(pokračuje Klára Kocmanová)
Já si dokážu představit mnohem lepší využití takového objemu peněz, například adaptaci soukromých lesů na změnu klimatu nad rámec toho, co je dnes povinné.
A ještě zmíním jednu věc, kterou jsme v předchozích jednáních za Piráty navrhovali do novely doplnit, a to je buď zákaz, anebo alespoň jasné nastavení pravidel pro frézování v rámci lesnické přípravy půdy. V podstatě jde o brutálnější obdobu orby na polích, jen je využívaná v lese. Důsledky si asi dokážete představit. Veškerý půdní život od houbových vláken až po drobné savce je rozmixován velkým lesnickým strojem a do takto připravené půdy se následně sází stromky. Jistě to usnadní sázení, ale je to typická ukázka toho nejméně přírodě blízkého opatření, které by v našich lesích místo mít nemělo, nebo alespoň ne plošně všude.
Ten návrh zákona má další problematická místa, ale stejně tak tam jsou věci, které rádi podpoříme, například zjednodušení a liberalizace pro vlastníky lesů, a tyto, které jsem vypíchla, jsou za nás rozhodně nejpalčivější. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Nyní vystoupí pan poslanec Oldřich Černý, připraví se paní poslankyně Margita Balaštíková. Prosím.
Poslanec Oldřich Černý: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, dnes se před námi otevírá příležitost projednat klíčovou novelu lesního zákona, která bude mít zásadní význam pro ochranu a správu našich lesů. Jak víme, lesy jsou pro naši zemi nepostradatelné - nejenže plní roli zásobárny přírodních zdrojů, ale také jsou důležitým regulátorem klimatu, biologické rozmanitosti a vodního režimu krajiny. Lesní hospodářství se musí přizpůsobovat současným výzvám a očekáváním společnosti.
Tato novela by měla představovat klíčový nástroj pro efektivní správu a ochranu našich lesů. Je nutné si uvědomit, že lesy nejsou pouze zdrojem dřeva nebo místa pro rekreaci - jsou to komplexní ekosystémy, které ovlivňují klimatické podmínky, kvalitu ovzduší, vody, a především biodiverzitu.
Bylo by mnoho témat, o kterých bych mohl zde hovořit, ale alespoň bych rád zmínil důležitost poskytování platby za ekosystémové služby lesů, které budou regulovány nařízením vlády. Lesy poskytují nezanedbatelné ekosystémové služby, mezi které patří například poutání uhlíku, zlepšování kvality ovzduší, zadržování vody nebo již zmíněná podpora biodiverzity. V rámci této právní úpravy bude určeno, jaká hospodářská opatření jsou nezbytná pro zajištění těchto ekosystémových služeb. Nařízení vlády bude stanovovat podmínky pro nárokové platby, které budou poskytovány na základě hospodářských opatření. Tento krok je velmi důležitý pro motivaci vlastníků lesů, aby se zaměřili na zajištění ekosystémových služeb a podpořili tak ochranu přírody a zlepšení životního prostředí.
Vážení kolegové, tato novela lesního zákona by měla přinést efektivní zprávu našich lesů a důležitý krok v ochraně našich přírodních hodnot a v podpoře udržitelného lesního hospodaření. Děkuji vám za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji, pane poslanče. Nyní tedy požádám paní poslankyni Margitu Balaštíkovou. Prosím.
Poslankyně Margita Balaštíková: Dobrý den, kolegyně a kolegové, já bych se také ráda vyjádřila k zákonu o lesích. Od roku 2015 zaznamenáváme periody sucha a horka a jedná se o fenomén přisuzovaný globální klimatické změně, kvůli níž plošně chřadnou smrkové a i borové lesy. Oslabené porosty následně napadají druhotní škůdci, především kůrovci. V důsledku toho se těží souše nebo škůdci napadané stromy, které ovšem zahlcují pilařské podniky v tuzemsku i v zahraničí a kalamity různého charakteru nám působí po celé Evropě. Nasycenost trhu s takovým dřívím způsobuje zhroucení odbytu dříví, a bohužel hlavně pád cen. Vlastníci lesů se kvůli tomu ocitají v ekonomické krizi a na samotné lesy pro změnu dopadá krize ekologická.
Z jiného úhlu pohledu lze konstatovat, že les se přizpůsobuje na nové růstové podmínky prostředí. U dřevařského průmyslu, jehož denním chlebem je především jehličnaté dříví, lze také očekávat různé problémy, jak bude pak postupně ubývat jeho zastoupení nejen v českých lesích. Naše lesní krajina postupně prochází proměnou, z ryze lesnaté krajiny se stáváme tak trochu stepní krajinou, která bude mít dočasně snížené mimoprodukční funkce našeho lesa. Lesníci postupně odumřelé lesy obnovují lesem novým, ovšem úspěšně zalesněné plochy jsou poškozovány přemnoženou býložravou zvěří, která brání v jeho odrůstání.
Jak je naznačeno, lesnická krize je mnohem, mnohem hlubšího charakteru s provázanými souvislostmi. Nejedná se o jeden nebo dva problémy, ale o celý řetězec dílčích aspektů, které se prolínají a navzájem se ovlivňují. V reakci na současný vývoj v oboru a na měnící se přírodní prostředí předkládá vláda do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky novelu tohoto zákona o lesích a o změně a doplnění některých zákonů, takzvaný lesní zákon, ve znění dalších předpisů.
Úprava by měla v co nejbližším termínu nastavit nové podmínky tak, aby mohlo být v provozní praxi zlepšeno plnění především § 1, a ten říká, že účelem zákona je stanovit předpoklady pro zachování lesa, péči o les a obnovu lesa jako národního bohatství tvořícího nenahraditelnou složku životního prostředí pro plnění všech jeho funkcí a pro podporu trvale udržitelného hospodaření v něm.
Legislativní norma pro lesy platí od roku 1995, přičemž byla několikrát v dílčích parametrech novelizována. Nehledě na to je v dynamicky měnících se přírodních podmínkách nutné, aby došlo k potřebné novelizaci, která bude alespoň dílčím způsobem reagovat na prohlubující se krizi. Mělo by jít o nezbytně nutné parametry úprav vedoucí k vytvoření komfortnějších podmínek pro lesníky a vlastníky lesů jakožto správců jedné třetiny území našeho státu, aby naplnili právě § 1 lesního zákona.
Jak zmiňuje zákon o lesích, lesy jsou národním bohatstvím a nenahraditelnou složkou životního prostředí, splněním dřevních i nedřevních společenských funkcí lesů, které mimo jiné mají příznivý vliv na krajinu, venkov a naše obyvatelstvo. Stále jsou ale funkce lesů a vůbec podstata lesa ohroženy. Většina českých lesů je tvořena více jak 50 procenty smrkovými monokulturními lesy, které v dnešní době je ohrožuje klimatická změna. Sucho a další extrémy počasí nás utvrzují v tom, že globální klimatická změna je skutečnost, a s ní je spojena celá řada rizik, ale především riziko dynamické změny přírodních podmínek lesních porostů a agrární krajiny obklopující sídla obyvatel.
Podle výzkumu pana doktora Seidla lze mezi obdobími 2021 až 2030 ve střední Evropě v důsledku změny klimatu na základě měření dat očekávat až 764procentní nárůst poškozování podrostů podkorním hmyzem a 230procentní nárůst poškození v důsledku větru. Na tato vědecky podložená zjištění musí především reagovat ministerstvo, které v současné chvíli musí přispět k řešení lesnické krize i jednotlivé kraje, které jsou samosprávným subjektem, a ty právě podle § 1 odst. 1 tohoto zákona, zákona o krajích, mají pečovat o všestranný rozvoj svého území a o potřeby svých občanů, což naplňuje podstatu věci. To znamená, mají adaptovat ohrožené lesní porosty plnící širokou škálu společenských funkcí a bránit dobrý zdravotní stav českých lesů. Stav a vývoj usychajících smrkových lesů a následného šíření kůrovců ovšem záleží na souběhu počasí a na efektivitě včas zaváděných opatření v ochraně lesa z úrovně vlády až po malé vlastníky lesů. ***