Neautorizováno!
(21.10 hodin)
(pokračuje Markéta Pekarová Adamová)
Proto zahajuji podrobnou rozpravu. Nemám žádného přihlášeného do podrobné rozpravy. Ještě zatím nevidím, zda je nějaká přihláška. Mohu... Bylo by skvělé, kdyby nám se obrazovka změnila. (Na tabuli naskočil aktuální stav projednávání.) Výborně. Do podrobné rozpravy nikoho přihlášeného nevidím - ani z místa - proto rozpravu podrobnou končím.
Ptám se, zda je tentokrát zájem o závěrečná slova? Pane ministře, je zájem o závěrečné slovo? Pane zpravodaji? Nikoliv, proto přikročíme k hlasování o návrhu usnesení.
Přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna dává souhlas k ratifikaci změn přílohy I a II Úmluvy o ochraně stěhovavých druhů volně žijících živočichů, přijatých v Gándhínagaru, Indie, dne 22. února 2020."
Zahájila jsem hlasování o tomto usnesení. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?
V hlasování 23. je přihlášených 126 přítomných, pro 108, proti nikdo. Konstatuji, že s návrhem usnesení byl vysloven souhlas.
Tím pádem mohu ukončit projednávání tohoto bodu, který byl velmi obohacující. (Hluk v sále.)
Pojďme tedy dále na bod číslo
13.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu s ratifikací Smlouva mezi Českou republikou a Svatým stolcem o některých právních otázkách, podepsaná v Praze dne 24. října 2024 /sněmovní tisk 844/ - prvé čtení
Předložený návrh uvede ministr zahraničních věcí Jan Lipavský, kterého teď prosím, aby se ujal slova.
Vás ostatní o ztišení.
Prosím, pane ministře, máte slovo.
Ministr zahraničních věcí ČR Jan Lipavský: Vážená paní předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vláda předkládá parlamentu k vyslovení souhlasu s ratifikací prezidentem republiky Smlouvu mezi Českou republikou a Svatým stolcem o některých právních otázkách, která byla podepsána dne 24. října tohoto roku v Praze, a to za českou stranu předsedou vlády Petrem Fialou a za Svatý stolec kardinálem Pietrem Parolinem.
K obnově přímých jednání došlo na jaře 2023 na základě programového prohlášení vlády. V něm je stanoveno: "Budeme rozvíjet dialog se Svatým stolcem, podnikneme kroky ke sjednání nové smluvní úpravy vzájemných vztahů a zasadíme se o její ratifikaci." Svatý stolec má v současné době sjednánu obdobnou smlouvu s dalšími šestnácti členskými státy Evropské unie, mezi kterými jsou všechny čtyři sousední země České republiky, a celkem má sjednány smlouvy se šedesáti čtyřmi státy světa.
Ve smlouvě - k jejímu obsahu tedy - je upraveno například právo odmítnout vojenskou službu, jakož i právo odmítnout výkon lékařského zákroku z důvodu svědomí nebo náboženského vyznání za podmínek stanovených zákonem, dále uznávání církevních sňatků, které jsou postaveny na roveň sňatkům civilním, jak odpovídá platnému právnímu právnímu řádu České republiky. Je zde zakotvena spolupráce státu a církve při ochraně a udržování kulturního dědictví, rovněž právo osob v zařízeních sociálních služeb, ve zdravotnických zařízeních, v Armádě České republiky, v bezpečnostních sborech, ve věznicích, vazebních věznicích a v dalších zařízeních obdobného charakteru přijímat duchovní a pastorační péči od duchovních a pastoračních pracovníků katolické církve. Tady bych si dovolil poznamenat, že jde o promítnutí aktuálního stavu tak, jak už to dneska řeší stávající právní řád České republiky. I nadále budou podle stávající praxe sjednávána vícestranná ujednání mezi orgány České republiky a církvemi a náboženskými společnostmi, což je ve smlouvě výslovně umožněno. Smlouva podporuje ekumenický a mezináboženský dialog. Smlouva je v souladu s ústavním pořádkem a ostatními součástmi právního řádu České republiky, se závazky vyplývajícími z členství České republiky v Evropské unii, se závazky převzatými v rámci jiných platných mezinárodních smluv, s mezinárodními obyčeji a s obecně uznávanými zásadami mezinárodního práva.
Smlouva má v České republice charakter takzvaně prezidentské smlouvy, podle čl. 49 písm. a) a e) Ústavy. Její sjednání a provádění si nevyžádá zvýšené požadavky na státní rozpočet. Na provádění smlouvy se budou podílet Ministerstvo vnitra, práce a sociálních věcí, zdravotnictví, kultury, obrany, spravedlnosti a samozřejmě i Ministerstvo zahraničních věcí. S tím, že sjednání smlouvy nebude vyžadovat žádné změny v českém právním řádu.
Já bych si pouze ještě doplnil, že v letech 2023 a 2024 proběhlo s druhou stranou několik kol expertních jednání, v rámci jednání bylo pečlivě dbáno, aby smlouva nepřekračovala meze platného právního řádu České republiky, takže si dovoluji tímto požádat o vyslovení souhlasu s ratifikací této smlouvy. Děkuji za pozornost.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji vám, pane ministře. Nyní prosím, aby se slova ujal zpravodaj pro prvé čtení, pan poslanec Ondřej Benešík. Prosím, máte slovo.
Poslanec Ondřej Benešík: Děkuji za slovo. Já bych chtěl jenom požádat ctěnou Poslaneckou sněmovnu, aby přikázala tento tisk zahraničnímu výboru, kam tento tisk patří. Takové je usnesení našeho výboru.
Myslím si, že pan ministr řekl všechno, co bylo potřeba. Jenom jsem chtěl říct, že tímto - pokud vyslovíme souhlas - se kvalifikujeme do opravdu... (Poslanec Salvetr z pléna: První ligy.) do první ligy. Tak, zaznělo to tady. Děkuju vám.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Také děkuji. Nyní tedy otevírám obecnou rozpravu. Do ní je jako první přihlášený s přednostním právem pan předseda Michálek, následuje pan předseda Dufek a další přihlášení. (Hluk v sále.) Prosím pana předsedu, aby se ujal slova.
Vás ostatní o ztišení.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuju za slovo, paní předsedkyně. Vážený pane ministře, vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych chtěl avizovat, že moje vystoupení teď bude trošku delší, ale pokusím se vejít do časového limitu, který jsem si vytknul.
Předně chci začít tím, že se domnívám, že úvod, který jsme tady slyšeli - i s ohledem na to, kolik otázek ve veřejném prostoru vyvolává právě předložená smlouva s Vatikánem - tak byl zcela nedostatečný, stejně tak se nedomnívám, že postačí nějaké obecné konstatování, že se dostáváme schválením této smlouvy do první ligy. To je opravdu velmi naivní přístup. Pokud se chceme dostat do první ligy, musíme se primárně dívat na ekonomiku a pouhým schvalováním takovéto smlouvy s církevním subjektem se do první ligy určitě nedostaneme. (Poslanec Krejza hovoří z prostoru před řečnickým pultíkem.)
Tady slyším, že se tam dostaneme dokonce dvakrát, od ODS, tak přeju tedy hodně štěstí na cestě do první ligy a k německým platům.
Ale zpátky k té smlouvě. My se tady bavíme o záležitostech mezinárodní smlouvy s takzvaným Svatým stolcem. Já budu zjednodušeně používat slovo Vatikán, protože to je jednodušší označení, které všichni chápou. Označení Svatý stolec by jednak nemuselo být úplně srozumitelné pro všechny občany a jednak poněkud předjímá určité hodnocení, že je někdo nebo něco svatého. To bych nechal opravdu do církevních kruhů, tady na půdě Poslanecké sněmovny bychom se měli bavit na principech, že Česká republika je sekulární stát, proto budu mluvit o smlouvě s Vatikánem, byť chápu a uznávám, že tam je určitá terminologická nuance, že ta smlouva se neuzavírá s Vatikánem jakožto státním subjektem, ale uzavírá se s Římskou kurií, která je zvláštním subjektem mezinárodního práva jakožto náboženská organizace, takže tolik jenom k terminologii, abychom si rozuměli. ***