Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(20.40 hodin)
(pokračuje Renáta Zajíčková)
Prostě byl tady vyšší cíl. Chceme, aby děti chodily poslední rok do mateřské školky. Takže najednou zákonodárce byl ochoten od tohoto požadavku ustoupit. Takže prolomení té bariéry už tady nastalo a nastalo podle mě i v horší situaci, protože se umožňuje dětem, které chodí do třídy s dvaceti čtyřmi svými dalšími kamarády, že vlastně nemusí prokazovat očkování, a přitom je to větší kolektiv, kde to riziko je daleko vyšší.
Takže to jedna věc. Bariéra už byla prolomena a druhá věc se, týká se to opravdu čtyř dětí. Znovu říkám, máme zkušenosti ze zahraničí, z Rakouska, Německa, asi se shodneme na tom, že to není země pro nás nikterak riziková, že bychom měli obavy, že když tam pojedeme, že se nakazíme, nebo když tam posíláme děti na tábory a podobně. Přesto tam tato povinnost není, proočkovanost se nesnížila, riziko epidemií se taky nezvyšuje. Takže prosím vás, ano, my jsme si tady někdy před 20 lety řekli, že budeme povinně očkovat. Já proti tomu nejsem, moje všechny děti jsou proočkované, dodržovala jsem jednoznačně očkovací kalendář, všechno. Ale my tady hovoříme o sousedském dětském hlídání, které má maximálně čtyři děti, které se znají, které jsou v tak malém věku (Předsedající: Čas.), kdy prostě ta proočkovanost nebo ten očkovací kalendář (Předsedající: Čas.) je velmi variabilní.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Následují další tři faktické poznámky. Nejprve pan poslanec Janulík, potom paní poslankyně Bělohlávková.
Poslanec Miloslav Janulík: Děkuju za slovo, pane předsedající. No, pro mě je to motání se v kruhu. Já si myslím, že uvědomme si, jestli si chce někdo hlídat děti, tak si je hlídá i teď. Jestli si to k tomu chce někdo v uvozovkách takto institucionalizovat, tak prostě musí ty podmínky plnit. Dva lidé můžou za to, že si tak žijeme. První byl Pasteur a druhý byl Flemming. Moje prababička měla čtrnáct dětí a sedm se nedožilo dvou let. Takže debatovat o tom, jestli když se to institucionalizuje a budou se hlídat čtyři dětí, jestli mají, nebo nemají být očkované, za mě jako zdravotníka je naprosto bezpředmětná. Prostě musí být zaočkované, protože to má tolik konsekvencí a tolik dopadů i v tom Rakousku, jak tady paní kolegyně říká, vaším prostřednictvím pane předsedající, tam si odpovědnost na sebe berou rodiče. Podepisují papír, a tak to my tady vůbec nemáme. Ale já si myslím, že ta debata je naprosto zbytečná. Řekla to dobře moje předřečnice, kolegyně, že prostě je to... Chcete, aby to bylo řekl bych se státním požehnáním, tak to prostě musí plnit podmínky tak, jak to musí plnit každý druhý a kdo si to nechce dělat s tím požehnáním státu, tak ať si to hlídá. Vždyť se domluví dvě holky někde na sídlišti a můžou si ty děti hlídat a nikomu do toho nic není a je to jejich rozhodnutí a jejich riziko. Ale jestli teda chceme je to tady jako posvěcovat a paragrafovat, tak to prostě musí ty podmínky plnit. Tečka.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Jako další paní poslankyně Romana Bělohlávková, paní poslankyně Andrea Babišová a další faktické poznámky. Prosím.
Poslankyně Romana Bělohlávková: Na tom prolomení bariéry povinného očkování si trvám. Samozřejmě, že děti, i neočkované, chodí do škol, a tím že se udělala povinná předškolní výchova, tak samozřejmě se na ně vztahuje jak povinná školní výchova, tak povinná předškolní výchova a tyto děti jsou vyjmuty nebo zkrátka do té školy chodí, i když očkovány nejsou. Další věc je ta, že ale nemůžou jezdit na společné akce mimo školní zařízení a musím říct, že je mně vždycky těchto dětí docela líto. A to proč je opravdu velký rozdíl, když nemám naočkované šestiměsíční dítě a když nemám naočkované dítě, kterému je pět let, je v tom, že když vám dostane pertuse, černý kašel, roční dítě, tak skončí na dýchači a vy se budete modlit, abychom ho z toho dýchače dokázali sundat a aby tam nebylo trvalé postižení. Když dostane černý kašel pětileté dítě, i když je neočkované, dostane antibiotika, dostane kortikoidy a bude to dlouhá léčba, nepůjde v ní o život, kdežto u těch malých dětí opravdu jde o velmi vážné průběhy těchto přenosných onemocnění a zrovna černý kašel, který je dlouhodobě na vzestupu, kdy dneska očkujeme těhotné, což by určitě, prostřednictvím pana předsedajícího, kolega Janulík potvrdil, protože se opravdu velice bojíme nákazy maličkých dětí těmito přenosnými nemocemi, protože pro ně to opravdu naprosto vážně mohou být nemoci smrtelné. A kdo ponese zodpovědnost?
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Další tři faktické poznámky, paní poslankyně Andrea Babišová, pan poslanec Aleš Juchelka a paní poslankyně Renata Zajíčková. Prosím.
Poslankyně Andrea Babišová: Já bych jenom chtěla podotknout, že vše, co je německé a rakouské, není vždycky nejlepší. Dále bych chtěla říct, že pokud nařizujeme povinné očkování v mateřských školkách a v dětských skupinách, jak máme vysvětlit zástupcům těchto institucí, že u nich povinné očkování je a u sousedských dětských skupin není? Skupina je tvořena minimálně dvěma osobami. Pokud je člověk sám, je to jedinec. Když jsou dva, už je to skupina a je možnost, aby se jeden od druhého čímkoliv nakazili. Skupina čtyř dětí je kapitolka sama o sobě. Prostě neexistuje, nemůžu si pomoct, ale nemůžu souhlasit s tím, aby tato skupina byla vyjmuta z povinného očkování. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Jako další pan poslanec Aleš Juchelka, připraví se paní poslankyně Renáta Zajíčková. Prosím.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já ještě mám faktickou poznámkou k dotazu, že v tuto chvíli bude asi nějaká prováděcí vyhláška k tomu, jak má vypadat dětská sousedská skupina, protože když se člověk podívá na fotky Tagesmutter z Rakouska nebo z Německa, tak jsou to krásné velké místnosti, které jsou vybaveny skoro jako školka, jsou tam třeba čtyři postýlky, tak mě zajímá, jak má vypadat konkrétně prováděcí vyhláška, jak má vypadat zázemí, do kterého to dítě dám. Budou to vedle sebe čtyři nočníčky, které já budu pravidelně vylívat do WC, budou mít ledničku úplně stejnou, kde budu rozmražovat kuřecí maso a vedle toho dám čtyři krabičky od těch dětí, kterýma to nakrmím? Jak bude vypadat spaní? Jak bude vypadat bezpečnost? Jak bude vypadat to... Já mám pocit, že my v České republice, pokud budeme mít někde v paneláku utvořenou tuto sousedskou dětskou skupinu, tak nejsme schopni zajistit těm dětem bezpečnost, když se tam něco začne dít a potřebují odtamtud odejít pryč ze třetího patra. Domnívám se, že ta jedna hlídačka nebude stačit na to, aby ty děti vzala ven, všechny je třeba v zimě převlékla a tak dále. Všichni víme, jak to je u více dětí, když máte všechny oblečené, tak to jedno nakonec budete muset přebalit. Já se domnívám, že tam budou sedět u televize, ta paní toho bude mít úplně až nad hlavu. Nedejbože, že bude muset čtyřikrát ohřát v mikrovlnce, kterou tam bude mít jednu, oběd, a takhle bychom mohli pokračovat dál a dál. Já rozumím tomu, že to může fungovat, ale na bázi skutečné důvěry a toho, ať si to ti lidé zaplatí třeba někde na vesnici, kde je zahrada a tak dále. Nedokážu si to představit ve třípokojovém bytě v paneláku někde ve městě, kde prostě ty děti budou celý den zavřené.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Jenom pro pořádek chci upozornit, že vzhledem k sérii faktických poznámek, by faktické poznámky neměly nahrazovat standardní diskusi.
Ještě poslední faktická poznámka, paní poslankyně Renáta Zajíčková. Prosím.
Poslankyně Renáta Zajíčková: Já budu opravdu teď velmi stručná. Já bych chtěla říct, prosím vás, jednu důležitou věc, která tady úplně zapadla. Povinnost očkování je daná zákonem a já tady nehovořím o tom, že chci zrušit tuto povinnost, ta je daná zákonem. A zákon platí pro každého občana této země, to znamená pro každou maminku a pro každého tatínka. Ale to, že nedoložím papír o této povinnosti, přece neznamená, že to ruší tuto povinnost. Já jenom tímto pozměňovacím návrhem říkám, že není nutné, aby byla daná povinnost pro sousedskou dětskou skupinu vyžadovat potvrzení o očkování, ale to očkování zůstává dál povinné. Já jenom říkám, nechtějme po sousedských dětských skupinách, po těch poskytovatelích, aby vyžadovali doklad o tom, že jejich dítě bylo očkované. No, jasně, že musí být očkované, vždyť to říká zákon.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. V tom případě ještě jedna faktická poznámka, paní poslankyně Jana Pastuchová. Prosím. ***