(15.20 hodin)
(pokračuje Tomio Okamura)

Je zajímavé, že na dotaz České televize 27 podnikatelů z těchto 111, kteří se podílí na pořadech Václava Moravce, uvedlo, že si nepřejí sdělit informaci, že se podílejí a v jakém peněžním rozsahu, na pořadech Václava Moravce. Tuto informaci hodnotím tak, že tito podnikatelé nemají problém zveřejnit v registru smluv smlouvu s Českou televizí, ale nechtějí zveřejnit to, že se podílejí na pořadech Václava Moravce. Asi se za ty pořady stydí a nechtějí s nimi spojovat své jméno. Ale Česká televize nesdělila ani údaje o těch podnikatelích, kteří nevyslovili svůj nesouhlas se sdělením požadované informace. Samozřejmě těch důvodů, proč se ty informace nemůžeme dozvědět, tak je jistě více. Z výše uvedeného mimo jiné vyplývá, že Česká televize se dopouští minimálně porušení transparentnosti při zadávání veřejných zakázek, ovlivňování politiky a voličů a využívání švarcsystému. Odmítnutí žádosti o informaci Českou televizí je porušením zásady transparentnosti, která se podle zákona o zadávání veřejných zakázek vztahuje i na veřejné zakázky malého rozsahu. Pakliže Česká televize tají, komu zadává veřejné zakázky, je to bezohledné porušení zásady transparentnosti.

A tady u toho momentu je potřeba se zastavit, protože řadu let slyším podezření, že Česká televize vyplácí obrovské peníze na různé dokumenty a pořady externím firmám a externím subjektům a že to dostávají různé podobné firmy, dostávají tam velké peníze, když se chce ucházet někdo nový, má s tím problémy. Ale hlavně, točí se tam prý obrovské miliony a nikdo se nemůžeme v podstatě dopátrat, kdo ty peníze dostává, transparentně, za co je tedy dostává, kdo to vybírá. Já už jsem se léta tu informaci snažil zjistit, třeba konkrétně u těch Bratří Okamurů. Mě zajímalo, kdo to vybral, tento dokument, tento podle mého názoru zmanipulovaný dokument, kdo to vybral, že to bude točit ten režisér Remunda. Proslýchá se - nevím, protože ta informace není dohledatelná, nepodařilo se nám ji dohledat - že jeden z těch, co to vybírá, je pan Klusák, takže tady kamarádi, a vlastně nikdo se nemůžeme dopátrat informace, jak to tam vlastně funguje, protože tam se rozdávají obrovské miliony na výrobu těch pořadů. A kdo to vybírá? Jak to vybírá? Kdo jsou ti lidé, co to vybírají? Kolik to tedy stojí? Prostě já jsem se opakovaně na tu informaci ptal i zainteresovaných lidí a nikdo ji vlastně nedokáže z plezíru předložit ani někde zjistit. Takže tohleto opravdu nemá smysl, nemá to smysl.

Pořady Václava Moravce - když tedy se vrátím - pořady Václava Moravce jsou pořady, které přímo ovlivňují názory voličů. Tím spíše je dán veřejný zájem ohledně jejich přípravy včetně financování. Je nemravné, aby lidé platili za to, co nechtějí, tím spíše, když každý, kdo chce, může své pořady přijímané mobilem, tabletem, počítačem lehce a přímo zpoplatnit na svém webu. Je nemravné platit za to, co nejen třeba nechci, ale také za služby, které Česká televize odmítá doložit účetními doklady.

Transparentní účetnictví a doložená efektivita nakládání s veřejnými penězi je základ pro jakoukoliv veřejnou diskusi, pro jakoukoliv diskusi o tom, kolik vůbec máme České televizi nebo Českému rozhlasu platit. Jak jsem říkal již na začátku, koncesionářské poplatky jsou de facto nedobrovolnou plošnou televizní a rozhlasovou daní bez ohledu na to, zda občané takzvaná veřejnoprávní média sledují, nebo ne. Hnutí SPD se zvýšením těchto poplatků jednoznačně nesouhlasí. Hnutí SPD prosazuje zrušení koncesionářských poplatků a převedení České televize i Českého rozhlasu, jak jsem již uvedl, na státní příspěvkové organizace, nejlépe na jednu, jejíž hospodaření bude kontrolovat Nejvyšší kontrolní úřad.

Z výše uvedených důvodů poslanci SPD připravili sérii pozměňovacích návrhů, které by, dovolte mi tu upřímnost, vládnímu návrhu zákona vytrhaly ty nejjedovatější zuby. Připravili jsme pět vlastních zásadních pozměňovacích návrhů plus dva pozměňovací návrhy jsme podali společně s hnutím ANO. Z těch nejzásadnějších pozměňovacích návrhů SPD je to zrušení povinnosti platit poplatky u telefonů, tabletů a počítačů. Dále navrhujeme zrušení ustanovení o dezinformacích. Je to úplně nadbytečný vládní návrh, protože už dneska zákon přikazuje České televizi a Českému rozhlasu, jak jsem ostatně už citoval, přikazuje jim vyváženost, a že ty informace mají být v podstatě pravdivé. Dále navrhujeme v dalším pozměňovacím návrhu zrušení takzvané indexace, tedy zrušení navyšování koncesionářských poplatků o inflaci, a to dokonce v návrhu je o 6 procent, což je úplně neuvěřitelné. V dalších našich návrzích prosazujeme kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu směrem k České televizi a Českému rozhlasu. Nad rámec těchto pozměňovacích návrhů SPD navrhujeme další dva pozměňovací návrhy ještě navíc spolu s kolegy z ANO a tam navrhujeme zrušit negativní a popravdě absurdní změny u právnických osob - chceme zrušit například placení koncesionářských poplatků podle počtu zaměstnaných osob.

Je nám jasné, že tyto námi navržené změny jen ruší nejzásadnější nespravedlnosti a zvěrstva navržené Fialovou vládní koalicí a je nám jasné, že je třeba systémová změna. Pokud bude SPD po dalších volbách mít možnost být součástí vlády, pak jednou z podmínek bude koncepční systémová změna zákonů o veřejnoprávních médiích, tedy o České televizi, Českém rozhlasu a ČTK. Tato systémová změna by podle našeho názoru měla přinést jejich spojení a zefektivnění s tím, že se zruší přežité koncesionářské poplatky a zavede se moderní model financování formou státní příspěvkové organizace. Z 27 zemí Evropské unie se dnes koncesionářské poplatky za takzvaná veřejnoprávní média platí už jen v 10 zemích - ano, slyšíte dobře, z 27 zemí EU se platí koncesionářské poplatky už jen v 10 zemích, přičemž 12 zemí zrušilo tyto poplatky poměrně nedávno. Jde tedy skutečně o zcela jasný evropský trend. Například premiér konzervativní Británie představil plán reformy BBC, respektive veřejnoprávního média. Místo koncesionářských poplatků by měla být placena z předplatného po vzoru streamovacích služeb. Česká vláda je jediná země v Evropské unii, která naopak plošné poplatky rozšiřuje a zvyšuje. O tom, že koncesionářské poplatky jsou rarita i ve světě, nemusí být pochyb. Vláda USA financuje neziskového výrobce pořadů a programů prostřednictvím nadace, kterou zřídil Kongres Spojených států. Takže tím, co Fialova vládní pětikoalice a premiér Fiala z ODS a tady ministr kultury pan Baxa z ODS, tím, co podporujete a posilujete, je naprostý anachronismus, který prostě nepatří do 21. století.

A teď se pojďme podívat na fakta, analýzy, čísla. Útvar výzkumu a analýz vypracoval v České televizi analýzu vyváženosti politických respondentů ve vysílání ČT24 za období od ledna do září letošního roku, tedy 2024, která vychází z dat Media Tenoru. Tato analýza zohledňuje jednak počty výpovědí politiků ve zpravodajských pořadech, a dále také jejich účast v pořadech diskusních, takže pojďme se na to podívat. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP