(20.10 hodin)
(pokračuje Ivan Bartoš)

Tak jestli v tuto chvíli - protože oni fungovali na principu třeba toho grantového systému, kde ta organizace žádá o peníze na svůj provoz, a myslím si, že ta jejich role je poměrně nezastupitelná - jestli bude tedy nadcházet nějaké koncepčnější uchopení právě té přípravy dětí tak, aby při nástupu do prvního ročníku ty odklady nebyly tak četné, neboť si myslím, že to nebylo ani tak o vůli rodičů, ale skutečně o tom, jak je ta předškolní vzdělávací soustava dokázala připravit na nástup do první třídy. Zároveň velmi oceňuju, což i tam bylo dobrou praxí, je skutečně péče o dítě nebo kontakt s tím dítětem i po nástupu, jakým způsobem zvládá tu první třídu, aby nedocházelo k nějakému zpětnému opakování první třídy.

Takže moje otázka velmi jednoduchá: Vy jste tady zmínil, že část této novely řeší spíše tedy školské vzdělávání, ostatně to je novela školského zákona, ale jestli je v diskusích nebo i v přípravě právě ta část, která se zaměřuje na podporu a na v uvozovkách pedagogy v tom vzdělávání nižšího stupně? Děkuji.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. S faktickou nejdříve pan poslanec Kettner, poté pan poslanec Klíma.

 

Poslanec Zdeněk Kettner: Děkuju za slovo. Já bych reagoval na kolegu Bartoše, prostřednictvím pana předsedajícího, jde o to, že příprava na školní vzdělávání... My máme povinně poslední rok školky. Povinně, ale nejsou tam absolutně žádné sankce, čili je to takové do prázdna. Náš poslanecký... náš návrh SPD právě měl toto řešit. Mimochodem, byli jste to právě vy, Piráti, kteří jste to prostě zamázli, aby tam byla nějaká vymahatelnost posledního roku školkového vzdělávání.

Tato předkládaná novela právě tedy to přenesla na půdu základní školy. To znamená, že ten přechod není natolik drastický, bude pozvolnější, pro ty děti příjemnější, uchopitelnější. Přesunuli jsme to právě na ten první ročník a druhý ročník, na ten postupný přesun. To znamená, my jsme se mohli rozhodnout, buďto tedy změníme něco ve školce a necháme to na té základní škole být - tak jak to je - nebo prostě sáhneme do toho prvního a druhého ročníku, což je právě případ této novely.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Pan poslanec Klíma.

 

Poslanec Pavel Klíma: S dovolením tedy odpovím na konkrétní dotazy pana poslance Bartoše, vaším prostřednictvím, v rychlosti, my jsme pilotovali na Táborsku na tisíci dětech nejen depistáž a screening, ale my jsme tam pilotovali i vzdělávání učitelů mateřinek i základek, takže tohleto máme taky za sebou a počítá se s tím.

Za druhé, tady vám už můžu ukázat metodický pokyn k plynulému přechodu dětí z mateřské do základní školy. Ten metodický pokyn... Tenhle je pro poradenská zařízení a úplně stejně už se připravuje pro učitele mateřských škol a učitele základních škol, tak abychom neslibovali něco, co bude, ale až se budeme bavit na druhém čtení na výboru, tak tohleto už tam všechno můžeme představit.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji a vzhledem k tomu, že nevidím nikoho dalšího do obecné rozpravy, tak ji končím.

Máte zájem o závěrečné slovo? Nikoliv. Pan zpravodaj? Rovněž.

Přivolávám kolegy a budeme se zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Nejprve rozhodneme o přikázání garančnímu výboru. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání výboru pro vědu, vzdělávání, kulturu, mládež a tělovýchovu jakožto výboru garančnímu. Navrhuje někdo přikázání jinému výboru jakožto garančnímu? Nevidím nikoho, přistoupíme k hlasování, ale počkám ještě chviličku, než dorazí kolegyně a kolegové.

Vidím zájem o odhlášení. Prosím, můžete se přihlásit.

 

Můžeme přistoupit k hlasování, kdo tedy souhlasí s tím, aby předložený návrh byl přikázán k projednání výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu jako garančnímu výboru.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování 16, 110 přihlášených, pro 107, proti nikdo. Přijato.

 

Konstatuji tedy, že návrh byl přikázán k projednání výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu jako garančnímu výboru.

Organizační výbor nenavrhl přikázat tento návrh dalšímu výboru. Má někdo nějaký jiný návrh? Nevidím nikoho.

V tom případě jsme vyčerpali vše. Děkuji všem za spolupráci v rámci tohoto bodu.

Můžeme přistoupit k bodu číslo 7 a to je

 

7.
Vládní návrh, kterým se předkládají Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu s přístupem České republiky Stanovy Mezinárodního centra pro registraci seriálových publikací /sněmovní tisk 684/ - druhé čtení

Prosím, aby se slova ujal pan ministr Bek. (Velký hluk v sále.)

Poprosím všechny ještě, kolegyně, kolegové... Kolegyně, kolegové, prosím. Prosím o klid v sále, ať nemusím zvonit, máme před svátky.

 

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR Mikuláš Bek: (Směje se.) Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dovolte mi, abych za Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy uvedl návrh na vyslovení souhlasu s přístupem České republiky ke Stanovám Mezinárodního centra pro registraci seriálových publikací, který se vám dnes předkládá ve druhém čtení. Návrh zde byl poměrně podrobně představen v úvodu prvého čtení, proto se dnes omezím pouze na připomenutí těch nejdůležitějších informací.

Mezinárodní centrum pro registraci seriálových publikací bylo založeno v roce 1974 a činnost nyní zajišťuje síť 92 národních středisek. Systém je známý jako ISSN a celosvětově registruje seriálové publikace, tedy především časopisy. Československo a následně Česká republika je aktivním členem od roku 1978. Roli národního střediska v současnosti plní Národní technická knihovna.

Formální přístup ke stanovám však nebyl dokončen. Bez přístupu přitom Česká republika nemá zástupce s hlasovacím právem ve valném shromáždění centra a zástupce České republiky také nemůže být zvolen do řídícího výboru, a to navzdory tomu, že dochází k pravidelné úhradě příspěvků ve prospěch systému ISSN, kterou vláda schválila již v roce 2001. Pro bližší představu, aktuálně jde o částku 3 148 eur.

V roce 2018 navíc centrum podmínilo další spolupráci přístupem ke stanovám. V současnosti tak České republice hrozí, že ze systému ISSN zcela vypadne. To by představovalo vážné komplikace pro bibliografickou činnost, zároveň by byla významným způsobem poškozena česká věda. České vědecké články v časopisech bez ISSN by byly prakticky diskvalifikovány v mezinárodním měřítku.

Závěrem bych chtěl připomenout, že přístup ke stanovám schválila již předchozí vláda v roce 2019, souhlas v roce 2020 vyslovil také Senát, Poslanecká sněmovna však do konce předešlého volebního období návrh neprojednala, a to ani v prvním čtení. Návrh byl proto současnou vládou znovu předložen oběma komorám parlamentu. Senát dne 9. října 2024 vyslovil souhlas s přístupem. V Poslanecké sněmovně návrh po prvním čtení dne 26. září tohoto roku projednal garanční zahraniční výbor a rovněž doporučil vyslovení souhlasu s přístupem.

Vážený pane předsedající, paní poslankyně, páni poslanci, věřím, že přístup České republiky ke Stanovám Mezinárodního centra pro registraci seriálových publikací nadále shledáváte prospěšným a předem vám děkuji za podporu tohoto návrhu.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji a poprosím zpravodaje zahraničního výboru. Mám zde poznamenáno, že zpravodajem bude pan poslanec Kubík. Pane poslanče Kubíku! Máte slovo.

 

Poslanec Jan Kubík: Děkuji za slovo.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Jste zpravodajem, jestli... ***




Přihlásit/registrovat se do ISP