Neautorizováno!
(20.40 hodin)
(pokračuje Jan Lipavský)
Senát souhlas s dohodou vyjádřil svým usnesením už v říjnu 2017, nicméně předchozí Poslanecká sněmovna do konce svého sedmého volebního období dohodu nestihla projednat, a z tohoto důvodu je tedy materiál znovu předkládán do obou komor parlamentu. Pouze připomenu, že Senát prozatímní dohodu schválil na své schůzi dne 20. listopadu 2024. Vzhledem k tomu, že průtahy v ratifikačním procesu na evropské straně mohou v očích našich partnerů vyvolávat jistou nedůvěryhodnost, považujeme za důležité, aby Česká republika splnila svůj úkol a národní ratifikační proces dokončila co nejdříve.
Tyto dohody o hospodářském partnerství sjednává Evropská unie běžně se státy Afriky, Karibiku, Tichomoří od roku 2002. Jedná se o dohodu zaměřenou s důrazem na obchod. Hlavním cílem je právě prostřednictvím obchodu přispět k udržitelnému ekonomickému rozvoji a snížení chudoby v partnerských zemích. Je to v souladu s pravidly Světové obchodní organizace a myslím si, že to je celkově pozitivní krok vůči tedy Pobřeží slonoviny, takže bych vás chtěl tímto poprosit o souhlas s ratifikací. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Já vám děkuji a poprosím zpravodaje pana Romana Bělora, pana poslance. Prosím.
Poslanec Roman Bělor: Vážený pane předsedající, děkuji za slovo. Já budu velmi stručný, navážu na pana ministra. Pro formát uvedu, že se jedná o vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu s ratifikací Prozatímní dohoda o hospodářském partnerství mezi Pobřežím slonoviny na jedné straně a Evropským společenstvím a jeho členskými státy na straně druhé podepsaná v Abidžanu 26. listopadu 2008 a v Bruselu 22. ledna 2009.
Pan ministr zmínil ty historické peripetie a časové ztráty, ke kterým docházelo při pokusu ratifikovat tuto smlouvu prezidentskou v obou komorách českého parlamentu, proto jsme se dostali do žádoucího stadia, kdy za účelem dokončení ratifikačního procesu v České republice materiál znovu projednala vláda České republiky a na základě svého usnesení z 21. srpna 2024 číslo 562 doporučila ratifikaci dohody a její opětovné předložení do obou komor parlamentu.
Já jenom pro ilustraci uvedu - protože máme tendenci tyto země podceňovat - že se jedná o zemi, která má 28 milionů obyvatel. Hlavním městem je Abidžan. Určitou raritou je, (že) sama země tvrdí nebo uvádí, že hlavním městem je město Yamoussoukro, a také určitou raritou je, že samo Pobřeží slonoviny žádá, aby jeho název ve francouzštině Côte d'Ivoire nebyl překládán. V zemi nemáme přímé zastoupení, máme tam honorární konzulát a výkon nad touto zemí má naše velvyslanectví v sousední Ghaně, v hlavním městě Akkra. Je to frankofonní země. Naše obchodní výměna se pohybuje někde mezi půl miliardou a miliardou korun, kolísá. Určitou raritou v obchodní výměně byla poměrně masivní dodávka autobusů městských pro hlavní město. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji a otevírám obecnou rozpravu, do které se nikdo nehlásí. V tom případě ji končím.
Pane ministře, máte zájem o vystoupení? (Ministr: Ne.) Pane zpravodaji? Rovněž nikoliv.
V tom případě se budeme zabývat návrhem na přikázání výboru k projednání. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání zahraničnímu výboru. Má někdo nějaký jiný návrh? Pokud ne, tak přistoupíme k hlasování. Mezitím jsem přivolal kolegyně a kolegy.
Budeme hlasovat o tom, kdo souhlasí s tím, aby předložený návrh byl přikázán k projednání zahraničnímu výboru.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Jsme u hlasování číslo 20, přihlášeno bylo 124, pro bylo 106, proti nikdo. Přijato.
Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání zahraničnímu výboru. Děkuji všem za spolupráci.
Jsme u bodu číslo
11.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu s ratifikací Prozatímní dohoda o hospodářském partnerství mezi Ghanou na jedné straně a Evropským společenstvím a jeho členskými státy na straně druhé, podepsaná v Bruselu dne 28. července 2016 /sněmovní tisk 792/ - prvé čtení
Opět poprosím pana ministra zahraničních věcí Jana Lipavského, aby nás seznámil s předloženým návrhem. Děkuji.
Ministr zahraničních věcí ČR Jan Lipavský: Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, nyní předkládaný materiál je velmi obdobný jako materiál právě schválený, nicméně se jedná o Prozatímní dohodu o hospodářském partnerství s Ghanou. Ta byla podepsána v roce 2016. Vláda souhlas s vyjednáním této dohody vyslovila v roce 2008. Jedná se o smlouvu takzvaně prezidentské kategorie z našeho pohledu, vyžaduje tedy souhlas obou komor. Dohoda je již prováděna v rozsahu unijních pravomocí od roku 2016. Stejně jako předchozí tisk, předloženo v roce 2017 parlamentu. Předchozí Poslanecká sněmovna to nestihla projednat, takže tento tisk je předkládán nyní znovu. Senát prozatímní dohodu schválil na své schůzi dne 20. listopadu 2024 a děkuji, že se mu nyní věnuje Poslanecká sněmovna.
Úplně stejné argumenty pro její sjednání z hlediska ekonomiky, rozvoje našich vztahů a rozvoje samozřejmě i ekonomiky ve Ghaně. Já vám děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Já vám rovněž děkuji. Poprosím zpravodaje pro prvé čtení, pana poslance Bělora.
Poslanec Roman Bělor: Pane předsedající, děkuji za slovo. Jak už pan ministr naznačil, jedná se vlastně o úplně analogickou záležitost k předchozímu tisku. Je to prezidentská smlouva, vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu s ratifikací Prozatímní dohoda o hospodářském partnerství mezi Ghanou na jedné straně a Evropským společenstvím a jeho členskými státy na straně druhé, z Bruselu 28. července 2016. Za účelem dokončení ratifikačního procesu v České republice materiál znovu projednala vláda a na základě svého usnesení z 21. srpna 2024 číslo 563 doporučila ratifikaci dohody a její opětovné předložení do obou komor Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu.
I tady udělám drobnou ilustraci. Ghana má 31 milionů obyvatel. Máme tam velvyslanectví, které má velkou konzulární působnost i pro Pobřeží slonoviny - již zmíněné v minulém tisku - Sierru Leone, Togo, Libérii, Svatý Tomáš, Princův ostrov a Burkina Faso. Je to křesťanská země, anglofonní a je jednou z nejbohatších zemí v Africe. Má vysokou životní úroveň, která se blíží východním státům východní Evropy. Bohatství země je opřeno o těžbu zlata a je trošku paradoxem, že naše obchodní výměna s touto bohatou zemí je podstatně horší než s tou sousední zemí, tedy s Pobřežím slonoviny. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji a otevírám tímto obecnou rozpravu, do které se přihlásil... (Poslanec Michálek přichází k pultíku. Pobavení v sále.) Tak, pane předsedo...
Poslanec Jakub Michálek: Děkuju za slovo. (Předsedající: Netrpělivě čekáme.) Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, já už jsem opravdu nechtěl vystupovat (Smích v sále.), ale dostal jsem - patent Patrika Nachera - dostal jsem tady podnět od občana, který upozorňuje, že... (Smích v sále.)
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Pane předsedo, řešíme Ghanu!
Poslanec Jakub Michálek: Ano! Dostal jsem podnět od občana (Poznámka z pléna: Ghany. Smích v sále.) České republiky ke vztahům s Ghanou a ten pan občan si stěžuje (Smích v sále.), že tedy byť máme upravenu spolupráci mezinárodní smlouvou, tak se stále nedaří vyřešit prodlužování pracovních povolení občanů Ghany v České republice. ***