Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(18.30 hodin)
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR Mikuláš Bek: Děkuji, pane předsedající. Chtěl bych zdůraznit to, že navrhovaný mechanismus řízení růstu rozpočtů či úvazků ve školách je skutečně něčím, co je určeno pro ty situace, kdy státní rozpočet čelí velkému tlaku, anebo kdy se ta politika navyšování úvazků příliš vzdaluje od reality toho, kolik dětí máme ve školách. Nemá jít ale o žádné škrty, jde o stropování úvazků na stavu minulého roku. Nejde o stropování rozpočtu, protože ten by samozřejmě musel odpovídat zákonnému ustanovení o nápočtu učitelských platů. Takže nejde o žádné škrty a nejde také o zamražení rozpočtu, šlo by o stropování těch úvazků.
K sociálnímu pedagogovi tady zaznělo už vyjádření mého kolegy Berkiho. Chtěl bych zdůraznit to, že pozice Ministerstva školství je dlouhodobě pozitivní vůči zavedení této pozice. Koneckonců v tuto chvíli jsou takové pozice financovány Ministerstvem školství z evropských prostředků. Budeme v tom pokračovat a já předpokládám, že ta debata o zavedení těch pozic i do zákona o pedagogických pracovnících bude pokračovat možná i v souvislosti s projednáváním této novely.
Pokud jde o otázku týkající se dostatku psychologů, to je samozřejmě vážný problém, protože pro tu pozici školních psychologů není snadné získat dnes kvalifikované lidi. Proto jednáme s univerzitami o navýšení počtu studentů v patřičných oborech vysokoškolského studia, ale nepochybně bude chvíli trvat, než se objeví na trhu práce.
Chtěl bych také zdůraznit to, že indexace rozpočtů pro školy, které plní nějaké specifické úlohy, ať už z hlediska sociálního znevýhodnění nebo z hlediska péče o nadané studenty, není něco, co by se odehrávalo na úkor ostatních škol, těm se nesníží prostředky. Ale ve státním rozpočtu budeme v budoucnu počítat s tím, že bychom mohli navyšovat prostředky pro tyto typy škol, které plní důležitou funkci ve vzdělávacím systému.
Krátce se chci zmínit k té přijímací zkoušce z českého jazyka. Ano, chci potvrdit, že to navrhované uspořádání počítá nadále s ověřením znalosti češtiny. Jde o to, aby ti, kteří nemají češtinu dokonalou, nebyli v tom testu znevýhodněni, přestože jsou s to sledovat výuku v tom jazyce.
Já chci říci, že pokud by mělo docházet k nějaké změně ve financování nepedagogů, zavazuji se za koalici, že by se tak dělo pozměňovacím návrhem, který by procházel školským výborem a projednáním, a také v takovém případě by byl doprovázen podrobnou analýzou dopadů té regulace, kterou by připravilo Ministerstvo školství. Věřím, že tuhle důležitou novelu podpoříte, a budu se těšit na diskusi na podvýboru a výborech. Děkuju za pozornost.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Taktéž děkuji za závěrečné slovo panu ministrovi.
Budeme hlasovat o návrhu na zamítnutí za malý okamžik v prvém čtení. Přivolám kolegyně a kolegy z předsálí, taktéž vás odhlásím, poněvadž jsem zaznamenal žádost o odhlášení všech. Prosím, abyste se přihlásili svými kartami.
Mezitím, než se kolegové dostaví, načtu omluvy: Ondřej Benešík se omlouvá od 17 do 18 hodin z pracovních důvodů, paní poslankyně Pavla Golasowská od 18 hodin z pracovních důvodů, Vít Kaňkovský od 18 hodin do 21 (hodin) z osobních důvodů, Jiří Kobza od 16.45 z pracovních důvodů, Patrik Nacher od 15.30 z rodinných důvodů, Jana Pastuchová od 15.45 z rodinných důvodů, Marie Pošarová od 18 hodin bez udání důvodu, David Pražák od 19 hodin z pracovních důvodů, Jan Richter od 15.45 do 19 (hodin) z pracovních důvodů, Petr Sadovský od 19 hodin z pracovních důvodů, Jan Síla od 18 hodin ze zdravotních důvodů a od 18.30 z pracovních důvodů paní poslankyně Helena Válková.
V tuto chvíli tedy se počet přihlášených ustálil.
Budeme v tuto chvíli hlasovat o zamítnutí návrhu tohoto zákona, který podali paní poslankyně Berkovcová a pan poslanec Kettner.
Já jsem zahájil hlasování. Táži se, kdo je pro? (Kdo je) proti?
Hlasování číslo 306, přihlášeno bylo 143 poslankyň a poslanců, pro 59, proti 83. Tento návrh nebyl přijat.
Nyní tedy se budeme zabývat návrhem na přikázání výborům k projednávání, nejprve rozhodneme o přikázání garančnímu výboru. Organizační výbor navrhl přikázání nebo přikázat předložený návrh k projednávání výboru pro vědu, vzdělání, kulturu... (Hlásí se poslanec Munzar.)
K hlasování? Tak já poprosím pana poslance Munzara k hlasování, prosím.
Poslanec Vojtěch Munzar: Děkuji. Vážené kolegyně a vážení kolegové, je mi to velmi líto, ale na sjetině mám pro, hlasoval jsem proti. Je to jenom pro stenozáznam, nezpochybňuji hlasování.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Dobře, děkuji. V tom případě budeme pokračovat.
Jak jsem říkal, organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednávání výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu jako výboru garančnímu. Má někdo nějaký jiný návrh na jiný výbor než tady tento výbor jako garanční výbor? Nikoho nevidím.
Takže v tuto chvíli zahájím hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 307, přihlášeno bylo 144 poslanců, pro 144. Tento návrh byl přijat.
Konstatuji tedy, že tento návrh byl přikázán k projednávání výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu jako garančnímu výboru. Organizační výbor nenavrhl přikázat tento návrh dalšímu výboru. Má někdo návrh na přikázání dalšímu výboru nebo výborům? Paní poslankyně Fialová? Prosím, paní poslankyně.
Poslankyně Eva Fialová: Navrhuji vzhledem k tomu, co zákon neumožňuje, anebo není... na výboru pro sociální politiku kvůli sociálnímu pedagogovi.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Takže na výbor pro sociální politiku, ano? Má někdo další návrh na přikázání? Pan poslanec Feranec. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Milan Feranec: Děkuji, pane předsedající. Mně by přišlo logické, už teď se mluví o tom, jak součástí bude pozměňovák, kde se mění RUD. A pokud vím, vždycky, když docházelo ke změně RUDu, tak se tím zabýval i rozpočtový výbor, což má logiku, takže navrhuji, aby další výbor byl rozpočtový právě kvůli tomu, že bude ten pozměňovák směřující k RUDu.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Ano, děkuji. Takže mám zaznamenán taktéž rozpočtový výbor. Má někdo další návrh na přikázání dalším výborům?
Pokud ne, tak v tuto chvíli nechávám hlasovat o tom, že dalším z výborů k projednávání bude výbor pro sociální politiku.
Zahájil jsem hlasování. Táži se vás, ctění kolegové, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 308, přihlášeno bylo 145 poslankyň a poslanců, pro 58, proti 64. Tento návrh byl zamítnut.
Nyní budeme hlasovat o přikázání výboru rozpočtovému.
Zahájil jsem hlasování. Táži se vás, kdo je pro? Kdo je proti, kolegové?
Hlasování číslo 309, přihlášeno bylo 147 poslanců, pro 69, proti 29. Tento návrh byl taktéž zamítnut.
Tím pádem jsme se vypořádali se všemi hlasováními.
Ukončuji tady tento bod, který jsme projednali v prvém čtení. ***