Neautorizováno!
(16.20 hodin)
(pokračuje Karel Havlíček)
Můžeme přistoupit k bodu
2.
Návrh poslanců Pavla Blažka, Marie Jílkové, Kláry Kocmanové, Taťány Malé, Barbory Urbanové a Michala Zuny na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 6/2002 Sb., o soudech, soudcích, přísedících a státní správě soudů a o změně některých dalších zákonů (zákon o soudech a soudcích), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony /sněmovní tisk 747/ - prvé čtení
Stanovisko vlády vám bylo doručeno jakožto sněmovní tisk 747/1 a prosím, aby návrh uvedl pan ministr Blažek.
Ministr spravedlnosti ČR Pavel Blažek: Děkuji za slovo. Půjdu rovnou k věci, že tady sedíme už dnes dlouho - to znamená, vyjmenuju opatření, kterých se týká návrh tohoto zákona.
Čili tento návrh opatřuje - pardon, obsahuje opatření směřující ke zvýšení kvality činnosti soudní soustavy, a to zpřesnění existující zákonné povinnosti soudců a soudkyň dbát o svou odbornou úroveň, zkvalitnění a zefektivnění posuzování zkoumané osoby v rámci řízení o svéprávnosti - to znamená využití soudních pracovníků. Opatření směřující ke zvýšení rozsahu a kvality pomoci a podpory poskytované obětem trestných činů přináší valorizaci částek peněžité pomoci obětem, jejichž limity budou nově navázány na průměrnou mzdu, čímž se zajistí, že budou sledovat vývoj ekonomické situace a že jejich reálná hodnota nebude časem klesat. V případě schválení návrhu přitom dojde i k jejich nominálnímu zvýšení oproti dnešnímu stavu.
Dále je to rozšíření okruhu oprávněných adresátů, kteří mají nárok na peněžitou pomoc u pozůstalého druha či družky, dále je to zvýšení podílu peněžních prostředků poskytovaných Probační a mediační službě z 5 procent částky zbylé po uspokojení nároku oprávněných osob na 10 procent. Tyto peníze mohou být využity například na financování odborného poradenství pro oběti, aby bylo dostupné ve všech soudních okresech, vývoj, pilotní ověření a implementace nových restorativních programů pro pomoc obětem nebo vybavení místností speciálně určených pro práci s oběťmi trestných činů a tak dál. Dále je to stanovení podílu peněžních prostředků poskytovaných Ministerstvu spravedlnosti na poskytování dotací akreditovaným subjektům poskytující pomoc obětem trestných činů, to znamená 5 procent částky zbylé po uspokojení nároků oprávněných osob.
Závěrem mi dovolte, abych poděkoval kolegyni Jílkové, Kocmanové, Malé, Urbanové a kolegovi Zunovi za spolupráci při tvorbě tohoto návrhu zákona. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji, pane ministře, a prosím, aby se slova ujal zpravodaj pro prvé čtení, pan poslanec Michal Kohajda.
Poslanec Michael Kohajda: Děkuji, pane předsedající. Vážené dámy, vážení pánové, já si myslím, že úvod pana ministra byl zcela dostačující. Z hlediska technikálií jen doplním, že tento návrh byl tedy rozeslán pod číslem 747/0 nám s tím, že návrh byl zaslán vládě k jejímu vyjádření. Vláda zaslala stanovisko, které nám bylo doručeno jako tisk 747/1 a je souhlasné.
Současně bych upozornil, že Parlamentní institut vypracoval své stanovisko ke kompatibilitě tisku s právem Evropské unie, které máme pod číslem EU 0747.
Co tady nezaznělo z úst pana ministra: návrh novelizuje zákon o soudech, soudcích, o obětech trestné činnosti, o zvláštních řízení soudních a o použití peněžních prostředků z majetkových trestných sankcí uložených v trestním řízení.
Jediná věc, která tam je podle mého lehce problematická, ale řešitelná, je, že původní návrh účinnosti je na 1. ledna 2025, což evidentně už nestihneme. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji a tímto otevírám obecnou rozpravu, do které se přihlásila paní poslankyně Malá jako první.
Poslankyně Taťána Malá: (Poznámka poslance Bendy mimo mikrofon). Ty vyhrožuješ!
(Předsedající: Tady máme vzkaz.)
Demokratický vzkaz. (S úsměvem.) Děkuji za slovo, pane předsedající. Já slíbím panu kolegovi Bendovi, že budu stručná.
Já tu stojím dneska už podruhé a chtěla bych okomentovat tento návrh zákona, který se věnuje nesmírně důležité a citlivé oblasti - to je sexuální násilí - a podpoře oběti trestných činů. To nemusím asi zdůrazňovat, že téma sexuálního násilí se dotýká základní důstojnosti a bezpečí nás všech, a proto by mělo být prioritou naší práce. Já tento návrh zákona vnímám jako krok správným směrem, a proto jsem se i k němu připodepsala. Chtěla bych poděkovat ministru spravedlnosti i všem zde již zmíněným kolegům, kteří se pod tento návrh podepsali. Jsem přesvědčena o tom, že nám záleží na tom, aby oběti trestných činů měly šanci začít znovu, a to s větší podporou a bez pocitu, že na ně systém zapomněl. Navýšení finanční pomoci, její lepší dostupnost a také rozšíření okruhu osob, které ji mohou čerpat - to jsou přesně ty změny, které byly potřeba a který ten návrh přináší.
Ráda bych se zastavila krátce ještě u další klíčové části tohoto návrhu, a to je vzdělávání soudců. Jejich správné rozhodování rozhodně není jenom o znalosti zákonů, ale také o schopnosti rozumět obětem a vést jednání citlivě a lidsky. V tom podle mého názoru může hrát zásadní roli Justiční akademie, která má pomoci soudcům rozvíjet dovednosti právě v oblastech, jako je komunikace s oběťmi sexuálního násilí nebo pochopení psychologické situace. Já si myslím, že představa, že to vzdělávání bude plánováno individuálně, mi dává velký smysl. Já si myslím, že každý soudce řeší jiné případy, má jiné potřeby a tento přístup může podle mého názoru přinést velmi dobré výsledky a potřebnou změnu.
Jsem připravená k debatě o tomto návrhu zákona. Vím, že naše ctěná kolegyně, paní profesorka Válková, k tomu bude mít výhrady, určitě budeme na toto téma ještě diskutovat v rámci ústavně-právního výboru. Jsem na to připravená.
Já bych ještě chtěla říct, že - a to úplně ve stručnosti - že skutečně tato podpora - nebo podpora tohoto zákona - je pro mě opravdu důležitá. Máme povinnost chránit ty, kteří se ocitli v nejtěžších chvílích svého života. Prakticky se tím zabýváme po celou dobu tohoto volebního období v podvýboru pro problematiku domácího a sexuálního násilí. Věřím, že to je další správný krok.
A nebudu tady zdržovat, aby mě pan kolega Benda neuškrtil. Děkuji za pozornost. (Smích v řadách ODS.)
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Já to hlídám. Poprosím s faktickou poznámkou pana poslance Michálka.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuju za slovo, vážený pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, nechci vůbec zpochybňovat ideu toho zákona, která mi přijde dobrá, ale překvapil mě legislativní proces, že je předkládán návrh zákona skupinou poslanců, ve kterém prvním překladatelem je pan ministr, tak jestli v rámci toho proběhlo - proběhly standardní procesy, protože vláda se zavázala v programovém prohlášení, že bude předkládat návrhy zákonů jako vládní návrhy zákonů, u kterých proběhne hodnocení dopadů regulace, a tady zazněla jenom velmi stručná úvodní zpráva. Myslím si, že problematika vzdělávání soudců je velmi důležitá a zasloužila by si i nějaký koncepčnější úvod, který jsme tady neslyšeli. My se tady bavíme o tom, že bude schvalován v rámci jednotlivých soudů návrh individuálního plánu vzdělávání a že pravidla a postup při vypracování a předkládání individuálního plánu vzdělávání - jeho formu, obsah i náležitosti - stanoví metodika Justiční akademie. To si myslím, že je zcela zásadní záležitost, která by měla být zdůvodněna, jestli to, co soudci - jak se soudci mají vzdělávat a jak případně budou postihováni za to, že neplní tuto povinnost vzdělávání formou kárných opatření, na základě ne ani předpisu, ale určitého dokumentu, který vydává Justiční akademie, tak to si myslím, že by si opravdu zasloužilo podrobnější úvod. ***