Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!


(19.40 hodin)
(pokračuje Marek Novák)

My dnes máme v mediálním prostoru obrovskou množinu názorů, které si zaslouží svou pozornost, a samozřejmě také kvalitativní i kvantitativní rozměr pozornosti. Kolegyně, kolegové, my se tady určitě shodneme na jednom, a to na tom, že tlak, který vytvořil ředitel České televize Souček, a sice to, že pokud se nezvýší poplatky, tak v sobotu večer na podzim půjde na ČT1 místo Stardance Monoskop a chlapi už se nepodívají na fotbal na ČT sport. Tak tohle skutečně není hodno diskuse na půdě Parlamentu. Daleko věcnější a pro řešení tohoto problému důležitější by bylo, kdybychom umožnili již zmiňovanou odbornou i celospolečenskou diskusi. Soukromá média nebo i sociální média totiž mnohdy v současnosti nahrazují roli těch veřejnoprávních jednoduše proto, že přinášejí informace tam, kde ta veřejnoprávní z mnoha důvodů mlčí. Tady se můžu zase vrátit k oné mediální reformě v Německu, že?

Dalším zářným příkladem, kterým nemůžeme popřít, že by role České televize při informování o přípravách a průběhu kampaní amerických prezidentských voleb nebyla svým způsobem zásadní a nebyla pod tlakem informace pouze z jednoho pohledu, je to, že tlačila pouze jeden názor, kdo je ten správný kandidát a kdo není ten správný kandidát. Tady se to ve vší kráse ukázalo, jak je možné médium veřejné služby zneužít v něčím zájmu. Tady přece se mnou musíte všichni souhlasit, že to je špatně. Česká televize - a má to taky ve svém kodexu - má být nezávislá.

Já tady nechci hodnotit ani své osobní dojmy. My těch příkladů vidíme všichni mnoho. Jeden jsem dneska zmínil. Ve svátek demokracie Česká televize poruší zákon a tady se to přechází jakoby nic. Jak to, že teď najednou byla očividně zaměřená na úspěch jedné strany nebo jednoho z kandidátů? Jak je možné, že se takhle může veřejnoprávní médium, které tady mnoho kolegů vyzdvihuje jako médium, bez kterého by se pomalu Česká republika zhroutila, chovat? Já si na to nedokážu odpovědět a nedokážu ani odpovědět občanům, kteří si na to stěžují. Nic jiného nemůžu dělat než to, že ano, nelíbí se mi to, řeknu to v Parlamentu a možná mě ta většina vyslyší, anebo mě taky nevyslyší, a občané se potom rozhodnou, ke komu se nakloní. To je vlastně celé, to je ta demokracie. Ale není to jenom můj názor. Přece není dobře, že občané takto vnímají veřejnoprávní médium, protože v ten okamžik se ten váš koncesionářský poplatek mění v obyčejné výpalné a to není normální. V této rovině vlastně dneska jsme. Má-li zůstat Česká televize a rozhlas v rovině veřejnoprávní služby, tak se musíme jako společnost holt poradit. Nejenom jako společnost nebo společenství osazenstva Poslanecké sněmovny, ale společnost jako taková.

Obě instituce mají svůj kodex, obě instituce předkládají do Sněmovny své výroční zprávy. Mimochodem, kolik těch zpráv tady vlastně ještě leží neschválených? Vždycky to děláme nebo děláte tak, aby když hrozí odvolání ředitele, tak honem je potřeba tu hraniční zprávu schválit. Jak už jsem říkal, je tu mnoho nových možností na mediální působení a je potřeba zvážit, jakým způsobem a kam vlastně by se měl ten veřejnoprávní prostor ubírat. Kdo má do něj vlastně možnost dneska vstoupit a kdo z něj také má možnost vystoupit, svobodně vstoupit, svobodně vystoupit. Opět jsme u intenzivní celospolečenské diskuse, a to ne hrk, hrk, schváleným poplatkem, který dlouhodobě nic nevyřeší. Ano, vy tam máte nějakou valorizaci, což je ještě horší, protože to už potom budou lidé platit jak mourovatí bez ohledu na to, jestli se to tady vůbec otevřelo či řešilo.

No, a pak je tu ještě jedno téma, a to je kontrola. Jaká je dnes kontrola, víme. Legitimním požadavkem je, aby měla společnost kontrolu nad tím, kam jdou její peníze. My všichni poslanci tady zákonem nutíme někoho platit peníze. Vy, koaliční poslanci říkáte, že by měli ti lidé a firmy platit ještě víc. Kde je kontrola? Kde ti občané, kteří volí Poslaneckou sněmovnu, mají jistotu, že s těmi penězi, které bohužel díky nám všem - strašně nerad se v tom zmiňuji sám - platí, mají jistotu, že jsou správně kontrolované, že jsou správně a efektivně vynaložené? Někteří z nich už vůbec nemají pocit, že jsou obecně dobře vynaložené, protože necítí potřebu tato veřejnoprávní média sledovat.

Proč se Česká televize tak brání kontrole NKÚ? Pane ministře, budete mít určitě prostor na mikrofon a budu rád, když na něj půjdete. Proč mediální továrna za 7 miliard? 7 miliard našich finančních prostředků má problém složit účty. Proč? Co by za to ostatní média dala? Máte továrnu na absolutno s garantovaným ročním příjmem, dlouhé peníze. Co víc si vlastně přát? Když tuto situaci převedeme do normálního života, tak když potřebujete peníze navíc, kdekoliv, tak musíte nejprve dokázat, proč je potřebujete, zda je možno najít úspory uvnitř organizace. Argument České televize dneska je, zaplaťte, nebo to vypneme. No fajn, pojďme to zkusit a uvidíme, co se stane. Možná jen na reportáže přestane jezdit dvoj až trojnásobný veřejnoprávní tým oproti soukromým televizím. Jedno jediné slovo, přátelé - hospodárnost. To mi v této debatě chybí.

Když se podívám kolem sebe, tak vidím, že jsem se asi nechal zbytečně unést, ale na druhou stranu je potřeba si říct, o čem a proč se tady dnes bavíme. Je potřeba to uvést na správnou míru. Já se samozřejmě následně pokusím moderovat své pozměňovací návrhy tak, abyste pochopili, co mě k nim vedlo a co je jejich obsahem. Co to bude znamenat a zda vás přesvědčím, uvidím. Ale v konečné fázi prostě přijmeme, anebo přijmete, koaliční většinou to, na čem se sami shodnete bez ohledu na argumenty. Je to dost možné. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP