(21.00 hodin)

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Dalším přihlášeným s přednostním právem před otevřením rozpravy je pan poslanec Tomio Okamura.

Jinak vám přeju hezký večer, vystřídali jsme se v řízení schůze.

Pane poslanče, prosím, máte slovo.

 

Poslanec Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, dnes tady máme na programu neuvěřitelně drzý a arogantní návrh vládní koalice na zvýšení platů politiků. Hned v úvodu řeknu, že jsem jménem SPD podal pozměňovací návrh na zamrazení platů politiků až do konce příštího volebního období, tedy do 31. 12. 2025, a trvám na tom, aby se o mém návrhu hlasovalo.

Vládní koalice si totiž vymyslela kličku, že pod výmluvou, že prý není čas, prosadí svůj návrh na zvýšení platů politiků v takzvaném zrychleném jednání, a tím pádem by se o mém návrhu na zamrazení platů nehlasovalo. Pravda je taková, že se lhůty na projednávání ve skutečnosti stíhají, včetně hlasování o mém návrhu, stačí jen souhlas pětikoalice, abychom mohli zkrátit lhůty na projednání, takže se nevymlouvejte a pojďme přijmout můj návrh na zamrazení platů politiků až do konce dalšího, příštího volebního období.

Záměrně říkám pětikoalice, protože také Piráti tady prosazují dnes v tuto chvíli zvýšení platů politiků, takže je to dál pětikoalice a přesně se potvrzuje to, co jsem tady říkal před měsícem, že Piráti jsou pouze loutková opozice, je to jenom zřízená opozice, protože ve skutečnosti prosazují stejný program jako Fialova vládní koalice a nadále tento program prosazují.

Proč je důležité platy politiků zamrazit? Zvyšování platů politiků je v současné době prostě nemorální. Schodek státního rozpočtu ke konci letošního září vzrostl kvůli Fialově vládě na 181,7 miliardy korun ze srpnových 175,8 miliardy korun. Je to schodek letošní. Informovalo o tom samo Ministerstvo financí. Schodek za tři čtvrtletí je čtvrtý nejhlubší od vzniku Česka. Loni na konci září byl rozpočtový deficit 180,7 miliardy korun - myslím roční deficit. Pod záminkou rekordních schodků a státního dluhu vláda osekává výdaje na české důchodce a sociálně potřebné od invalidů až po rodiny s dětmi, přesněji, odmítá jim valorizovat tak, jak by to odpovídalo inflaci a poklesu jejich reálných příjmů. Vláda zvyšuje daně, kde se dá, včetně odvodů na sociální a zdravotní pojištění, kde také osekala valorizaci plateb na státní pojištěnce. Jinými slovy, Fialova vláda sáhla i na peníze ve zdravotnictví a připravila zdravotní pojišťovny o víc než 15 miliard korun, které skutečně ve zdravotním systému chybí a ještě budou chybět. Ostatně to pociťují občané na vlastní kůži. Nejen při okradení důchodců se vláda oháněla rozpočtovou odpovědností.

Dnes přichází vláda s návrhem na zvýšení platů politiků. Mám dvě otázky, naprosto jednoduché otázky: V čem je rozpočtově odpovědné, že si zvýšíte platy? Druhá otázka, kterou by měl provázet každý návrh zákona, v čem je váš návrh na zvýšení platů politiků prospěšný občanům a naší zemi? Odpovědi jsou na slunce jasné. Tento návrh není rozpočtově odpovědný a občanům ani zemi nijak neprospěje. Nedávno byl premiér Fiala nachytán na hruškách, když tvrdil, že vládou navrhované zvýšení platů politiků se děje proti jeho vůli, ale nedá se prý nic dělat, protože to prý vyplývá z rozhodnutí Ústavního soudu, ale Ústavní soud prostřednictvím své mluvčí Kamily Abbasiové vydal oficiální prohlášení, že - cituji - "ústavností snížení platů politiků se Ústavní soud v rozhodnutích nezabýval, tudíž ji nemohl ani nijak zpochybnit." Konec citátu Ústavního soudu. Takže i Ústavní soud fakticky konstatoval, že premiér Fiala a spolu s ním další členové pětikoalice bohapustě lžou, když zvýšení platů svádí na Ústavní soud.

Když mluvíme o Ústavním soudu, tak ten také rozhodoval o ústavnosti loňského schvalování snížení valorizace penzí v režimu legislativní nouze. Vláda Petra Fialy zdůvodňovala použití režimu legislativní nouze tím, že čelila hrozbě rozsáhlých ekonomických škod. Ústavní soud toto její vysvětlení přijal. Fialova vláda tvrdila, že důvodem byla v uvozovkách nečekaně vysoká inflace - cituji - se kterou prý nemohla počítat, což je poněkud překvapivé zdůvodnění, protože o tom, že je třeba očekávat její mimořádnou výši - té inflace - v té době hovořily všechny ekonomické prognózy. Podcenila tedy vláda Petra Fialy situaci? Nikoliv, je to horší. Inflaci vyvolala zcela úmyslně, a to hlavně pomocí vysokých cen energií, které odmítala zregulovat. Ministerstvo financí ostatně odhadovalo na celý rok 2023 průměrnou hodnotu inflace na 9,5 procenta, přičemž předpokládalo, že se bude postupně snižovat, a tedy že na počátku roku bude stále vysoká. Tvrzení Petra Fialy, že vládu zaskočila nečekaně vysoká inflace, byla samozřejmě také nebetyčná a drzá lež. Byla to v podstatě lež jenom proto, abyste okradli důchodce.

V této situaci, kdy vláda pod záminkou rozpočtové odpovědnosti obrala kdekoho a chystá se obírat občany ještě víc, přichází vláda s úplně opačným opatřením, s opačným návrhem. Chcete zvýšit výdaje na zaopatření politiků a opět v režimu legislativní nouze, proto o tom hovořím. Proč v režimu legislativní nouze, tedy zrychleně? Vláda tvrdí, že jinak by se to prý nestihlo do konce roku. Mě napadá otázka, proč se tímto problémem vláda nezabývala třeba už před půl rokem, hned po květnovém rozhodnutí Ústavního soudu? Zdůvodnění je zcela jednoduché: protože se blížily krajské volby a vy jste si nechtěli před krajskými volbami zvýšit platy politiků, proto jste s tím teď přišli na poslední chvíli až po krajských volbách, ale zároveň víte, že si chcete zvýšit platy od 1. ledna, proto ten chvat, proto jste to navrhli teď.

Já jsem byl před chvílí v médiích, jsem byl před chvílí v přímém přenosu televize Nova a tam lhal předseda poslaneckého klubu Jakob z TOP 09, přímo zalhal v přímém přenosu - naštěstí mluvil přede mnou, proto jsem to uvedl ihned na pravou míru - že prý když opozice - hodil nás do jednoho pytle, tedy SPD a ANO - takže opozice když - což v tomto případě samozřejmě jsme zajedno - tak když opozice prý nebude hlasovat pro legislativní nouzi, pro zkrácené jednání, tak prý kvůli opozici se od ledna zvýší platy politiků. No ten je tak drzý, tak prolhaný, že to už snad není možný, jak je lačný po penězích, jak už chce peníze, protože je zoufalý a ví, že si nedokáže vydělat v privátní sféře v té výši, jako má plat poslance, tak ještě lže. Já jsem naštěstí mluvil po něm, proto jsem vysvětlil, že jsme se poradili i s legislativci, i s právníky a ty lhůty jdou bez problémů stihnout. Záleží jenom na hlasování pětikoalice, bez problémů je lze stihnout i ve standardním legislativním procesu, aby se zamrazily platy politiků od 1. 1. 2025. Jak jsem již uvedl v úvodu, váš fígl spočívá v tom, že ve zrychleném režimu, tedy že se zákon přijímá již v prvním čtení, co vy tady prosazujete, není možné přijmout pozměňovací návrhy. Naštěstí jsme to vysvětlili z opozice a pozměňovací návrhy samozřejmě přijmout lze, respektive můj pozměňovací návrh na zamrazení platů politiků.

Já osobně spolu s SPD jsem již celkem pětkrát za posledních několik let navrhl zamrazit platy politiků, aktuálně až do konce příštího volebního období. Mimo jiné o mém předposledním návrhu na zamrazení platů politiků - poslední, to je ten, co jsem podal teď k tomuto zákonu - se hlasovalo tady ve Sněmovně v tomto volebním období, bych chtěl připomenout. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP