Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!


(22.10 hodin)
(pokračuje Petr Kulhánek)

Rozpočet je pro rok 2025 sestaven jako vyrovnaný, kdy příjmy a výdaje jsou navrhovány celkem ve výši 3,95 miliardy korun. Obdobně i v letech 2026 a 2027 je navrhováno hospodaření bez schodku s celkovými příjmy ve výši výdajů, které budou v roce 2026 1,63 miliardy korun a v roce 2027 1,55 miliardy korun.

Příjmy fondu jsou tvořeny splátkami poskytnutých úvěrů a dotacemi ze státního rozpočtu nebo z Evropské unie. Na financování programu Dostupné nájemní bydlení je ze státního rozpočtu určeno 800 milionů korun, na program Podpora bydlení 2022+ pak 150 milionů korun.

Obdobně jako v minulých letech bude podpořena i výplata úrokových dotací v programu Panel a poskytování dotací formou snížení jistiny úvěrů poskytnutých mladým lidem na pořízení obydlí při narození či osvojení dítěte, celkem ve výši 87 milionů korun.

V rámci pokračování realizace programů vyhlášených v předešlých obdobích je předpokládáno čerpání dotací z nespotřebovaných nároků výdajů z kapitoly 317 Ministerstva pro místní rozvoj v objemu přesahujícím 2 miliardy korun. V roce 2025 i v letech 2026 až 2027 bude fond poskytovat podpory v oblasti bydlení a v oblasti revitalizace či regenerace území, a to jak ve formě dotací, tak nízkoúročených úvěrů či v jejich kombinaci.

Stěžejním programem bude dostupné nájemní bydlení, u kterého je dotační část v roce 2025 financována ze státního rozpočtu, úvěrová podpora je navázána na půjčkovou část Národního plánu obnovy a bude financována postupnými tranšemi v souladu s usnesením vlády ze dne 18. září tohoto roku. Pokračovat bude realizace národních programů Podpora bydlení 2022+, Výstavba pro obce, Brownfieldy, Nájemní bydlení a Živel v celkové předpokládané výši 800 milionů korun. Největší objem bude čerpán z rozpočtu Evropské unie v rámci programu Národního plánu obnovy Brownfieldy s očekávaným objemem více jak 1,4 miliardy korun.

V současné době je připravován nový program Živel 3 k obnově obydlí po povodních ze září letošního roku. V případě schválení vládou bude jeho financování řešeno změnou rozpočtu fondu počátkem roku 2025. Výdaje dále pokrývají náklady spojené s poskytováním podpor a se správou fondu. Významná část správních výdajů je určena na realizaci komponent v rámci Národního plánu obnovy. Jedná se o subkomponentu 4.1.1, jejímž cílem je vybudování kapacit pro podporu realizace veřejného investování a metodické a informační podpory veřejným investorům zodpovědným za realizaci veřejných investic.

Nejvýznamnější co do rozsahu činnosti je komponenta 2.10 Reforma dostupného bydlení v České republice, v rámci které bylo zřízeno osm regionálních center s pěti pobočkami s cílem systémově nastartovat zejména obecní výstavbu dostupného bydlení. Děkuji vám za pozornost.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: děkuji, pane ministře. připomínám, že tento sněmovní tisk projednal výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj, předložil záznam, který vám byl doručen jakožto sněmovní tisk 808/1. Nyní prosím, aby se slova ujala zpravodajka výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj paní poslankyně Jana Bačíková, informovala nás o jednání výboru a přednesla návrh usnesení Poslanecké sněmovny.

Jenom připomínám, s paní kolegyní jsem již řešil, že zde nemáme to usnesení, takže jestli byste ho mohla potom přednést. Děkuji.

 

Poslankyně Jana Bačíková: Děkuji za slovo, pane předsedající. Co se týká Státního fondu podpory investic, myslím, že ho podrobně představil pan ministr, proto to tady nebudu opakovat. Snad jenom připomenu, že opravdu výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj projednal na své 36. schůzi tento tisk, a bylo to 7. listopadu. Tehdy nepřijal usnesení a myslím si, že není ani nutné číst ten záznam. Ten je vlastně pod číslem 141 k dispozici na webu Sněmovny. Nevím, jestli je nutné číst teďka to usnesení, nebo až potom v podrobné.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Stačí v podrobné.

 

Poslankyně Jana Bačíková: Dobře, takže já potom načtu to usnesení v podrobné rozpravě. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Tímto zahajuji všeobecnou rozpravu, do které vidím, že se nikdo nehlásí. Je tomu skutečně tak, potom ji... Ano, vidím. Ano, vidím. Už zde vidím paní poslankyni.

 

Poslankyně Eva Fialová: Já moc děkuji za slovo. Ač máme sice hodně pokročilou hodinu, tak mi dovolte se tady u návrhu rozpočtu Státního fondu podpory investic malinko zastavit.

Vláda má jednu z priorit dostatek bytů, výstavba nových bytů a ta částka, která je navržena v samotném dotačním programu na dostupné bydlení, je pouze 800 milionů, což je absolutně neadekvátní částka tomu, co by náš bytový trh potřeboval. Dali jsme si za cíl, že chceme zrychlit stavební řízení. Raději asi nebudu komentovat, všichni víme malinko, jak to dopadlo, ale to samo o sobě tento trh nerozhýbe. Víme, že Česká republika ročně potřebuje zhruba výstavbu 25 000 nových bytů, což jsou zhruba investice za 100 miliard. Neříkám, že o všechno se má postarat stát, ale aby rozhýbal bydlení aspoň na obcích, tak je potřeba ty obce začít motivovat. A pokud se podívám na tyto částky, já už jsem to tu říkala při prvním čtení státního rozpočtu, tak těch 100 miliard odpovídá zhruba ceně bytu za 4 miliony v průměrné částce o velikosti 66 metrů čtverečních, a když víme, že na pořízení, na stavbu je zhruba 60 000 za metr čtvereční, vezmeme si částku 800 milionů, kterou přispívá víceméně stát z dotací pro obce, zhruba v průměru 30 procent, 25 až 40 je ta dotace, tak se dostáváme na částku 900 nových postavených bytů. Nepřijde vám to, pane ministře, opravdu málo v tomto pohledu? Z toho, co si Česká republika vytyčila? To, co potřebujeme, abychom ten trh rozhýbali, snížili cenu nájmů, snížili cenu samotných nemovitostí, po čem tady takto dlouho voláme?

Já rozumím tomu, že to nejste asi schopni ovlivnit vy, protože státní fond je kryt z kapitoly Ministerstvo pro místní rozvoj, ale těchto bytů je opravdu málo a já volám po tom, proč je toho tak málo. Sám jste na výboru, my už jsme tu polemiku spolu vedli na výboru, dotazovala jsem se, jaký je převis, nebo vůbec celá poptávka obcí po tom stavět svoje nové byty. Sám jste ujistil, že je mnohem vyšší, než aby pokryla těch 800 milionů, a že je vláda připravena případně dotační titul upravovat a dávat tam peníze mnohem víc.

Já znovu apeluji na to, že obce vám nezačnou dělat projektovou přípravu ve chvíli, kdy nebudou mít jistotu ve střednědobém výhledu, nebo neuvidí částku, že je to myšleno vážně a ty projekty dál budou pokračovat, proto prosím, zamyslete se nad tou částkou, přidejte tam peníze, abychom splnili nějaké další procento výstavby nových bytů a nebyli směšní, protože 25 versus podpořených 900 je opravdu strašně málo.

Já chápu, že je pokročilá hodina, ale vůbec celý Státní fond podpory investic je podfinancovaný jak na příští rok, tak ve střednědobém výhledu, a ostatní dotační tituly, které jsou vypsány, jsou vypsány jistým způsobem správně i třeba na přípravu infrastruktury, mám podporu i v těch regionálních centrech, ale my zřizujeme regionální centra, aby pomáhala těm obcím s přípravou a s celou tou výstavbou, ale nemáme dostatek finančních prostředků, z kterých oni můžou čerpat. Je to takový začarovaný kruh beznaděje a opravdu ty obce potřebují nakopnout, aby mohly být konkurenceschopné, nějakým způsobem na tom trhu nabídnout adekvátní bydlení svým občanům, a pokud se to nestane, tak znovu jsme na začátku a nikdy nesplníme to, abychom zlevnili našim občanům bydlení. Děkuju za pozornost.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji, paní poslankyně. Poprosím další přihlášenou, paní poslankyni Marii Pošarovou. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP