Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(22.20 hodin)
Poslankyně Marie Pošarová: Dobrý večer, já se k tomu rozpočtu také vyjádřím, protože jelikož už jsme to probírali i na výboru, a jedná se tedy o částečný rozpočet, protože tam nebudou prostředky - nebo tam budou prostředky postupně dodávány samozřejmě v reálném čase, kde budou profinancovány. Momentálně tam máme 34 projektů s alokací 1,9 miliardy korun. Chápeme, že záleží na připravenosti a správnosti projektů. Teď je tam alokováno kolem 7 až 8 miliard ve střednědobém výhledu, ale v září bylo zaznamenáno 167 projektů o nájemním bydlení, což poptávka činí přes 10 miliard korun. Tyto peníze tam možná budou chybět. Obce tudíž nemají tedy jistotu, stabilitu a nemohou s tím počítat, jelikož ty peníze tam také i přes správně připravované projekty prostě nebudou. Jde o to, zda tam ty peníze budou pak nějakým způsobem dodány. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji, paní poslankyně. Vzhledem k tomu, že zde nevidím nikoho dalšího přihlášeného... ale s faktickou vidím pana poslance Bartoše.
Poslanec Ivan Bartoš: Já bych chtěl možná jenom zmínit na doplnění, že na přípravu těch projektů pro dané obce byly využity peníze s komponenty 4.1 z Národního plánu obnovy, takže ty projekty v tom zásobníku jsou a možná bych trochu varoval pracovat se střednědobým výhledem. My jsme udělali jakousi dohodu historicky, že pokud se jde závazku, dá se pracovat se střednědobým výhledem. Nebylo to tak úplně dodrženo, ale vzhledem k tomu, že bude nové volební období a vlastně nová vláda bude sestavovat vlastní rozpočet v roce 2025, tak vlastně závazkovat nebo připravovat ty projekty na střednědobý výhled je poměrně nejistým podnikem. Tak já bych plédoval za to, aby jakmile ty projekty budou realizovány, tak ty peníze byly převáděny do rozpočtu Ministerstva místního rozvoje, popřípadě realokovány na SFPI již v tom roce 2025, protože to je ta jediná jistota, kterou vlastně obce při realizaci mohou mít.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji, pane poslanče. S faktickou se nehlásí již nikdo, ale s přednostním právem měl zájem vystoupit pan ministr.
Ministr pro místní rozvoj ČR Petr Kulhánek: Ještě jednou dobrý večer, krátká, stručná reakce. Jenom upřesnění, těch projektů už je tam vloženo 45, 44 přesně za 2,5 miliardy korun. Jak bylo řečeno jak na výboru, tak mnohokrát zaznělo v médiích, ty projekty budou financovány průběžně tak, jak bude začínat jejich realizace. To znamená, hned po Novém roce se státním fondem půjdeme pro finance na ty první vyhodnocené validní projekty. Jak bylo řečeno, v následujících letech můžeme proinvestovat 7 miliard korun, a tak jak se staví pozice České republiky a vůbec priority Evropské unie na programové období po roce 2027, tak jednou z priorit tam definitivně je potýkání se s demografickým vývojem, a tím pádem i priorita bydlení. To znamená, že se dá reálně předpokládat, že podpora těmto způsobům výstavby bydlení bude pokračovat i v těch následujících letech. To znamená, nebude to závislé pouze na národních prostředcích, na soukromých prostředcích, obecních prostředcích, ale lze počítat i s určitou mírou evropské podpory v tom novém programovém období. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji, pane ministře. Vidím, že nikdo další už se do všeobecné rozpravy nehlásí, v tom případě ji končím.
Máte zájem o závěrečné slovo, pane ministře? (Ministr: Ne.) Paní zpravodajka? Nikoliv.
Může přistoupit k rozpravě podrobné. Poprosím paní zpravodajku, jestli by nás mohla seznámit s usnesením.
Poslankyně Jana Bačíková: Dovolte, aby vám přednesla usnesení: "Poslanecká sněmovna schvaluje rozpočet Státního fondu podpory investic na rok 2025 a střednědobý výhled na roky 2026 a 2027." Je to tedy sněmovní tisk 808.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Táži se, jestli ještě někdo má zájem vystoupit v podrobné rozpravě? Nikdo. Rozumím, podrobnou rozpravu končím tímto.
Mezitím jsem už přivolal kolegyně a kolegy do sálu, protože budeme hlasovat. Předtím jsem zaznamenal zájem o odhlášení. Poprosím, abyste se přihlásili všichni.
Budeme hlasovat návrh usnesení. Počkám ještě chviličku.
Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro návrh usnesení? Kdo je proti?
Hlasování 262, přihlášeno bylo 165, pro bylo 93, proti 59. Přijato. Konstatuji, že návrh usnesení byl schválen.
Děkuji všem za spolupráci.
Můžeme přejít k bodu číslo
155.
Rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury na rok 2025 a střednědobý výhled na roky 2026 a 2027
/sněmovní tisk 812/
Materiál uvede ministr dopravy pan Martin Kupka. Prosím, pane ministře.
Ministr dopravy ČR Martin Kupka: Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, předkládám vám materiál, který představuje rozpočet Státního fondu...
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Já vás to přeruším.
Poprosím všechny v sále, jestli by se mohli ztišit. Kolegyně, kolegové, vím, že už je pozdější hodina, ale přesto máme už poslední tři body. Děkuji.
Ministr dopravy ČR Martin Kupka: Tři body a tohle je navíc jedna z dobrých zpráv pro Českou republiku, protože na příští rok předkládáme rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury s rekordní částkou 160,3 miliardy korun. To je částka, se kterou bude hospodařit Státní fond dopravní infrastruktury, a v té částce je alokována rekordní suma pro Ředitelství silnic a dálnic ve výši 80,7 miliardy korun a pro Správu železnic ve výši 62,7 miliardy korun. Oproti loňskému roku dochází znovu k navýšení, a to o 10 miliard, a co je důležité, to navýšení v rozsahu 10 miliard směřuje právě do investic. Znamená to, že se tak znovu podaří lépe a rychleji splácet historický infrastrukturní dluh, který představuje samozřejmě jednu z brzd dalšího ekonomického rozvoje České republiky. Tohle je dobrá zpráva, protože to znamená vytváření lepších příležitostí pro budoucnost.
Součástí rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury i střednědobého výhledu je využití zdrojů evropských prostředků. Pro rok 2025 se počítá se zapojením evropských zdrojů v celkové výši 37,4 miliardy korun a objemově nejvýznamnější je čerpání v rámci programu Doprava 2021-2027. S tím, že počítáme také s tím, že pro rok 2025 bude vyčleněno z programu CEF 2 celkem 7,1 miliardy korun a ze zmíněného programu Doprava 30,3 miliardy.
Co se týče dalších významných změn, tak ještě pro letošní rok se vláda rozhodla posílit rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury o celkovou výši 5,5 miliardy korun v souvislosti s financováním nápravy škod po povodních. To znamená, bude to znovu znamenat už pro ten letošní rok významné navýšení a úhradu finančních prostředků.
Zároveň běží příprava PPP projektů tak, aby se podařilo zvládnout v tom následujícím období co nejvíce investičních akcí s využitím prostředků soukromého kapitálu pro to, abychom dokázali naplnit ten výhled investiční potřeby české infrastrukturní sítě.
Tolik velmi stručně ze základního nastavení rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury pro rok 2025 i pro ten výhled let 2026 a 2027.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji, pane ministře. Poprosím, aby se slova ujal zpravodaj hospodářského výboru, pan poslanec Stanislav Blaha, informoval nás o jednání výboru, přednesl návrh usnesení Poslanecké sněmovny. Jenom připomínám, že sněmovní tisk projednal právě hospodářský výbor, jehož usnesení bylo doručeno jakožto sněmovní tisk 812/1. Prosím.
Poslanec Stanislav Blaha: Děkuji, pane místopředsedo. Pan ministr ten materiál okomentoval podrobně, já tedy už nebudu zdržovat čtením těch zásadních parametrů tohoto tisku. Seznámím vás s usnesením hospodářského výboru: "Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky projednat a schválit sněmovní tisk 812, rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury na rok 2025 a střednědobý výhled na roky 2026 a 2027, v předloženém znění."
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Tímto zahajuji všeobecnou rozpravu, do které se přihlásil pan poslanec Kolovratník. ***