Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(16.10 hodin)
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Pan poslanec Igor Hendrych s faktickou poznámkou, dále pan poslanec Wenzl. Prosím, máte slovo.
Poslanec Igor Hendrych: Děkuji, vážená paní místopředsedkyně, vážený pane ministře, dámy a pánové, jenom velice stručně k těm návrhům na to, že by se teoreticky jaksi mohlo vše financovat z rozpočtu obcí nebo krajů. Jenom bych chtěl připomenout, že už dneska obce s rozšířenou působností doplácejí na přenesený výkon státní správy řádově několik desítek milionů korun. Ten stát je neposílá už teďka a obce to musí ze svých vlastních rozpočtů už dneska sanovat, a to každý, kdo v samosprávě působí, si myslím, velmi dobře ví. Děkuju.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní pan poslanec Lubomír Wenzl s faktickou poznámkou. Prosím, máte slovo.
Poslanec Lubomír Wenzl: Děkuji za slovo, vážená paní místopředsedkyně. Já, vaším prostřednictvím, souhlasím s tím, co řekl pan poslanec Havel, co řekl pan poslanec Berki. Já myslím, že jsme zajedno, že opravdu na to hospodaření vidí nejlépe ten základní prvek, ta obec nebo ten zřizovatel jako takový, ne ten úředník z Prahy.
Na druhou stranu ta nejistota pro ty obce, města, zřizovatele tady je, protože stále tady ve vzduchu nebo visí nám tady bude RUD, nebude, ale kdy ten RUD bude? Já bych tomu rozuměl. Máme tady novelu školského zákona, ke které byl přesunut tento přílepek. A kdyby další bod byl ten RUD, pak bych tomu rozuměl, ale kdy ten RUD bude? Děkuju.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Jenom připomínám, v pořádku, děkuji, pane poslanče.
Jenom připomínám, že při přednostní přihlášku k faktické mají elektronické přihlášky. Děkuji za pochopení.
Nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Brabec.
Jenom informace pro pana poslance Foldynu, jste asi šestý v pořadí.
Po panu poslanci Brabcovi přichází potom paní poslankyně Mádlová, také s faktickou. Prosím.
Poslanec Richard Brabec: Děkuju za slovo, vážená paní předsedající, kolegyně, kolegové. No, to je takový veletrh těšínských jablíček tady, jo? Nebo výstava těšínských jablíček pěkně naleštěných, protože RUD - za prvé ta změna RUDu, pokud by k ní vůbec došlo, a za Ústecký kraj rovnou říkám, že bych byl rád, kdyby k ní nedošlo, protože na ni Ústecký kraj doplatí, což je dost neuvěřitelné vzhledem k tomu, že jsme strukturálně postižený kraj. Ale i kdyby k ní došlo, tak jestli se nemýlím, tak by platila od roku 2026 nejdříve, jo? Ale my se tady bavíme už o roku 2025, takže to je jedna věc.
Další věc samozřejmě jsou silnice II. a III. třídy, to teď s tím nesouvisí, ale ono to taky je v tom RUDu. To znamená, tohleto není určitě z pohledu krajů rozhodně fér řešení, nebo obcí, protože to rozpočtové určení daní rozhodně tak, jak já jsem třeba viděl, jak jsou tam ta makročísla, kde je tam prostě napočítána celá řada parametrů, tak to neznamená, že ty peníze doputují v plné výši tam, kde je je nutno mít, protože my je určitě z pohledu krajů nebo obcí samozřejmě budeme muset těm nepedagogickým pracovníkům dát už za ten poslední kvartál toho příštího roku. Ale je velká otázka, v jakém objemu nám přijdou.
A velmi mi to připomíná prostě situaci, kdy kraj takhle od sebe něco odhodí s tím, že se toho, pardon, stát od sebe takhle něco odhodí s tím, že se mu to samozřejmě hodí, protože mu ubudou náklady, a slíbí, že s nimi tedy dodá i ty peníze, ale v nejlepším případě dodá nějakou kratší dobu a ten další rok už nepřijdou, pokud vůbec přijdou v plné výši na ten první rok. Děkuju.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní s faktickou vystoupí paní poslankyně Ivana Mádlová, pak poté pan poslanec Mašek. Prosím, máte slovo, paní poslankyně.
Poslankyně Ivana Mádlová: Děkuji, paní místopředsedkyně. No, já si myslím, že je důležité asi pojmenovat ten pravý důvod, proč tady vlastně řešíme tuto záležitost uprostřed školního roku a obce jsou z toho zoufalé, protože nemají pravidla, nejsou nastavené daně a podobně. No, není to tím, že státní rozpočet je na huntě, že byl sestaven na nepravdivých údajích, že vám chybí peníze na mandatorní výdaje, minimálně miliardy na důchody? To bude možná ten pravý důvod, proč to řešíme uprostřed roku.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Pan poslanec Jiří Mašek se přihlásil k faktické poznámce, poté pan poslanec Berki, pan poslanec Foldyna a pan poslanec Rais. Prosím.
Poslanec Jiří Mašek: Paní předsedkyně, kolegyně, kolegové, tak já jsem se hlásil v okamžiku, než teda kolegové mě trošku předešli, nicméně opakování je matka moudrosti. Je tady jednoznačné šetření státního rozpočtu, který je takhle napjatý na rok 2025. Já tu debatu jinak považuju za legitimní z pohledu toho, že ten zřizovatel zařizuje tu obálku, ten barák platí energie a měl by asi platit logicky i ty nepedagogické pracovníky. Pojďme se teda dohodnout a dejte platnost tohoto zákona poté, co bude navýšen ten RUD. A já si myslím, že to je potom k diskusi, jináč je to jenom další kouzlo se státním rozpočtem. Děkuju vám.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Pan poslanec Berki s faktickou vystoupí nyní. Prosím.
Poslanec Jan Berki: Já si dovolím teď ve faktické reagovat naposledy, aby se dostalo na ty, co jsou řádně přihlášeni. Dvě věci. Už v tuhle chvíli nepedagogičtí pracovníci nejsou mandatorním výdajem státního rozpočtu, to znamená financování přes RUD a přes zřizovatele vlastně poskytuje ve skutečnosti větší jistotu těch finančních zdrojů než státní rozpočet, protože budou napočítány právě tím procentem v RUDu. A to řešení technické je jednoduché, aby součástí toho pozměňovacího návrhu bylo nejenom to převedení financování, ale zároveň ten nápočet toho RUDu.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Pan poslanec Foldyna je konečně na řadě s faktickou poznámkou, poté pan poslanec Rais.
Poslanec Jaroslav Foldyna: Děkuji, paní předsedající. Já jsem si, nejsem velký odborník na rozpočet ani na školský zákon, nicméně něco mi tady nehraje. Když mě tady argumentuje koalice, že to navýšení by se potom dalo do RUDu, že ty obce to dostanou v RUDu.
No, podívejte se, kdybyste to mysleli upřímně a vážně, tak jste to dali do RUDu, vždyť jste dali do RUDu navýšení, do rozpočtu, pardon, do rozpočtu jste dali navýšení platů politiků o 14 procent, to jste tam dali dopředu. O to nikdo neměl strach. Dali jste tam 90 000 pro paní prezidentovou, aby nestrádala. Tak proč jste teda nedali dopředu do toho RUDu, proč jste nenavrhli ten zákon a změnu toho RUDu už dopředu? Proč nám to říkáte až teď, když víte, že tady dojde k ročnímu rozkolu? To je prostě taková hra s námi. Takže na politiky prachy jsou, na prezidentovou prachy jsou a učitelé jsou občani třetí kategorie, protože těm to teprve slíbíme. To mi neštymuje. Děkuju.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Pan poslanec Rais je na řadě s faktickou poznámkou, zatím jako poslední. Prosím, máte slovo.
Poslanec Karel Rais: Děkuji. Já bych navázal na to, co říkal pan kolega Foldyna. Tady se výrazně mění politická kultura, bych řekl, k horšímu. Když jsme dělali novelu vysokoškolského zákona, tak přílepek k tomu návrhu zákona byl asi dvě hodiny před uzavřením druhého čtení tam vložen a obešlo to, kdeco se dalo a máme tam zrušení NAÚ a změny prostě ještě v dalších věcech, ke kterým jsme byli jenom postaveni jako k holému faktu.
Dneska se bavíme o RUDu, o přílepku, který ani nemáme v rukách, možná nám ho tam, nebo určitě nám ho tam dají a pak teda budeme zas postaveni před problém, že to neprojde řádným legislativním tokem, nýbrž to bude řešeno tady v rámci druhého čtení. Toto je skutečně, si myslím, změna k horšímu v té politické kultuře. Děkuju. Zbytek si nechám na ten svůj příspěvek. Děkuju.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Ještě musíte mít ale strpení, protože se přihlásili další poslanci k faktické poznámce, pan poslanec Lubomír Wenzl a poté pan poslanec Stanislav Fridrich. Prosím, máte slovo.
Poslanec Lubomír Wenzl: Děkuji, vážená paní místopředsedkyně. Z té proběhlé debaty, mně opravdu vychází jedno jediné, dejme účinnost toho přesunu financování nepedagogů na zřizovatele od 1. ledna 2026, a v návaznosti na to, pakliže by byla změna zákona o rozpočtovém určení daní taky s účinností od 1. 1. 2026, a tady ta debata je vyřešena. Děkuju.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Pan poslanec Stanislav Fridrich, zatím jako poslední s faktickou poznámkou. Prosím, máte slovo.
Poslanec Stanislav Fridrich: Děkuji vám za slovo. Já se obecně vyjádřím k principu řízení financí. Nevím, jestli obce, kraje mají dostatek peněz na zafinancování tohoto systému, ale vím zcela jistě, že je špatně, že pokud někdo hospodaří dobře a ty peníze na účtech má a umí s nimi hospodařit, a pak mu je někdo jiný vezme a použije je na jiný účel, tak to je jednoznačně špatně, protože nemotivuje to ty obce, kraje a ty jednotky k tomu, aby hospodařily se svými penězi tak, jak to dělají, ale budou vědět, že do budoucna jim to někdo vezme. Děkuju. ***