, nejsou například hromadné sdělovací prostředky. Asi tušíte, že ty ovlivňují kohokoliv z nás, kdo něco posloucháme, ale ony tam nejsou, zatímco ty, co zřídí stát k tomu, aby připomínkovali, tak je tam někdo hodil. Ještě jednou říkám, není to potřeba, je to čistě na nás, Evropa neříká, koho tam dáme - prostě udělejte si ten zákon, jinak nedostanete 3 miliardy. Ale to už bych se opakoval. Pak v podrobné rozpravě se přihlásím.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Vaše vystoupení vyvolalo faktickou poznámku, pan ministr Blažek bude reagovat. Prosím, máte slovo.
Ministr spravedlnosti ČR Pavel Blažek: Já myslím, že je dobré nalít si čistého vína. Ten zákon tady má nějakou historii. Původně, pokud si pamatuju dobře, byl návrh pana ministra Pelikána z hnutí ANO, který byl mnohem přísnější než zákon, který je tady předkládán teď. Pak docházelo k tomu, že mnoho let se o tom debatovalo na půdě Poslanecké sněmovny a byla to i ODS, která se snažila ten zákon zmírnit v těch dopadech. Pak jsou nějaké volby, mění se různá postavení. Mezitím zase vláda ANO to byla, která to dala do programu - teď to říkám bez výčitek, teď říkám, prostě popisuju ten stav. A pak se nám politické strany dělí na ty, které upřímně pravděpodobně věří tomu, že když se lobbing zavede, svět bude lepší. Pak jsou ty strany, které si to nemyslí, a pak jsou ty strany pragmatické, které říkají: No, nedá se nic dělat, jsou tam ty 3 miliardy, tak to nějak schválit musíme. A do toho jsou skupiny poslanců, senátorů a nevím koho, kteří, protože je to populární téma někde v pražských televizích a redakcích, že jako bojují za transparentnost a podobně tímhle způsobem a za lepší svět, tak se přidávají do toho proudu, že za ten zákon bojují. Pak se tady zavřou tyhle dveře, jsme v mezisálí a najednou spousta lidí říká: Ježíšmarjá, co to je? To bude administrativy, čemu to pomůže? A tak dál.
Já nehraju tuhle hru. Od začátku, co tady sedím, těch sedm let, říkám: to není podle mého názoru zákon, který má šanci výrazně změnit fungování demokracie. Tím neříkám, že ji poškodí, a jediné, co se snažím celou dobu, co tady jsem, aby ta administrativa, ta zátěž a možnost zneužití například tím, že někdo zapomene někde něco napsat a bude v médiích skandalizován, tak se snažím, aby bylo v co možná nejmenší míře. Ne vždy se to podaří, protože jak jsem říkal, přístup různých stran je různorodý a různých jednotlivců tady také. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Faktická - k té je přihlášen pan poslanec Radek Vondráček, poté pan poslanec Brázdil. Prosím, máte slovo.
Poslanec Radek Vondráček: Děkuji za slovo. No, v okamžiku, kdy jsem se hlásil k faktické, jsem chtěl reagovat v rámci rozpravy spíš na kolegu Brázdila, ale pak vystoupil pan ministr. Já bych chtěl potvrdit, že skutečně v minulém volebním období existovala pracovní skupina předsedy Poslanecké sněmovny a že jsme ten tisk řešili. Nenazval bych postoj ODS, že se snažila jej zmírnit, ODS dělala všechno pro to, aby ten zákon neprošel vůbec. To jenom tak na okraj.
V každém případě v tuto chvíli asi budeme mít zákon o lobbingu, který byl původně navržen jako tisk číslo 1 v tomto volebním období. Byl to návrh skupiny poslanců, v jejímž čele jsem byl já, který vycházel z toho zákona v minulém volebním období. Já zastupuji tu skupinu, která ne že by říkala, že svět bude lepší, když budeme mít lobbing, ale že je to šedá zóna, kterou má většina států Evropy nějakým způsobem upravenou, a že není důvod, abychom ani i my neměli příslušnou právní normu. Snažili jsme se o nějakou vlastní českou cestu.
Já k tomu tisku možná ještě budu vystupovat, ale abych se dostal primárně k té první poznámce, kterou jsem měl, když vystupoval pan poslanec Brázdil - stalo se v rámci tohoto tisku, že profesní komory tam původně neměly být. Měly přislíbeno, že nebudou v registru lobbovaných osob, nicméně toto bylo změněno až na vládě, až na Legislativní radě vlády, a tím pádem byla úplně přeskočena debata o tom, jestli by neměly mít nějakou zjednodušenou administrativní zátěž, když jsou koneckonců ze zákona povinnými připomínkovými místy. Tahle debata vůbec neproběhla.
Jsem rád, že jsme na to nasvítili v ústavně-právním výboru, že to bylo součástí semináře, který jsem podával (pořádal?) já, a že se to nějakým způsobem zohlednilo v tom pozměňovacím návrhu (Předsedající: Čas.). Já k tomu případně ještě vystoupím. ***