(pokračuje Tomio Okamura)
No a teď energetický mix, tady je další selhání Fialovy vlády a myslím, že to dostatečně nebylo komunikováno ani v médiích, protože zatímco české uhelné elektrárny se po roce 2030 budou... vlastně je tam definitivní konec, tak Poláci si vyjednali výjimku. Poláci si vyjednali, že budou moct elektřinu z levného uhlí vyrábět až skoro do roku 2050, to znamená ještě o patnáct let déle cirka než Česká republika. Co to tam Fialova vláda předvádí celou dobu? To snad není možné, takže Poláci - a už jsem o tom říkal, jak mají levnější elektřinu - prostě zapracovali, polská vláda, vyjednali si i v Evropské unii to, že oni budou zavírat uhlí - a bůhví, co v té době bude už vůbec s Evropskou unií - takže oni budou zavírat v nějakém (roce) 2040, jsem zapomněl kolik konkrétně, bylo to skoro v roce 2050 a my... Fialova vláda nás uvrhla do další úplné konkurenční nevýhody, protože ta servilita, to, jak jste jenom loutky a takoví mopslíci těchhletěch zahraničních zájmů, to je opravdu neuvěřitelné, jak vy škodíte České republice. Sousední Poláci si dojednali a Fialova vláda nás poškodila a nedojednala nic. To je opravdu šílené. Pak se taky nedivme, že je v Polsku za to sledované období, které analyzoval, ta čísla, evropský statistický úřad Eurostat, to znamená rok 2021 až 2024 - přesně to kopíruje shodou okolností Fialovu vládu - tak v Polsku elektřina o 2 procenta zlevnila za tu dobu a u nás zdražila za tu dobu o 85 procent. To znamená, exportér elektřiny jsme a Fialova vláda... Opravdu jste zničili úplně všechno. Vy jste zničili Českou republiku, životní úroveň, ale i do budoucna dokonce, takže ty škody po vás... To opravdu bude trvat dlouhá léta, než se tyhlety škody po neschopném Fialovi, neschopném premiérovi a jeho vládě vůbec podaří napravit, jestli vůbec se to podaří už stoprocentně napravit, protože často jste udělali nevratné kroky, takže to je samozřejmě problém. Když se podívám na... My bychom to rádi řešili, pakliže občané rozhodnou ve volbách a SPD dostane mandát k tomu, tak bychom to rádi řešili v příští vládě. Naším programem je totiž suverénní energetická, průmyslová a zemědělská politika České republiky, nikoliv plnění směrnic a nařízení z Berlína a Bruselu.
Pojďme ale k dalším problémům, které by se podle mého názoru tady měly řešit místo toho, aby se tady hlasovalo o vládním návrhu na zvyšování platů politiků. Fialova vláda nečinně přihlíží nekontrolovanému zdražování základních životních potřeb. Dle aktuálních údajů Českého statistického úřadu o inflaci, za listopad co jsou, máme zatím ty poslední údaje, tak je nejvíce alarmující, astronomické meziměsíční i meziroční zdražení některých základních potravin, kdy se například ceny vajec meziměsíčně zvýšily o 23,3 procenta a meziročně pak o 31,7 procenta. Dále již několik měsíců v řadě výrazně rostou náklady na bydlení: ceny elektřiny meziročně stouply o 9,2 procenta, ceny nájemného o 6,3 procenta, ceny vodného o 10,9 procenta, stočného o 13,4 procenta a ceny tepla a teplé vody o 8 a půl procenta. Fialova vláda boj s inflací, kterou spoluzapříčinila plošným zvýšením všech nepřímých daní a katastrofální schodkovou rozpočtovou politikou, již doslova vzdala a nečinně přihlíží nekontrolovanému zdražování základních životních potřeb. Důsledkem je co? Důsledkem je to, že propad reálných příjmů milionů českých občanů... tak ten propad... propadly se reálné příjmy dokonce před úroveň roku 2019, rekordní nedostupnost bydlení i v evropském měřítku a hospodářská stagnace a pokles konkurenceschopnosti českých firem v důsledku setrvale vysokých cen energií.
Tak co s tím? Tady, protože víte, že vždy navrhuji konkrétní řešení, tak já myslím, že tady z tohohle toho pohledu už skutečně jsou řešením jenom volby, které budou asi letos v září, je to tak za osm měsíců, tak asi už je to podle mého názoru prostě potřeba ukončit, tuhle nekompetentní, asociální vládu a snad jenom jako řešení můžu vyzvat všechny občany, aby přišli k volbám, rozhodli a rozdali nové politické karty, protože co se týče zdražování, tak to tady řeším dlouhodobě a snažím se to tady řešit, ale Fialova vláda... V podstatě už několik let tady zamítáte můj návrh bodu, abychom to tady otevřeli na schůzi Sněmovny a abychom tady probrali řešení, ta opoziční řešení, protože vaše vláda drahé potraviny a drahé životní náklady řešit prostě nechce.
Dalším problémem, který si myslím, že je důležitější řešit, než aby se tady řešilo zvyšování platů politiků, které navrhujete, tak je to, že aktuálně nemá svého praktického lékaře přes 920 000 lidí, z toho je více než 170 000 dětí a situace se ještě zhoršuje. Podle dat Ministerstva zdravotnictví prezentovaných nedávno v České televizi nemá svého praktického lékaře přes 920 000 lidí, z toho více než 170 000 dětí. O dalších 85 000 dětí se starají praktičtí lékaři pro dospělé. Navíc 40 procent praktických lékařů je starších šedesáti let, takže se dá očekávat jejich brzký odchod do penze. Odborníci upozorňují, že zvláště kritická je situace ohledně nedostatku dětských lékařů, která se může ještě dále zhoršovat. V posledních pěti letech se počet jejich ordinací snížil o 392 zařízení. Polovina praktických pediatrů je ve věku nad šedesát let. Nedostatek lékařů v mnoha oborech je způsoben nízkou podporou motivace k výběru těchto druhů praxe. Fialova vláda akutní nedostatek praktických a dalších lékařů, který již začíná ohrožovat úroveň a dostupnost zdravotní péče v České republice, absolutně neřeší. Jde o její fatální selhání, protože stát a vláda prostě podle našeho názoru musí být garantem dostupnosti této péče, kterou si všichni občané České republiky platí ve formě povinných pojistných odvodů.
Já si myslím, že právě těch řešení je mnoho. My to v rámci naší zdravotní koncepce v SPD diskutujeme, máme v řadách SPD i mezi poslanci řadu lékařů, ale určitě jeden z návrhů, který už jsem před mnoha lety říkal, je, aby například absolventi lékařských fakult, pakliže by chtěli hned po absolvování lékařských fakult odejít do zahraničí - a to se děje, to znamená, vystudují tady zadarmo a pak odejdou do zahraničí - tak by vůbec nebylo špatné a k diskusi, aby třeba ten, kdo chce odejít do zahraničí, aby byla prostě podmínka, že nejprve odpracuje určitý počet roků v České republice, anebo pakliže chce odjet, tak by si studium zaplatil nebo splácel anebo zaplatil, protože to je systém, který běžně funguje v mnoha zemích, že když někdo vystuduje a pak jde do zahraničí, tak si studium zaplatí.
Mimochodem, fungovalo to takhle i dokonce za komunistů v bývalém Československu. To znamená, tak to je. Tak to je. Moje maminka, když se provdala do Japonska, tak také Československo po ní požadovalo a musela zaplatit studium ČVUT tady v pražských Dejvicích, kterou vystudovala. ***