(15.00 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)

Takže závěrem chci navrhnout usnesení Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky: "Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, vědoma si své odpovědnosti za hospodárné nakládání s veřejnými prostředky a s ohledem na význam veřejnoprávního vysílání pro demokratické fungování společnosti a v reakci na aktuální ekonomickou situaci a potřebu dlouhodobě udržitelného financování, vyzývá Českou televizi a Český rozhlas, aby předložily Poslanecké sněmovně podrobnou zprávu o svém hospodaření včetně přehledu a efektivity jednotlivých programů a projektů, přistoupily k analýze možnosti snížení nákladů při zachování kvality a dostupnosti základních služeb veřejnoprávního vysílání, zvážily slučování tematických kanálů, které vykazují nízkou sledovanost či dopad, a optimalizovaly strukturu vysílání, zefektivnily využívání moderních technologií včetně přechodu na digitální platformy tam, kde je to finančně výhodnější."

Zdůrazňuji, že veřejnoprávní média hrají klíčovou roli v šíření nezávislých informací, vzdělávání a kulturního dědictví, a proto je třeba zajistit jejich fungování efektivním, transparentním a hospodárným způsobem. Děkuju za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Jenom upozorním pane předsedo, že jsme ještě před otevřením bodu, jsme v pořadu schůze, čili to usnesení je potřeba pak načíst ve chvíli, kdy se ten bod otevře.

Nicméně nyní s přednostním právem vystoupí k návrhu pořadu pan předseda Okamura. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, vládní koalice chce opět v rozporu s předvolebními sliby okrást občany o další peníze a navrhuje tady zákon na výrazné zvýšení koncesionářských poplatků České televizi a Českého rozhlasu a na významné rozšíření okruhu domácností, které je budou nově povinny platit. Hnutí SPD s tím nesouhlasí a prosazujeme naopak zrušení koncesionářských poplatků a převedení Českého rozhlasu a České televize na státní příspěvkovou organizaci pod kontrolou Nejvyššího kontrolního úřadu.

Po utahování opasků přišla vládní zlokoalice s utahováním smyček kolem našich krků, jinak se to totiž nedá nazvat. Jako by už těch vládních nesmyslů a nehorázností nebylo za poslední dny dost. Podle vládního návrhu bude nově poplatky platit více než 600 000 osob, protože nově chce Fialova vládní koalice uložit povinnost hradit televizní a rozhlasové poplatky všem, kdo mají připojení k internetu nebo vlastní takzvaný chytrý telefon. To znamená, že nejenom chcete zvýšit koncesionářské poplatky v rozporu se svým předvolebním programem, o ničem takovém jste tam nemluvili, ale navíc ještě chcete, aby poplatky nově platilo dalších 600 000 občanů České republiky. Několikanásobné zvýšení koncesionářských poplatků navrhuje Fialova vláda pro firmy, a to podle počtu zaměstnanců, což postrádá jakoukoliv logiku. To znamená, že navrhujete prudké zvýšení koncesionářských poplatků pro občany, a navíc ještě několikanásobné zvýšení pro firmy. V případě koncesionářských poplatků jde o nedobrovolnou plošnou televizní a rozhlasovou daň bez ohledu na to, zda občané takzvaná veřejnoprávní média sledují, nebo ne.

Veřejnoprávní média disponují na rozdíl od soukromých médií každoročními garantovanými mnohamiliardovými rozpočty z peněz občanů a také rozsáhlými příjmy z reklamy, a není tedy žádný důvod poplatky zvyšovat. Podstatou toho vládního návrhu je zvýšení poplatků a zvýšení počtu plátců, a to mimo jiné i tím, že návrh Fialovy vlády rozšiřuje definici toho, co je rozhlasový a televizní přijímač. Tím by nově měl být i telefon a počítač, protože na těchto zařízeních lze sledovat vysílání České televize a poslouchat české rádio. Je třeba říct v této souvislosti, že princip takzvané koncese, kdy majitel přijímače platil koncesi za přijímač, je v 21. století skutečně přežitý. Je něco jiného mít koncesi na příjem rozhlasu v roce 1930, kdy člověk nákupem deklaroval jasnou vůli poslouchat rozhlas, a dneškem, kdy mi telefon nabízí tisíceré služby a já z nich využívám jen některé - tím myslím, mluvím jménem uživatelů, občanů. Poskytovatel přitom má jednoduchou možnost nastavit, zda mi služby poskytne zdarma nebo za úplatu. Netflix nebo komerční televize poskytují své vybrané pořady jako služby za úplatu, kdy ten, kdo skutečně chce sledovat nějaké prémiové vysílání, tak si to zaplatí - jak prosté. Když si nalijeme čistého vína, tak argument, že majitel počítače a mobilu musí platit, protože v něm může poslouchat Český rozhlas nebo koukat na Českou televizi, je naprosto falešný. Pokud rozhlas nebo televize chtějí služby přes internet zpoplatnit, jsme pro, ale ať je zpoplatní, jako to dělají naprosto všichni účastníci trhu, tedy tím, že zaloguje a zpoplatní přístup na své vysílání na internetu, tečka.

A já požádám paní místopředsedkyni...

Odcházel jste někam? Chtěl jste odcházet, pane ministře? (Ministr Baxa odpovídá mimo mikrofon.)

Tak to jsem rád, že bedlivě posloucháte.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Žádáte mě o něco?

 

Poslanec Tomio Okamura: Ne - já jsem vás chtěl žádat, protože pan ministr se natahoval ke dveřím sálu, jako kdyby chtěl odcházet. Tak už se vrací, je to v pořádku.

Žádný zákon není tedy potřeba - protože já samozřejmě považuju za důležité, aby pan ministr slyšel naše argumenty, děkuju - žádný zákon není tedy potřeba, protože samozřejmě ten, kdo se chce dívat na Českou televizi nebo Český rozhlas, tou nejjednodušší cestou je zpoplatnit vysílání, a samozřejmě ale tak, že si zaloguje ten, kdo chce, zaplatí si to ten, kdo chce, jako je to v jiných případech u jiných médií, a kdo nechce, nebude platit nic. To je přece férové.

A samozřejmě to, aby Česká televize a Český rozhlas své vysílání v podstatě zakódovaly tak, aby si mohl předplatit ten, kdo se na to chce dívat, tak to už oba subjekty, jak Český rozhlas, tak Česká televize, mohly dávno udělat a kasírovat peníze. Samozřejmě by jenom platili, znovu říkám, jen ti občané, kteří se chtějí dívat.

Ale samozřejmě víme, jakou pověst oba subjekty mají a je jasné, že drtivá většina české veřejnosti by jim nedala ani haléř, a tady je jádro pudla. Jde jen o to, dostat peníze od těch, kteří Český rozhlas a Českou televizi nesledují. To je podle mého názoru opravdu nemravné a to je návrh Fialovy vládní pětikoalice. To znamená, že nutíte ty, kteří nejsou spokojeni s Českou televizí a Českým rozhlasem, nechtějí se dívat na Českou televizi, nechtějí poslouchat Český rozhlas, tak je nutíte k tomu, aby si povinně tato média platili.

Brát peníze od někoho, komu nic nedávám, brát je za nic odporuje prostě dobrým mravům a každý normální soud by měl takový návrh zneplatnit od samého počátku.

Slyším, že více peněz je třeba na kvalitní zpravodajství a kvalitu veřejnoprávních médií - to je opravdu absurdní. Za stávající miliardy svou veřejnoprávní roli Český rozhlas ani Česká televize neplní, a to prokazatelně. Kolik miliard je tedy třeba, aby byly objektivní? Umí to někdo vyčíslit? Podle mě je naopak třeba oba provozovatele zeštíhlit a zavést nad nimi přímou kontrolu plnění zákonných povinností. K tomu se samozřejmě ještě dostanu. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP