Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(16.00 hodin)
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní s faktickou poznámkou je na řadě paní poslankyně Renata Oulehlová, připraví se paní poslankyně Bláhová. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Renata Oulehlová: Já jsem se chtěla k tomu financování přihlásit, ale teď s vaším dovolením, paní místopředsedkyně, a vaším prostřednictvím, bych reagovala i na pana profesora Vondráka. Víte, ona ta města hospodaří zodpovědně. Ona nehospodaří jako vláda České republiky, takže si spoří, když chtějí něco vybudovat. U nás třeba v Sokolově jsme si napřed naspořili a pak jsme postavili tolik potřebný domov pro seniory. Takže to je jedna věc.
Druhá věc, to školství. My třeba v Sokolově každý rok dáváme 50 milionů minimálně do údržby a investic do našich škol. Máme pět škol, máme sedm školek. Pokud projde to, že nepedagogické pracovníky bude platit město, tak nás to bude stát 40 milionů. To znamená, že reálně hrozí, že budou města, která budou mít s bídou na ty nepedagogické pracovníky, ale už nebudou mít na to, aby ty děti byly v zrekonstruovaném pěkném modernizovaném prostředí. Takže abychom vlastně nesanovali něco, co má řešit stát na úkor toho, že děti nebudou v prostředí, v jakém mají být.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Paní poslankyně Bláhová je nyní na řadě s faktickou poznámkou, poté pan poslanec Lubomír Wenzl. Prosím, paní poslankyně, vaše dvě minuty. Máte slovo.
Poslankyně Kamila Bláhová: Děkuji. Já jenom reakce na pana Vondráka, prostřednictvím vás samozřejmě, paní předsedající, 12,5 milionu je poměrně velká částka i pro město takové velikosti, jako je Litvínov. Ale pojďme se bavit ne o 12,5 milionu, ale o 50 milionech ročně. To, že to je 12,5 milionu. Pokud k té změně dojde, tak letos ty tři měsíce, ale ta částka je 50 milionů. To je vůči našemu celkovému rozpočtu nebo provozním příjmům našeho rozpočtu skoro 10 procent. To opravdu není málo. Děkuji vám.
Nehledě na to, že nehovoříme jenom o nepedagogických pracovnících, ale ve veřejném prostoru se také objevuje informace, že se jedná o některou část ONIV - ostatních neinvestičních výdajů na školy - a o tom nikdo nemluví. To jsou další peníze. Vzhledem k tomu, že stát na města a obce přenáší neustále nějaké požadavky - konsolidační balíček nám odebral některé finance z rozpočtového určení - no, tak jsem na ten přílepek tedy fakt zvědavá. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Pan poslanec Lubomír Wenzl vystoupí s faktickou poznámkou, poté paní poslankyně Berkovcová. Prosím, máte slovo, pane poslanče.
Poslanec Lubomír Wenzl: Děkuji za slovo, vážená paní místopředsedkyně. Já bych se chtěl vyjádřit k tomu zamýšlenému přenesení financování nepedagogických pracovníků na zřizovatele. Řeknu konkrétní příklad ze své obce, z obce Drnovice, okres Vyškov. Máme základní školu a samozřejmě, abych hovořil jasně, tak zjistil jsem si, že v případě, že toto bude odhlasováno a ta povinnost přejde na zřizovatele, tak v případě naší obce by to byla částka milion korun za ty čtyři měsíce příští rok, ale v roce 2026 už by to byla částka zhruba tři miliony. Obec Drnovice má roční rozpočet zhruba 60 milionů korun. To znamená, kdyby ta čísla zůstala stejná, tak už v roce 2026 z rozpočtu obce by zhruba 5 procent šlo na dorovnání tohoto, co vlastně stát té obci vezme.
V naší obci není možnost tak, jak bylo v médiích kolikrát uveřejněno, že jestliže je více těchto zařízení, že by byla jedna paní účetní pro všechny, jeden školník, nějaké sdílené vaření a tak dále, protože naše obec má tu školu jednu a je potřeba ji tam zachovat. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní paní poslankyně Jana Berkovcová s faktickou poznámkou, dále paní poslankyně Lenka Knechtová a jako třetí zatím je přihlášen pan poslanec Havel.
Poslankyně Jana Berkovcová: Děkuji. Já jenom tedy ještě v rychlosti zareaguji asi na pana poslance Vondráka, možná i na některé předřečníky. Obce a kraje na vzdělávání vlastně přispívají už dávno. Tak to zkrátka je. Tady jde o něco jiného. Tady jde o to, že vláda přehazuje zodpovědnost za financování nepedagogů na obce a kraje, a to v půlce roku. Tedy, jak říkaly moje předřečnice, to je ještě horší v tom, že ona nenabourává jenom financování škol, ale vůbec financování těch obcí, krajů, protože ty tvoří rozpočty nyní a oni nevědí, s čím mají příští rok počítat, kolik dostanou peněz a kdy. Takže nabourávají tedy i rozpočty krajů a obcí.
Co se týká reformy, pan Vondrák měl asi na mysli reformu financování školství. Takže tu neschválil pan Plaga, ale vlastně Sněmovna tehdy v roce 2017. Myslím, že ji podpořily všechny strany, asi kromě, mám pocit, ODS. Takže i pan Vondrák ji, myslím, podpořil. Tak to je všechno. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Nyní s faktickou paní poslankyně Lenka Knechtová, připraví se pan poslanec Havel a dále pan poslanec Berki. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Lenka Knechtová: Vážená paní místopředsedkyně, děkuji za slovo. Já bych ještě chtěla zareagovat na průběh rozpravy. Uvědomme si, jak ta situace v terénu opravdu vypadá. My máme základní školu, která měla dvě oddělení družiny. Dneska jich máme osm. Máme osm oddělení družiny, kde se samozřejmě logicky pro stát zvedá financování. Už dneska se nás ptají rodiče těch starších dětí, jestli by nemohl být zřízen školní klub, to znamená další pokračující služba. Ale to jsou všechno finance, které vynakládá náš stát, my, na naše děti. Na to, aby měly vzdělávání, aby měly podporu v období, kdy prostě je toto, řeknu, nejlepší období pro to být v kolektivu, vzdělávat se a to tou formální i neformální cestou. Takže za mě pořád jsou to peníze, které investujeme a jsou to dobře investované peníze. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Nyní pan poslanec Matěj Ondřej Havel, poté pan poslanec Berki. Prosím, máte slovo.
Poslanec Matěj Ondřej Havel: Děkuji za slovo. Já nechci tu debatu tolik extendovat, ale možná krátká reakce na paní poslankyni Oulehlovou, vaším prostřednictvím. Jistě, že se stát má postarat o financování nepedagogů. Já to vnímám tak, že je potřeba se o ně postarat z veřejných peněz a hledat jiné zdroje, které jsou třeba na obcích, je správné. Pozor, ta debata je taková, že pokud by se uvažovalo o této změně, tak se počítá s tím, že se změní RUD. To znamená, obce na to dostanou peníze, které teď nemají. To znamená, vypočítávat, o kolik bude užší, menší, obecní rozpočet v současných číslech vlastně nedává smysl, protože se jistě počítá právě se změnou RUD, jak už to tady třeba i paní kolegyně Berkovcová zmiňovala.
Obecně ideově k té péči zřizovatele o vlastní školu. Zřizovatel je té škole - to mluvím z vlastní zkušenosti - daleko blíž, než, promiňte, ministerský úředník tady z Prahy. To znamená, tam to bude v synergii, domnívám se, velmi dobře fungovat a principiálně už teďka se zřizovatelé o své školy starají. Budou-li mít ještě větší nástroje a větší odpovědnost, tak myslím, že to je jenom dobře. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní pan poslanec Berki s faktickou poznámkou. Dále pan poslanec Hendrych. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jan Berki: Děkuji, paní místopředsedkyně. Milé kolegyně, milí kolegové, navážu na to, co říkal kolega Havel. Za prvé, ano, beru, že se teď vlastně diskutuje o něčem, co ještě není papírově na stole. Takže rozumím tomu, že některé otázky padají. Ale rozhodně můžu říci - a pan ministr to říkal vždycky veřejně - že pokud dojde k té změně, tak dojde zároveň ruku v ruce ke změně RUD. To znamená, o těch penězích, o kterých se bavíme, budou ti zřizovatelé mít napočteny v rozpočtovém určení daní.
Druhou věcí jenom, kterou chci reagovat opravdu věcně na tu diskusi. My už ale rozdělení na provoz a výuku máme už v tuto chvíli, což je podle mě hybrid, který vznikl kdysi. Není úplně šťastný, protože zřizovatel rozhodne o tom, že zřídí školu a zároveň má povinnost platit její provoz, ale výuku platí ten stát. Nepedagogičtí pracovníci v tomhle systému vlastně nedávali smysl, protože jsou provozní, a přesto je platí stát. Takže z mého pohledu - opět navážu na to, co říkal kolega Havel - dává větší smysl, aby nepedagogické pracovníky financoval z prostředků, které dostane od státu, přímo ten zřizovatel, protože ten do té školy lépe vidí. Ale chápu, že některé technické otázky vznikají díky tomu, že teď nemáme konkrétní textaci. ***