Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!


(22.00 hodin)

 

Ministr kultury ČR Martin Baxa: Já chci doříct ještě jenom věc k panu poslanci Babkovi. Pane poslanče, prostřednictvím pana místopředsedy, není pravda to, že ten, kdo má jenom on-line přístup, je jakoby hypotetický plátce 97 procent výše koncesionářského poplatku, protože vlastně obráceně ten, kdo - vezměme si případ člověka, který má doma jenom televizní obrazovku a tlačítkový mobilní telefon, to znamená, nemá zařízení s přístupem k internetu, nemůže se na něj vztahovat ta rozšířená verze definice poplatníka, tak nemá současně přístup k významnému on-line obsahu, který média veřejné služby nabízí. Takže takhle logika vlastně už v dnešní době neplatí. Ten, kdo má příležitost sledovat jenom lineární vysílání, myšleno v televizním přístroji, no tak logicky nemá přístup k tomu, co dnes nabízí on-line obsah v iVysílání Česká televize, případně v nějakém obdobné situaci Český rozhlas.

Já se nechci o té věci přít, jenom považuju za důležité reagovat na věci, které, když je jednání Poslanecké sněmovny on-line přenášeno, můžou vznikat (způsobit?) jenom nějakou nejasnost. Tak jenom abych vlastně dovysvětlil na vaši podle mě zcela relevantní poznámku o tom, jaký je rozdíl mezi těmi, kdo sledují a poslouchají média veřejné služby skrz tradiční přístroje, a jaké možnosti mají ti, co to používají přes chytrá zařízení. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Tak já také děkuji za dodržení času a pan předseda Jakob je v tuto chvíli nahlášen se svou faktickou poznámkou. Prosím.

 

Poslanec Jan Jakob: Děkuju. Já navážu na pana ministra. Přece jenom mi to nakonec nedá, musím taky zareagovat na kolegu Babku. Tady vzniká interpretace nebo dojem, že konzumentem té služby médií, veřejné služby České televize, Českého rozhlasu je výhradně a pouze jenom ten, který sleduje tu obrazovku nebo konkrétně konzumuje nějaký ten produkt. Ale to dle mého názoru, byť je to takhle jednoduše představitelné, tak to není správná interpretace. To jsou instituce, které poskytují veřejnou službu, veřejnou službu společnosti jako celku. Takže já jsem bytostně přesvědčen, že tím konzumentem té služby veřejné, veřejnosti je i ten, který se nedívá na tu obrazovku. Notabene když vy jako hnutí ANO, a váš předseda tady říkal, že to budete mít ve volebním programu, prosazujete to, aby byla média veřejné služby financována ze státního rozpočtu, tak to, co tady říkáte, tak vlastně popíráte, protože ze státního rozpočtu by na to přispíval opravdu každý, neexistoval by tam jakýkoliv opt-out, na rozdíl od systému poplatků, a o těch rizicích, které to s sebou nese, a špatných zkušenostech ani nemluvě. Že jste(?) zmiňoval indexaci, a tu já zrovna považuju za naprosto klíčovou pro posílení finanční nezávislosti médií veřejné služby, aby právě tady politici vždycky nemuseli měnit tu cifru v zákoně. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já také děkuji za dodržení času. V tuto chvíli s faktickou poznámkou pan poslanec Ondřej Babka. Poté se můžeme pravděpodobně vrátit do obecné rozpravy, kde bude pan poslanec Zdeněk Kettner prvním na řadě. Vaše dvě minuty, pane poslanče.

 

Poslanec Ondřej Babka: Děkuji za slovo. Já bych chtěl ještě v krátkosti reagovat na kolegu Lacinu, který zde představil ten pravděpodobně tedy koaliční pozměňovací návrh, chápu-li správně, který míří podobným směrem jako ten náš, tedy k těm dezinformacím. My naším pozměňovací návrhem navrhujeme toto ustanovení úplně vypustit z návrhu zákona. Pokud jsem dobře četl ten váš pozměňovací návrh, a myslím, že jsme o něm krátce vedli debatu i na nějakém semináři nebo na mediálním výboru, kdy tedy navrhujete toto ustanovení změnit na přispívání k mediální gramotnosti, tak za nás je to určitě lepší varianta, přijatelnější varianta než ponechání toho boje proti dezinformacím přímo v zákoně. Tak jenom předpokládám, že tento pozměňovací návrh bude mít podporu Ministerstva kultury.

Já bych ještě vás chtěl, pane ministře, poprosit, zda byste nezvážil i podporu nebo kladné stanovisko toho našeho úplného vypuštění těch dezinformací. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já taktéž děkuji. To byla poslední faktická poznámka. Vracíme se zpátky do obecné rozpravy. Pan Zdeněk Kettner je na řadě v tuto chvíli, ale nevidím ho nikde. V tom případě je nepřítomen a posouváme se dál. Je tady pan poslanec Jan Hrnčíř, který přítomen je, a já se vás stáži, zdali budete chtít prvních deset minut, anebo dvakrát deset minut využijete. (Poslanec Hrnčíř: Stačí mi deset minut.) Prosím. Měřím vám čas, prosím.

 

Poslanec Jan Hrnčíř: Tak děkuji za slovo, vážený pane předsedající. Vážené kolegyně a kolegové, já bych se s dovolením tedy ještě vyjádřil k projednávanému tisku ke zvýšení koncesionářských poplatků České televizi a Českému rozhlasu a rozšíření povinnosti jejich placení pro všechny občany a firmy, které jsou připojeny k internetu nebo vlastní smartphone.

Již dříve jsem avizoval, že tato povinnost je absurdní. Každý, kdo vlastní chytrý telefon, má platit koncesionářský poplatek? Mám to chápat tak, že všechny ženy mají nárok na rodičovský příspěvek, a to bez rozdílu, zda děti mají, nebo ne, protože prostě mají prostředky, aby je mohly mít? Líbí se mi myšlenka, že by všichni lidé měli povinně platit za kadeřníka, ať už ho využívají, nebo ne. Máte vlasy? Máte. Tak plaťte. Že je to šílené? Ale to je povinné placení koncesionářských poplatků také. Jen samotná teze, že každý, kdo vlastní chytrý telefon nebo má možnost se připojit k internetu, je zároveň divákem České televize a posluchačem Českého rozhlasu, je natolik mimo, že to prostě budí zasloužený údiv a odpor. Umělé navyšování počtu poplatníků a zároveň i zvyšování koncesionářských poplatků je nemorální, hloupé a nesmírně drzé.

Nelze nezmínit i dopad na podniky a firmy, tedy samozřejmě ty, které zatím přežily vládu této asociální pětikoalice; pardon, nyní již jen čtyřkoalice. Moudrá vláda ví, že je nutné maximálně podpořit malé a střední podniky, které tvoří páteř ekonomiky. Obyčejná vláda ví, že se těmto podnikům alespoň nehází klacky pod nohy. Hloupá asociální vláda přijme soubor opatření, které zatíží malé a střední firmy natolik, že většina z nich ukončí činnost. Vy jste své zařazení mimo jiné potvrdili přijmutím takzvaného konsolidačního balíčku, jenž ukončil činnost nejvyššímu počtu podnikatelů v novodobé historii.

Dovolte mi nyní, abych zde citoval otevřenou výzvu 24 významných asociací a svazů, které zastupují tisíce firem v České republice. Vážené poslankyně, vážení poslanci, oslovujeme vás ohledně velké mediální novely, konkrétně změny zákona o televizních a rozhlasových poplatcích. Novela, kterou Ministerstvo kultury představilo bez předchozí diskuse se zástupci byznysu, zavádí výrazné zvýšení poplatků pro firmy, které nepovažujeme za spravedlivé ani přiměřené. Navrhovaný systém poplatků nebere v úvahu skutečné využívání služeb veřejnoprávních médií firmami a vede k nespravedlivému finančnímu zatížení. V době, kdy firmy čelí mnoha ekonomickým výzvám, považujeme takové opatření za velmi nevhodné a škodlivé pro podnikatelské prostředí v naší zemi. Žádáme vás, abyste zamezili dalšímu projednávání návrhu a vyzvali Ministerstvo kultury k jeho přepracování ve spolupráci se zástupci byznysu. Děkujeme za zvážení naší žádosti a spolupráci.

I samotné podniky poukazují na fakt, že je povinné zavádění koncesionářských poplatků nespravedlivé, a navíc se děje v době, která je pro mnohé firmy a podniky nelehká a likvidační. Tato drakonická opatření vláda zavádí v časech, kdy dle průzkumu věří České televizi pouhá polovina jejích diváků. Dovolím si citovat slova místopředsedy Rady České televize Pavla Matochy: Aktuálně je vnímána schopnost České televize předávat pravdivý obraz skutečnosti již pouze 52 procent. Z toho vyvozuji, že pouze polovina diváků má pocit, že jim Česká televize předává pravdivý obraz skutečnosti. Nutno zdůraznit, že se mluví pouze o těch, kteří Českou televizi skutečně sledují. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP