Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!


(18.50 hodin)
(pokračuje Jana Černochová)

Ten zákon máme napsaný, ten zákon se teďka vypořádává v rámci mezirezortů. Když všichni uděláme maximum pro to, aby ten zákon byl schválený, tak může opravdu platit teoreticky od pololetí příštího roku. S těmi navýšenými finančními prostředky podle zákona č. 221 počítáme v rozpočtu pro rok 2025, takže berte to jako moji prosbu, podpořte zákon č. 221.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju pěkně. K další faktické poznámce je přihlášená paní poslankyně Pastuchová, ale to se pan poslanec pravděpodobně přehmátl, co se týče lavice. Tak pan poslanec Metnar s faktickou poznámkou.

 

Poslanec Lubomír Metnar: Omlouvám se. Vážený pane předsedající, omlouvám se, jestli jsem se překlikl, jak jsem přicházel k sobě, doufám, že to byl opravdu jenom omyl. Stalo se mi to poprvé.

Ale přicházím s obdobnou prosbou. Víte, že to není jenom aspekt finanční, že je tam celá řada těch aspektů, aby se ty nábory, paní ministryně, zlepšily. Já o tom mluvím poměrně často, že to je i o systému náborů, že je to o té individualizaci těch požadavků, aby ti lidé neodcházeli, aby přicházeli do té armády, takže uvidíme. A moje prosba je, podpořme tedy jeden z těch aspektů, kterým je ten plat, v podobě mého pozměňovacího návrhu. To je jedna věc.

A jenom pro připomenutí, za ty tři roky, nebo od roku 2018 do roku 2021, z nějakých třiceti pěti nebo šesti (tisíc) průměrného platu vojáků z povolání vzrostl k nějakým čtyřiceti třem tisícům, jestli si to správně pamatuju. Takže jsme se snažili jim v rámci možností ty finanční prostředky a platy navyšovat. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Tak děkuji za dodržení času. Paní ministryně s faktickou poznámkou.

 

Ministryně obrany ČR Jana Černochová: Jak jsem řekla, ten pozměňovací návrh, já mu rozumím, nemůžu ho podpořit z důvodů, které jsem tady také řekla. Když bude přijatý zákon č. 221, bude se více finančních prostředků pro vojáky dávat automaticky, stanou se z toho samozřejmě mandatorní výdaje a bude to něco, co tady bude platit. Vy víte, pane kolego, že když vlastně jste měl poslední rok svého období na Ministerstvu obrany, že jste bojoval v rámci rozpočtu o 10 miliard, které vám byly na počátku rozpočtu odebrány, což vy jste logicky jako správný hospodář musel pozastavit některé projekty. A vy jste právě pozastavil některé projekty, které se týkaly těch náborů. Takže vlastně ty výsledky, které byly v těch následujících letech, jsou odrazem toho, že když se pozastaví nábory, tak se do toho vlaku pak nějakou chvíli složitěji nastupuje. Do toho samozřejmě pod vlivem války na Ukrajině, tak i v té společnosti bylo méně ochoty možná sloužit tomuhletomu státu v uniformě. A to jsou všechno faktory, které hrají roli.

Ale také víte, že se snažíme a děláme pro to maximum, včetně třeba změny zdravotní vyhlášky, abychom některé ty procesy v rámci přijímání urychlili. Dva a půl roku jsem usilovala o změnu vyhlášky a můžu zvolat třikrát hurá, podařilo se. Stejně tak se snažíme v těch nemocnicích urychlit ty procesy, abychom rozvázali ruce některým vlastně posudkovým lékařům a mohli se věnovat té agendě, které se věnovat mají. Tohle všechno jsou důležité faktory pro to, aby bylo dostatek třeba i toho zdravotního personálu na to, aby mohly vlastně fungovat nábory. A nesmí nám jít pouze o ty nové, budoucí vojáky, ale my se musíme starat i o ty stávající. A o tom je ta dvě stě dvacet jednička, kterou pevně věřím, že mi podpoříte.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju a bude reagovat pan poslanec Metnar s faktickou poznámkou.

 

Poslanec Lubomír Metnar: Já přece jenom ještě jednou děkuju, pane předsedající, za slovo. Tak jsem se nepřeklikl. Tam jsem neměl přihlašovací kartu, jenom abych to uvedl na pravou míru.

Ale jenom ještě chci zareagovat na ta data, která tady jsou.

Paní ministryně, já vycházím z dat, které projdou vládou, a jsou to vaše data z kapitolního sešitu. I když jsme tenkrát, a máte pravdu, z hlediska nedostatku finančních prostředků snížili finanční prostředky na ty nábory, furt jsme byli na dvojnásobku počtově toho, a to jsou vaše data, a takto jsme byli řekněme stále jednou v takových počtech, než se to vám spíše nedaří. Takže to jenom za mě.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju. (Ministryně Černochová a poslanec Metnar spolu hovoří před řečnickým pultíkem.) Tak asi už si to vyřeší kolegové mezi sebou sami.

Tak další byl s faktickou poznámku přihlášen pan poslanec Wenzl.

 

Poslanec Lubomír Wenzl: Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo. K paní ministryni: Já rozumím, jak jste řekla, rozjede se vlak, chvilku trvá, než se do něho naskočí a tak dále, chvíli to trvá. Ale vy, paní ministryně, jste ve funkci tři roky, pan náčelník generálního štábu dva roky a mně trošku přišlo překvapivé minulý týden, když bylo to velitelské shromáždění, vlastně jak tam říká, co se týče náboru osob, personál, nemáme vojáky z povolání, nedaří se plně (?) nábor, problém, nemáme záložáky, problém. Tak mně to připadne opravdu velice divné a pak bych se mohl ptát, co tedy pan náčelník generálního štábu pro to udělal za ty dva roky, co je ve funkci? Co jste pro to udělala vy za tři roky ve funkci jako paní ministryně? Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: děkuju za dodržení času. Nyní s faktickou poznámkou vystoupí pan poslanec Hendrych, který je přihlášen, pak v pořadí paní ministryně. Tak prosím.

 

Poslanec Igor Hendrych: Děkuju za slovo. Jenom stručně na doplnění toho, co říkal můj předřečník. Já jsem to velitelské shromáždění taky sledoval a překvapilo mě, když náčelník generálního štábu řekl, že nábory trvají osm měsíců průměrně a že to je strašně dlouhá doba. To bezesporu je.

Ale mám úplně stejný podnět v podstatě jako můj kolega, pan poslanec Wenzl, prostřednictvím pana místopředsedy, co pro to pan náčelník generálního štábu, potažmo Ministerstvo obrany udělalo. To už je opravdu věc, která... vy jste u vlády už tři roky, pan generál Řehka už je také nějakou delší dobu náčelník generálního štábu a mně to připadalo, že si v podstatě stěžuje sám na sebe, protože on už pro to něco mohl udělat dříve. A nepochopil jsem to. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Tak děkuji. Nyní paní ministryně s faktickou poznámkou. Prosím.

 

Ministryně obrany ČR Jana Černochová: Agentura personální je v přímé podřízenosti náčelníka generálního štábu, to pan bývalý ministr také ví. Takže co může dělat ministr, je zřejmé. Ministr může měnit legislativu, může se snažit i v rámci třeba některých podzákonných norem tak upravovat věci, které život komplikují, což se snažím činit. Zmiňovala jsem zdravotní vyhlášku, stejně tak jsme posilovali posudkové lékaře nejenom v Ústřední vojenské nemocnici, ale ve všech našich vojenských nemocnicích. To jsou kroky, které jsme reálně na ministerstvu jako civilní část učinili.

A co se týče těch náborů, tak ano, míváme od pana náčelníka generálního štábu a jeho podřízených, pana generála Studeného, nějaké brífinky o tom, kde se snaží zlepšit některé ty procesy, víme o tom, že na tom pracují. To, že na rezortu Ministerstva obrany ty procesy, než se uvedou v život, trvají dlouho, to také vím, to je fakt. A bohužel některé kroky, které se dějí ze strany příslušníků armády, já nejsem schopná reálně ovlivnit v tom, abych některé jejich lhůty dokázala zkracovat bez té změny legislativy. Ale na té změně legislativy jsme pracovali a už tam celá řada těch změn platí, takže k tomu zlepšení by dojít mělo.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Tak děkuji. Tím jsme vyčerpali faktické poznámky a nyní by měl vystoupit pan poslanec Koten.

 

Poslanec Radek Koten: Děkuji za slovo. Já bych se rád vyjádřil ke státnímu rozpočtu na příští rok, co se týká bezpečnostních sborů. Ona tady probíhá poměrně zásadní debata a jsem rád, že i paní ministryně se tady do ní zapojila a nějakým způsobem tady vysvětlila některé věci. To, že dáváme peníze armádě, to je samozřejmě chvályhodné a měli bychom nějakým způsobem posouvat tu naši obranyschopnost k lepším zítřkům a děkuji za to.

Na druhou stranu, co se týká vnitřní bezpečnosti, tak bohužel kapitola Ministerstva vnitra je podfinancovaná a samozřejmě se to propisuje tedy i do platů příslušníků bezpečnostních sborů. A to samozřejmě není dobré, protože to, že budeme mít velmi dobrou armádu pro obranu území České republiky, to je samozřejmě v pořádku. Na druhou stranu nemůžeme rezignovat na vnitřní bezpečnost a jak se téměř denně dozvídáme, tak bezpečnostní situace uvnitř České republiky se úplně rapidně nezlepšuje. Bohužel roste i kriminalita cizinců na území České republiky, zejména tedy v souvislosti s tou migrační vlnou, která k nám přišla z Ukrajiny a i z toho důvodu, že ti lidé nebyli žádným způsobem prověřováni. A jak upozorňují i některé tajné služby, s tím ukončením konfliktu se může stát to, že sem přijdou i lidé, kteří budou mít poněkud posunutý ten práh toho, co je možné dělat a co není možné dělat, protože když je někdo nasazen v tom válečném konfliktu, tak se tam zřejmě i psychologicky značně posouvá ta hranice mezi životem a smrtí a co je tedy možné dělat. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP