Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(13.20 hodin)
(pokračuje Karel Havlíček)

A já tady odcituji, a tím to ukončím, pana Börsche-Supana, což je ředitel věhlasného Max Planck Institutu z Německa, myslím tím ředitel toho oddělení pro sociální právo a sociální politiku, který celkem věcně a jasně říká: důležité je, aby produktivita ekonomiky rostla rychleji než demografické změny, které snižují naši schopnost financovat důchody. Řekl to přesně, řekl to jasně a na tohle bychom se všichni měli v další generaci soustředit. Děkuji. (Potlesk poslanců hnutí ANO 2011.)

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Jako další je přihlášena paní předsedkyně Alena Schillerová. Opět jsme v tom bloku přednostních práv. Prosím.

 

Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Já už jsem sice vystupovala, ale musím zareagovat na některé poznámky, které tady zazněly, zejména ze strany pana ministra Jurečky.

Bylo tady řečeno mnoho o takzvané demografické projekci. Já už se nebudu vracet k tomu, že jsem se ptala, proč ta demografická projekce nebyla známa před tím, než se přijaly ty klíčové pozměňovací návrhy, a já chci naopak říct, že my nezpochybňujeme, že samotný průběžný systém po odchodu takzvaných Husákových dětí neboli silných ročníků sedmdesátých let do důchodu přestane být po určitou dobu vyrovnaný, že tam bude po určitou dobu určitý zub.

Nicméně o tom, jak se to bude vyvíjet, jak to bude dále vypadat, se rozhoduje právě v těchto letech a letech následujících bezprostředně, protože potřebujeme proto mimo jiné, aby tady po těch takzvaných Husákových dětech přišly jiné silné vlny dětí, a o to se tady nyní hraje.

Česká republika nyní dává na důchody, a já mám tady graf (ukazuje), OECD dává na důchody zhruba 8 až 9 % HDP. Na tom grafu, který tady ukazuju, vidíme, že Francie nebo Rakousko dávají 14 a 16 %, a podle prognózy Národní rozpočtové rady, čili nezávislé instituce, budeme v nejvyšším peaku roku asi 2059, ukážu vám tady graf další, a tam budeme vydávat 11,5 % HDP. A pak už se to bude opět zlepšovat. Jak moc, se právě nyní rozhoduje. To znamená, že i v době toho největšího peaku na tom budeme lépe, než jsou jiné vyspělé země nyní.

A tak se ptám, v době největšího peaku budeme dávat o 3 % HDP více na důchody. To je přece ufinancovatelný stav za předpokladu, že vrátíme ekonomiku k trvalému dlouhodobému růstu v průměru o 2 % ročně. Stát může významně zredukovat výdaje na svůj provoz. Vy jste je zvedli. V roce 2021 to bylo 70 miliard, v roce 2025 to bude 120. Gratuluji. Opravdu gratuluji. Vy jste ti šetřiči na pravém místě.

Máme obrovské rezervy v daňovém systému, především tedy v boji s šedou ekonomikou. Musíme se přizpůsobit moderním trendům a snížit šedou ekonomiku, která je v České republice podle některých studií vyšší než 10 %. Vy se mě vlastně ptáte, nebo respektive pan ministr Jurečka tady pokládá otázku, i když to nezasazuje právě do těch čísel, jestli můžeme dávat 3 % HDP na důchody navíc. A já odpovídám, že pokud jsme mohli podle nejcitovanějšího českého ekonoma zrušením EET připravit s ekonomiku o 2 až 3 % HDP, tak samozřejmě ano. Nebo pokud máme za aktivní pomoci současného ministra financí šedou ekonomiku ve výši 10 %, pak si opravdu snížením šedé ekonomiky můžeme vytvořit dostatečný prostor na důchody.

Takže na to se prosím nevymlouvejte. Podívejte se do okolních států a neříkejte mi tady, nepoužívejte pořád ten laciný argument Německa, že v Německu jsou zdaňované důchody a že je tam jiný způsob. Podívejte se na jiné země, které to mají obdobně.

Také se pořád ptáte, jak bychom to my udělali, jaký je ten náš recept. A ten recept je jasný. Stát musí garantovat důchod na úrovni současných relací podporou růstu HDP, snížením šedé ekonomiky, výraznou podporou porodnosti, ale také lepší politikou v oblasti vysokoškolského vzdělávání, protože je otázkou, jestli potřebujeme některá studia, jestli potřebujeme tolik politologů a různých genderových studií a podobně. A samozřejmě, kdo bude chtít mít větší důchod, to je logické, bude mít dispozici kromě současného systému penzijního připojištění, takzvaný třetí pilíř, kde za současné vlády ubylo 400 tisíc lidí, ubylo, a o jehož DIPu, to znamená vlastně v tom novém produktu, který se schvaloval nedávno, dlouhodobý investiční produkt, pilíř, o něm neví podle posledních průzkumů dvě třetiny našich občanů. A samozřejmě také fond strategických státních investic s garantovaným výnosem. Stát prostřednictvím svých organizací využívá prostředky z fondu na financování strategických investic do jádra, do dopravy a ty pak v době návratnosti investic občanům vrací. Výhodou je také vyšší držba dluhu v rukou domácností a fakt, že na úrocích profitují občané, a nikoliv bankovní zahraniční domy. Vy to máte v programu, vaše vláda. To je překvapení! Vaše vláda to má v programovém prohlášení vlády. Tak jsem ráda, že jsem vám to mohla sdělit.

V případě zaměstnanců bychom našli model, který by motivoval k přispívání jejich zaměstnavatele, aby to pro ně bylo výhodné. V případě OSVČ by se jednalo o daňově uznatelný náklad. Uvažujeme přitom, že počet OSVČ bude narůstat, a my víme, že OSVČ si platí menší sociální pojištění, ale za to mají větší disponibilní zůstatek, který mohou investovat, pokud budou dostatečně motivováni. Ale každý člověk by měl motivaci investovat do fondu, protože by nabízel garantovaný a zajímavý úrok.

Často tady slyším od pana ministra Jurečky, proč jste s tím nepřišli? Proč vy jste změnila názor? Když jste vlastně byla ministryní, tak jste tvrdila něco jiného. Technologie mění formy práce. Pět let je obrovská doba a za dalších pět let to bude ještě více jiné. Máme zde trend uberizace práce, kdy jsou lidé stále méně zaměstnanci, ale místo toho pracují na IČO a odvádějí si minimální pojistné. Máme zde trend umělé inteligence. Pravděpodobně opět tak, že se změní zažité modely práce. Bude více OSVČ, svobodných povolání, samostatných profesionálů, a to nejsou práce, které vám budou generovat sociální pojištění. Úplně se změní svět. A vy tady tvrdíte, že víte, jak to bude vypadat v roce 2050? Prosím vás, nenechte se vysmát! Vůbec nevíte nic. Nevíte nic o tom, jak se promění trh práce, že sice budou příjmy ze sociálního pojištění pravděpodobně pořád nejvyšší, ale budou mnohem více generovány příjmy z kapitálového majetku nebo daně z příjmů.

Vy jste prostě tady vymysleli nějakou pseudoreformu, abyste mohli tvrdit, že vaše vláda, která se na nic nezmohla, než tady zhoršit všechny ekonomické ukazatele, na které si jenom pomyslíte, tak jste přišli tady s touto pseudoreformou. Nejste ani domluveni. Klíčové pozměňovací návrhy ke klíčovým bodům jste načetli ve druhém čtení, v 10:41 poslední náročné profese, když v 11 hodin jste ukončili opět násilně rozpravu. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP