Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!


(11.50 hodin)
(pokračuje Jakub Michálek)

Za nás říkám, za Piráty, že je naprosto nepřijatelné, aby zájmové skupiny deformovaly fungování našeho státu ve svůj prospěch tímto způsobem, a že je potřeba zabránit tomu, aby si ten mocenský oligopol rozebral Česko. Nechceme dopadnout jako v Maďarsku nebo Slovensku, kde vládnou oligarchové napojení na vládu. Politici mají šestinásobné platy vůči průměru. Nejvíc je to v Evropě. Mimochodem, my jediní jsme jako Piráti navrhli opatření, která by vedla k faktickému snížení platů politiků tím, že by se zredukovaly ty přebujelé náhrady.

A samozřejmě v Maďarsku, Slovensku, tam vládnou ti oligarchové, kteří jsou napojení na vládu. A nakonec to vede k tomu, že pro normální lidi, těm se rozpadají rodiny, zakleknou si tam kdykoliv na libovolnou firmu, která není zapletená do toho klientelistického systému, a nakonec lidi utíkají z těchto zemí na západ. To vidíme jak na Slovensku, tak v Maďarsku. Takže jenom ta čísla: za Orbána utíkalo dvakrát víc lidí z Maďarska, než je nějaký standardní průměr emigrace třeba v České republice. Takže v podstatě v každé širší rodině je to zkušenost, kterou ti lidi mají. Stejně tak se tam potýkají s důsledky populismu v podobě nesmyslných snah o zastropování tam, kde by to měl řešit trh, a případně dohled nad těmi oligarchickými strukturami, protože když se nepoužijí tržní řešení, tak to vede akorát k nedostatku. A je potřeba, aby tam fungovaly instituce nezávisle, právě jako je Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, které mají dohlížet na to, že nedochází ke zneužívání postavení na trhu.

Samozřejmě kdyby se podařilo tyto peníze ušetřit, které dneska ztrácí stát kvůli prorůstání oligarchických struktur do politiky a do médií a podkopává to důvěru ve spravedlnost a demokracii, tak ty ušetřené miliardy můžeme dát na užitečné věci, jako je rodičovský příspěvek, výstavba bydlení, školy, školky, dětské skupiny, investice, to, co se státu vrátí.

Já teď budu reagovat ještě na svého předřečníka, pana předsedu Babiše. Já nebudu používat taková slova, jako je slovo psychopat. A to ani v případech, kdy by to bylo možná trefné. Já budu říkat pan předseda Babiš, nebo jenom Babiš, prostřednictvím pana předsedajícího, samozřejmě.

Mluvil o ÚOHSu. Tady nás obvinil z toho, že chceme ÚOHS rozdělit, že ho chceme zničit jako nezávislou instituci. Vždyť je to přesně naopak. My chceme, aby ÚOHS fungoval efektivně, aby fungoval jako nezávislá instituce, která není propojena s politickými vlivy. My nechceme, aby docházelo ke zneužívání postavení na trhu v důsledku toho oligopolu, o kterém jsem mluvil. Čili chceme, aby ÚOHS správně vykonával svoji působnost na úseku zneužívání postavení na trhu, například v oblasti cen potravin. Proto taky jsme se podíleli na důležitém zákonu, který má posílit kompetence ÚOHSu v této oblasti, pracoval na tom Michal Šalomoun. Nakonec to vláda schválila, předložila to do parlamentu. A teď zrovna ty dlouhé projevy, které trvají dvě hodiny, tři hodiny, pět hodin, sedm hodin, jedenáct hodin, tak ty zrovna blokují projednání těchto důležitých zákonů.

Druhá část se týká reformy přezkumu zakázek, protože zná to každý starosta, každý hejtman, my máme nejdelší a nejsložitější řízení v celé Evropě. Ze všech států to máme nejsložitější. Dvoustupňový systém přezkumu na Úřadu pro hospodářskou soutěž a další v podstatě tříčlánkový systém přezkumu u správních soudů, respektive u Ústavního soudu. Tak to opravdu nemají nikde jinde v Evropě. A proto my toto chceme zreformovat tak, aby bylo, když někdo se ujme vlády, tak aby měl možnost během svého volebního období zrealizovat změny zákonů i související veřejné zakázky a dotáhnout ty změny slíbené voličům dokonce během jednoho volebního období.

Samozřejmě vy jste nás tady kritizoval za ten ÚOHS. Ale vždyť to je přece váš produkt, prostřednictvím pana předsedajícího. Vy jste s tím, prostřednictvím pana předsedajícího, nic neudělali. Stvořili jste zakázkový zákon za svého vládnutí. Následně, prostřednictvím pana předsedajícího, vám sděluji, že jste dosadili pana Mlsnu na ten úřad. Pan Mlsna fungoval ve vládě ODS spolu s dnešním panem premiérem Fialou, pokud se nepletu, tak se to časově překrývalo, a funguje, nebo fungoval i pro vás, když jste ho tam instalovali s Milošem Zemanem, prezidentem. Takže to jsou ty výsledky toho oceánu, to znamená to, že dochází k této spolupráci. Všichni se tváří, že to je velká změna, že tady je nějaký velký boj, ale ve skutečnosti přece nejenom ty mechaniky jsou stejné, ale často i ti lidé jsou úplně stejní. Takže tímto způsobem se tam dostal pan Mlsna.

Pan Mlsna má za sebou samozřejmě nezpochybnitelný a veleúspěšný projekt eLegislativa, který všichni známe tady z Poslanecké sněmovny. Dvacet let se na tom dělalo na vnitru. A dodneška - dodneška - není ta eLegislativa hotová. Muselo se to tady odkládat. Muselo se to tady odkládat pozměňovákem. Stálo to asi 1,3 miliardy korun. A zase se to odložilo tak, že to naběhne až na příští vládu.

Takže takovýmto způsobem funguje dnešní stát, že člověk, který měl na starosti klíčový projekt státu, na kterém se pracuje už od roku 2007 a dodneška není hotový, tak člověk, který to měl na starosti na tom Ministerstvu vnitra, je povýšen a je přesunut do nejdůležitější funkce, aby dohlížel na všechny ostatní IT zakázky. Tak to je hotový absurdistán. To jenom k tomu, abych reagoval na to, co zaznělo tady k ÚOHSu, abychom si popsali ty věci napřímo tak, jak jsou.

A zpátky k té schůzce, k rozparcelování Seznamu, já už budu končit, a abych se dostal k tomu, co bychom chtěli probrat v rámci toho mimořádného bodu k objasnění schůzky premiéra Fialy s vedením Seznamu v souvislosti s bojem těch oligarchických struktur, tak žádáme, aby byly zodpovězeny otázky, které si veřejnost klade. My dneska máme ty informace jenom z médií. Neobdrželi jsme žádnou zprávu, žádné vyjádření od pana premiéra nebo od jeho mluvčího, které by tu situaci vysvětlovalo, jestli ta schůzka proběhla, nebo neproběhla. Je možné, že ty informace, které publikovali novináři v Respektu, se neopírají o pravdu. Ale v takovém případě je přece logické, aby zástupce vlády vystoupil a vysvětlil, jak se ta situace má.

Proto v rámci toho bodu, který navrhujeme zařadit na program této schůze, a to tak, aby se o něm jednalo jako o prvním bodě dnes, tak je zodpovězení na následující otázky.

Za prvé, proč mluvčí vlády odmítl potvrdit či vyvrátit, zda schůzka s panem Ungerem a Lukačovičem proběhla, a naopak uvedl, že jde o soukromou schůzku?

Za druhé, jaký byl účel této schůzky a kdo se jí účastnil? Pokud tedy ta schůzka proběhla samozřejmě.

Za třetí, kdo a jak tuto schůzku inicioval či se za ni případně přimluvil? A proč pan premiér přijal pozvání na tuto schůzku?

Za čtvrté, jaká byla role premiéra na této schůzce?

Za páté, jakou povahu mají kontakty pana premiéra se zbrojařem panem Strnadem, jehož se týkala právě ta zvažovaná část převzetí části Seznamu, jak uvádí novinář pan Zelenka.

Za šesté, byla osoba pana premiéra Fialy zneužita k tomu, aby vyvolávala dojem ohledně zpráv BIS, tak jak tvrdí novinář Zelenka ve svém článku? ***




Přihlásit/registrovat se do ISP