Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(20.30 hodin)
(pokračuje Renáta Zajíčková)
Pokud tedy ty sousedské dětské skupiny mají existovat, nemáme jim vytvářet bariéru pro to samotné fungování a z mého pohledu povinnost vyžadovat povinné očkování v době, kdy je dětem od půl roku do dvou let, a moje zkušenosti, a myslím si, že zkušenosti většiny matek jsou, že to očkování je velmi proměnlivé a je vlastně ovlivněno momentálním zdravotním stavem dítěte, tak že vlastně tato povinnost, kterou budou muset ti provozovatelé naplňovat, a to znamená vyžadovat doklad o očkování, z mého pohledu bude vytvářet právě bariéru pro efektivní fungování sousedské dětské skupiny.
Čili ty sousedské dětské skupiny od počátku jsou vnímány, jako že to má být menší kolektiv, mají to být děti do čtyř let, předpokládá se, že to budou děti, které se víceméně budou znát, že to budou děti z nějakého blízkého bydliště nebo okolí a že se vlastně i pravidelně stýkají. Skupiny podobného ražení třeba v Evropě, které jsou, mají ten rodinný model a neobsahují prvky typické pro velká předškolní zařízení, by vlastně mohly existovat i právě bez té povinnosti dokládat to očkování. Z tohoto důvodu se domnívám, že právě ten administrativní požadavek na potvrzení o očkování v sousedských skupinách je nadbytečný a je nepřiměřený.
Jenom pro úplnost uvádím, že u malých dětí bývá to očkovací schéma často rozděleno až do dvou let věku, a v době vstupu do sousedské dětské skupiny je proto časté, že mají aplikovánu pouze část vakcín, případně kvůli různým onemocněním muselo být očkování odloženo. Zavedení tedy tohoto požadavku, doložení kompletního očkování by znamenalo pro pečující osoby i rodiče velkou zátěž, kterou sousedské dětské skupiny ve své podstatě nepotřebují. Tento pozměňovací návrh tedy zajistí, že sousedské dětské skupiny nebudou omezovány případnou administrativou a zůstane zachována jejich role.
Máme také zkušenosti ze zahraničí. Vzorem asi pro sousedské dětské skupiny pro předkladatele bylo Německo a Rakousko, kde tato alternativa předškolských zařízení už je dlouhodobě ověřená, prověřená. Žádná povinnost očkování vlastně v těchto zemích, dokládat povinnosti očkování pro vstup do školského zařízení neexistuje. A navíc se ukazuje, že není tady větší zamořenost infekcí, že tady nedochází k nějakým epidemiím a podobně, že vlastně se ukazuje, že to povinné očkování nebo to vyžadování povinného očkování tu proočkovanost u dětí nikterak nezmenšuje.
Jak jsem řekla, nejdůležitější je důvěra mezi rodiči a pečující osobou. Je klíčová právě ta důvěra, a pokud bychom přidali tyto administrativní kroky spojené s doložením očkování, mohli bychom tuto důvěru narušit.
Věřím, že tento pozměňovací návrh napomůže k tomu, aby sousedské skupiny zůstaly snadno dostupné pro rodiče, a to právě bez těch administrativních bariér. Děkuji vám za pozornost, za podporu. Vím, že to bude kontroverzní, vím, že se o tom bude hovořit ještě na zdravotním výboru. Jak jsem řekla na začátku, prostě to vnímání toho, co vlastně mladí rodiče potřebují, je opravdu hodně různé, ale jak jsem řekla, pokud jsme se rozhodli, že rozšíříme institut školských zařízení nebo předškolských zařízení, tak bychom měli vytvářet jednoduché cesty pro to, aby byly naplňovány a aby sloužily mladým rodičům. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, paní poslankyně. Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, vyměnili jsme se v řízení schůze. Máme zde tři faktické poznámky. Nejprve vystoupí paní poslankyně Jana Berkovcová, potom paní poslankyně Romana Bělohlávková a paní poslankyně Andrea Babišová. Jsme v obecné rozpravě a prosím, máte slovo.
Poslankyně Jana Berkovcová: Děkuji za slovo. Upřímně řečeno, já skoro nevěřím vlastním uším. Pokud se domluví mezi sebou kamarádky, příbuzné, že si budou hlídat děti, tak nechť tak činí, ať si je hlídají. Ale proč by jim za to měl stát platit? A pokud má za to stát platit, tak musí vyžadovat určité garance. Já nemám nic proti dětským skupinám, těm klasickým, standardním dětským skupinám, kde platí nějaké hygienické, bezpečnostní, protipožární předpisy, a ty dětské skupiny se snaží mít alespoň částečně nějaký vzdělávací program, který se často už blíží třeba i mateřským školkám. Ale to nechci srovnávat. Já si myslím, že dítě starší tří až čtyř let patří do mateřské školy, ale budiž, tradiční dětská skupina. Ale pokud si mají sousedky mezi sebou hlídat děti za státní peníze, my tady mluvíme, že jim ještě házíme klacky pod nohy? Že očkování, povinnost očkování, je nějaká bariéra, nějaký klacek pod nohy? To by mělo být naprostou samozřejmostí a vyžadování hygienických předpisů rovněž.
Takže já si myslím, že v uplynulém období stát investoval obrovské peníze do budování klasických dětských skupin, a ty se nyní už bojí o to, že nebudou mít dostatek dětí. Díky politice této vlády klesá porodnost, ty děti ubývají, takže školky jsou už méně naplněné, dětské skupiny jsou méně naplněné a my tady zřizujeme další institut sousedského hlídání, místo abychom tedy podporovali to, aby děti chodily do mateřských škol, nebo tedy do tradičních dětských skupin. Děkuji. (Potlesk poslanců hnutí ANO 2011.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Další faktická poznámka paní poslankyně Romany Bělohlávkové, připraví se paní poslankyně Andrea Babišová. Prosím.
Poslankyně Romana Bělohlávková: Děkuji za slovo. Já asi začnu tím, že legrace stranou. Budu reagovat na ten poslední pozměňovací návrh, vaším prostřednictvím, pane předsedající, paní kolegyně Zajíčkové. My vlastně chceme prolomit docela zásadní věc, a to je ta, aby děti, které jsou v kolektivních zařízeních, byly očkovány dle platného očkovacího kalendáře České republiky. Je to opravdu prolomení něčeho, na čem dosud náš stát trval, a není to vůbec legrace a není to jedno. Je to o tom, že asi kolegové učitelé úplně nejsou v detailu a v obraze, co se týká očkovacího kalendáře dětí. Ten začíná v devíti týdnech věku, to znamená, že první očkování ty děti mají ve dvou měsících, a razítko nebo potvrzení, které vydává jejich registrující dětský lékař, hovoří o tom, že k tomu danému datu je dítě očkováno dle platného kalendáře. To znamená, tam se nevypisuje proti všemu, čemu je nebo není očkováno, ale je tam vlastně potvrzení toho, že to dítě je očkováno nebo rozočkováno v souladu s platnými zákony České republiky. Týká se to pouze povinných očkování a týká se to data, ke kterému je to potvrzení vydáváno. To znamená, opravdu si myslím, že pokud stát podporuje nebo chce něco podporovat, je na místě, aby také vyžadoval jisté povinnosti z té druhé strany. Děkuji. (Potlesk poslanců hnutí ANO 2011.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, paní poslankyně. A zatím poslední faktická poznámka - paní poslankyně Andrea Babišová. Prosím.
Poslankyně Andrea Babišová: Děkuji za slovo. Paní kolegyně, prostřednictvím pana předsedajícího, řekněte mi, pokud vyžadujeme opravdu povinné očkování ve školkách, pokud vyžadujeme povinné očkování v dětských skupinách, jakým právem jej nebudeme vyžadovat v sousedských dětských skupinách? Vy si myslíte, že čtyři děti se od sebe černým kašlem nenakazí? Přece to, že jsou to pouze čtyři děti, nebo vy ve svém pozměňovacím návrhu, prostřednictvím pana předsedajícího, hovořím přímo k vám, vy tam uvádíte, že děti jsou částečně promořeny, protože bydlí vedle sebe, že jsou to sousedé. Přece jsme tady zdravotníci a to, že bydlíme vedle sebe, tak ten virus nebo ta bakterie si řekne, hele, my jsme sousedi, na nás nepůjdeme. Má to být dětská sousedská skupina, jsou to čtyři děti, je to minikolektiv, a prostě pokud se má stát podílet na tom a tuto službu platit a poskytovat ji našim občanům, tak musíme zajistit, že naše děti tam budou zdravé, a prostě potřebujeme, aby byli všichni očkovaní stejně a ta povinnost platila pro všecky, i pro sousedské dětské skupiny! Děkuji. (Potlesk poslanců hnutí ANO 2011.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Jsou zde ještě další dvě faktické poznámky. Jako první paní poslankyně Renáta Zajíčková, potom pan poslanec Miroslav Janulík. Prosím.
Poslankyně Renáta Zajíčková: Já bych tady chtěla reagovat na svoji ctěnou kolegyni - nevím teď, kdo to říkal, ale mluvilo se tady o té bariéře, že tedy by byla prolomena bariéra, paní Bělohlávková to byla, ale ona už prolomena byla, a to ustanovením povinného předškolního roku, kdy vlastně vyžadujeme do dětských skupin a do mateřských škol povinné očkování, a najednou úderem roku, kdy dítě má povinně nastoupit předškolní rok, tak najednou to očkování nevyžadujeme jako povinné. ***