Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(20.40 hodin)

 

Poslankyně Zuzana Ožanová: Děkuji. Vážený pane předsedající, kolegyně, kolegové. Já jsem velmi dobře poslouchala projev pana poslance Bělici, vaším prostřednictvím, pane předsedající. Já bych chtěla říct: poslouchali jste ho také? Ve své podstatě my tady máme... už nějakou dobu řešíme strukturálně postižené regiony. A ve své podstatě tento návrh hází přes palubu dva strukturálně postižené regiony ze tří, moravskoslezský kraj a Ústecký kraj.

A co se týče dopravy, já jsem velmi poslouchala zdůvodnění týkající se Státního fondu dopravní infrastruktury a dále. Zaujalo mě to, že mostní konstrukce nejsou podstatné pro fungování krajů a doprava vůbec. Prosím vás, jak můžete předložit návrh, který ve své podstatě bere peníze postiženým regionům? Já to nechápu. Tady se snaží Evropská unie házet peníze - já nejsem úplně pro různé dotace podobně, protože to poškozuje svým způsobem konkurenční prostředí - ale snaží se vyrovnávat rozdíly a vy je prohlubujete. Vy tady tím rozpočtovým určením daní prohlubujete rozdíly mezi kraji.

Opravdu si myslíte, že ty postižené regiony nepotřebujou dobrou dopravu, dopravní dostupnost pro to, aby lidé měli práci a mohli se do té práce dostat, aby tam fungovalo hospodářství? Opravdu? Zkuste se zamyslet nad tím, že tento návrh není úplně dobrý. Já se domnívám, že by měl být přepracován, protože ty argumenty, které tady zazněly - a prosím vás, já jsem je poslouchala celou dobu - byly zpracovány velmi koncepčně a dobře. Zkuste se zamyslet nad tím. Toto chcete? Chcete hodit přes palubu postižené regiony? Domnívám se, že snad ne.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji za dodržení času. k faktické další poznámce se přihlásil pan poslanec Kohoutek.

 

Poslanec Tomáš Kohoutek: Dobrý večer, vážený pane místopředsedo, kolegyně, kolegové, já bych se připojil k mým předřečníkům. Já jsem z Ústeckého kraje a skutečně tuto novelu zákona o rozpočtovém určení daní nechápu a nerozumím jí. Roky se tady mluví o tom, že je potřeba ty nůžky, které se rozevírají, konečně s nimi něco udělat, aby docházelo k sbližování regionů, aby se z regionů nestávaly periferie. tímto návrhem zákona chystáte pravý opak. Ústecko, Karlovarsko, i to Ostravsko bude zase chudší, bohaté regiony střední Čechy, jižní Morava, Praha budou zase bohatší.

co to bude mít za následky? No samozřejmě, jak chcete zachovat to, aby mladí z periferních regionů neodcházeli do centra? Jak chcete zachovat život na regionech?

Mě hrozně mrzí, že tady třeba teď není Ivan Bartoš, který kandidoval v Ústeckém kraji, sliboval, jak bude za ten Ústecký kraj bojovat. teď tady vidím akorát Jakuba Michálka, tak doufám, že on se aspoň vyjádří, jaký k této novele mají názor Piráti.

Ale co vy, Starostové, jako starostové, straníci, kteří jste z malých obcí, z těch krajů? Vy nejste přece primárně z Prahy a z bohatých regionů, jak vy se k tomu stavíte, jaký na to máte názor?

Tímhle postupem tu republiku budeme fragmentovat čím dál tím víc a nedojde ke kohezi, která je základem Evropské unie, základem regionů, na které se vy neustále odvoláváte. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji za dodržení času. Nyní vidím ještě jednou přihlášenou paní poslankyni Ožanovou? Je tomu tak. (Ministr Stanjura k předsedajícímu: To není normální, ona...) Paní poslankyně, jenom upozorňuju, že faktické slouží k reakci na předřečníky, a ostatní poprosím případně do obecné rozpravy. Děkuju za dodržování toho pravidla.

 

Poslankyně Zuzana Ožanová: Děkuji, vážený pane předsedající. Já jsem tady... já si dělám vždycky poznámky, abych skutečně mohla reagovat na své předřečníky.

Tady byla jedna zajímavá poznámka, že ve své podstatě místo slučování obcí se snaží RUD zvýhodňovat větší počet obcí. Já bych chtěla na toto zareagovat, protože jsem si všimla, že zde máme předložený poslanecký návrh zákona, novelu zákona o obcích, který tam začíná řešit svazky obcí, že by svazky obcí dokonce mohly mít městskou policii, že by mohly vykonávat přenesený výkon státní správy. Ano, to s tím souvisí. Jestliže chcete měnit rozpočtové určení daní, nechcete snižovat počty obcí, tak to děláte jiným způsobem, děláte to přes zákon o obcích. Zkusme se ale vrátit místo toho, abyste to dělali tímto zajímavým způsobem. Opravdu, ten tisk je osm set něco, byl tam nedávno vložen. Předpokládám, že ho dotyční poslanci s prominutím nepsali, že to pravděpodobně psalo Ministerstvo vnitra, ale místo slučování obcí chcete zvýhodnit tam, kde je větší počet obcí. Víte, tady zazněla ještě jedna věc v projevu pana poslance Bělici, a to je to, že pouze 18 obcí z Moravskoslezského kraje bude na tom o něco líp. Vy nás házíte přes palubu. Prosím vás, kraj, který potřebuje restrukturalizaci, tedy potřebuje větší dopravní obslužnost, všechno. Opravdu chcete ty peníze Moravskoslezskému kraji vzít? To je to, co chcete, pane ministře, já se omlouvám, tady už minule zaznělo, z kterého jste kraje, nicméně já jsem za tento kraj zvolena, já prostě nemohu takovýto návrh podpořit, já se musím ztotožnit s tím, co deklarovalo zastupitelstvo Moravskoslezského kraje. Tento návrh je skutečně nepřijatelný.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Nyní vystoupí s faktickou poznámkou pan poslanec Dědeček. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Jaromír Dědeček: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, pane ministře, já hovořím za Královéhradecký kraj. Pokud by byl RUD schválen v této podobě, jak je, tak Královéhradecký kraj je kraj, který potřebuje restrukturalizaci a je v něm demografická křivka velmi nepříznivá - to znamená starší obyvatelstvo - a jako kraj přicházíme o 200 milionů korun. Dále, jak máme plánovat rozpočty, když jenom nepedagogičtí pracovníci v letošním roce nás budou stát 50 milionů korun, příští rok... - 50 milionů korun měsíčně, čili 200 - příští rok 600 (milionů) a nemáme peníze na opravy silnic II. a III. tříd. Takže jak máme plánovat rozpočet na rok 2026 a na další roky? Děkuju.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju za dodržení času. Přesto prosím, paní poslankyně, páni poslanci, zvažujte, co je samostatným vystoupením, ve kterém vyjadřujete svůj názor, a co je faktická poznámka, ve které máte reagovat na své předřečníky.

Nicméně nyní jsme faktické poznámky vyčerpali, vracíme se do rozpravy a v ní vystoupí pan poslanec Kukla. Nepřítomen. Pan poslanec Vondrák, prosím, máte slovo.

 

Poslanec Ivo Vondrák: Děkuji. Dobrý večer, dámy a pánové, dovolte mi, abych se tady vyjádřil jako někdo, kdo byl od samého počátku u toho, že je třeba změnit rozpočtové určení daní. My jsme tuto otázku otevřeli už v roce 2017 jako kraj, Moravskoslezský kraj, protože se ukázalo, že je z pohledu financování na posledním místě z pohledu přepočtu na jednoho obyvatele. Předposlední byl Jihomoravský kraj, pak v čase se to změnilo, že jsme my byli předposlední a poslední byl Jihomoravský kraj. Ale pravda je taková, že jsme to byli my, kteří jsme otevřeli tuto otázku, a tehdy Asociace krajů se dohodla na tom, že vytvoříme speciální komisi, pracovní skupinu, která bude hledat cesty, jak z toho neblahého stavu - a teď nejde o to, jestli to byl Moravskoslezský kraj nebo Jihomoravský - abychom našli prostě metriku toho, jak budeme daně rozdělovat mezi jednotlivé kraje.

Výsledek byl poměrně zajímavý a byl hlavně postavený na analýze dat. Vzaly se náklady krajů, vzaly se ve všech oblastech, zjistilo se, kolik ty kraje dávají v této oblasti vlastně do investic, do provozu a v podstatě vznikl návrh, který byl skutečně objektivně daný a já bych chtěl říct, že v té době - a to tehdy ještě nebyl pan Kuba hejtmanem Jihočeského kraje - tak se zjistilo, že v podstatě skutečně je třeba věci změnit a objektivně změnit. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP