Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(10.40 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)
Máme tady případ paní Barbory. Vychovává dvě děti ve věku osm a tři roky. Otec dětí zemřel, paní Barbora žije nyní v sociálním bytě města. Ten je ale určen pouze na bydlení po omezenou dobu a maminka s dětmi se tak bude muset za pár měsíců vystěhovat. Je to zodpovědná snaživá maminka, proto si hledá bydlení již nyní. Zašla i na úřad práce požádat o příspěvek na vratnou kauci, protože z rodičovského příspěvku nemá šanci tak vysokou částku našetřit. A co jí na úřadě práce řekli? Že se její žádostí nebudou zabývat, dokud nedoloží prohlášení alespoň - a poslouchejte dobře - tří nadací, že jí podporu nedají. Takhle fungují úřady práce, pane ministře. Na úřadě práce jí řeknou: Přines tři papíry od nadací, že ti nedají podporu, a až tohle doloží, může si žádost podat znovu. A podotýkám, že maminka až do rodičovské dovolené vždy pracovala, a tedy platila daně. Teď jí Úřad práce ale říká, že jí nepomůže a že má nejdříve se obrátit na soukromý sektor. To je co tohle? To je ta vaše pomoc? Tady vystupujete, vykládáte nesmysly a vůbec ani nevíte, co se tam děje, ne? Neuvěřitelné. A nakonec my jsme teda paní Barboře přispěli, dostala 40 000. Pokryje kauci a část prvního nájmu.
Ano, ale je jasné, že se situace na trhu zhoršuje, i když pan premiér říká, že staví byty, nestaví, no a samozřejmě není výjimkou, že rodina, která se potřebuje přestěhovat do nového nájemního bydlení, musí mít naráz k dispozici 60 až 70 tisíc korun. A to se bavíme o malých dvojpokojových bytech. Takže takhle to vypadá, pane ministře.
Proces přiznání příspěvku na péči trvá několik měsíců. V nadaci jsme viděli i případy, kdy byl příspěvek přiznán až po roce - dobře slyšíte, po roce. Dokonce jsme zažili i případy, kdy se rodina příspěvku nedočkala. Jejich blízký zemřel dříve, než úřad práce žádost vyřídil, pane ministře. Dobře slyšíte, takhle funguje váš rezort. Mimochodem jste tam zrušili asi 83 úřadů, už samotné ty úřednice budou žádat o příspěvek na na doplatek na na bydlení, na elektřinu, kterou vy jste způsobili. Takže dokonce jsme zažili případy, kdy se rodina příspěvku nedočkala. Jejich blízký zemřel dříve, než úřad práce žádost vyřídil. Ale víte, za jak dlouho vám příspěvek odeberou, když váš blízký zemře? Okamžitě. Když vám někdo zemře, okamžitě vám berou peníze.
Představte si maminku, která devatenáct let pečuje o dítě v nejtěžším stupni postižení, dítě zcela závislé na její péči, pečuje o ně ve dne v noci, nemá žádnou přestávku. V devatenácti letech dcera zemře a úřad práce okamžitě odebere příspěvek na péči. Prý si má maminka najít zaměstnání, když už teď nepečuje. Navíc pokud úmrtí dcery nenahlásí do osmi dnů, hrozí pokuta 20 000. Chápete to? Já ne teda, že je potřeba zařídit pohřeb, že vám každý psycholog řekne, že maminka potřebuje nějaký prostor na smutnění, že není tak snadné najít si zaměstnání, když jste devatenáct let upoutaný k péči o svého blízkého. Na co se nehraje, to je asociální vláda, asociální Jurečka, ten nám vykládá - pokrytec jeden, ten největší pokrytec z celé vlády, ano?
Proč některé dávky dáváme automaticky, aniž bychom zkoumali jejich skutečnou potřebnost? A tady nejsme schopni se chovat prostě lidsky a dát lidem, kteří pečovali o dítě v nejtěžším stupni postižení, alespoň měsíc nebo dva na to, aby se vůbec měli šanci vrátit do normálního života? To je ono, to je ta starost tohoto státu? Neskutečné, neskutečné!
Tady mám další příběhy. Příklad první. Telefonní hovor do nadace: Dobrý den, dali mi na vás číslo na úřadě práce, mám si u vás požádat o příspěvek. Odpověď pracovnice nadace: Příspěvek na co, prosím? Na kauci a nájem. Já jsem s dětmi v azylovém domě, mám možnost přestěhovat se do nájemního bytu, ale nemám na kauci a první nájem. Na úřadě práce mi řekli, že nejdřív musím požádat alespoň pět nadací (Směje se.), pět nadací, a teprve potom moji žádost přijmou. To vám dali jako podmínku? ptá se pracovnice nadace. Ano, to mi dali jako podmínku, a když jim to nedoložím, tak moji žádost asi nepřijmou. A oni vám dali přímo kontakt na nadaci Agrofertu? A dobře poslouchejte teďka: ano, dali mi i váš formulář. Takže úřad práce rozdává formuláře nadace Agrofert! (Potlesk zleva.) Bravo, pane Jurečka! Bravo, ano, my lidem pomáháme, on ani netuší, co se tam děje.
Příklad druhý. E-mail do nadace, nebo jak se úřednice jednoho úřadu práce snaží házet mamince samoživitelce klacky pod nohy. Jedná se o maminku, která vychovává devítiletého syna a sedmiletou dceru, nyní na nemocenské z důvodu těžkého týrání ze strany otce dětí. To jsme se o tom bavili tady, jo? Ten týral jak ji, tak děti. Otec dětí, nyní ve vazbě, děti musely být měsíc v Klokánku, protože maminka byla hospitalizovaná. Nadace pomohla uhradit dlužný nájem, maminka požádala v lednu o příspěvek na bydlení - dodnes není vyřízen, pane Jurečko - v lednu 2024. Za chvíli jsou Vánoce, od ledna není není příspěvek. A představte si, poslouchejte dobře teďka. Nyní přišla paní úřednice s požadavkem na dodání příkazní smlouvy. E-mail od maminky - čtu: Dobrý den, obracím se na vás prosbou ohledně příspěvku na bydlení, který mám v plánu žádat. Během konzultace s úřadem jsem byla informována, že k úspěšnému schválení příspěvku je zapotřebí doložit příkazní smlouvu" -to ani nevím, co je - "na základě které byla poskytnuta podpora z vaší nadace." Co to je, tohle? My jsme dali podporu - a nějaká příkazní smlouva? "Dosud mám k dispozici pouze darovací smlouvu." Takže my jsme dali darovací smlouvu, mamince jsme dali peníze, darovací smlouvu, a tady si úřednice vymýšlí a chce příkazní smlouvu. "Dosud mám darovací smlouvu, která ovšem pro účely žádosti o příspěvek na bydlení není dostatečná. Bylo mi sděleno, že bez této příkazní smlouvy nemůže být dávka na bydlení přiznána." Tohle je Jurečka. Tohle jsou jeho úřady práce. To je skandál tohle, jak to funguje. Skandál! A tady nám vykládá něco, pokrytec. Jo? Neuvěřitelné. Takže paní má darovací smlouvu z nadace Agrofert a teďka si tady vymýšlí - od ledna. Neuvěřitelné.
Příklad třetí. Osobní rozhovor s maminkou, která žádá nadaci o příspěvek na kauci a první nájem. Nadace: Vy teď bydlíte s dětmi v azylovém domě? Maminka: Ano, už ve třetím. Nadace: Předtím jste bydlela v nájemním bytě? Ano, ale když odešel manžel a přestal platit výživné na děti, už jsem nezvládla platit nájem, tak jsem musela do azylového domu. Asociální vládo! Nadace: A máte požádáno o městský byt? Maminka: Ano, čtyři roky, ale paní na úřadě mi nejdřív říkala, že žádné byty nejsou. Pak ale přišli Ukrajinci a ty byty dostali. Jak to, že ty byty dostali, když předtím mi říkali, že žádné byty nemají? Nadace: To já bohužel nevím, vám to nějak vysvětlili? Maminka: Ne, jen paní na úřadě mi řekla, že mám smůlu, že nejsem Ukrajinka, to bych bydlela hned. Ale nemá to nikde říkat, protože by ji vyhodili. Fajn, neskutečné! (Potlesk zleva.)
Případ čtvrtý. Rozhovor s pracovníci úřadu práce v Ústeckém kraji, a teďka dobře poslouchejte všichni, a já neříkám, že to tak je, ale jsou tyhle případy a ti lidé si to řeknou, jo? Co říká pracovnice úřadu práce v Ústeckém kraji? My to vidíme každý den. Přijíždějí nám celé autobusy mladých Ukrajinců a Ukrajinek, které přivezou do Čech. Vystoupí člověk, který už má od nich vyplněné žádosti o dočasnou ochranu, vybrané pasy. Takto organizovaně jim ochranu vyřídí, pak je zase autobusem odvezou do ubytování hrazeného státem, a po uplynutí lhůty, kdy stát poskytuje ubytování zdarma, je zase vyzvednou a odvezou do svých vlastních ubytoven, které si taky nakoupili či provozují. Co myslíte, že to je? To je vykořisťování lidí de facto financované naším státem, když si ty uprchlíky - tak za šílených podmínek pracují pro ukrajinskou mafii. Ale nemůžeme říct, kdo to řekl, (protože) by dostala okamžitě padáka. (Čte z podkladů.) "My víme, že někteří příjemci humanitární dávky jsou už dávno zpátky na Ukrajině, přesto ale ty dávky nadále vyplácíme, protože nemáme žádnou pravomoc to řešit. Řekli nám, že se v tom nemáme šťourat." Výborně! ***