Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(23.20 hodin)
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Pan poslanec Jakob, následuje pan místopředseda Juchelka. Prosím, vaše dvě minuty.
Poslanec Jan Jakob: No, snažíte se, ale nejde vám to teda. Ale oceňuji to, oceňuji to. Kolega Kolovratník tady řekl poměrně relevantní argument do diskuse, ale vůbec neodpovídá na to, na co jsem se vás ptal. ? A nikdo mi zatím na to neodpověděl, byť se opravdu snažíte. Vy kritizujete, že to bude platit. Každý přitom navrhujete to, aby to opravdu platil úplně každý. Je to prostě argumentační schizofrenie, na tom si trvám. A ač se snažíte, tak se vám to vám to nedaří.
A mě zaujala jedna teze, kterou říkal kolega Kolovratník, prostřednictvím paní předsedající. Mluvil o nějakém indexování v rozpočtu, to já jsem zvědav teda na ten váš návrh, když tady vehementně kritizujete tu indexaci, kterou navrhujeme my, tak najednou se tady, možná to bylo přeřeknutí, nevím, dozvídáme o tom, že by tam měla být nějaká indexace, vazba na něco, aby tam byl garantován nějaký růst. Tak na to jsem zvědav.
Ale ještě k těm nákladům na ten výběr. Za mě osobně ano, ty náklady tady jsou navíc, ale to, že díky systému televizního a rozhlasového poplatku tady máme nezávislá média veřejné služby, tak ten náklad na to považuju za ne úplně podstatný. Místo toho, abychom je navázali na státní kasu a všichni víme, jaké by to mělo důsledky. (Předsedající: Čas.)
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Pan místopředseda Juchelka, následuje pan poslanec Kolovratník. Prosím, máte slovo.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Tak teda poslední věta mě, pane Jakobe, prostřednictvím paní předsedající, překvapila, protože čtvrt milionu teda pro vás nebo čtvrt miliardy za výběr poplatku a za právní služby pro vás teda jakoby nic neznamená. Víte, vy se tady tím zákonem, zákonem vlastně, nebo říkáte vzkaz do té společnosti, že pokud nebudou ti lidé platit, tak tady vytváříte ten konstrukt, do kterého vám naštěstí mobilní operátoři hodili vidle, aby prostě nešmírovali všechny ty, kteří mají samozřejmě připojení na internet, tak to chcete udělat právě přes ty státní instituce, jako je Česká správa sociálního zabezpečení, která bude dávat sjetiny pokaždé veřejnoprávním médiím kdo kolik má zaměstnanců, aby mohl být tím plátcem poplatku, anebo ne. A tady tento konstrukt, který jste udělali, vytvořili a upravili právě proto, že vám do toho mobilní operátoři hodili samozřejmě vidle, protože nechtějí nikomu říkat, kdo kolik má klientů a kolik je připojení na internet, no tak to ještě budete samozřejmě povyšovat proto, aby všechny ty úřady a ti úředníci měli samozřejmě více práce ještě tady s tímto, a abyste mohli uspokojit samozřejmě dvě veřejnoprávní média ve 21. století, jejichž financování si představujeme úplně jinak a je to legitimní i v celé západní Evropě, že mají to financování jiné.
Vy prostě jednoduše budete dávat opravdu rozkol do společnosti tady těmato věcma, tady tímto hlídáním. Je to začátek něčeho, čeho já jsem si myslel, že se nedočkám ve svébytné demokratické společnosti, kdy se budeme nahlašovat navzájem různé úřady, kdo má kolik kde zaměstnanců a kolik platí například na sociálním zabezpečení. Takhle vy to máte konstruováno a mně se to nelíbí.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Čas! Nyní vystoupí pan poslanec Kolovratník s faktickou poznámkou. Prosím, máte slovo.
Poslanec Martin Kolovratník: Děkuju za tu rozpravu. Teď možná jdeme na dřeň v té debatě a teď trochu odbočím; možná je hezké, že to je debata nás, kolegů z toho mediálního výboru, ale je dobře, že si ji odehráváme tady na plénu. Pan kolega Jakob řekl, prostřednictvím paní předsedající, že ty peníze za to stojí, za tu nezávislost. A teď vám, pane kolego, dám přímou otázku, abychom si rozuměli. Dnešní výše poplatků, tak jak je dnes zákon nastaven, je dána zákonem. To se shodneme. A teď, když dám všechno stranou a budeme se třeba u rozhlasu bavit 45 korun, 50, 55 u, televize 135, 150, to je dáno zákonem.
A teď moje otázka zní? Když stejným zákonem, a já si vypůjčím příměr z resortu dopravy, kterému se věnuji, tak v dopravě máme jasně řečeno, že určité procento, je to něco přes osm procent výnosu ze spotřební daně z paliv, z benzínu a nafty jde přímo do Státního fondu dopravní infrastruktury. Nebo sto procent výnosu dálniční známky, sto procent jde do Státního fondu dopravní infrastruktury. Takže moje otázka je, a já tohle říkám dlouhodobě stále stejně, že si nedovedu představit, že by ten rozpočet veřejnoprávních médií byl položkou, řádkem v rozpočtu, který ta či ona vláda mění, ale že by to bylo takto pevně dané procento, výnos z určité daně. A nechám teď stranou, z jaké. Třeba telekomunikačních operátorů.
Tak se ptám... (Na ministra Baxu u stolku zpravodajů.) Teď tady mluvím já, já to takhle tady pane ministře, teď říkám tady ten, dobře, hypoteticky, prostě říkám tuhle možnost. Na jednu stranu máme zákonem danou, pevně danou výší poplatků a já tady vedle toho dávám na stůl do debaty zákonem pevně dané nějaké procento z nějaké daně, třeba od těch operátorů. Tak se ptám, v čem je ten rozdíl, pane kolego? Kde je to větší ohrožení demokracie? A velmi ocením vaši reakci, díky.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Pan místopředseda Juchelka s faktickou poznámkou. Prosím, máte slovo.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: A já to samozřejmě ještě doplním, protože vy tak jak bojujete samozřejmě za finance veřejnoprávních médií, tak vy sami říkáte, že například z reklamy má jít nějaká část do fondu kultury. Proč tedy, když ta veřejnoprávní média bojují o každou korunu, tak jim ještě odsypete nějakou část do nějakého fondu? Proč, když bojují o každou korunu, jste před několika měsíci změnili návrhem zákona počet radních v Radách České televize a Českého rozhlasu, kdy jenom u České televize jste navýšili jejich náklady o dva miliony ročně, které oni musí těm radním ze zákona platit. A takhle bych mohl pokračovat dál a dál.
Vám prostě jde o nějaký konstrukt, kterému já prostě jakoby nerozumím, snažíte se to hájit nějakou demokratičností, která v žádném případě ohrožená není, a snažíte se tady prostě všechny lidi navést k tomu, aby, i když nevyužívají ty služby, aby je prostě platili, a už se z toho nebude moci nikdo samozřejmě do budoucna vyvázat, protože každý je závislý v tuto chvíli a vy to moc dobře víte, v naší společnosti na chytrém mobilním telefonu, na připojení na internet, na tom, jakým způsobem jsme jako společnost digitalizováni ve 21. století. A vy to slyšet nechcete a jedete pořád podle toho starého modelu, 30 let starého zákona, místo abyste byli moderní a progresivní a šli tak jako ostatní země v západní Evropě tím, že se to financuje jinak, nejenom z poplatku. Tady nejde vůbec o nic jiného, jenom o ten konstrukt samotný, abychom zabránili veškerému šmírování z České správy sociálního zabezpečení, tak, jak se tomu bránili mobilní operátoři.
A vy prostě tomu jdete naproti, půjdete tomu naproti, budete vyžadovat něco od občanů České republiky, co je dle mého názoru s rozporem našich svobod a naší demokratické třicetileté kultury. ***