(16.20 hodin)

 

Poslanec Milan Feranec: Děkuji, paní předsedající. Paní ministryně, já se moc k obraně nevyjadřuji, obecně, ale mám jenom jednu poznámku a jednu otázku k tomuto zákonu. První poznámka je: pochopitelně, když bude v zákoně až čtyřnásobek, tak počítejte s tím, že všichni v případech hodných zvláštního zřetele budou chtít čtyřnásobek. To je zkušenost jenom, když jsme přijímali zákon o urychlení dopravní infrastruktury, kdy jsme to řešili - cena zemědělských pozemků - to jenom to, ale ten dotaz: mě by spíš zajímalo - předpokládám, že muniční sklady, že to jsou letité záležitosti, že už jsem tam dlouho - a spíš by mě zajímalo, jak se stane, že soukromník získá pozemek v státním areálu. Rozumím tomu, jestli je to restituce, to bych celkem chápal, ale jestli jsou i případy, že v minulosti to bylo něco prodáno a teď se to chce získat zpátky? To jenom dotaz k tomu, jak se to vlastně stalo, že někdo má pozemky nebo stavby, stavby ve vojenských areálech.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. S faktickou poznámkou se přihlásili pan poslanec Metnar, poté pan poslanec Mašek. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Lubomír Metnar: Vážená paní předsedající, já vám děkuji za slovo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, jenom bych chtěl říct tady k tomuto projednávanému materiálu, že při konzultacích s ústavními právníky, s legislativci jsme tam identifikovali některá slabá místa, ale na druhou stranu jsme měli opakovaná jednání i s některými kolegy na výboru, se zástupci a s legislativou z Ministerstva obrany, tak jsme vedli poměrně detailní diskuse.

Na druhou stranu, když budu jenom konkrétní, tak jsme identifikovali určitý korupční potenciál k čtyřnásobku, ale potom při další diskusi jsme byli ujištěni legislativou z Ministerstva obrany, že k tomu bude přijato vnitřní opatření v návaznosti na vnitrolegislativu, takže jsme se s tím, řekněme, návrhem ztotožnili a já za sebe k tomu vyjadřuji podporu. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji pane poslanče. Nyní s faktickou...

Paní ministryně, vydržte, prosím, ještě jsme avizovali faktickou poznámku pana poslance Jiřího Maška.

Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jiří Mašek: Děkuji. Vážená paní předsedající, vážená paní ministryně, ministři, kolegyně, kolegové.

Omlouvám se, paní ministryně, že jsem to zmáčkl o trochu dříve, nicméně asi budu odpovídat, doufám, v tom duchu, co nám řeknete vy.

Předpokládám, že muniční sklady tady byly již od předrevoluce, že byly prostě tak, jak byly na pozemcích, na kterých byly, a tam vznikly nějaké restituční nároky. Chápu, že se to chce po zkušenostech třeba s Vrběticemi a s jinými zkušenostmi nějakým způsobem dát do pořádku, že by to měl vlastnit stát, tyhlety pozemky, považuju to za pochopitelné.

Můj dotaz je: předpokládám, že k tomu přistupujeme teď, protože na to máme prostředky, mimo jiné, a předpokládám, že to je z těch 2 procent na obranu? Jinak, pokud je to takhle, tak samozřejmě to má podporu, je to logické. Děkuju.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní přichází na řadu paní ministryně Černochová s přednostním právem. Prosím.

 

Ministryně obrany ČR Jana Černochová: Tak už. Děkuju za slova vyjádření podpory. Ano, jedná se opravdu o nějaký relikt z minulosti, jsou to restituce, jsou to už dědicové restituentů, častokrát několikátá generace, kde ještě se i to množství vlastně rozvětvilo, takže tam je celá řada vlastníků. Tehdy se to neošetřilo. Když se převáděly některé movitosti a některé nemovitosti na stát, tak se tohle tehdy po revoluci neošetřilo, tak to děláme teďka.

Co se týče toho násobku, tuhle debatu jsme vedli taky, ale přesto jsme přesvědčeni, že možnost vyjednávat o ceně je vždycky hospodárnější než stanovit pevnou částku, protože úřad může zhodnotit specifičnost místní situace a může stanovit maximální cenu, kterou je za případnou koupi ochoten vynaložit. Tato cena může být nižší, než jakou by určoval pevně stanovený násobek. Tady vlastně i říkal pan kolega předseda výboru Metnar, že to bude vždycky probíhat i v rezortu Ministerstva obrany s nějakou kontrolou. My si i představujeme, že by o tom rozhodovalo kolegium ministra obrany, aby to opravdu byla reprezentace několika názorů v kolegiu, kromě ministra, náměstků jsou zástupci armády, jsou tam lidé z auditu, jsou tam lidé z Vojenského zpravodajství, takže je to opravdu široké plénum lidí, protože opravdu chceme, aby ten postup byl maximálně transparentní.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní ministryně. Táži se, zda se ještě někdo hlásí do rozpravy? Nikoho nevidím, končím tedy obecnou rozpravu.

Táži se, zda je zájem o závěrečná slova, paní ministryně? Nemá zájem. Pan zpravodaj? Také nemá zájem.

Žádné návrhy, o kterých bychom měli hlasovat, nezazněly.

Zahajuji tedy podrobnou rozpravu a připomínám, že pozměňovací a jiné návrhy přednesené v podrobné rozpravě musí být vždy o odůvodněny.

Táži se, zda se někdo hlásí do podrobné rozpravy? Hlásíte se, pane zpravodaji? Ano. Prosím, máte slovo. Pan zpravodaj Flek.

 

Poslanec Josef Flek: Děkuji, paní předsedající. Jenom pro formalitu bych rád se přihlásil... nebo chtěl přihlásit pozměňovací návrh, který byl přijat na výboru pro obranu. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Ano, děkuji. Táži se, zda se ještě někdo hlásí do podrobné rozpravy? Není tomu tak, končím tedy podrobnou rozpravu.

Táži se na závěrečná slova, paní ministryně? Nevidím zájem, ani pan zpravodaj.

Žádné návrhy, o kterých bychom měli hlasovat, nezazněly, končím tedy druhé čtení tohoto návrhu zákona. Děkuji paní ministryni a děkuji panu zpravodajovi. Končím projednávání, respektive... (Reakce ministryně Černochové.) Končíme projednávání tohoto bodu v této fázi. (Ministryně Černochová z lavice navrhovatele: A jdeme dál.) A jdeme dál, jak říká paní ministryně, ano.

 

Netrpělivě čeká na otevření nového bodu, což je

 

214.
Návrh na působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany v zahraničních operacích a na pobyt ozbrojených sil jiných států na území České republiky do roku 2026
/sněmovní tisk 822/

Materiál postupně uvedou: ministryně obrany Jana Černochová a mám zde i pana ministra Lipavského, kterého tu ovšem tedy nevidím, takže poprosím paní ministryni, aby se ujala slova. Prosím.

 

Ministryně obrany ČR Jana Černochová: Ano, moje vystoupení bude prakticky za pana ministra Lipavského, protože když se materiál předkládá do vlády, tak tam je vždycky naše společné stanovisko a prohlášení, že mandát je zcela v souladu se zahraniční politikou naší republiky.

Vážená paní místopředsedkyně, kolegové, kolegyně, nebudu vám číst ten dlouhý název, jedná se o aktuální dvouletý mandát pro působení v zahraničních operacích a pro pobyt ozbrojených sil jiných států v České republice. Stávající nám vyprší 31. prosince 2024. Prioritou nového mandátu zůstává odstrašení a obrana východního křídla NATO. Za tímto účelem navrhujeme vyčlenit do 2 000 osob a pokračovat v naší přítomnosti v Litvě, Lotyšsku, Polsku a na Slovensku. Navrhujeme navýšení počtu našich instruktorů a podpůrného personálu pro výcvik ukrajinských vojáků mimo území České republiky, primárně v Polsku a v Německu, ze současných 90 na 140 osob, a to od okamžiku schválení mandátu Parlamentem České republiky. Navrhujeme pokračovat ve výcviku ukrajinských vojáků na našem území.

Tam víte, že jste i se mohli jet podívat na Libavou. Chtěli jsme to umožnit i poslancům, aby se vyvrátily nějaké spekulace a fámy, co se tam děje. Byla tam celá řada z vás, byli tam zástupci samospráv a výcvik probíhá naprosto korektně, standardně. Bohužel, ukrajinských vojáků, kteří by tam chodili cvičit, je čím dál tím méně, část aktivit se proto přesouvá do Polska a na Slovensko. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP