Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(10.50 hodin)
(pokračuje Patrik Nacher)
Tohle to je obsah této normy a teď tam je přílepek, který to doslova kontaminuje. Já poprosím opravdu ty z vás, kteří neztratili poslední zbytky objektivity, soudnosti v tomhletom, aby pro ten přílepek prostě nehlasovali. Nechť si to tam pan ministr dá jako samostatnou normu, nebo k něčemu jinému, i když k něčemu jinému to bude zase přílepek, který bude vadit u někoho jiného.
I ta debata, která se tady vedla, a já... Možná zpravodaj, který tady u toho seděl, tak to možná v závěrečné řeči shrne, tak i ta debata se v 90 procentech věnovala - ze strany Pirátů ze 100 procent - právě tomu přílepku, to znamená odklad digitalizace. Všichni Piráti, co tady vystoupili, mluvili jenom o digitalizaci, ne o zákonu o elektronických komunikacích.
Možná jste mi nevěřili, když jsem o tom hovořil ve druhém čtení, ale mezitím tady byla jedna změnová věc, dámy a pánové, a to je rozhodnutí Ústavního soudu, který jeden takovýhle přílepek - minus rok a půl nebo kdy jste to tam dali - vyňal a řekl, že takhle to možné není, a vy 10 dnů po tomto rozhodnutí Ústavního soudu se chystáte tady odhlasovat další přílepek. To, že tam potom Piráti dávají pozměňovací návrh k přílepku, tak se vlastně na těch přílepcích v zásadě podílejí, to jako pardon, při vší úctě. Buď ten přílepek tam být nemá, anebo Piráti říkají, že tam být nemá, ale zároveň vlastně ze dvou let udělají rok, takže se vlastně na tom přílepku podílejí. Prosím, dodržujme nějakou důstojnost této komory. My teďka probíráme velmi užitečnou, nekontroverzní, koaličně, opozičně projednanou novelu zákona o elektronických komunikacích, která by tady byla přijata už před měsícem, kdyby tam nebyl ten přílepek. Skutečně odhlasováním přílepku magnetizujete to, že my jako klub nepodpoříme celek a pravděpodobně se obrátíme k Ústavnímu soudu, protože třeba já jako iniciátor této předlohy, a další členové podvýboru pro ochranu spotřebitele, budu muset hlasovat vlastně proti své vlastní původní představě o tom, jak pomoct spotřebitelům.
Já vás k tomu znovu vybízím. Jedná se o pozměňovací návrhy, které tam byly načteny a které se týkají skutečně toho odkladu práva na digitální služby. Je to pozměňovací návrh C a také ten pozměňovací návrh k pozměňovacímu návrhu, to je to G. Jeden je to dva roky, jeden je rok. Poprosím vás... Nebo aspoň snižte tady kvorum, nebuďte tady, ať ty přílepky prostě neprojdou. Nemá to tam co dělat. Já vám děkuju.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Taktéž děkuji. Vaše vystoupení vyvolalo faktickou poznámku pana poslance Bartoše. Vaše dvě minuty, pane poslanče.
Poslanec Ivan Bartoš: Děkuju za slovo. Já už jsem teda ani nechtěl mluvit k tomuto, ale musím zareagovat na pana poslance Patrika Nachera, vaším prostřednictvím. Včera jsme měli poměrně náročný den a já jsem rád, že jsme stihli prohlasovat všechny ty věci, které byly na včerejším jednání mimořádné schůze. Já bych tady samozřejmě mohl i dneska vystupovat k jednotlivým pozměňovacím návrhům a skutečně se zabývat meritem toho zákona jako celku, říci jednotlivá stanoviska klubu. Nechtěl jsem v tomto jednání ve třetím čtení zdržovat, jenom bych se troufnul ohradit.
To, že se jedná o přílepek i od Pirátů, tady mnohokrát zaznělo a vzhledem k tomu, že vládní koalice má většinu - a lze předpokládat, že i tento návrh, který věcně k tomuto vesměs bezproblémovou tisku, který řeší tu část spotřebitelskou, nepatří - tak vzhledem k tomu, že ten návrh patrně projde, nabídli jsme alternativu, která by i pro vládu, která tvrdí, že digitalizace byla na všech ministerstvech maximální prioritou, tak jsme chtěli navrhnout alespoň alternativu k tomu, aby to podpořila v rámci řekněme rozumné délky odkladu tak, aby se jednotliví ministři ještě v tomto volebním období mohli na svých rezortech té digitalizaci věnovat, aby se ta noha z plynu nesundala. Takže konstrukt, že tím, že Jakub Michálek, respektive Piráti předložili pozměňovací návrh k návrhu, který do toho zákona věcně nepatří, skutečně nepotvrzuje to, že bychom nereflektovali i to rozhodnutí Ústavního soudu. Děkuji.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Taktéž děkuji. Tímto se vracíme zpátky do obecné rozpravy, kde je přihlášen Róbert Teleky. Pane poslanče, prosím.
Poslanec Róbert Teleky: Pane místopředsedo, pěkné dopoledne, vážené kolegyně, kolegové, já bych chtěl dát návrh po domluvě s MŽP a MPO ke stažení mého pozměňovacího návrhu, který je uložen jako sněmovní dokument 5191 a v hlasovací proceduře je označen pod písmenem D. Děkuji.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Taktéž děkuji. Pan zpravodaj to určitě zaznamenal a v tuto chvíli se z místa přihlásil pan poslanec Michal Kučera do obecné rozpravy. Prosím.
Poslanec Michal Kučera: Dobrý den, dámy a pánové. Děkuji za slovo, pane předsedající. Dámy a pánové, dovolte mi, abych se krátce vyjádřil k pozměňovacímu návrhu 5183, který se zabývá neposuzováním krajinného rázu u některých staveb síti. Jedná se pro lepší představu o ty klasické stožáry, které mají za úkol šířit signál mobilní sítě. Znáte je samozřejmě jak z té zastavěné části České republiky, tak samozřejmě - a o to se jedná tady právě - z míst, která jsou dnes nepokrytá signálem takzvaných, takzvaných bílých míst.
Ta bílá místa, o kterých se bavíme, jsou dnes už právě v těch okrajových částech, hraničních částech České republiky, to znamená zejména na územích současných chráněných krajinných oblastí. V okamžiku, a tady vznikla debata právě jak na hospodářském výboru, tak poté k této věci bylo několik setkání... (Odmlka.)
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Poprosím o klid v sále, rozumím panu poslanci. Dámy a pánové, velmi vás žádám, aby byl klid v sále, abyste své diskuse přenesli, pokud možno, do předsálí. Děkuji. Pokračujte, prosím.
Poslanec Michal Kučera: Tak poté bylo několik jednání právě jak členů hospodářského výboru, tak zástupců Ministerstva průmyslu a obchodu, pana ministra, zástupců Ministerstva životního prostředí a pana ministra životního prostředí, abychom si tuto věc vyjasnili.
Samozřejmě krajinný ráz je poměrně citlivá záležitost. Je to věc, která je poměrně dost subjektivní, a víme, že v některých oblastech, jako jsou třeba klasicky Krušné hory, ten krajinný ráz hraje významnou roli. Kdo jste byl v Krušných horách, tak jistě víte, že to nejcennější, to, co právě bude předmětem vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Krušné hory, jsou zejména ty náhorní planiny, ta rašeliniště, ty rozlehlé... (Odmlka. Předsedající zvoní zvonkem.)
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Vážené kolegyně, vážení kolegové, už podruhé musím přerušit pana poslance Kučeru právě proto, že není klid v sále. Poprosím i vážené ministry, jestli by mohli svou diskusi přenést do předsálí. Poprosím i vážené ministry, jestli by mohli svou diskusi přenést do předsálí. Děkuji.
Poprosím pana poslance Kučeru, ať pokračuje ve svém projevu, prosím.
Poslanec Michal Kučera: Tak v těchto oblastech, jak jsem právě zmiňoval, v Krušných horách je právě krajinný ráz jedním z těch nejcennějších faktorů těch předmětů ochrany, který tam je. Těch bílých míst je zhruba 600. To znamená 600 stožárů nebo 600 věží, které se budou stavět bez posuzování vlivu na životní prostředí.
Jak říkám, ta debata k tomu byla poměrně dost velká. Ten pozměňovací návrh vstupuje i do zákona č. 114, což je zákon na ochranu přírody a krajiny, takže proto i ta debata s Ministerstvem životního prostředí. Já jsem rád, že nakonec došlo k nějaké dohodě, že nakonec se našla shoda i právě na průřezu nás, zástupců hospodářského výboru, pana předsedy hospodářského výboru, ministra životního prostředí a ministra průmyslu a obchodu. Najdeme řešení, které, si myslím, je v tuhletu chvíli v odsouhlasení tohoto návrhu, to znamená, tento návrh podpoříme a Ministerstvo životního prostředí připraví další kroky, takže já bych chtěl na závěr říct, že tento pozměňovací návrh bude z naší strany podpořen a samozřejmě dále se ta situace bude monitorovat z Ministerstva životního prostředí. Děkuji.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Taktéž děkuji, pane poslanče. V tuto chvíli už nevidím žádnou elektronickou přihlášku do obecné rozpravy. Táži se vás, zdali někdo z pléna ještě má zájem vystoupit tady k tomuto bodu? Vidím, že nikoliv, takže pokud se již nikdo nehlásí, končím tuto rozpravu.
Požádám o případná závěrečná slova pana ministra, zdali má zájem o závěrečné slovo? Teď nemáte zájem. Pana zpravodaje, pokud má zájem? Poprosím pana zpravodaje o jeho závěrečné slovo. Prosím. ***