Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(18.40 hodin)
Poslanec Milan Wenzl: Já děkuji, vážený pane předsedající. Vážený pane ministře, kolegyně, kolegové, hlásím se ke svému pozměňovacímu návrhu k vládnímu návrhu zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2025 pod číslem 5606.
Odůvodňuji ho tím, aby položka dotace SFPI na podporu bydlení ve výši 1 040 495 682 korun byla navýšena o 1 miliardu z kapitoly čísla 307 Ministerstva obrany a aby tak byly vytvořeny podmínky pro podporu nonprofitního bydlení, a to do doby přijetí speciální legislativy podporující družstevní bydlení.
Domnívám se, že rozpočet Ministerstva obrany je již tak nepřiměřeně vysoký a celá řada sporadických výběrových řízení a armádních nákupů nás přesvědčuje, že armáda nemůže vždy splnit rozpočtové prostředky účelně a odpovědně je čerpat. Oproti tomu podpora bydlení je dlouhodobě zcela nedostatečná. Krize podpory dostupného bydlení pro naše občany je stále více prohlubující. Mladé lidi ani moc nezajímá, jestli budeme nakupovat nějaké stíhačky. Je spíš zajímá opravdu, jestli bude nějaké to bydlení, protože když nebudou mít bydlení, nebudou zakládat rodiny. Když nezakládají rodiny, nebudou mít děti. Když nebudou děti, tak nebude mít kdo dělat na důchodce.
Je potřeba si uvědomit jednu věc, že dostupné bydlení může mít i alternativu družstevního bydlení, a nad tím by bylo potřeba se taky zamyslet. Myslím si, že družstevní bydlení by bylo vstřícnější než opravdu tohle dostupné bydlení, které se teď projednává.
Tak já vám děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Nyní paní poslankyně Ivana Mádlová, připraví se pan poslanec Petr Letocha. Prosím.
Poslankyně Ivana Mádlová: Děkuji, pane místopředsedo, za slovo. Vážený pane ministře, vážené kolegyně a kolegové, dovolte mi, abych vám představila pozměňovací návrh s číslem 5578, který se týká kapitoly Ministerstva školství a konkrétně vyčlenění finančních prostředků na platy vyučujícím povinné odborné praxe. Týká se to zdravotnického školství.
Pozměňovací návrh poslankyně Ivany Mádlové, Věry Adámkové a Martina Kukly k vládnímu návrhu zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2025 v kapitole 333 Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy tak navrhuje zvýšit výdaje souhrnného ukazatele Výdaje celkem a specifického ukazatele Výdaje - věda a vysoké školy, v tom Vysoké školy, o částku 445 milionů korun. V kapitole 398 Všeobecná pokladní správa se snižují výdaje souhrnného ukazatele Výdaje celkem a specifického ukazatele Výdaje - vládní rozpočtová rezerva o částku 445 milionů korun a současně dochází k úpravě odpovídajících částí návrhu zákona včetně příloh.
A nyní k odůvodnění. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy prostřednictvím ministra Beka tak vyčlenilo na navýšení kapacit nelékařských zdravotnických povolání na vysokých školách částku 426 600 000 korun na rok 2025, avšak bohužel opomnělo vyčlenit i částku na odměny za práci mentorům, čili za výuku povinné odborné praxe, která probíhá ve zdravotnických zařízeních. Jedná se o nedostatkové profese a tento problém jsme tady řešili opakovaně. Týká se to především všeobecných a dětských sester, zdravotnických záchranářů, radiologických asistentů a nutričních terapeutů. To jsou profese, u kterých hrozí do patnácti let obrovské snížení a nedostatek a krize ve zdravotnictví.
Navýšené kapacity se mohou týkat podle dostupných dat a informací více než dva tisíce studentů a bohužel absenci tedy těchto finančních prostředků za odměnu za práci ve výuce odborné praxe tak potvrdila i Asociace vysokoškolských vzdělavatelů lékařských zdravotnických profesí na posledním i zdravotním výboru.
A samozřejmě je to obrovský problém dnes se zajištěním odborné praxe. Je třeba si uvědomit, že mentoři jsou zaměstnanci zdravotnických zařízení a vyučují de facto v 90 procentech zadarmo, protože ani školy ani nemocnice nemají na výuku zvláštní finanční prostředky. Čili je to poměrně veliký problém a mentoři toto odmítají.
Je třeba si uvědomit, že pečovat o pacienty v různě závažném zdravotním stavu, to znamená o všechny věkové kategorie, i o umírající na jednotkách intenzivní péče vyžaduje obrovskou odpovědnost. A současně mají tedy vyučovat studenty, učit je výkonům, i ty, které jsou třeba rizikovější pro pacienty, protože se je samozřejmě musí naučit, a pro mentory je to obrovská psychická zátěž. A je logické, že to zadarmo samozřejmě dělat nechtějí. Bohužel se na tuto částku zapomnělo.
Celou situaci zkomplikovala i novela zákoníku práce, protože samozřejmě vedení centrální evidence dohod tak znepříjemnila administrativní práce fakultám a vysokým školám, kdy je třeba si uvědomit, že studentů se pohybuje ve zdravotnických zařízeních velké množství, mění se jejich počet, to znamená, že se mění i počet mentorů i osoby mentorů, a tím pádem zvýšená administrativa co se týče dohod je samozřejmě velmi náročná a nepříjemná.
A v souvislosti s novelou zákoníku práce došlo i k zavedení placených dovolených, odvodů na zdravotní a sociální pojištění a pochopitelně objem financí na studijní obory zůstává nezměněn. To znamená, že zajištění odborné praxe specialisty, čili zaměstnance klinických oborů, je opravdu velmi problematické sehnat.
Ta částka zohledňuje předpokládaný navýšený počet studentů, jak jsem již říkala. Je to přibližně přes dva tisíce. Navrhuje se, nebo vychází se z předpokladu, že by se mohlo jednat o 500 korun hrubého za hodinu pro mentora při výuce studentů. Samozřejmě optimální by bylo tuto částku účelově vázat na mentora a na studenty, ale nepochybně s tím si lze velmi dobře poradit.
To, že to je velký problém, tak to mohlo potvrdit i jednání posledního zdravotního výboru dne 6. 11., který schválil usnesení, které se týká neudržitelné situace co se týče těchto nelékařských zdravotnických povolání do budoucna a je potřeba tuto situaci skutečně řešit a vyčlenit dostatečné finanční prostředky na jejich výuku.
A jedním z usnesení, které bylo schváleno, cituji: "Výbor pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky žádá Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, aby současně dále zajistilo finanční prostředky na adekvátní odměny za práci mentorů ve zdravotnických zařízeních, za výuku odborné praxe."
Takže to je za mě vše a děkujeme za podporu tohoto pozměňovacího návrhu.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Nyní tedy vystoupí pan poslanec Petr Letocha, připraví se paní poslankyně Lenka Knechtová. Prosím. ***