(pokračuje Zuzana Ožanová)
Je pravdou - a to tu zatím nezaznělo - že Ústavní soud... byla tam dvě odlišná stanoviska: dva soudci nesouhlasili s výrokem - to je vhodné, aby to zaznělo - byli to soudci Wintr a Fiala, a konkurenční stanoviska, nesouhlas s odůvodněním, uplatnili soudci Šámal a Svatoň.
Ale vrátím se k tomu, co zaznívalo ve veřejném prostoru o tom, že za zvýšení platů politiků může Ústavní soud. Já si dovolím... Já si nedovolím, protože se neslyším...
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Já bych poprosil všechny přítomné, jestli by si případnou diskusi mohli přenést před jednací sál. Děkuji všem.
Poslankyně Zuzana Ožanová: Moje poslední věc, kterou k tomu řeknu, je, že Ústavní soud už měl toho dost, co zaznívalo ve veřejném prostoru, a 10. října 2024 zveřejnil krátký text, který si dovolím odcitovat, protože jste ho zřejmě někteří nečetli: Nadpis: "Ke zvýšení platů politiků nedojde v důsledku rozhodnutí Ústavního soudu". Dále: "Ústavní soud v minulosti zrušil úpravu, která by dopadala na platy soudců pro rok 2024 a následující léta. Tato úprava byla podle rozhodnutí Ústavního soudu protiústavní. Dojde-li ke zvýšení platů politiků jakožto ústavních činitelů, stane se tak v důsledku reakce parlamentu na rozhodnutí Ústavního soudu, který ovšem pouze ve vztahu k soudcům označil úpravu platových záležitostí za neústavní. Ústavností snížení platů politiků se Ústavní soud v rozhodnutích nezabýval, tudíž ji nemohl ani nijak zpochybnit." Domnívám se, že toto stanovisko bylo nutné, aby zaznělo, takže si ho sami můžete najít na stránkách Ústavního soudu. Bylo vydáno dne 10. října 2024 v reakci na to, co probíhalo v mediálním prostoru - zvýšíme si platy, protože to chce Ústavní soud - a Ústavní soud cítil potřebu říci: Není to pravda. Děkuji za pozornost. (Potlesk.)
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji, paní poslankyně. S přednostním právem jsem zaregistroval paní předsedkyni. Prosím.
Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Jak jsem avizovala před otevřením rozpravy, dávám veto jménem dvou klubů, a to klubu hnutí ANO, klubu hnutí SPD, podle § 90 jednacího řádu, tím pádem nemůže být projednáno v prvním čtení a bude pokračovat se klasicky standardním procesem ve třech čteních.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Beru na vědomí, budu podle toho dále postupovat, ale s faktickou poznámkou se mezitím přihlásil pan předseda Michálek a potom vidím pana zpravodaje, který se hlásil s přednostním právem. Stále jenom připomínám, že jsme v obecné rozpravě. Prosím, pane předsedo.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuju za slovo. Já se připojuju k vetu za klub Pirátů.
Avizuji, že bych rád navrhl zkrácení lhůty. My nebudeme jako Piráti blokovat žádné zkrácení lhůty, protože to je zákon, který je potřeba opravit, ideálně aby platil od 1. 1. příštího roku. Nechceme to nějak prodlužovat, tak klidně zkrátit na pět až deset dnů, abychom se stihli vypořádat s touto záležitostí.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Já bych potřeboval ale tedy přesně, takže je to možná, vy jste říkal, a je to pět, nebo deset dnů? Já bych potřeboval tedy přesně, abych mohl... Jsme v obecné rozpravě a potřebuji, aby přesně zazněl ten návrh.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuju za slovo, tak úplně přesně: Navrhuju zkrácení doby mezi prvním a druhým čtením na projednání ve výboru na pět dnů, eventuálně deset dnů.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Takže zkrácení, rozumím, na pět dnů, nebo na deset dnů, čili o 50, případně 55 dnů. Dobře, děkuji. Paní předsedkyně.
Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo a také, jak jsem avizovala předtím, před otevřením rozpravy, a upozorňovala jsem na naše podmínky, což je zmrazení platů politiků, tak jménem dvou klubů, hnutí ANO a hnutí SPD, dávám veto na zkrácení lhůt mezi prvním a druhým čtením. To znamená, že lhůta musí být minimální a to je třicetidenní. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Ano, děkuji. Táži se, jestli ještě někdo má zájem vystoupit v obecné rozpravě? Hlásil se pan zpravodaj. Prosím.
Prosím všechny přítomné o klid v sále. Děkuji.
Poslanec Jan Kuchař: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Já si dovolím...
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Ještě jednou bych poprosil všechny o klid v sále. Děkuji.
Poslanec Jan Kuchař: Já si dovolím po tom, co bylo dáno veto na zkrácení na pět i deset dnů, tak si dovolím navrhnout zkrácení na 30 dnů pro projednání tohoto materiálu.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Táži se, jestli ještě někdo má zájem vystoupit v obecné rozpravě? Nevidím nikoho v tuto chvíli, v tom případě končím obecnou rozpravu.
Táži se, jestli máte, pane ministře, zájem o závěrečné slovo? Nikoliv. Pane zpravodaji? Není zájem o závěrečné slovo.
V tom případě se budeme zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání a nejprve rozhodneme o přikázání garančnímu výboru. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání rozpočtovému výboru jakožto výboru garančnímu. Táži se, jestli ještě někdo navrhuje přikázat jinému výboru jakožto garančnímu? Nevidím nikoho, můžeme tedy přistoupit k hlasování. Přivolal jsem kolegy a kolegyně.
Je zde zájem mezitím o odhlášení, což tak činím. Poprosím, abyste se přihlásili.
Můžeme tedy přistoupit k hlasování, kdo souhlasí s tím, aby předložený návrh byl přikázán k projednání rozpočtovému výboru jakožto výboru garančnímu.
Zahajuji hlasování. (Táži se,) kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 27, přihlášeno bylo 163 (poslanců a poslankyň), pro bylo 162, proti nebyl nikdo. Přijato. Já tedy konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání rozpočtovému výboru jakožto výboru garančnímu.
Organizační výbor nenavrhl přikázat tento návrh dalšímu výboru. Má někdo návrh - vidím zde - na přikázání dalšímu výboru. Poprosím paní poslankyni Ožanovou.
Poprosím ještě jednou o klid.
Poslankyně Zuzana Ožanová: Děkuji za pozornost. Ústavně-právní výbor. Opravdu, tato materie se týká ústavně-právního výboru. To si myslím, že je zcela legitimní požadavek. Už vidím, jak bude koalice hlasovat, ale nicméně si myslím, že byste přece jenom měli zvážit, že toto není nějaký nelegitimní... Vzhledem i k tomu, jak Ústavní soud stále rozhoduje, domnívám se, že byste to měli podpořit.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji.
Je zde návrh na přikázání ústavně-právnímu výboru.
Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 28, 163 přihlášených, pro bylo 80, proti 24. Zamítnuto.
Je zde ještě nějaký další návrh na přikázání dalším výborům? Není.
V tom případě se můžeme pustit do hlasování stran zkrácení lhůty na 30 dnů.
Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 29, přihlášeno bylo 162 (poslanců a poslankyň), pro bylo 91, proti nikdo. Výsledek: přijato.
Já vám děkuji tímto za spolupráci. Uzavírám tento bod. (Poslankyně Schillerová se hlásí o slovo.)
Paní předsedkyně? (Poslankyně Schillerová se ujišťuje, zda je bod uzavřen.) Ano, je uzavřen. ***