(pokračuje Jana Černochová)
Tady opět navrhujeme, aby počet cvičících vojáků nepřesáhl 800 osob v daný okamžik. To je stejně, jako to je teďka.
V roce 2025 po dobu zhruba čtyř měsíců zajistíme ochranu vzdušného prostoru Islandu v rámci integrovaného systému NATO. Přímo na Islandu budou naše vzdušné síly plnit úkol po dobu několika týdnů. Pro vaši informaci, tak na Islandu jsme zatím působili třikrát, naposledy to bylo v roce 2016 v rámci takzvaného Air Policingu.
Co se týká ostatních, menších zahraničních operací, tak ve většině z nich budeme pokračovat přibližně ve stejném rozsahu jako dosud. Je to KFOR v Kosovu, je to operace Evropské unie Irini ve Středomoří, je to mise MFO na Sinaji, mise OSN UNDOF na Golanech, mise v Iráku, ochrana diplomatických zájmů České republiky na Ukrajině, podpora ICC při vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině.
Výjimkou je Bosna a Hercegovina, kde nad rámec vojáků působících přímo v operaci ALTHEA navrhujeme vyčlenění záložní roty do rezervních sil, čímž dochází k navýšení mandátu až na 200 osob. Záložní rota bude ale připravena na území České republiky a v případě potřeby bude moci být vyslána během několika dnů.
V předkládaném materiálu navrhujeme působení v celkovém počtu do 2 666 osob v roce 2025. V roce 2026 by to bylo 2 541 osob.
Předpokládaný objem finančních prostředků potřebných pro navrhované působení v zahraničí činí v roce 2025 přibližně 2,3 miliardy korun a v roce 2026 se odhaduje na 2 miliardy korun. Jenom abyste měli jasnou představu, předpoklad 1,8 miliardy a reálné čerpání bylo 1,2 miliardy. Tím vám jenom demonstruju, že ne vždycky se to vyčerpá, tohle byly údaje roku 2023, ale vždycky se tam raději počítá s nějakou rezervou.
Předkládaný materiál rovněž informuje o vyčleňovaných silách rezortu Ministerstva obrany pro případné nasazení mimo území ČR v rámci nového modelu sil NATO, spojeneckých sil rychlé reakce NATO, bojového uskupení Evropské unie a mírových operací OSN, pokud by došlo k reálné aktivaci těchto sil, jejich vyslání budeme řešit samostatným mandátem. Zároveň chci krátce vysvětlit podstatu nového modelu sil NATO, který se v mandátu objevuje poprvé. Jde o nový nástroj posilování, odstrašení a obrany NATO. Česká republika i ostatní členské země do něj vyčleňují podstatnou část svých ozbrojených sil. Nový model sil se dělí do tří stupňů připravenosti k nasazení. Je to to rozmezí 0 až 10 dnů, 10 až 30 dnů a 30 až 180 dnů. Mandát vlády a parlamentu žádáme pro síly v prvním stupni, jde o již zmiňovaných 2 000 osob na východním křídle NATO. Síly v rámci druhého stupně jsou uvedeny v návrhu mandátu pouze na vědomí, jedná se o 10 100 vojáků, jde o síly udržované ve vysoké připravenosti k nasazení v termínu 10 až 30 dnů. Jejich reálné nasazení by ale samozřejmě vyžadovalo samostatný mandát.
V rámci posilování společné alianční obrany a schopností NATO reagovat na krize musíme být schopni umožnit krátkodobou přítomnost ozbrojených sil spojeneckých států na území České republiky, a to i nad rámec běžných přesunů a cvičení, navrhujeme proto zastropovat tuto případnou krátkodobou spojeneckou přítomnost na území České republiky na počtu maximálně do 2 000 osob. Tento návrh v žádném případě neznamená mandát pro trvalý pobyt ozbrojených sil členů Aliance na našem území ani pro zřízení jejich vojenských základen. Děkuju vám za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní ministryně. Tento sněmovní tisk projednal výbor pro obranu, jehož usnesení bylo doručeno jako sněmovní tisk 822/1.
Prosím, aby se ujal slova zpravodaj výboru, poslanec Josef Flek, informoval nás o jednání výboru a přednesl návrh usnesení Poslanecké sněmovny. Prosím, máte slovo.
Poslanec Josef Flek: Děkuji, paní předsedající. "Usnesení výboru pro obranu z 44. schůze ze dne 5. listopadu 2024 k návrhu na působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany v zahraničních operacích a na pobyt ozbrojených sil jiných států na území České republiky do roku 2026, sněmovní tisk číslo 822.
Výbor pro obranu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky po úvodním vystoupení vrchního ředitele sekce obranné politiky a strategie Ministerstva obrany PhDr. Jana Jireše, Ph.D., zástupce náčelníka generálního štábu Armády České republiky, náčelníka štábu, generálmajora inženýra Pavla Lipky, zpravodajské zprávě poslance magistra Josefa Fleka a po rozpravě:
I. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, aby přijala následující usnesení:
i. vyslovuje souhlas s působením sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany."
Zde bych se chtěl paní předsedající zeptat, zda mám číst podrobný rozklad, anebo zda bude stačit, když odkáži na sněmovní tisk, kde to mají všichni k dispozici?
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Ano, stačí, abyste odkázal.
Poslanec Josef Flek: Dobře, děkuji, tak přistoupíme k...
"ii. bere na vědomí vyčlenění sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany:
1. do modelu sil NATO, a to v celkovém počtu do 10 100 osob na dobu od 1. ledna 2025 do 31. prosince 2026,
2. do spojeneckých sil rychlé reakce NATO, a to v celkovém počtu do 300 osob na dobu (od) 1. července 2025 do 30. června 2026,
3. do bojového uskupení Evropské unie, a to v celkovém počtu do 200 osob na dobu od 1. července 2024 do 30. června 2025,
4. do systému připravenosti schopností pro mírové operace OSN v celkovém počtu do 80 osob na dobu od 1. ledna 2025 do 31. prosince 2026,
iii. žádá vládu, aby informovala Poslaneckou sněmovnu jedenkrát ročně, a to vždy do 30. června, o nasazení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany v zahraničních operacích a o pobytu ozbrojených sil jiných států na území České republiky dle bodů i a ii tohoto usnesení v předchozím roce;
II. pověřuje zpravodaje výboru, aby s tímto usnesením seznámil Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky;
III. ukládá předsedovi výboru, aby předložil toto usnesení předsedkyni Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky."
Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane zpravodaji. Nyní zahajuji všeobecnou rozpravu, do které se přihlásil pan poslanec Radovan Vích. Prosím, máte slovo.
Poslanec Radovan Vích: Děkuji za slovo, paní předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, vážená paní ministryně. Když se podíváme na ten návrh, tak tam v podstatě žádné zásadní změny, nějaké... žádné překvapení není. Abych byl i trochu pozitivní, kvituji navýšení do operace ALTHEA pro Bosnu a Hercegovinu, na druhou stranu asi nebude žádným překvapivým stanoviskem to, že máme výhrady k působení na Ukrajině našich vojáků, kde celkově bude 135 jich působit v různých asistenčních misích, ať už pod mandátem Evropské unie, nebo na území Ukrajiny a Nizozemska pro Mezinárodní trestní soud, případně na ochranu diplomatických zájmů České republiky na Ukrajině, a samozřejmě také na území České republiky máme mít podle tohoto dokumentu až 800 vojáků z Ukrajiny a členských států Evropské unie pro výcvik a zřejmě v několika rotacích, takže abych byl stručný, to jsou důvody, proč tento návrh prostě nemůžeme podpořit. Děkuju.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Táži se... Ano, pan poslanec Metnar se hlásí do všeobecné rozpravy. Prosím, máte slovo.
Poslanec Lubomír Metnar: Vážená paní předsedající, opět děkuji za slovo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, paní ministryně, dovolte i mně, abych se vyjádřil k takzvanému velkému mandátu. Chtěl bych říci, že s rostoucími bezpečnostními hrozbami ve světě musíme stále více chápat, že obrana a ochrana našich občanů a území nekončí na hranicích České republiky. ***