Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!


(22.10 hodin)
(pokračuje Jan Hrnčíř)

Samozřejmě je i početná skupina lidí, kteří, ač mají doma televizní přijímač, Českou televizi prostě a jednoduše nesledují. A to už vůbec nemluvím o občanech, kteří mají pouze notebook s připojením na internet nebo jen chytrý telefon. Je tedy v pořádku nutit všechny občany a firmy k placení nějakých poplatků? Samozřejmě že není. Proto můj návrh směřuje ke zrušení koncesionářských poplatků. Česká televize i Český rozhlas by měly být placeny přímo z kapitoly rozpočtu České republiky pod dohledem Nejvyššího kontrolního úřadu tak, jak je to i u jiných institucí hospodařících s penězi občanů.

Proto návrh zvýšit koncesionářské poplatky a rozšířit povinnost jejich placení pro všechny občany, kteří jsou připojeni k internetu nebo vlastní smartphone podpořit jednoduše nemohu. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já taktéž děkuji za dodržení času. Vaše vystoupení vyvolalo faktickou poznámku pana zpravodaje Jana Jakoba. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Jan Jakob: Děkuji. Já tady musím zareagovat, protože to byla (Nesrozumitelné.) příspěvek těsně před vystoupením kolegy Hrnčíře a musím na něj zareagovat. On tady opět argumentoval tím, že mají platit lidé, kteří z jeho pohledu nekonzumují tu službu, protože mají smartphone, přirovnával to k vlasům a kadeřnictví, ale to tak jako není za prvé.

Za druhé na závěr své řeči představí řešení, které navrhuje SPD i hnutí ANO, tedy zrušení televizních, rozhlasových, nikoliv koncesionářských poplatků a financování ze státního rozpočtu. A to budou platit úplně všichni. Úplně všichni a nebude tam možný ani ten opt-out, to prohlášení, že nemám žádný takový přístroj. Takže vy si protiřečíte, obě dvě opoziční strany, hnutí, si protiřečíte.

Na začátku argumentujete tím, že budou platit ti, kteří nevyužívají ty služby, a přitom navrhujete řešení, kdy to budou platit opravdu všichni. Tak jenom se nad tím zamyslete, a když tady padla nějaká vyjádření několika společností, tak asi máte taky v e-mailech, tak já jenom upozorním na podpisovou akci, prohlášení "podpoř podpisem", kdy víc než 11 500 občanů a téměř 200 renomovaných organizací a institucí podporuje média veřejné služby, podporuje tuto novelu a všechny nás vyzývají, abychom ji co nejrychleji projednali.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já děkuji za dodržení času. S faktickou poznámkou Ondřej Babka. Poté se připraví pan kolega Patrik Nacher. Prosím.

 

Poslanec Ondřej Babka: Děkuji za slovo. Ještě si dovolím reagovat na kolegu Jakoba ještě k té indexaci. A pomůžu si odpovědí, protože jsem vlastně někdy před čtrnácti dny, před měsícem, interpeloval pana ministra financí, protože pro mě to je docela zásadní otázka, se kterou se prostě ani jako ekonom vůbec nedokážu ztotožnit, proč něco takového navrhujete.

Pan ministr financí mi tenkrát odpověděl, že "pravidelná valorizace poplatků pro veřejnoprávní média má opodstatnění hned z několika klíčových důvodů - v první řadě pomáhá veřejnoprávním médiím udržet stabilní financování, které je nezbytné pro zachování jejich nezávislosti a kvality služeb." A já se ptám poslední desítky let, kdy Česká televize, Český rozhlas neměly pravidelně valorizovány ty koncesionářské poplatky, tak nebyly nezávislé a neprodukovaly kvalitní službu? Dále cituji: "Bez pravidelného zvyšování podle inflace nebo jiných ekonomických veličin se příjmy z poplatku postupně znehodnocují, což vede k poklesu kvality, ke ztrátě schopnosti konkurovat komerčním subjektům nebo k omezování služeb." Jenomže vůbec z těch výročních zpráv nic takového prostě nevyčteme, já to tady opakuji, my prostě nezachraňujeme žádnou potápějící se loď. Není to ani v rozsahu služeb, ani nějakých hospodářských čísel a ani k poklesu kvality. Tu samozřejmě také nevidíme.

Na závěr, zase si dovolím citovat, mi pan ministr financí odpověděl, že: "i veřejnoprávní média musí sledovat principy hospodárnosti, efektivnosti a účelnosti." A to je to, na co upozorňuji, a to, co nejde do logiky s tím, že prostě jak chcete tyto principy sledovat, pod který se asi my všichni podepíšeme, ta efektivita, hospodárnost a účelnost, když jim dáváte zákonný automat navyšováním příjmů, který je zcela a plně nezávislý od potřeb dodatečných finančních prostředků a bez souvislosti s tím, jak jsou využívané aktuální prostředky (Upozornění na čas.) či jsou nakládány hospodárně a efektivně. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já také děkuji. Pan kolega Patrik Nacher je další přihlášený s faktickou poznámkou, hned po něm pan zpravodaj Jan Jakob. Vaše dvě minuty, prosím.

 

Poslanec Patrik Nacher: Děkuji. Já reaguji na pana zpravodaje Honzu Jakoba. Těch rozdílů je tam několik, pane kolego, prostřednictvím pana předsedajícího. Za prvé, že my jdeme tím postupem, který vy uplatňujete všude jinde, jenom ne tady. To znamená definovat, co je veřejnoprávní funkce, co se od televize a od Českého rozhlasu chce. Potom by se mělo spočítat, kolik taková věc a ty požadavky stojí, a pak hledat ty finance, jestli to bude formou koncesionářských poplatků, snížení, zvýšení a tak dále, anebo to bude formou platby z  státního rozpočtu, je potom na nějakém politickém jednání.

Vy jdete opačně. Vy zvýšíte ty koncesionářské poplatky argumentem, že se 15 let nezvyšovaly, ale definici veřejnoprávní služby tady necháte 30 let takovou, jaká je, přičemž argument proč to rozšiřujete na další uživatele, to jest ty, co mají ta moderní zařízení, ale nemají televizní přístroj, říkáte, že jdete s dobou. Ale s tou dobou byste tedy měli jít i v té definici veřejnoprávní služby. No, a tam s tou dobou nejdete, protože se tomu bráníte. A v tom je ten obrovský problém, protože bychom možná po nějaké odborně politické debatě zjistili, že třeba celá řada věcí, kterou dělají tato veřejnoprávní média, tak by dělat nemusela. A naopak nedělají něco, co by dělat měla. Ale to se my teďka nedozvíme, protože pod ten obecný popis, který já jsem tady měl v tom svém projevu, se vejde skoro cokoliv.

A teď se omlouvám, vy na mě asi budete reagovat, já neutíkám před vámi, ale já jdu s kolegou Lacinou do televize, jo. Tak aby to nevypadalo, jo. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já také děkuji. Pan poslanec Jakob je v tuto chvíli s faktickou poznámkou, po něm pan ministr Baxa. Prosím.

 

Poslanec Jan Jakob: Děkuji. Já nevím, jestli to stihnu, budu reagovat na oba dva předřečníky. Vezmu to odzadu. Třeba po cestě ještě kolega Nacher něco uslyší. Není tomu tak, vy jdete opačně. Vždyť váš předseda tady dnes vyhlásil, že vy budete mít ve volebním programu to, že zrušíte poplatky a budou média veřejné služby financována výhradně z rozpočtu. Takže vy si už říkáte to jak aniž by proběhlo to, co říkal kolega Nacher předtím a budou tu platit úplně všichni. Úplně všichni. A prosím, zamyslete se ještě nad tím.

Definice. Já se věnuji téhle problematice více či méně 20 let, ta diskuse tady přes 20 let probíhá a zatím, odborná, veřejná, zatím nikdo nevymyslel lepší definici, než je v tom zákoně. Mě to až překvapuje, jak byli zákonodárci před těmi 30 lety prozíraví a jak tu definici napsali dobře. A právě ta novela přece jde tou cestou, že se to dál rozvíjí. Jednak je tam ten institut nové významné služby, což může reagovat to médium na technologický, společenský pokrok. A zároveň ta zmiňovaná memoranda, která jdou do toho detailu, který opravdu v legislativě, v zákoně, nemá být.

Co se týká toho, co říkal kolega Babka k indexaci, interpelaci na pana ministra financí. To, co odpověděl pan ministr financí, tak to bych podepsal. Jednoznačně. Stručně k tomu dodám, nebo si to nechám asi na další faktickou, už mi dobíhá čas. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já taktéž děkuji. V tom případě dáváte prostor panu ministru Baxovi a jeho dvěma minutám. Prosím.

 

Ministr kultury ČR Martin Baxa: Děkuji za slovo. Opět tady chci vystoupit s tím, aby zazněla jakási polemika k veřejně vysloveným tvrzením, která se podle našeho názoru neopírají o realitu tak, abych neřekl, že se nezakládají na pravdě.

Konkrétně v případě České televize, ten poplatek ve výši 135 korun byl v době, kdy byl schválen, tak byl vysoký. Navíc to byla ještě doba, kdy Česká televize mohla využívat příjmy z reklamy předtím, než došlo k reformě reklamních časů a vytvořily se velké rezervy, které postupně Česká televize využívala k rozšiřování svých služeb, kapacit, možností, ale dneska už to takhle vůbec není.***




Přihlásit/registrovat se do ISP