(pokračuje Tomio Okamura)
O mém návrhu se tady hlasovalo před dvěma roky. To bylo v okamžiku, kdy vy, vaše, Fialova vláda, už jste si totiž jednou platy zvýšili. Já to jenom připomenu, aby se na to nezapomnělo. Vy jste si zvýšili platy politiků od 1. 1. 2023 a 2022 se v rámci toho zákona hlasovalo o tomto mém pozměňovacím návrhu, tady fyzicky se ve Sněmovně o něm hlasovalo před dvěma roky, kdy jsem navrhl zamrazení platů politiků do konce tohoto volební období. Jediný, kdo mě podpořil, byli poslanci hnutí ANO, takže SPD a ANO, ale celá pětikoalice hlasovala proti. To znamená, vy jste tak prolhaní, že Jakob z TOP 09, předseda poslaneckého klubu, ještě lže v televizi a snaží se hodit na nás v opozici, že kvůli nám by se snad měly zvyšovat platy politiků - přitom je to váš návrh - přitom před dvěma roky už se tady o zamrazení platů politiků hlasovalo a vy jste hlasovali proti zamražení platů politiků. Vy si myslíte, že lidi mají krátkou paměť, ale my to budeme znova a znova připomínat to. To znamená, vy už jste svoji pravou tvář ukázali, už jste ukázali váš názor na platy politiků a teď se snaží tady pan Jakob z TOP 09 ještě obelhat lidi a udělat z nich, z nás tady všech, udělat idioty, takže už jste o tom hlasovali a odmítli jste... a zvýšili jste si a zamítli jste můj návrh před dvěma roky tady v tomto volebním období. Už jsem to navrhl celkem pětkrát za tu dobu, co jsem v politice, přičemž o mém návrhu už se dosud dokonce dvakrát hlasovalo. Nejenom v tomto volebním období, o mém návrhu se hlasovalo i v minulém volebním období - připomenu - a to v okamžiku - připomenu těm, kteří si na to nechtějí vzpomenout, což jsou samozřejmě poslanci vládní pětikoalice - když Piráti tady přišli s návrhem na zvýšení platů o 10 procent v minulém volební období, bylo to v první polovině minulého volební období, to znamená cirka pět let zpátky, tak se tady hlasovalo o mém návrhu na zamrazení platů politiků tehdy na celé minulé volební období a opět jste hlasovali proti, poslanci vládní pětikoalice. Pravda, tehdy pro můj návrh nehlasovalo ani hnutí ANO, to se zdrželo, jestli si pamatuju dobře, ale tam došlo potom k posunu a potom už jste taky chtěli zamražení. To znamená, krátce řečeno, budu mluvit o svém návrhu, že už se tady dvakrát hlasovalo, takže pětikoalice už opakovaně ukázala svoji pravou tvář. O tom je řeč, to je ta situace, a když to krátce a stručně shrnu, tak vláda prostě můj pozměňovací návrh na zamrazení platů politiků nechce projednávat, a proto razíte cestu zrychleného projednávání, ke kterému ale není žádný důvod.
Znovu zopakuji, že jsem konzultoval současný stav vašeho návrhu na zvýšení platů politiků s legislativními odborníky a ti mi potvrdili, že pokud budeme dostatečně pružní, pokud se urychleně sejde i Senát, kde má vládní koalice většinu, a pan prezident, který je také nominantem vládní koalice, ihned podepíše, novelu zákona je možné stihnout. Je možné stihnout zamrazení platů politiků tak, jak navrhuju, a lze to stihnout ve standardním legislativním režimu, kde se jen zkrátí lhůty k projednávání. Vládní většina by to ovšem musela chtít. Dokonce je tady už i historický precedent - já jsem si to podrobně zjistil - kde už byla zkrácena ve standardním legislativním procesu lhůta mezi prvním a druhým čtením i na 3 dny - takže není to problém, když vládní pětikoalice pro to bude hlasovat - plus potom 7 dní, tam to zkrátit nelze, mezi druhým a třetím čtením. Senát - už víme z minulosti - na základě vašich asociálních návrhů se byl schopen obratem sejít, takže v tom problém opravdu není, protože když se jednalo o okradení důchodců a tak dále, tak se Senát scházel do několika dní, a dokonce předem už si i poslali málem pozvánku, aby to všichni stihli a o tom věděli. Prezident má na to pak 15 dní, ale prezident je vaším nominantem, vládní koalice, takže mu vůbec nic nebrání podepsat druhý den. Takže máme to přesně spočítané, v SPD jsme si to přesně spočítali a zkonzultovali s legislativci. Bez problémů lze hlasovat o mém návrhu na zamrazení platů politiků a i lhůtami bez problémů stíháme a máte to čistě v rukou vy, pětikoalice a vaši pětikoaliční nominanti, když do toho zahrnu i pana prezidenta, máte to v rukou, jestli se zamrazí platy, nebo ne. Je to tak. Takže ten, kdo bude hlasovat proti mému pozměňovacímu návrhu, jako že se o něm hlasovat bude, protože zavetujeme vaše zkrácené jednání, společně s hnutím ANO ho obě opoziční strany zavetujeme, takže se bude hlasovat o tom pozměňovacím návrhu a tam ukážete svoji pravou tvář, jak to myslíte ve skutečnosti. Ten, kdo bude hlasovat pro zrychlený režim - což je Fialova vládní pětikoalice - to je váš návrh podle § 90, zkrácený režim, jinými slovy říká: Nechci přijmout pozměňovací návrh Okamury, nechci zmrazit svůj plat a chci ho zvýšit. To přesně říká vládní koalice, protože nám bude jasné...
Pane Michálku, pane předsedo Michálku z Pirátů, neukazujte čtyřkoalice, protože vy sám jste i dnes v médiích řekl - jsem to slyšel - že navrhujete zvýšení platů politiků, takže nejste s námi na stejné opoziční lodi. Vy jste říkal, že o 6 procent navrhujete zvýšení platů politiků. Sám jsem to slyšel teďka ve vstupu, když jsem byl v televizi Nova, tak předtím v reportáži do sluchátka jste běžel vy a bylo to tam řečeno znova, takže to víme, nejste na stejné opoziční lodi, protože my chceme zamrazit - tady SPD, hnutí ANO - a vy chcete zvýšit o 6 procent, slyšeli jsme to jasně. To znamená... Ještě jste mluvil o populismu, když někdo chce zamrazit. Já jsem to slyšel, neberte to osobně, ale jenom cituju to, co jste říkal, tak to prostě je. Jak jsem říkal, minulé volební období se na základě vašeho návrhu navýšily o 10 procent platy, to si přesně pamatuju, a nepodpořili jste můj návrh ani Piráti na zamrazení platů politiků minulé volební období. Je to tak, každý si to může dohledat.
Takže v podstatě to, že nechcete zmrazit váš plat, chcete si ho zvýšit a nechcete přijmout pozměňovací návrh Okamury na zamrazení platů politiků, to je v podstatě jediné poselství, které svým hlasováním zde, vážené kolegyně, kolegové z vládní koalice, občanům dáte. To bude jediné poselství. Nic víc, nic míň.
Ministr financí Stanjura, když osekával důchody starým a bezmocným lidem, tvrdil, cituji: "Platí, že to není opatření, které bychom dělali s radostí. My jsme prostě byli nuceni konat i podle zákona o rozpočtové povinnosti a mít na mysli mezigenerační solidaritu." Konec citátu.
Když pominu, že to je pokrytectví a přetvářka, tak je zde opět otázka na pana premiéra a na pana ministra financí: Plat si zvyšujete s radostí, nebo jste z toho smutní? A když si v čase nouze, kdy všem ostatním berete, zvedáte sám sobě výplatu, pane premiére a pane ministře financí, máte stále na mysli mezigenerační solidaritu? Jak solidarita podle vás vypadá? Že se invalidé, staří lidé, rodiny s dětmi, živnostníci a firmy musí uskromnit, aby zbylo i na zvyšování peněz pro vás, na vaše prebendy a trafiky?
Jistě. Zazní tu i slova o populismu. Já bych ale v tom doslovném pravém významu slova i souhlasil. Já jako zástupce lidu, latinsky populis, se cítím vázaný tím, co po mně lid žádá, a parlament by se podle mého názoru měl vyhýbat rozhodnutím, která většina národa odmítá. Pokud je nějaké opatření nepopulární, tak ho musí umět vysvětlit a zdůvodnit a občany, skutečné vládce země, o potřebnosti daného zákona přesvědčit.
Švýcaři si po veřejných diskusích odmítli v referendu nakonec prodloužit placenou zákonnou dovolenou a ani si třeba nezrušili daně. Například v USA si podle 27. dodatku ústavy nemohou zvolení poslanci zvýšit sami sobě plat, ale mohou zvýšit jen - cituji - "poslancům zvoleným v příštích volbách", takže sami sobě ne, ale kdyby ho chtěli zvýšit, až těm poslancům zvoleným v příštích volbách. Platy členů Kongresu a Senátu USA se nezvýšily od roku 2009 ani po tom, co byl přijat zákon o jejich pravidelné valorizaci. Obě komory Parlamentu USA proto pravidelně od roku 2009 do současnosti odmítají hlasováním přijmout zvýšení platů budoucích poslanců o zvýšení životních nákladů, zvýšení životních nákladů, jak umožňuje zákon, protože by to samozřejmě mělo nepříjemný dopad na jejich následnou volební kampaň. Je to populismus?
Populismus, když politik naslouchá lidu, není nic negativního, ale naopak, za toto jsme podle mého názoru placeni. Neumím hodnotit situaci v USA, ale v případě České republiky, kde vláda celému národu zlikvidovala úspory, kde vláda srazila reálné příjmy, kde vláda pod rouškou úspor zvedá daně a odvody a bere lidem, kde se dá, je naprosto nemorální a sprosté. Když ti, kdo mají plná ústa úspor a sdírají staré a bezmocné, pak přijdou na poslední chvíli s pokoutním návrhem zvýšit pokoutní cestou příjmy sami sobě.
Vážené dámy a pánové, je to nemravné a je to sprosté. Stačí málo, projednat novelu v řádném procesu, přijmout můj pozměňovací návrh, a tak zamrazit platy politiků. Jde to, jen chtít. Děkuju za pozornost. ***