Neautorizováno!
(16.20 hodin)
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní s přednostním právem pan předseda Michálek. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo, vážená paní místopředsedkyně. Vážené kolegyně, vážení kolegové, určitě nehodlám zdržovat tento bod, protože máme na programu další velmi důležité věci, čili pouze stručně.
Já jsem pořádal na téma advokátních úschov seminář, kde byly zrekapitulována základní fakta ohledně toho, že za posledních patnáct let se jedná asi o miliardu korun, která byla zpronevěřena. Nicméně v drtivé části případů ty úschovy jsou spolehlivé, ale v těch případech, kde dojde k pochybení, to obrovským způsobem zasahuje celé rodiny, které do těch úschov dávají celoživotní úspory. Ti lidé tam vystupovali a popisovali svoje neuvěřitelné příběhy, jak se promítlo do jejich života to, že třeba přišli o veškeré peníze, které dostali jako peníze na barák, kdy si chtěli koupit jinou nemovitost a ze dne na den se ocitli bez střechy nad hlavou.
Takže já určitě velmi vítám to, že ministerstvo se chopilo i s naší podporou jako Pirátů té původní myšlenky, se kterou přišla paní senátorka Marvanová a která byla současně podporována i ze strany opozice ANO. My, když jsme byli ve vládě, jsme se ještě snažili, aby v rámci Ministerstva spravedlnosti vznikl po diskusi s Českou advokátní komorou nějaký kompromisní návrh, který by zlepšil úpravu a zlepšil důvěru. Nakonec se to podařilo, takže děkuji všem, kteří se na tom podíleli.
Nicméně je potřeba podle mě připomenout, že skutečně situace v České advokátní komoře z hlediska kontroly nebyla nastavena takovým způsobem, aby komora vykonávala efektivní dohled, a nevím, zda je to problém jednotlivce, nebo jestli to byl problém širší. Každopádně situace byla taková, že na kontrolu k paní Sukové, která zpronevěřila nějakých 140 milionů korun, byl vyslán advokát, který sám teď je trestně trestně stíhán za uplácení, takže to opravdu nedávalo moc smysl, a cením si přístupu komory, která se k tomu postavila čelem, že přijala opatření, aby byl dočasně pozastaven výkon advokacie, a to si myslím, že je namístě. Ale ukazuje nám to určitou slabinu v tom, že pokud delegujeme část státní moci na advokátní komoru, ale už tam není, že si stát ponechává možnost v případě, že ta kontrola selhává, nějakým způsobem zasáhnout, nějak to řešit - což je případ i těchto advokátních úschov, ale i dalších oblastí, kde vykonávají tu působnost profesní samosprávy - že stát tam nemá možnost do toho vstoupit i v případě, že dochází k porušování zákonů. Tak si myslím, že to je na nějaké další zamyšlení.
Já jsem tedy rád, že jsme pozastavili projednání návrhu zákona o advokacii, dokud se nám nepodařilo najít řešení advokátních úschov, a teď budeme předkládat pozměňovací návrh, který zavede taková opatření, aby se snížilo riziko zpronevěry. Takže já se budu připojovat k pozměňovacímu návrhu, který předloží pan ministr a který byl zpracován i po dohodě s paní doktorkou Marvanovou, s opozicí, s ANO, s námi i s Českou advokátní komorou.
Takže ještě jednou děkuju za to, že tu věc, která na začátku vypadala docela nepravděpodobně, se podařilo dotáhnout úspěšně do konce. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. S faktickou poznámkou se přihlásila paní poslankyně Helena Válková. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Helena Válková: Já bych měla takový dotaz. Když se připojuje pan poslanec Jakub Michálek, tak i na legislativu to jistě je, vaším prostřednictvím, paní místopředsedkyně, takový podnět legislativní. Zatím jsem to nezažila, ale možná, že my se teda připojíme taky, abychom dali příklad, že takový pozměňovací návrh, který vznikl ve společné dílně několika politických stran, může být ještě na poslední chvíli podán všemi, ale nevnucujeme se, jo? Pokud pan ministr spravedlnosti si bude myslet, že lví podíl má patřit Ministerstvu spravedlnosti a panu poslanci Blažkovi, byť v pozici ministra spravedlnosti, tak s tím taky souhlasíme a budeme pro to s paní poslankyni Ožanovou a ostatními poslankyněmi a poslanci za hnutí ANO hlasovat, takže opravdu je to na vás, pane ministře. Děkuju.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Nyní s faktickou poznámkou bude reagovat pan ministr Blažek. Prosím, máte slovo.
Ministr spravedlnosti ČR Pavel Blažek: Pan ministr se narodil ve znamení Berana, čili žádný lví podíl nechci, to mají jiná znamení, čili já s tím nemám problém, snad to půjde procesně, a předpokládám, že procesní pravidla nejsou pro to, aby demokracii komplikovaly v tomto smyslu. Já nevím, jestli to mám říct teď, nebo až se přihlásím k tomu návrhu - a dopředu avizuji, že se přihlásím pouze k jednomu z těch návrhů. Poslouchám tu diskusi a bude to ten návrh, kde nebude potřeba souhlas ministerstva - předtím jsem říkal nepřesně ministra - ministerstva k tomu vnitřnímu předpisu komory. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane ministře. Táži se, zda se ještě někdo hlásí do obecné rozpravy? Není tomu tak, končím tedy obecnou rozpravu.
Táži se na závěrečné slovo? Pan ministr nemá zájem, pan zpravodaj? Nemá zájem o závěrečné slovo.
Zahajuji podrobnou rozpravu a připomínám, že pozměňovací a jiné návrhy přednesené v podrobné rozpravě musí být vždy odůvodněny. Během podrobné rozpravy se předkládají k návrhu zákona pozměňovací, popřípadě jiné návrhy. Nejedná-li se o písemný návrh, popřípadě neobsahuje-li písemný návrh odůvodnění, odůvodní poslanec návrh v podrobné v rozpravě podle § 94 odst. 1. Jako první se přihlásil pan ministr Blažek.
Ministr spravedlnosti ČR Pavel Blažek: Děkuji. Já už jsem toho řekl hodně, čili chci se pouze přihlásit ke sněmovnímu dokumentu číslo 4925, který nechť je od této chvíle považován za pozměňovací návrh - podle abecedy: Blažek, Michálek, Ožanová, Válková. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Nyní do podrobné rozpravy se přihlásil pan poslanec Vondráček. Prosím, máte slovo.
Poslanec Radek Vondráček: Děkuji. Já bych se rád v podrobné rozpravě přihlásil ke svému pozměňovacímu návrhu, který jsem podrobně odůvodnil v obecné rozpravě, který je načten v systému pod číslem dokumentu 4410. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Táži se, zda se ještě někdo hlásí do podrobné rozpravy? Není tomu tak, končím podrobnou rozpravu.
Táži se na závěrečná slova? Pan ministr nemá zájem, pan zpravodaj také ne.
Žádné návrhy, o kterých bychom museli hlasovat, nezazněly, a já tedy končím druhé čtení tohoto návrhu. Děkuji panu ministrovi, děkuji panu zpravodaji.
Nyní přistoupíme k projednávání bodu
6.
Vládní návrh zákona o regulaci lobbování /sněmovní tisk 649/ - druhé čtení
Z pověření vlády předložený návrh zákona uvede ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Prosím, ujměte se slova, pane ministře.
Ministr spravedlnosti ČR Pavel Blažek: Ještě jednou dobrý den. Nebudu opakovat, co se říkalo v prvním čtení, jenom bych rád uvedl vývoj, ke kterému došlo od prvního čtení, že ústavně-právní výbor na svém jednání dne 9. října doporučil přijetí jak samotného zákona, tak i pozměňovacího návrhu předloženého společně zástupci koaličních poslaneckých klubů, kterýžto návrh zejména snižuje administrativní zátěž spojenou s novou regulací. Na úvod všecko. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane ministře. Návrh jsme v prvém čtení přikázali k projednání ústavně-právnímu výboru jako výboru garančnímu. Usnesení výboru byla doručena jako sněmovní tisky 649/1-4. Původně se měl ujmout slova jako zpravodaj ústavně-právního výboru pan poslanec Milan Feranec. Dnes je omluven, pokud vím, ujme se zpravodajování pan poslanec Radek Vondráček. Prosím ho tedy, aby nás informoval o projednání návrhu ve výboru a případné pozměňovací návrhy odůvodnil. Prosím, máte slovo. ***