Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(15.40 hodin)

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně a paní poslankyně dá možnost ještě zareagovat, poněvadž sama položí doplňující otázku. Prosím.

 

Poslankyně Lenka Knechtová: Vážený pane premiére, děkuji za odpověď. Já jsem velmi ráda, že jste to tady takhle shrnul a rozčlenil. Na tom je totiž krásně vidět to, že my vlastně vůbec nešetříme ty finanční prostředky. To, co jste ukazoval v občance, tak to podle důvodové zprávy vlastně nás bude stát až 1,5 miliardy korun a to, co přijde z Evropy, to jsou ta čísla, která jsem tady citovala. A já si prostě myslím, že my v České republice tak to velmi drahé mezikroky úplně nepotřebujeme. Děkuji..

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. A opět na závěr předseda vlády. Prosím.

 

Předseda vlády ČR Petr Fiala: Já teď nemám před sebou nějaký přehled těch částek, ale vím, že v roce 2024 na eDoklady bylo vynaloženo asi 60 milionů korun, tak to zas není ta miliarda, o které tady mluvíte. Ale já myslím, že to, co jsem říkal, je srozumitelné. Ale to není vyhazování peněz. Tady se dlouho mluví o elektronických dokladech. Já bych tady mohl i dokumentovat kroky, které se dělaly, a i důvody, proč se třeba předcházející politická reprezentace neodhodlala k tomu to spustit, a to ještě o evropském řešení toho mnoho známo nebylo, ale my jsme prostě vytvořili systém elektronických dokladů, který je funkční, který občané používají a mohou ho naplno používat od příštího roku, a do toho se vytváří nějaký úplně jiný evropský systém, který bude zahrnovat různé možnosti prokazování identity a nakládání s vlastní identitou v kontaktu s úřady, což je něco kvalitativně jiného. A my budeme na to připraveni, my s tím naším systémem, ne úplným jednoduchým přenosem, ale už připraveni do toho přejdeme. Mně to připadá jako naprosto přirozené a správné a nevím, proč bychom měli s každou digitalizací pořád čekat a nebo ji dělat tak, abychom havarovali. Tady bychom měli mít radost z toho, že zrovna ty eDoklady a zrovna občanka v mobilu funguje, je to bez větších problémů a všem nám to usnadňuje život. Já tedy aspoň mluvím za sebe. Mně to, že mám občanku v mobilu, že tam mám elektronickou kartu, kde vím o svých očkováních, že nemusím vozit techničák, že nemusím vozit řidičský průkaz, život prostě usnadňuje. Já ty kartičky nemám rád.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji a pokročíme dále k interpelaci, kterou přednese pan poslanec Josef Kott, a poté se ještě připraví pan poslanec Janulík. Prosím.

 

Poslanec Josef Kott: Děkuji pěkně za slovo, paní místopředsedkyně. Vážený pane premiére, škody po povodních, které nahlásili zemědělci, zatím jsou v jednotkách miliard korun. Největší ztráty utrpěla rostlinná výroba, kde vlastně ty ztráty evidují téměř dvě třetiny podniků. Voda zničila úrodu a vlastně znemožňuje i osetí ozimů. V nejvíce postižených oblastech je opravdu velký problém.

Ministerstvo zemědělství slibuje úlevy, co se týče kontrol ze strany SZIF. Členové vlády dali příslib, že spolu s Polskem požádá Česká republika také o pomoc Evropskou unii, a dle mých informací zatím nikdo za Českou republiku toto neudělal. Lze předpokládat, že některé státy byly rychlejší a ten finanční obnos, který v té unii je, je omezený.

Takže já mám vlastně tři otázky. Ta první je, jste připraven iniciovat žádost o pomoc z krizové rezervy Evropské unie pro zemědělství?

A druhá, podpoříte prosím pana ministra zemědělství o urychlené uvolnění finančních prostředků z národních zdrojů? Jsem si vědom toho, že vlastně spící projekt nebo dotační titul na Ministerstvu zemědělství na pomoc škod po povodních na majetku jednotlivých povodí, Lesů České republiky a ostatních subjektů v rámci státu byl spuštěn, a děkujeme za to. Škoda, že takhle akční nebylo i Ministerstvo životního prostředí.

A třetí otázka. Jste, pane premiére, připraven podpořit revizi rozpočtu Ministerstva zemědělství na rok 2025 ve prospěch zmírnění škod v živočišné výrobě? Děkuji za odpověď.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji za dodržení času a nyní vystoupí s odpovědí předseda vlády. Prosím.

 

Předseda vlády ČR Petr Fiala: Vážený pane poslanče, naše vláda byla velmi aktivní od první chvíle, kdy hrozily extrémní srážky a povodně. Udělali jsme řadu opatření, aktivovali jsme krizové řízení a podařilo se nám prostě zmírnit řadu škod, které by nastaly. Evakuovali jsme přes 13 000 lidí, a tak bych mohl pokračovat. A také jsme hned na začátku začali pomáhat s finanční podporou, odklízením následků po povodních, pomáhali jsme postiženým a pomáháme obcím, občanům, firmám. A tady bych mohl uvést konkrétní příklady. Na odstraňování škod po povodních jsme vyčlenili v letošním rozpočtu 30 miliard korun, v příštím roce 10 miliard korun a máme i pracovní skupinu, která průběžně řeší financování oblastí postižených povodněmi. Několik programů je již vypsaných a řešíme to i v různých oblastech.

Já nicméně musím říct, že prioritní je teď infrastruktura. Tím nepodceňuju žádné další věci, ale prioritní je infrastruktura. Ministerstvo pro místní rozvoj předkládá vládě komplexní strategii obnovy území. Tam je na to termín ze zákona - do tří týdnů od konce stavu nebezpečí to má ministerstvo udělat. Na tuto strategii potom naváže další pomoc, která bude záviset na vyčíslení škod. Teď je situace taková, že - a to je z pochopitelných důvodů - Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj mají potíže s vyčíslením škod na obnovu majetku. Oba kraje by měly předložit ty číselné údaje do konce října tohoto roku, ale zatím to k dispozici nemáme, což některé další formy pomoci státu trošku komplikuje. Ale znovu říkám, já mám pro pro to porozumění. Ta situace jednoduchá není.

Schválili jsme dotaci Olomouckému kraji 500 milionů korun z té 30miliardové rezervy. Už předtím jsme uvolnili desítky milionů korun pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj. Aktivovali jsme dotační program Živel, pomoc pro obce, pomoc pro občany. Mohou žádat o další finanční prostředky. Schválili jsme program Živel 4, ve kterém je miliarda korun pro obce zasažené povodní. Dá se použít na výstavbu modulárních, mobilních domů. Příjem žádostí bude spuštěn zítra, tedy 1. listopadu.

V přípravě také Živel 3, což jsou dotace a výhodné úvěry fyzickým osobám na obnovu bytů v rodinných a bytových domech. Umožnili jsme také daňové výjimky, prodloužení lhůt, spustili jsme poradenství, aktivovali jsme armádní pomoc, udělali jsme hodně i pro pomoc firmám. Národní rozvojová banka společně s Ministerstvem průmyslu, Ministerstvem financí připravila dva programy pro podnikatele zasažené povodněmi, ve kterých budou k dispozici zvýhodněné úvěry a záruky asi za 5 miliard korun.

Podpořili jsme zaměstnavatele, program Povodeň 2024. Zaměstnavatelé mohou čerpat na jednoho zaměstnance až 18 000 korun. Těch opatření je celá řada. Snažíme se také využít státní pozemky na výměnu, aby se v nejvíce postižených místech znovu nestavěly domy, ale občané zároveň měli možnost dál bydlet v těch daných obcích.

Tak bych mohl pokračovat, ale já nemám rád, když něco nevím, tak říkat, že to vím, a zamlouvat to. Takže na tu vaši konkrétní otázku, pokud jde o některá opatření, která se týkají zemědělství a Ministerstva zemědělství, teď nemám konkrétní odpověď. Podívám se na to, jakým způsobem se tam postupuje, a pak budu schopen kompetentně odpovědět.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji a prosím, doplňující dotaz. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP