Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!


(18.40 hodin)
(pokračuje Aleš Juchelka)

Otevírám další bod

 

25.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony /sněmovní tisk 775/ - prvé čtení

Z pověření vlády předložený návrh uvede pan místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, kterého ale v tuto chvíli vidím, že vystřídal můj ctěný kolega pan ministr financí Zbyněk Stanjura, a já ho prosím, aby se ujal slova. Prosím.

 

Ministr financí ČR Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Nejprve omluvím Mariana Jurečku, který v těchto chvílích je účasten na plenární schůzi Senátu a obhajuje tam návrh zákona o důchodové reformě. To se občas stává, že je souběh jednání Poslanecké sněmovny i Senátu, takže věřím, že ho omluvíte.

Pojďme k novele zákoníku práce, která se v politickém žargonu už několik měsíců označuje pojmem flexinovela, a vlastně tento název odkazuje na hlavní cíl této novely, a to je zvýšit flexibilitu pracovněprávních vztahů, uvolnit rigidní nastavení dosavadní právní úpravy, reagovat na aktuální potřeby trhu a reagovat na potřeby moderního trhu práce.

Zkusím v krátkosti uvést hlavní a klíčové body této navrhované novely. První se týká vzniku a skončení pracovního poměru. Navrhuje se prodloužení zkušební doby, a to tak, že u běžného zaměstnance na čtyři měsíce a u vedoucího pracovníka na osm měsíců. Toto prodloužení má vlastně výhody i rizika pro obě dvě strany, protože jak všichni dobře víte, ukončení pracovního oboru ve zkušební době je poměrně jednoduché jak ze strany zaměstnavatele, ale taky ze strany zaměstnance.

Dále se upravuje, odkdy běží výpovědní lhůta. Myslím, že přispějeme k rozumné věci, že začne běžet od prvního dne po doručení, a ne od prvního dne následujícího měsíce, a vyhneme se tomu nahánění poslední pracovní den v kalendářním měsíci. Zkracuje se výpovědní lhůta na jeden měsíc u výpovědí daných z důvodů nesplnění požadavků či předpokladů nezbytných pro výkon dané práce nebo pro porušování povinností zaměstnancem. Myslím, že není spravedlivé více než jeden měsíc požadovat po zaměstnavateli, aby platil zaměstnance, který nesplňuje předpoklady či požadavky na nezbytný výkon práce nebo porušuje své povinnosti.

Upravují se výpovědní důvody spočívající ve ztrátě dlouhodobé zdravotní způsobilosti zaměstnance způsobem, který nerozlišuje příčinu jeho pozbytí na takzvanou obecnou chorobu, pracovní úraz, nemoc z povolání nebo ohrožení touto nemocí, díky čemuž odpadne riziko neplatnosti výpovědi v důsledku nesprávného označení výpovědního důvodu. Nahrazuje se odstupné dosud vypláceného zaměstnavatelem v případech výpovědi ze zdravotních důvodů právě pro pracovní úraz, nemoc z povolání nebo ohrožení touto nemocí jednorázovou náhradou nemajetkové újmy refundované zaměstnavateli pojišťovnou. A upravuje se nárok na dovolenou při neplatném rozvázání pracovního poměru. To je vlastně reakce na ustálenou soudní judikaturu.

Dále tato úprava, tato novela přináší vyšší flexibilitu zaměstnaných rodičů. Za prvé zavádí dvouletou garanci stejného místa, ne obdobného či v obdobné mzdové hladině, stejného místa při návratu z rodičovské dovolené. A co je podle mě velmi důležité, umožňuje souběh rodičovské dovolené s dohodou o provedení práce nebo s dohodou o pracovní činnosti na stejný druh práce u téhož zaměstnavatele. Dosavadní právní úprava umožňovala, aby ti, kteří jsou na rodičovské dovolené, DPP nebo DPČ měli u jiného zaměstnavatele, ne u toho svého kmenového.

Dále se umožní letní brigády, to znamená pouze v letních měsících prázdnin - v červenci a srpnu - mladistvým od 14 let i bez ukončené povinné školní docházky za přísně stanovených podmínek. Pokud bude zájem, pak jsem schopen je vyjmenovat, případně i zahraniční zkušenosti, jak je tato možnost letních brigád u mladistvých upravena v jiných zemích.

Dále tato novela přináší efektivní změny v úpravě týkající se odměňování. Rozšiřují se případy, kdy je možné vyplácet mzdu v cizí měně, ale pouze za souhlasu obou stran - zaměstnavatele i zaměstnance. To znamená, zaměstnavatel nemůže nařídit svým zaměstnancům, že budou pobírat výplatu v jiné měně než české koruně, a stejně tak si zaměstnavatel (zaměstnanec?) nemůže vymoci na zaměstnavateli, že bude pobírat výplatu v jiné měně než české koruně. Pokud se dohodnou, tak v těch vyjmenovaných případech to možné je.

Pak přináší další změny. Z nich bych uvedl například umožnění zkrácení nepřetržitého denního odpočinku zaměstnance až na 6 hodin v případu vzniku havárie nebo jiné mimořádné situace, ne v obecném případě. Zavedení jednoznačné úpravy prokazování působení odborové organizace u zaměstnavatele. Dále tato novela přináší zrovnoprávnění partnerů, na něž budou nově v případě smrti zaměstnance přecházet mzdová či platová práva stejně jako na manžela či manželku a budou se na něm vztahovat i překážky v práci dosud vyhrazené jen pro manžele. Dále tato novela přináší podporu zaměstnávání odborníků ve veřejné správě zrušením plošného zákazu členství zaměstnanců veřejné sféry v orgánech podnikajících osob. Nově to bude možné se souhlasem zaměstnavatele. A návrhem dojde k dílčí novelizaci dalších souvisejících právních předpisů.

Návrh nemá negativní dopad na veřejné rozpočty. A vzhledem k navrhované úpravě refundace jednorázové náhrady při pracovních úrazech a nemocech z povolání se odhaduje, že částka, o kterou se sníží odvody přebytků vybraného pojistného pojišťovnami do státního rozpočtu bude zhruba 135 milionů.

Účinnost je navržena od 1. ledna, nicméně ta bude upravena ve třetím čtení podle toho, v kterém okamžiku se Poslanecká sněmovna dostane k projednávání zákona ve třetím čtení, a potom vzhledem k další legislativní lhůtě, kterou potřebuje jak horní komora Parlamentu, tak prezident republiky. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Taktéž děkuji, pane ministře. V tuto chvíli je zpravodajkou tohoto tisku paní poslankyně Golasowská, nicméně místo ní se ujme jako zpravodajka tady tohoto tisku její kolegyně Pavla Pivoňka Vaňková. Ale musíme hlasovat o této změně, poněvadž se nacházíme v prvním čtení. Přivolám kolegyně a kolegy z předsálí a budeme hlasovat změnu zpravodaje tohoto tisku. Chvíli ještě posečkáme, než se kolegové a kolegyně vrátí z předsálí na svá místa.

 

Jenom zopakuji, že budeme hlasovat změnu zpravodaje: za paní poslankyni Golasowskou bude zpravodajkou tohoto tisku paní poslankyně Pivoňka Vaňková.

Zahájil jsem hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 310, přihlášeno bylo 146 poslankyň a poslanců, pro 114, proti nikdo. Tento návrh byl přijat.

 

Proto prosím, aby se slova ujala zpravodajka pro prvé čtení, paní poslankyně Pavla Pivoňka Vaňková. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Pavla Pivoňka Vaňková: Děkuji, pane předsedající. Vážené dámy, vážení pánové, za mě již jen krátce, protože tento návrh představil zevrubně pan ministr. Já bych chtěla také zdůraznit, že hlavním cílem návrhu je zvýšit flexibilitu pracovněprávních vztahů jak na straně zaměstnavatelů, tak na straně zaměstnanců. Zpřesňují se a zpružňují pravidla pro dání výpovědi z pracovního poměru, prodlužuje se maximální délka zkušební doby, zpružňují se pravidla pro doručování platového a mzdového výměru zaměstnanci, rozšiřují se možnosti vyplácet mzdu nebo odměnu za práci v dohodnuté cizí měně, jak zde zmínil již pan ministr, po dohodě obou stran a navrhuje se, aby mladistvým od 14 let byl umožněn výkon závislé práce v období hlavních prázdnin. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP